Параклисот на Свети Аквилино во црквата Сан Лоренцо Маџоре

Свети Аквилино

Да ја посетите Капела во Сан Аквилино мора да пристапиме до внатрешноста на Базилика Сан Лоренцо Маџоре. Повеќе од капела, тоа е всушност мало светилиште од XNUMX век, поврзано со базиликата со мала врата во внатрешноста на црквата. Изграден е како царско погребување со оглед на присуството на саркофаг, според некои научници, можеби е направен за еден од синовите на Теодосиј Први.

Во негово време целиот атриум кој ја поврзува базиликата со оваа капела бил полн со мозаици. Сè уште може да се видат некои фрагменти, меѓу кои се идентификувани некои фигури на апостолите и патријарсите на израелските племиња. Импресивен е нивниот извонреден квалитет, експресивноста на фигурите и проучувањето на сенките. Еднаш низ влезот има фреска на Распетието што датира од XNUMX век и мермерен портал Карара кој води кон капелата. Овој портал е од XNUMX век и е совршено зачуван. Неговата декорација вклучува цветни мотиви, птици, делфини и разни богови, како што се Јупитер и Нептун.

Капелата во Сан Аквилино има осмоаголен план и е целосно покриена со полихромни мермери. Најстариот дел е куполата, која веќе ја опфаќаше оригиналната просторија, иако нејзината декорација беше уништена во XNUMX век поради лошата состојба на зачувување.

Голем дел од капелата е покриен со мозаици. Еден од нив го претставува Христос со своите ученици и филозофи и потекнува од XNUMX век. Има уште една во апсидата на капелата во која апостолите можат да се видат како седат во полукруг околу централната фигура на Христос, кој има на нозе контејнер со свитоци на Светото писмо. Јасна референца за неговиот двоен статус на крал и господар.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*