Кумбија, традиционален ритам на Колумбија

кумбија

Без сомнение, музичкиот ритам со кој најмногу се поврзува Колумбија, за нејзината култура и за нејзините луѓе, е кумбија. Нема забава или прослава во оваа земја во која акордите не звучат и танцуваат на звукот на Колумбиска кумбија. Икона на нејзиниот национален идентитет.

Овој жив музички жанр и народно оро е роден на бреговите на Карибите, но не помина многу време и стана популарен низ целата земја. Во овој пост ќе разговараме со вас за неговото потекло, нејзините традиции и многу други работи поврзани со комбија на Колумбија.

Потекло на колумбиската кумбија

Како и многу други уметнички и културни изрази во светот, кумбијата е резултат на мешање. За да го пронајдете неговото потекло, треба да патувате во XNUMX век, на атлантскиот брег на денешна Колумбија. Таму беа културните елементи на три традиции многу различни: Индијанец, на Европската (рака под рака со шпанскиот) и на Африкана, донесени од робовите кои биле донесени во новиот свет.

Секој град или културна традиција придонеле со различен елемент. Мелодиите може да се базираат на абориџински ритми, додека темите и текстовите на песните имаат јасно шпански корени. Конечно, протагонизмот на удари и африкански танци Тие го завршија рецептот што на крајот ќе ја донесе колумбиската кумбија.

И вака се роди овој фантастичен резултат на богата и разновидна мешавина.

кумбија, традиционална музика од Колумбија

Кумбија е најтрадиционалниот музички ритам во Колумбија

Сепак, Етимолошко потекло на зборот кумбија не изгледа толку јасно. Повеќето научници бранат дека тоа потекнува од поимот кумбе, што значи „забава“ или „звук“ на неколку африкански јазици.

Она што е несомнено е импресивниот успех на пронајдокот, кој од неговата лулка во Колумбија се ширеше со текот на годините многу други земји во Централна и Јужна Америка. Комбија во моментов се пее и танцува на места далеку едни од други како Мексико, Перу, Салвадор, Венецуела, Аргентина или Перу.

Колумбиска кумбија: инструменти

Повторно тројната душа (американска, европска и африканска) на кумбија совршено се рефлектира во музички инструменти кои се користат за нејзино толкување.

Водечката улога е несомнено за ударните инструменти. Ритамот на тапани, Африканскиот културен придонес, е столбот на сите композиции. Тие го поставуваат главниот ритам и им помагаат автохтони инструменти како што е просо од трска или гајда, со несомнено шпанско потекло.

кањамилеро

Caña de millo, основен инструмент на колумбиската кумбија

Во кумбија постојат три вида на тапани главно:

 • El Среќен тапан, што го следи ритамот на мелодијата.
 • El Повикувајќи тапан, што се користи за поставување на задната ритам на песната.
 • La Тамбора. Ова е единствениот од кумбиските тапани што нема африканско потекло. Се удира со рака, без употреба на тапани, и на кожата и на дрвената кутија.

Постојат и три вида на гајда:

 • Машка гајда, што звучи како позадина.
 • Женска гајда, што ја придружува мелодијата.
 • Кратка гајда, се користи како соло инструмент и има големо значење во единствените инструментални парчиња.

Канамилеро е суштински изведувач во секоја група на колумбиска кумбија. Тој е оној кој го допира Мило трска, дувачки инструмент чиј изглед потсетува на попречната флејта. Како што сугерира неговото име, тој е направен со трска од просо, но може да се направи и од коска, па дури и од бамбус. Марака, хармоника и други секундарни инструменти ја комплетираат сликата.

Колумбиска кумбија: традиционални фустани

Кумбија не е музичко шоу, но и визуелно. И во овој аспект е местото каде што танчерите интервенираат со својата шарена традиционална облека. Облеката што се користи за кумбија се користи и во други типични колумбиски танци.

Фустан од колумбиска кумбија

Типични носии на колумбиската кумбија

 • Ената: костурџиите порачуваат танчерите да го носат класичниот бел фустан со широко здолниште или здолниште. Ова е украсено со панделки и, скоро секогаш, со болеро за да ги покаже боите на колумбиското знаме (жолта, црвена и сина). Тие носат и блузи со широк ракав, но ги оставаат рамената голи.
 • Мажот: нивната облека е многу поедноставна. Се состои од бели панталони и кошула и, за да му се даде допир на боја, црвена марама позната како „опашка на петел“. Основното парче од машкиот костум е традиционалното капа на вуелтијао.

Сите детали и украси на овој фустан играат важна улога во извршувањето на танцот кумбија.

Колумбиска кумбија: танцот

Постојат неколку видови танци и кореографии поврзани со колумбиската кумбија. Овие претставуваат особено еден додворување танц. Мажите и жените влегуваат во сцената од спротивни агли. Потоа се собираат во центарот и танцуваат едни со други со ритамот на тапаните. Во ова видео имаме прекрасен пример за овој танц:

Меѓу регионални модалитети или варијанти Најистакнатите од колумбиската кумбија го вклучуваат следново:

 • Класична кумбија, не се пее. Чисто инструментално.
 • Кумбија сабанера, во кој се користи многу чуден инструмент наречен лист од лимон. Танцува во одделите Сукре, Кордоба и Боливар.
 • cumbia vallenata, во која учествува хармониката (најкарактеристичен инструмент на валенатосот). Во рамките на овој поджанр на колумбиската кумбија има бројни варијанти.
 • Кумбиамба. Се танцува во форма на многу ревијален хорски танц.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   дианита dijo

  Комбија, како типичен колумбиски танц, може да биде танцувана од група од четири жени или домашните обврски се нужни.

  благодарение

 2.   нати мелкон dijo

  che que vuena pag во Аргентина тие нè ставаат да дознаеме за кумбија што е добра пага