Типична колумбиска носија

Фустан од Сан Хуан за девојче, типичен колумбиски костум

Кога патувате во друга земја, можеби ќе сакате да дознаете за сè што се случува таму, што мора да направите за да бидете поинтегрирани, кои се типичните фестивали ... и кога зборуваме за типични фестивали не можеме да пропуштиме ниту типичните носии. Денес сакам да разговарам со вас за типична колумбиска носија на Санџуанеро Хуиленсе.

Тоа е костум што луѓето што го носат го носат со голема почит кон своите забави и голема loveубов кон своето општество. Постојат неколку типични танци што го карактеризираат колумбискиот фолклор, но санџуанеро е еден од најистакнатите меѓу сите.. Танцот Сан Хуан е белег на регионот Хуила и костумот што се користи е неопходен за неговиот развој. Без костумот, танцот не би бил толку важен за луѓето, па затоа е клучно парче од сè.

Бидејќи шпанските колонизатори се мешаа со домородните жители пред неколку векови, исто така, се родија и неколку културни групи со свои обичаи, ритуали и, исто така, свој начин на облекување. Од повисоките региони на планините, постудените области или оние што беа пониски и потопло, Колумбијците прифатија прекрасни традиционални носии разновидни како природата и теренот на земјата. Тие обично се изработени од природни ткаенини и често во светли бои. Парчињата станаа икона низ цела Латинска Америка.

Подолу, не пропуштајте некои детали за тоа каков е типичниот колумбиски костум на Санџуанеро Хуиленсе и за жените и за мажите. Така, ако некогаш патувате во Колумбија, ќе разберете зошто тие се облекуваат на овој начин и зошто тоа им е толку важно.

Типична колумбиска носија на Санџуанеро Хуиленсе за жени

танц санџунаеро

За жените, типичната колумбиска носија на Санџуанеро е доста класична, но за нив е многу важна. Станува збор за носење бела блуза и во пресек послужавник опкружен со подлошки, изработен во процепи и чипка украсена со прекрасни светки. Тие имаат тенко вклопување и заден патент за лесно вклучување и исклучување.

Здолништето од типичен костум на Санџуанеро Хуиленсе за жени е направено со сатени со светли бои, Има цветни украси насликани во маслени или морски исечени цвеќиња и возбудува во кругови што се усогласуваат со оние на блузата. Должината е половина нога, а ширината е полите и пол ... идеална за вас да ви се допадне како изгледа, а исто така да можете слободно да танцувате на забави и типични танци во регионот.

На долниот дел од здолништето има елегантен или здолниште што е од суштинско значење за извршување на различни чекори и фигури. Има три вртења, најширокиот има неколку подлошки за чипка.

Како можеш види е типичен колумбиски костум кој иако е гламурозен, исто така е дискретен и многу класично бидејќи тие ставаат голем акцент на здолништето и блузата, така што жената покрај тоа што привлекува внимание, се чувствува пријатно и фолклорно за да може да се чувствува добро во традиционалниот и типичен танц во регионот.

Типична колумбиска носија на Санџуанеро Хуиленсе за мажи

капакот на санџуанеро

Типичната колумбиска носија за мажи е многу поедноставна и без толку детали како што тоа го прави женскиот фустан. Но, и двата костуми се подеднакво важни. Во случај на машки костум, има капа што се прави рачно, кошула со отворен врат, панел со копчиња што е напред и е центриран. Првично таблата со копчиња беше бела и имаше навивам од предната страна, како и украс со светки и тантела.

Панталоните се црно-бела преса. Додатоците на типичната колумбиска носија за мажи вклучуваат опашка од петел, тие можат да имаат и свилена шамија или црвен сатен и кожен ремен.

Мажите се исто така многу горди на својата облека бидејќи симболизира многу за нив и за нивната култура. Најдоброто нешто во врска со нивната облека е што тие се чувствуваат пријатно да можат да ги изведуваат танците и да се забавуваат на традиционалните фестивали.

Други типични колумбиски носии, важни за познавање

жена Санџуанеро

Регион Ориноко

Во топлите рамнини, суровата источна Колумбија каде што можете да шетате без грб со прекрасни пејзажи, постои традиционален танц, orоропо.

Womenените носат широко здолниште што паѓа до коленото Тоа покажува голем број на различни ткаенини со црвена или бела позадина и цвеќиња. Носат и блуза со ракави од три четвртини и е украсена со панделки кои одговараат на здолништата за украсување на косата.

Мажите традиционално носат бели панталони свиткани до ногата да ја премине реката без да се извалка и црна или црвена кошула. Тие, исто така, често носат црни панталони со бела кошула, како и капа со широк раб, направено од тежок материјал, за да не лета надвор кога возат коњ.

