Градови на јужен Перу

Градовите на јужен Перу ја опфаќаат најубавата од јужноамериканската земја, освен главниот град, Лима. Преминал од Планините АндитеКако и остатокот од земјата, југот е составен од одделенија за Такна, La Либертад, Пуно y Арекипа.

Тоа е областа каде што Културите на Тиахуанако и Наска. Првиот датира од XNUMX век п.н.е. и се шири низ струјата Чиле, Боливија y Перу, додека вториот бил посовремен, бидејќи се развил помеѓу XNUMX и XNUMX век по Христа. Но, тој е исто така попознат, најмногу заради својот мистериозен геоглифи. Во секој случај, градовите што можете да ги посетите во јужен Перу го комбинираат влијанието на тоа минато со колонијалното и имаат многу врска со тоа. Ако сакате да ги запознаете, ве покануваме да продолжите со читање.

Градови на јужен Перу: историја и природни чуда

Тура низ градовите на југот на Перу треба да ја покрие белата боја Арекипа, земја на кондори; Пуно, каде што треба да бидете внимателни со сороше или надморска височина; тишината La Либертад, со своите цркви и куќи со можинети покриви; Такна, која ја носи титулата на „Херојски“ за неговото учество во независноста на земјата; МОТ, со своите прекрасни плажи и границата Десагуадеро. Toе ги запознаеме сите нив.

Арекипа, Белиот град

Арекипа го добива тоа име затоа што повеќето од неговите конструкции се изработени од ашлар, бел материјал. Но, анегдоти настрана, она што сакате да го знаете за неа е дека го има едно од најспектакуларните архитектонски наследства во цела Јужна Америка.

Неговиот историски центар е Светско наследство за огромната количина споменици што ги содржи. Скоро сите реагираат на колонијален стил со природни влијанија кои се синтетизираат во т.н. Училиште Арекипења.

Нервниот центар на стариот град е Главниот плоштад, каде што можете да го видите спектакуларниот Катедрала, Нео-ренесансен стил и изграден во XVII век. На ист начин, познаниците реагираат Портали, кој во нивно време го сместувал Кабилдо, а во овој простор има и цркви на компанијата и на Пресвета Богородица. Не заборавајќи го својот бронзен базен во центарот што го претставува популарното Тутуруту, кој, според легендата, бил корнет на војската на Инките.

Катедрала Арекипа

Катедрала Арекипа

Но, историскиот центар на Арекипа има многу повеќе да ви покаже. Монументалните градби што ги содржи се проценуваат на околу петстотини. Меѓу цивилите, можете да видите големи колонијални куќи како оние во Боровинка, на Тристан дел Позо или Палатата Гојенече. Од друга страна, меѓу религиозните, базилика и манастир во Сан Франциско, на Црква на Санто Доминго и Манастир Реколета.

Во однос на второто, една е задолжителна посета затоа што беше класифицирана како најимпресивниот верски споменик во Перу. Тоа е за манастир Санта Каталина де Сиена, што е прилично тврдина од скоро две илјади квадратни метри и насликана во светли бои. Не пропуштајте ги неговите мантили и камбанаријата, сите од XNUMX век, и неговиот спектакуларен барокен олтар врежан во дрво и позлата.

Конечно, пред да го напуштиме градот по нашата рута низ градовите на јужниот дел на Перу, дозволуваме да ве советуваме да го пробате вкусното Арекипа антохитос, еден од главните слатки рецепти на Белиот град.

Пуно, на брегот на езерото Титикака

Друг од големите градови на јужен Перу е Сан Карлос од Пуно, што исто така има свои Главниот плоштад. Во ова можете да го посетите неговиот Катедрала, Барок од XNUMX век и има и базен, во овој случај посветен на Франциско Болонези, херој на војната на Пацификот против Чиле.

Треба да го видите и во Пуно црква Сан Хуан Баутиста, во кој се наоѓа прекрасна слика на Вирген де ла Канделарија; на Куќата на Корегидор, на куќа на Славниот национален колеџ во Сан Карлос и Балкон на грофот од Лемос, сите конструкции во колонијален стил; на Лак на Деуста и биста на Симон Боливар.

Но, пред сè, одете до Рид Хааџапата, каде што ќе го видите споменикот на Манко Капак, се смета за основач на империјата на Инките, и исто така да Гледна точка на Кунтур Васи, што значи куќа на кондорот и ви нуди прекрасен поглед на градот и на Езерото Титикака.

Езерото Титикака

Езерото Титикака во Пуно

Во врска со ова, пристаништето Пуно беше првото изградено на езерото и оттаму заминуваат екскурзии со брод што ќе ви овозможи да уживате во ова природно чудо. Со нив, можете да посетите острови како Таквиле, Амантани и еднина пловечки островчиња на урос, направени со cattails.

Конечно, во околината на градот, имате уште едно прекрасно природно опкружување. Станува збор за Лагуна Умаја, каде се наоѓа Силустани, антички гробишта на културата на Ајмара во Кола, развиен помеѓу 1200 и 1450 година од нашата ера.

