Божиќен бонус новела, семеен сојуз

деветти бонус

La Стрена Новена е еден од Божиќни традиции најважен и длабоко вкоренет Колумбија. Исто така е многу популарен и во другите јужноамерикански земји, како што се Венецуела или Еквадор. Неговата важност го надминува само религиозниот феномен, станувајќи општествен чин и ритуал предодреден на соединувањето на семејствата.

За време на Адвент, девет дена (од 16 до 24 декември, вклучително), се собираат семејства од целата земја молете се заедно и пејте божиќни песни. Точката на средба е секогаш сцена на Рождеството или Рождеството, кое се наоѓа на централно место во куќата. Зборот „деветти“ потекнува токму од тие девет дена. Емотивна увертира за Божиќ.

Потекло на Новената на Агуиналдос

Оваа прекрасна католичка традиција е родена во американски земји, во колонијални времиња. Тоа беше всушност Фрај Фернандо де úесус Лареа, францискански религиозен роден во Кито, кој би ја иницирал оваа практика. Сè започнало во 1725 година, по неговото ракополагање за свештеник. Идејата за молитва покрај Рождеството на детето Исус во текот на деветте дена пред Божиќ беше многу добро прифатена од приврзаниците.

Сепак, начинот на кој денес семејствата ја слават Агиналдос Новена во Колумбија се должи на модификациите извршени од мајка Марија Игнација, на крајот на XIX век. Таа беше таа што на овие молитви им даде канонска форма, додавајќи ги и радостите, така се нарекуваат песните што се распрснуваат помеѓу молитвата и молитвата.

А сепак, не преживеа ниту една верзија на Новената на Агуиналдос, но неколку. Некои се рецитираат на старо шпанско, нешто старомодно и далеку од чувствителноста на сегашноста, користејќи, на пример, форма на почитувано „вос“. Другите, сепак, се изменети со цел да се ажурира реченицата на современ јазик.

Ова е убаво Видео значењето на молитвата на Новената де Агуиналдос во колумбиското општество е многу добро сумирано:

Како што можете да видите, за Колумбијците Новената де Агуиналдос не е само религиозна традиција, туку и причина за зајакнување на врските помеѓу пријателите и семејството. На Божиќна гастрономија и музика исто така не го пропуштаат ова назначување.

Молејќи се за Новената

И покрај својот безгрижен тон и познат карактер, Новена де Агуиналдос Тоа е церемонија што следи добро дефинирани упатства и правила. Секогаш започнува на 16 декември и завршува на Бадник. Во некои домови молитвата се одржува пред вечера, додека во други е оставена за подоцна.

деветти од бонусите

Новената од Стрена се слави како семејство

Идејата зад овој обред е сеќавањето на месеците пред раѓањето на Исус, период кој кулминира со неговото раѓање во Витлеем. Мајка Марија Игнација, која го стандардизираше начинот на молење на новените, го воспостави редослед на реченици како што следи:

  1. Прво, Молитва за секој ден, верно следејќи го оригиналниот текст на Фреј Фернандо де úесус Лареа. По ова читање, „Слава на отецот“.
  2. Тоа е проследено подоцна со размислувања за денот. Има по еден за секој девет дена.
  3. La молитва до Пресвета Богородица доаѓа следно, проследено со молитва од девет поздрави Мери (по еден за секој од новените).
  4. Тогаш е ред на молитва до Свети Јосиф, што исто така се чита секој ден. Читањето завршува со три молитви: „Оче наш“, „Поздравувам Марија“ и „Слава на отецот“.
  5. На Радости или аспирации за доаѓањето на Детето Исус го сочинуваат најживиот музички дел од новената. Глас ги рецитира песните, на кои обично одговара хор.
  6. По ова доаѓа молитва до детето Исус, што на некој начин е основен дел од деветтиот. После неа, учесниците ја користат можноста да ги формулираат своите барања до бебето Исус, генерално посакувајќи здравје и среќа за домот и семејството.
  7. Деветтиот завршува со завршни реченици, кои скоро секогаш имаат тенденција да бидат Таткото наш и Слава на Отецот.

Овие молитви и песни мора да се кажат секој од деветте дена. Како пример за она што е опишано погоре, ова е оригиналниот текст на Фреј Фернандо де úесус Лареа со кој започнува секоја од сесиите на Новената на Агиналдос:

«Најмногу бениген Бог на бесконечна милосрдие, кој толку многу ги сакаше мажите, што им го дадовте на вашиот син најдобриот залог на вашата loveубов, така што, направи човекот во утробата на Дева, тој да се роди во јасли за нашето здравје и лек . Јас, во име на сите смртници, ви давам бесконечна благодарност за таквата суверена корист; и за возврат кон него ви ја нудам сиромаштијата, смирението и другите доблести на вашиот хуманизиран син, ве молам за неговите божествени заслуги, за непријатноста со која е роден и за нежните солзи што ги пролеа во јаслите, тоа располагате со нашите срца со длабока понизност, со огнена loveубов, со тотално непочитување на сè што е на Земјата, за новородениот Исус да има своја лулка во нив и да живее вечно. Амин “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)