Прва мароканска криза

Прва мароканска криза

Пред Првата светска војна, светот се тресеше од можноста за конфликт меѓу големите европски сили од тоа време. Епицентарот на проблемот бил во градот Тангер, каде што повика модерната историја Прва мароканска криза, помеѓу 1905 и 1906 година.

За да се разбере сè што се случило помеѓу март 1905 и мај 1906 година околу градот Тангер, мора да се знае кој бил геополитичкиот контекст на тоа време. Во Европа, и со проширување во остатокот од светот, владееше напната меѓународна атмосфера меѓу големите сили. Тие го нарекоа тоа Вооружен мир. Совршено поле за размножување за големата војна што би се случила само една деценија подоцна.

Во тие години Велика Британија и Франција направил сојуз познат под името на Антанта Кордиале. Надворешната политика на овие земји се засноваше на обид за изолација Германија на меѓународните сфери на влијание, особено во Азија и Африка.

Во рамките на оваа игра, во јануари 1905 година Франција успеа да го наметне своето влијание врз султан од Мароко. Ова особено се однесуваше на Германците, кои со загриженост гледаа како нивните ривали на тој начин ги контролираат двата пристапа кон Медитеранот. Значи Канцелар Фон Билоу Тој одлучи да интервенира, охрабрувајќи го Султанот да се спротивстави на притисокот на Французите и гарантирајќи му поддршка од Вториот рајх.

Кајзер го посетува Тангер

Има датум за да се одреди почетокот на Првата мароканска криза: 31 март 1905 година, кога Кајзер Вилхелм Втори го изненади Тангер. Германците ја закотвија својата моќна флота надвор од пристаништето, покажувајќи сила. Францускиот печат жестоко прокламираше дека ова е чин на провокација.

Кајзер

Кајзер Вилхелм Втори

Соочени со растечката слабост на Франција и нејзините сојузници, Германците предложија да се одржи меѓународна конференција за да се постигне договор за Мароко и, патем, и за другите северноафрикански територии. Британците ја отфрлија идејата, но Франција, преку своите министри за надворешни работи Теофил Делкасе, се согласи да разговара за ова прашање. Сепак, преговорите беа укинати кога Германија јасно се позиционираше во корист на независноста на Мароко.

Датумот на конференцијата беше одреден за 28 мај 1905 година, но никој од повиканите овластувања не одговори позитивно. Покрај тоа, Британците и Американците одлучија да ги испратат своите воени флоти во Тангер. Напнатоста се зголеми.

Новиот министер за надворешни работи на Франција, Морис Рувие, потоа ја покрена можноста за преговори со Германците за да се избегне повеќе од можна војна. Двете земји го засилија своето воено присуство на нивните граници, а можноста за целосен вооружен конфликт беше повеќе од сигурна.

Конференцијата Алгесирас

Првата мароканска криза остана нерешена поради се повеќе соочените позиции меѓу Германија и оние кои години подоцна би биле нејзини идни непријатели. Особено Британците, кои беа подготвени да употребат воена сила за да ги запрат експанзионистичките желби на Рајх. Французите, кои стравуваа дека ќе бидат поразени во воена конфронтација со Германците на европско тло, беа помалку воинствени.

Конечно, и по многу дипломатски напори, Конференција Алгесирас. Овој град е избран затоа што е близу до зоната на конфликтот и се наоѓа на неутрална територија Шпанија во тоа време беше малку позициониран од француско-британска страна.

Конференција Алгесирас

Распределба на зоните на влијание во Мароко според Конференцијата на Алгесирас од 1906 година

Тринаесет нации учествуваа на конференцијата: Германското Царство, Австро-Унгарското Царство, Велика Британија, Франција, Руската Империја, Кралството Шпанија, Соединетите Држави, Кралството Италија, Султанатот на Мароко, Холандија, Кралството Шведска, Португалија, Белгија и Отоманската империја. На кратко, големите светски сили плус некои земји директно вклучени во мароканското прашање.

Крај на Првата мароканска криза

По три месеци преговори, на 17 април Акт на Алгесирас. Преку овој договор, Франција беше во можност да го задржи своето влијание врз Мароко, иако вети дека ќе преземе низа реформи на оваа територија. Главните заклучоци на конференцијата беа следниве:

  • Создавање во Мароко на француски протекторат и помал шпански протекторат (поделен во две зони, едната на југот на земјата и другата на север), потоа парафирана во Договор на Фез на 1912.
  • Воспоставување посебен статус за Тангер како меѓународен град.
  • Германија се одрекува од какво било територијално барање во Мароко.

Всушност, конференцијата на Алгесирас заврши со чекор назад од Германија, чија поморска моќ беше очигледна инфериорна од онаа на Британците. И покрај тоа, првата мароканска криза беше затворена во лажна и незадоволството на Германците доведоа до нова критична ситуација во 1911 година. На моменти сцената не беше Тангер, туку Агадир, нова ситуација на меѓународна напнатост позната како Втора мароканска криза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*