Птици во амазонската прашума

Птици од амазонска прашума

За многу децении орнитолозите и loversубителите на природата од целиот свет патувале во Јужна Америка за да го набудуваат богатството и бојата на бројни видови птици во амазонската прашума.

Ова не е бесплатна обука: уште во 1970 година, швајцарско-американскиот орнитолог Родолф Мејер од Шаунси увери во своето дело „Водич за птиците од Јужна Америка“ (Водич за птиците на Јужна Америка) дека немало регион во светот со толку многу видови птици како во Амазон.

И дури и да е, комплетна задача е да се направи целосен каталог на сите птици што живеат во овој дел од светот. Се проценува дека во целиот регион (кој вклучува голем дел од Бразил, Венецуела, Колумбија, Перу и други држави), вкупната бројка ќе биде околу 1.300 видови. Од нив, околу половина би биле ендемичен.

За да се дојде до овој заклучок, земена е основа како статистика за бројот на птици во дождовната шума Амазон, управувана од различни организации. Некои од овие видови се наоѓаат само во одредени регионални живеалишта, додека други се повеќе или помалку хомогени распоредени низ Амазон.

Еве примерок од најрепрезентативните птици во дождовната шума Амазон:

Разбојници

Регионот Амазон е дом на разни видови на грабнувачи, единствени во светот. Најпознато е Харпи орел (Харпија харпија), на кој во моментов му се заканува истребување. Сепак, сè уште може да се најде во Колумбија, Еквадор, Гвајана, Венецуела, Перу, Суринам, Француска Гвајана, југоисточен Бразил и северна Аргентина.

Харпи орел

Харпи орел

Со скоро два метри распон на крилјата, тоа е еден од најголемите орли во светот. Неговиот сив, бел и црн пердув е, заедно со својот необичен грб, негова главна карактеристика.

Други типични грабливки на овој регион се птиците криптичен јастреб (Micrastur mintori) бран спектаклен був (Pulsatix perspicillata).

Колибри и мали птици

Најголемата група птици во амазонската прашума се несомнено малите птици, кои пеат или не. Меѓу нив има некои многу репрезентативни видови како што е колиба топаз (Топаза пела), со својата долга опашка и брзо мавтање. Оваа прекрасна птица има светло обоен пердув и го користи својот фин клун за да цица полен од цвеќе. Широко е дистрибуиран низ целиот регион.

Колибрир Топаз

Колибрир Топаз

Во Амазон има многу повеќе мали птици, огромен каталог. Да го цитирам еден од најпознатите, ќе го споменеме црвен орев (Дендроколаптес пикуммус), што е еден вид клукајдрвец. Посебно споменување за птица со средна големина, но многу егзотично и популарно: тукан (Рамфастос играше), многу препознатлив по огромниот клун.

Gallinaceae и mallards

Постојат многу други птици во дождовната шума Амазон кои ќе не изненадат. Видовите од семејството галинацеа имаат цврсти нозе, краток клун и генерално не се во состојба да летаат или се способни само за кратки летови на мала надморска височина.

Камунго

Камунго

Во оваа категорија се издвојува камунго (Анхима корнута), птица слична на мисирка лесно препознатлива по мала нерамнина што излегува над клунот.

Во регион со исто толку реки, канали и лагуни како Амазон, логично е да се најдат многу птици од семејството на патки, тоа е патки и слично. На Ориноко гуска или wiggeon патка Тие се два многу типични видови, без да се заборави хуанага, дива патка со многу шарено перје.

Папагали и макави

Овој вид птица е несомнено првата што ни паѓа на ум кога ќе помислиме на фауната на Амазон. Постојат многу видови на макави, со различна големина и физички карактеристики. На зумбул макава (Anodorhynchus Hyacinthinus), позната и како сина ара, веројатно е најпопуларна. Има живо, претежно сино перје, со златни пердуви на брадата. За жал, тоа е критично загрозен вид.

макава

Зумбул макава

Друг многу впечатлив вид е зелено крило макава (Ара хлоропетра), што може да се најде во различни делови на регионот Амазон. Овие животни се одликува со силата на клуновите, нивната интелигенција и нивната долговечност, бидејќи можат да живеат 60 години или повеќе.

Птици чистачи

Видови птици мрши, кои се хранат со остатоци од други мртви животни. Овој вид птици може да го најдете и во амазонската прашума. Меѓу нив, има еден што се издвојува над останатите: кралски мршојадец (Саркорамфус папа) Не е особено благодатно животно поради обоените дамки и израстоци што му го расипуваат лицето.

бура

Кралот мршојадец

 

Сепак, мора да се признае дека, како и неговиот роднина од Андите, КондорИма одреден аристократски воздух што го прави особено привлечен. Во зависност од областа на Амазон во која живее, оваа птица добива различни имиња, како на пр кондор од џунгла o кралот замуро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)