Прекрасен мост на loversубовници помеѓу Провиденција и Санта Каталина

мост Сан Андрес Санта Каталина

Постојат многу причини за посета на архипелаг Сан Андрес, Провиденција и Санта Каталина, небесна дестинација во водите на Карибите. Меѓу многуте работи што можеме да ги видиме има и Мост на rsубовници, неопходна посета за в inубените парови и патниците на нивниот меден месец.

Овој дрвен мост за пешаци се протега на 180 метри оддалеченост што ги одделува островите од Санта Каталина (на север) и Providencia (на југ). Тие се водите на Аури канал, рака на морето именувана по познатиот француски корсар Луис-Мишел Аури.

Историја на мостот на rsубовниците

Пред XVII век, постоел несигурен копнен премин што ги поврзувал двете територии. Сепак, преминот беше блокиран кога пирати кои го засноваа своето засолниште на овие острови, решија да го ископаат вештачкиот канал за да се одбранат од можни напади.

Децении подоцна беше изграден мостот. Во принцип тоа беше груба дрвена конструкција. И покрај малата длабочина на каналот, нестабилноста на морското дно го направи несоветливо да се обезбеди мостот со потопување на столбови во морското дно. Затоа решението, кое важи и денес, беше да се изгради А. пловечка патека.

google maps мост во убов

Локација на мапата на Мостот на rsубовниците

Со текот на годините, мостот бил уништен многу пати од невреме и урагани, секојпат обновувајќи се, иако секогаш на едноставен и незвучен начин.

Конечно во 1987 година, за време на владата на Симон Гонзалес, Марвин Хокинс и Фернандо Кореал на островите, беше извршена дефинитивната конструкција на пешачкиот мост со засилена и подобрена структура. Благодарение на оваа иницијатива, денес можеме да го сметаме овој мост како безбеден и стабилен премин.

Во последните децении, благодарение на подемот на туризмот во архипелагот, Мостот на rsубовниците беше обоен во светли бои и украсен со други детали. Неговата оригинална естетика, заедно со нејзината привилегирана локација, формираат исклучителен комплет достоен за разгледница.

Легендата за Мостот на rsубовниците

Од мостот на Loveубовниците, патниците можат да размислат спектакуларни зајдисонца и да се тресат од брановите додека се восхитуваат сензуалноста на Карибите. Ефектот на светлината врз нејзините води во текот на денот го прави овде познат како „Море од седум бои“, со хроматски тонови кои се движат од светло зелена до темно сина.

мост во loveубовта

Мостот на rsубовниците, одлична романтична дестинација

Но, популарноста на Мостот на rsубовниците не се должи само на нејзината убавина. Вели leyenda локално дека паровите кои заедно ќе го поминат овој мост држејќи се за раце ќе останат обединети и за inубени цел живот.

Значи, овој мост е во истата категорија како и многу други романтични мостови во светот. На пример, тој Понте Милвио во Рим, каде традицијата на обесување на „бравите на loveубовта“ или на Pont des Arts во Париз. Два моста на два романтични града, на кои конкретно, островите Сан Андрес и Провиденција немаат на што да им завидуваат.

Што да видите во Сан Андрес и во Провиденција

Многумина го сметаат овој архипелаг како големиот скапоцен камен на колумбиските Кариби, познат по своите плажи со про transparentирни води и по релаксираната атмосфера. Но, покрај уживањето во сонцето и плажата (и Мостот на rsубовниците), на островите Сан Андрес и Провиденција има уште многу што да се види. Ова се едни од најдобрите посети и искуства што ни ги нуди оваа дестинација:

Пештерата Морган

Корсар на легендата, господин Хенри Морган (попознат како Пиратски Морган), со години доминирал во водите на архипелагот и таму го основал своето седиште. Сè уште се вели дека некаде таму е скриено големо богатство закопано од него пред повеќе векови.

Богатството е само легенда. Наместо тоа, Пештерата Морган (Пештерата Морган) е реалност. Тоа е прекрасно и мистериозно катче, пештера потопена под океанот што денес е една од најголемите туристички атракции на островите.

Плажи Сан Андрес и Провиденција

Што да видите во Сан Андрес и во Провиденција

Карпестиот кеј

„Карпестиот залив“ е мало островче што се појавува крај брегот на Сан Андрес и лесно може да се стигне со пливање. Главната атракција на Карпестиот кеј е дека нејзиниот ентериер има добар број на природни базени кристално чисти води.

Loveубители на нуркање во вода Тие имаат тенденција да и приоѓаат, привлечени од богатството на морското дно. Како iosубопитност, во близина на Роки Кеј почиваат остатоците од Никодим, историски брод потонат во овие води.

Фестивал на зелена месечина

Ако ти се допаѓа музика, постои посебно време од годината да го испланирате патувањето на овие острови. На Фестивал на зелена месечина (Фестивал на зелена месечина) го исполнува архипелагот на Афро-карипски ритми и жива празнична атмосфера. Уметници од целиот свет се собираат на овој годишен настан што привлекува многу посетители.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*