Мокегва и нејзините типични куќи

Најкарактеристични за овој град во јужен Перу се неговите куќи со мохинет покрив. Тоа е да се каже, направено со трска и глина, но со двоен наклон од околу педесет степени, така што тие подобро ја апсорбираат топлината на сонцето.

Сепак, тоа не значи дека на Мокегуа и недостасуваат споменици. Напротив, има прекрасен стар град. Во ова можете да го видите Катедрала Санто Доминго, каде што е присутна Санта Фортуната; скапоцениот црква во Витлеем; камени порти и колонијални палати меѓу кои едната од Фернандез од Кордоба, Една од коса, Една од Салас или Куќи со змии y на десетте прозорци.

Можете исто така да ја посетите Музеј Контисујо, кој изложува бројни парчиња керамика, текстил и други предмети од Култури на Тихаванако, Чирибаја, Естукиња и Инки. Но, друга атракција на Мокегуа е неговата околина. Во близина се наоѓа градот Тората, со своите стари мелници од колонијалното време и исто така Геоглифи на Чен Чен, помалку познати од оние на Наска, но подеднакво спектакуларни со нивните камилидни фигури.

Плаза де Армас од Мокегуа

Главен плоштад Мокегва

Ило, плажите во градовите на јужниот дел на Перу

Во истиот оддел на Мокегва ќе го најдете и градот Ило, кој ви нуди дел од најубавите плажи во јужниот дел на Перу. Меѓу нив, оние на Јабонцило, Бока дел Рио, Позо де Лизас или Вавакики, сите избањати од Тихиот океан.

Но, Ило ви нуди други интересни места. Во нејзината прекрасна Плаза де Армас имате светилиште на Сан Херонимо, изградена во 1871 година; од Глориета Хозе Галвез ќе добиете прекрасен поглед на крајбрежјето и Малекон Тоа ќе ви овозможи да одите тивко. Конечно, ако сакате да дознаете повеќе за историјата на областа, во Ел Алгаробал можете да го посетите Музеј Чирибаја, посветен на оваа древна култура.

Такна, најјужниот град во јужниот дел на Перу

Такна е последниот голем град во јужен Перу пред да стигне до границата со Чиле. И исто така ви нуди богато монументално наследство и интересна околина. Во врска со првиот, посетете ја Катедрала на Богородица на Бројаницата, импозантна неокласична конструкција од крајот на XIX век.

Меѓу верските згради, треба да го видите и Џамија Баб ул Ислам, една од двете кои постојат во целото Перу и што ќе ве изненади со својата конструктивна смелост. Што се однесува до цивилите, ве советуваме да го видите Правни куќи, од Франциско Антонио де Зела y Басадре. Вториот, таканаречен затоа што му припаѓаше на историчарот Хорхе Басадре, сместува мал музеј посветен на него.

Но, повеќето од најубавите на Такна се наоѓаат во Авенија Болоњеси. Почнувајќи со црква на светиот дух, исто така треба да ја посетите Простор на бдение, многу фреквентна комерцијална област и Граѓанска прошетка на Такна, каде се Споменик на хероите и Декоративен базен. Конечно, ќе најдете и на оваа авенија Регионален историски музеј, каде што се изложени патриотски слики и, пред сè, археолошки предмети кои припаѓаат на културите Мучика, Чанкеј или Чиме.

Ако разговараме со вас за музеи, можете исто така да го посетите Национална железница со фотографии, предмети и локомотиви од линијата Такна-Арика. Тој е надополнет со Локомотив парк, каде што е изложен оној што ги водел перуанските трупи на фронтот за време на Пацифичката војна.

Катедрала во Такна

Катедрала Такна

Конечно, на петнаесетина километри од градот, го имате познатото Микрола петроглифи, некои датираат од V век од нашата ера и во малото гратче Калиенти можете да уживате во термомедицински води.

Десагуадеро, граница со Боливија

Зафаќа источен брег на истоимената река, која делува како природна граница помеѓу Перу и Боливија. Интересно, на другиот брег има хомонимно население кое припаѓа на последно споменатата земја.

Во секој случај, ние ви го цитираме овој мал град со едвај осум илјади жители повеќе за неговата географска положба отколку за неговата туристичка вредност. Вистина е дека има прекрасна црква, оној на Сан Андрес, но малку друго ви нуди да ја посетите. Сепак, крајбрежна зона на реката Десагуадеро, што е родено во Езерото Титикака, за неговата природна вредност.

Како заклучок, ова се областите на јужен Перу кои заслужуваат ваша посета. Малку на север, имате друга област со огромна етнографска и монументална вредност: градот на Куско и Мачу Пикчу од кои веќе ви кажавме во други статии. Но, враќајќи се во градовите на јужниот дел на Перу, во нив ќе најдете а прекрасно монументално наследство, остатоци од антички култури и се вклучени прекрасни плажи. Одете и посетете ја оваа област. Вие нема да жалам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*