Во регионот Амазон

Во регионот Амазон има мала густина на население, но домородните групи имаат свои начини на живот и облекување, многу групи кои постојат во овие области постојат полуголи и за типичните танци на нивната култура тие обично користат специфични украси.

Womenените можат да носат здолниште до теле и бела блуза со ремени и автохтони ѓердани. Мажите исто така можат да носат бели панталони или здолништа, со автохтони ѓердани и додатоци.

Пацифички регион

На брегот на Пацификот, жителите се облекуваат за жештините, има големи црни заедници кои ги зачувуваат оригиналните африкански традиции, вклучувајќи облека и фолклор. Традиционално жените носат бои, пастелна облека со меки ткаенини, сошиени цвеќиња, панделки и украси со убави дизајни. Здолништата паѓаат до глуждовите и исто така се шарени. Мажите носат лабава, шарена облека, со чевли или сандакија изработени од природни материјали и растителни влакна.

Африканското влијание може да се забележи во пацифичките заедници, особено за време на специјални настани и танци, како и преку прекривки на главата и други шарени украси и додатоци.

Што мислеше за типична колумбиска носија? Ако сакате да знаете други Колумбиски обичаи, не престанувај да ја внесуваш врската што штотуку те оставивме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Едуардо dijo

  Во Каламар Гваавиаре се игра Санџуанеро од Хуила.
  Викендов се одржа регионален колумбиски фестивал и беше спектакуларен, сите региони со своите култури беа интегрирани.
  Фестивал организиран од образовната институција Карлос Мауро Хојос.
  мотото е „Ауи се хабла биен де Колумбија“
  Кралицата беше победничка со типичен костум на Санџуанеро од Хуила. Каква гордост е да се биде од Хуила.

 2.   Едуардо dijo

  Во Каламар Гваавиаре се игра Санџуанеро од Хуила.
  Викендов се одржа регионален колумбиски фестивал и беше спектакуларен, сите региони беа интегрирани во нивните култури.
  Фестивал организиран од образовната институција Карлос Мауро Хојос.
  Мотото е „Тука зборуваме добро за Колумбија“
  Кралицата беше победничка со типичен костум на Санџуанеро од Хуила. Каква гордост е да се биде од Хуила.

 3.   carla dijo

  Ми се допадна нивната облека и би сакал да го прикажат танцот на видео

 4.   Мери Лајт dijo

  Во Наричо луѓето многу зборуваат за обичаите на Хуила. Би сакал да го прикажете танцот на видео

  благодарам за културата

 5.   Марелби Јохана Арамбуло Авилс dijo

  Би сакал да го направам типичниот костим на ќерка ми, дали може да ми дадете водич како да го направам тоа

 6.   АНГЕЛИЦА dijo

  Мислам дека оваа страница е многу добра затоа што го наоѓаме потребното за нашата работа Супер добро ок

 7.   АНГЕЛИЦА dijo

  Мислам дека оваа страница е многу добра затоа што го наоѓаме потребното за нашата работа Супер добро ок

 8.   jeеими dijo

  Оваа страница е многу добра

 9.   karen dijo

  ова стр е многу добро

 10.   МАРИЦЕЛА dijo

  Мислам дека оваа страница е многу добра затоа што може да се научи преку многу на пример ако не стават да танцуваме на училиште, знаете како е

 11.   МАРИЦЕЛА dijo

  ок благодарам што ме пуштивте внатре

 12.   КАРОЛ ДАЈАНА РУИЗ АРГОТЕ dijo

  МИАМО ТЕ САКАМ

 13.   дариели dijo

  Го сакам тој костум и веќе бев кралица и би сакал да го сторам тоа повторно, ок

 14.   Никола Таркино dijo

  Ми се допаднаа костумите со себерос ... хахаха

 15.   Никола Таркино dijo

  seberos многу vacanoss тимови ♥♥♥ ♣ ♦ • ◘ ○ ♠ ♦

 16.   Никола Таркино dijo

  сите се многу себоро ♣ ¢ ♣♣ ♥

 17.   анонимни dijo

  Тоа е најдобрата креација на нашиот фолклор Хуила. Горди сме што уживаме во нашиот танц во Сан Хуан и го слушаме неговиот мелодичен ритам.

  следната популарна кралица на бамбуко: Карла Ванеса Гонзалес Кастањо

 18.   Diana dijo

  Мислам дека е многу добро, тоа е пејина, ок

 19.   Кристијан dijo

  овие одговори се можеби добри

  1.    sebastian dijo

   да, каков чебре ни служи на сите