Култури од прехиспанија

Култури од прехиспанија

Стотици прехиспански култури и десетици оригинални цивилизации се развиле на огромната територија на американскиот континент. Се чини дека постои консензус дека разгледуваните високи претколумбиски култури се појавиле во Мезоамерика и Андите, се Анасази, Мексика, Толтека, Теотихуакана, Запотека, Олмека, Маја, Муиска, Кањарис, Моче, Наска, Чиме, Инка и Тијаванако меѓу другите.

Сите тие тие беа општества со сложени системи на политичко и социјално организирање и од нив останавме со досиеја за нивните уметнички традиции и нивните религиозни убедувања. На остатокот од континентот, општествениот и културниот напредок беше исто толку важен и виталните прашања, како што се управување со животната средина или првите уставни демократски општества. Да, како што го читаше, демократијата постоеше надвор од Атина.

Некои од пронајдоците или културните елементи кои исто така се развиле на другата страна на хемисферата и Атлантикот се календари, системи за генетско подобрување на пченка и компир, антисеизмички конструкции, системи за наводнување, пишување, напредна металургија и производство на текстил. Предколумбиските цивилизации исто така го знаеле тркалото, но тоа не било многу корисно, поради орографијата на земјата и шумите во кои тие се населиле, но се користело за правење играчки.

Општо земено, тие имаа висок степен на развој во изградбата на храмови и верски споменици, што беа јасни примери за најпознатите археолошки зони на Карал, Чавин, Моче, Пачакамак, Тиахуанако, Куско, Мачу Пикчу и Наска, на Централните Анди ; и Теотихуакан, градоначалник на Темпло, Таџин, Паленке, Тулум, Тикал, Чичен-Ица, Монте Албан, во Мезоамерика.

И по овие општи белешки, продолжувам со детали за нешто повеќе за некои од најважните претхипански култури.

Америка пред Европејците, претхиспанското култури

Кога мислиме на претколумбиска или претхиспанска Америка, два поима што имаме тенденција да ги користиме како синоними, но сепак ги имаме нивните нијанси, скоро секогаш одиме во Империјата на Инките, Маите и Ацтеките, сепак позади (или порано, во зависност од изгледот) на овие важни култури има многу повеќе.

Како што можете да си замислите Ерата пред колонизацијата на Америка се движи од доаѓањето на првите човечки суштества, од Азија преку Беринг и Неолитската револуција, до доаѓањето на Колумбо во 1492 година. И, исто така, во нашата колективна имагинација мислиме на Централна и Јужна Америка, во реалноста тоа е исто така затоа што општествата и народите од Северна Америка беа номади.

Прехиспански култури на Колумбија

Пред доаѓањето на Шпанците, територијата на денешна Колумбија, била населена со голема разновидност на домородни народи, и иако тие не се признати како оние што живееле во други делови на Јужна Америка или Централна Америка, тие имале важен развој на уметничко и културно ниво.

Според студиите спроведени од бројни историчари низ годините, утврдено е дека три големи јазични заедници ја населувале Колумбија, Чибчас, Карибе и Аравак, на кои им припаѓале бројни племиња со различни дијалекти и јазици.

Семејството на јазици Чибча

Ги окупираше високите области на Источна Кордилера, саваната Богота и падините на некои реки на Источните рамнини, следниве племиња припаѓаа на ова семејство: Архуакос и Таиронас (Сиера Невада де Санта Марта), Муискас (Централен Андејски регион), Тунебос (Казанаре), Андакиес (Какета), Пастос и Квилингигас (јужен регион), Гуамбианос и Патес (Каука).

La Семејство на карипски јазик

Дојде од северот на Бразил, ја поминаа територијата на Венецуела, Антилите и оттаму пристигнаа на брегот на Атлантикот, од каде се преселија во другите области на земјата. Следниве племиња припаѓале на ова семејство: Турбакос, Каламарес и Синеш (Атлантски брег), Квимбајас (Централен планински масив), Пијаос (Толима, Антигу Калдас), Музос и Панчес (Земји на Сантандер, Бојака и Кундинамарка), Калимас (Вале дел Каука), Мотилонес (Норте де Сантандер), Чокос (брег на Пацификот).

