Паркови и природни резервати во колумбискиот Амазон

Амазонија Колумбија

Околу 50% од територијата на Колумбија окупирана е од широките и густи шуми. Тоа е Колумбиски Амазон, кој се наоѓа во најјужниот дел на земјата. Неговата флора и фауна се непроценливи природни богатства што доведоа до тоа земјата да се класифицира како едно од најпознатите биодиверзни места на планетата.

Во обид да го заштитат ова наследство, различните влади на земјата создадоа низа паркови и природни резервати кои помогнаа да се зачува природното богатство на Колумбиски Амазон, но исто така и неговото културно влијание, бидејќи има многу домородни народи кои сè уште го населуваат овој регион.

Амазон е еден од шесте природни региони на Колумбија. За возврат, ова е дел од многу поширок природен комплекс, Амазон, што се протега на други јужноамерикански земји како што се Бразил, Венецуела, Еквадор, Гвајана, Суринам, Перу и Боливија.

Со повеќе од 480.000 40 квадратни километри продолжение, зафаќа не помалку од XNUMX% од вкупната површина на земјата. А сепак тоа е најмалку населената област на Колумбија, регион што луѓето сè уште не успеале да го припитомат целосно.

Во колумбискиот Амазон има десетина паркови и природни резервати. Овие се најважните:

Национален парк Ла Паја

Ла Паја Колумбија

Со кану на водните патишта на Националниот парк Ла Паја

Сместено е во одделот Путумајо и има површина од 422.000 хектари. Се смета областа со најголема разновидност на фауна во светот, со стотици видови цицачи, петнаесетстотини видови птици и повеќе од два милиони видови инсекти.

Не помалку спектакуларна е и нејзината флора, која се карактеризира со дрвја чии круни се издигнуваат високи скоро стотина метри. На Национален парк Ла Паја Тој исто така нуди спектакуларни предели и сложена мрежа на реки, лагуни и пловни езера каде што живеат анаконди и црни алигатори.

Природен парк Амакајаку

Национален парк Амакајаку Колумбија

Розовиот делфин, „starвездата“ на природниот парк Амакајаку

Овој парк се наоѓа во она што е веројатно најоддалечениот и недостапен регион на Колумбија, област со густа џунгла каде што границите на оваа земја се разредуваат со оние на соседен Бразил.

Меѓу другото, Природен парк Амакајаку својата слава ја должи на присуството на уникатен вид во неговите реки и лагуни: розовиот делфин. Постојат многу туристи кои се впуштаат во срцето на колумбиската џунгла за да можат да размислуваат за овој уникатен воден цицач во светот од платформите за набудување.

Покрај розовиот делфин, овој парк е дом на повеќе од 500 видови птици и сè уште неодреден број на слатководна риба. Исто така е дом на јагуари, видри и манати. И од многумина мајмуни што може да се посети во Остров Мокагва, познат по своите лотосови цвеќиња.

Национален парк Кахуинари

Амазонија Колумбија

Има површина од 575.500 хектари и се наоѓа во одделот на Амазони. Големи видови дрвја растат таму со повеќе од 40 метри висина. Во националниот парк Кахуинари некои од најистакнатите реки на Колумбија, како што се Пама, Кахунари или Какета.

Во однос на фауната, тропската влажна клима во паркот фаворизира развој на инсекти и влекачи. Тоа е територија на боас и анаконда. Други репрезентативни видови се Jaguar и, во реките и лагуните, страшниот пирана. Паркот е дом и на разни домородните заедници на етничката група Бора-Мираша.

Национален природен резерват Нукак

Колумбиски пејзаж на Амазон

Регионот Нунак е ограничен со големи речни текови

Овој резерват се наоѓа во одделот Гваавиаре. Тој е во форма на триаголник и неговите граници се означени со текот на реката Инирида на север, реките Бокати, Ацеит и Папунауа на исток и реките Гвакара и Инирида на запад.

Од другата страна на Инирида лежи Природен парк Пуинавеј, со повеќе од милион хектари савана и дождовна шума Амазон, веднаш на границата на Колумбија со Бразил.

Се проценува дека околу две илјади домородни луѓе живеат, следејќи ги нивните традиционални начини на живот, во границите на Национален природен резерват Нукак. Станува збор за Етничка група Маку, единствениот домороден народ во Колумбија кој сè уште преживува благодарение на одржливото користење на природните ресурси и претоварувањето низ дождовната шума Амазон.

Покрај овие големи паркови, во колумбискиот Амазон мора да ги истакнеме и прекрасните и бујните места како што е Природен парк Сиера де Чирибекете, каде што се зголемуваат некои тепуи, Национален природен парк Рио Пуре, засолниште за диви животни јужно од Кахуинари или Национален природен парк Серанија де лос Чурумболос Аука-Васи, една од последните заштитени подрачја што е создадена во рамките на Системот на национални паркови на Колумбија. Дома е не помалку од една четвртина од сите птици во земјата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*