Кумбија, репрезентативен ритам на Колумбија

кумбија, традиционална музика од Колумбија

La Колумбиска кумбија Тој е еден од националните идентитетски симболи на Колумбија. Овој музички жанр и народно оро потекнува од брегот на Карибите, иако е добро познат и уживан низ целата земја.

Среќниот ритам на кумбијата е присутен на сите колумбиски прослави, станувајќи синоним за забава.

Потекло на колумбиската кумбија

Како и многу други американски културни манифестации, кумбија е родена од мешавина од различни традиции. Во овој случај, синкретизмот бил фалсификуван низ целата територија Атлантскиот брег на Колумбија, интегрирање на музички елементи на абориџини, на шпански и на Африкански црнци кои дојдоа во Америка како робови.

Иако постојат жестоки дебати за тоа, научниците се согласуваат да го датираат неговото потекло во век XVIII. Веројатно автохтоните мелодии имале поголема тежина во музиката, додека африканските танци влијаеле на танцот и, пред сè, на ритамот што го означуваат тапаните. Од друга страна, јазикот на текстовите на кумбијата е секогаш шпански. Резултатот од целата оваа прекрасна мешавина е резултат на сето погоре.

Општо е прифатено дека зборот кумбија е адаптација на поимот кумбе o кубе, што на некои африкански јазици може да значи забава, бучава или дури тапан (неговото етимолошко потекло не е целосно јасно). Речникот на Кралската шпанска академија го дефинира зборот кумбија како „црн танц“.

Низ вековите, колумбиската кумбија се прошири во остатокот од Латинска Америка. Денес, локалните адаптации на кумбија можат да се најдат во разновидни земји како Аргентина, Чиле, Еквадор, Салвадор, Мексико, Перу, Уругвај и Венецуела.

Во 2006 година, списанието Недела, од Богота организираше народно гласање за кое беше именувана кумбија „Културен симбол на Колумбија“.

Инструменти од колумбиска кумбија

Типични инструменти на колумбиската кумбија

Музика и инструменти

На ударни инструменти Тие се големи протагонисти на колумбиската кумбија, иако не единствените. Всушност, тројната природа на оваа музика се рефлектира и во инструменталот што го користи кумбијаберос: тапани, Африкански културен придонес, го поставува главниот ритам. Тие се поддржани од гајда, од шпанско потекло и просо од трска, традиционален домороден инструмент.

Тапани

Тие се главниот елемент на кумбијата. Овие се најистакнатите:

  • Повикувајќи тапан, што ја означува позадината на каденцата на музичкото парче.
  • Радосен тапан, што го поставува ритамот на мелодијата.
  • Тамбора. Тој е автохтон (неафрикански) инструмент. Се игра со потчукнување на главата со раката и на дрвените обрачи на кутијата со стапчињата.

Гајда

Постојат и три главни типа:

  • Машка гајда, за кадентност.
  • Женска гајда, за мелодијата.
  • Кратка гајда, се користи како соло инструмент.

Мило трска

Ова е дувачки инструмент со автохтоно потекло, сличен на попречната флејта. Како што покажува неговото име, се прави со трска од просо, иако има и коска или бамбус. Толкувачот е познат како кањамилеро.

Другите инструменти кои учествуваат во колумбиската кумбија и и даваат боја се maracas, На хармоника, На гваш и кларинети, Меѓу другите.

Фустан од колумбиска кумбија

Типични носии на колумбиската кумбија

Типични носии на колумбиската кумбија

Спектакуларноста и експресивноста на колумбиската кумбија се множат кога танчерите ќе носат облека традиционални носии.

La mujer носи фустан со широко здолниште, исто така наречен „полера“, добро украсен со панделки и болеро со боите на колумбиското знаме на дното. На врвот, блузите имаат надуени ракави и ги оставаат рамената голи.

Тужбата на hombre тоа е поедноставно: панталони, бела кошула и црвена шамија (наречена „опашка на петел“) околу вратот. Над главата, традиционалното капа на вуелтијао типично за крајбрежниот регион.

И женското здолниште и машката капа се широко користени елементи во различните танци и кореографии на колумбиската кумбија.

Танци и кореографии на колумбиската кумбија

Кумбија е традиционален танц на додворување. Мажите и жените влегуваат на сцената од спротивни агли, а потоа се придружуваат и танцуваат околу оркестарот под ритамот на тапаните. Мелодијата е чисто инструментална. Во видео Убав пример е прикажан погоре.

Сепак, постојат многу повеќе видови танци и кореографии на колумбиската кумбија, вклучително и некои истакнати регионални варијации. Овие се најпопуларните модалитети, иако има многу повеќе:

Кумбија сабанера

Типично за одделенија на Сукре, Кордоба и Боливар. Оваа кумбија се одликува со употреба на инструмент наречен лист од лимон, што произведува мек звук.

Кумбиамба

Музички, оваа варијанта вклучува повеќе чекори и ритми како што се пасодоблот или танго. За време на познатиот Карневал од Баранкилја Се игра во две долги редови, едната е машка, а другата жена. Сите тие се движат правејќи кас пасета.

cumbia vallenata

Нејзината најистакната особеност е вградување на хармоника, инструмент што се користи во валенататос. Во рамките на овој вид кумбија сè уште има различни сорти како што се бавната и кадензиозата кумбија маја или перилеро, играше со многу побрз ритам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   КВИЛЕРО 100% dijo

    Pa`lante Колумбија !!! ♥