Семејството аравак

Тие влегоа во Колумбија преку реката Ориноко и се наоѓаа во различни делови на територијата. Следниве племиња припаѓале на ова семејство: Гуахибос (Лланос Ориенталес), Вајес или Гуахирос (Гуахира), Пјапокос (Бајо Гваавиаре), Тикунас (Амазони).

Предхиспански култури на Мексико

Маја

На својот врв, империјата на Маите ја опфаќа цела Мезо Америка. Тие се населиле во џунглите на Гватемала, дел од Јукатан, во Мексико, западен Хондурас и Салвадор. Тоа е периодот помеѓу 300 и 900 година од нашата ера, тие се познати како Класичен период, и одеднаш, една од најголемите мистерии, на својот врв, тие пропаднаа и исчезнаа, најновите теории во овој поглед зборуваат за контаминацијата на водите како фактор што го предизвика зајдисонцето.

Двесте години подоцна во Чичен Ица повторно се појавија, но тие веќе беа ослабено општество. Маите биле големи мајстори на науката и уметноста, вешти во уметноста на ткаење памучни и агави влакна.

Неговата архитектура се смета за најсовршена во новиот свет, со украси во релјефи, слики и ажур. Истиот случај е со пишувањето што ги надминува сите други американски списи. Меѓу многуте мезоамерикански градови кои ги основале најважните и чии урнатини сè уште постојат Тикал во џунглите на Гватемала и Чичен Ица во Јукатан во Мексико.

Другата голема култура со која ја идентификуваме централноамериканската земја е ацтеките кои доминирале во централното и јужното подрачје на денешно Мексико помеѓу XIV и XVI век. Тие се народ кој преку воени сојузи со други групи и популации доживеа брза експанзија. По смртта на Моктезума Втори во 1520 година, беше откриена слабоста на оваа голема империја, произлезена од таа брза експанзија, што им го олесни на Шпанците, предводени од Хернан Кортес, да ја освојат оваа голема империја. Економските активности на оваа цивилизација беа земјоделството и трговијата.

Прехиспански култури на Перу

Перу

Подемот на Инките датира од XNUMX век, на крајот, кога мало племе се населило во долината Куско, Перу, и го основа својот главен град. Оттаму ги покоруваат останатите племиња се додека не станат огромна империја чии традиции, митови и поглед на светот сè уште остануваат во другите народи на континентот. Една од работите на која привлекува внимание Оваа империја е дека е формирана за 50 години. Нејзин официјален јазик бил кечуанскиот јазик. И нивните економски активности се засноваа на земјоделство, лов и риболов, трговија и рударство.
Пред да заклучам, би сакал да потсетам дека иако Инките, Маите и Ацтеките биле цивилизации кои имале најмногу остатоци и значење, тие не биле современици во текот на нивниот развој, ниту биле единствени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   лизета бонила dijo

  ова е средно средно редовно

 2.   ЈУЛИАНА АНДРЕА АРБОЛЕДА ЛОНДОШО dijo

  КОЛКУ ДОБРО МЕ СПАСИ СОЦЕЛАТА

 3.   andres dijo

  uiiop`p` + `+ poliyuhu6yu6ytrftr

 4.   Еими јуланија dijo

  Направив малку, но благодарам
  Се надевам дека ова ќе циркулира до другите

 5.   морални морали dijo

  благодарам не губи социјално

  1.    морални морали dijo

   и копирајте сè

 6.   карен татијана dijo

  о неверојатно е толку добро што ме натера да сакам да врескам хахаххахаха

 7.   Даниел Фелипе Монтеро dijo

  Многу е добро, ова е целата праисторија на Колумбија

 8.   Маурициус dijo

  Ми требаше културата

 9.   џеон 68 dijo

  не пишувај нешто што не е реално девојките се од Аргентина и Боливија не од Колумбија

 10.   јурани dijo

  Па ова не е добро, но дури и така наставникот ме доби добро во социјалното =)

 11.   Јован 33 dijo

  Како се нарекуваат сите култури на предхиспанското Америка

 12.   јеронимо dijo

  многу добро спаси ме суспензија