Медината и големиот сук на Тангиер

Медината од Тангер.

Како и огромното мнозинство на градови во Мароко, Тангер има

Медина чија конзервација е во одлична состојба.

Таму ќе најдеме живописни пазарикаде зделка со продавачи по обичај можеби невообичаен на Запад, но многу неопходен во Мароко, голем суку и мал сук.

Сепак, исто така, треба да се напомене дека областа на Медина од Тангер е прилично променета со цел да се привлече меѓународен туризам. Со трговски центри, места каде што занаетчиството не е толку присутно, туку аспект на модерен град за туристите кои се плашат од мароканските традиции.

Северно од медината е местото каде што ќе ги најдеме пазарите во голем сук и мал сук, полн со продавачи и занаетчиски тезги каде што мирисот на традиционална храна, лицата на продавачи кои работат и туристот изгубен во друга култура се опипливи уште од првиот момент.

Гранд Сук е вистинскиот срцето на градот, со кафулиња што ги опкружуваат нејзините главни артерии, улици полни со шарми на змија и шарени тезги, куќи од различни архитектонски стилови. Стариот град е исполнување на новото, судир на две епохи и совршен начин да се започне посета на град, потопен во историја и боја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   мандарина dijo

    Друга црна точка на медината е густината на жителите во кои има многу жители и тоа може да го уништи архитектонскиот и еколошкиот биланс на медината. Треба да ги истераме луѓето од таму за да го задржат тоа.

  2.   ЛУЦИЈА АНТОС dijo

    БЕШАВ ПОДОЛГ СО СЕБЕСТВО НА 24 ЈУЛИ 2012 ГОДИНА НИКОГАШ НЕ СМЕ СЛИМИЛЕ ДА СЕ ПРОПУШТАТ ЛУPЕ ВО РАМАДАН, од страв да не ни дадоа наредниот ден, не сме доаѓале пред да се плашиме за ноќта. ЗНАЕ ШТО СТРАВ ИМАМЕ. ТОЈ ЛУPЕ ПОВЕЕ ОДГРАСНО И ЛУДО. НЕ ЗНАМ КАКО НАЦИОНАЛНИОТ ЧУВАР И КРАЛОТ ДОЗВОЛУВА ДЕКА НЕМА ПОЧИТ.