Најдобрите плажи во Португалија за посета

Најдобрите плажи во Португалија за посета

Карактеристична карактеристика на Португалија секако е нејзината прекрасни плажи, се смета за еден од најдобрите низ целиот свет. Земјата има околу 1700 км крајбрежје, со доволно песок и идеални услови за вежбање активности во вода, забава и релаксација.

Следно, ќе разговараме со вас точно за најдобри плажи во Португалија што вреди да се посети. 

Праја де Тавира

Праја де Тавира

Ова е еден од најубавите плажи во Португалија, сместен на песочен остров наречен Илха од Тавира, што се протега југозападно од Тавира скоро се додека не стигне до Фусета. До нив може да се пристапи со траект и се карактеризира со тоа што е плажа со бел песок, покриена со дини и со само неколку ресторани на повидок.

Праја да Мариња и Бенагил

Праја да Мариња и Бенагил

Ова се две плажи во Португалија кои се наоѓаат на крајбрежјето помеѓу Армакао на Пера и Вековци. Во Праја да Мариња се истакнува импресивна карпа заедно со заливите и исто така многу популарен ресторан на плажа. На Бенагил посетителите можат да уживаат во морската пештера, импресивно место со карпести формации.

Назаре

Плажа Назаре

Во овој случај станува збор за плажа која се наоѓа во државата Екстремадура. Тоа е фреквентно, карактеристично приморско одморалиште на рибарско село на Назаре. Главниот потег е појас на чист песок, со многу чадори и особено погоден за сурфери, поради импресивните бранови што се формираат.

Фоз де Мињо

Фоз де Мињо

Оваа плажа се наоѓа на 2 километри југозападно од прекрасната град на Камини. Се смета за најсеверната плажа во Португалија и скриен скапоцен камен. Плажата се наоѓа на идиличен пошумен полуостров каде е утоката на Рио Минхо се влева во Атлантскиот океан.

За да стигнете до плажата, треба да поминете област со борови дрвја сè додека не најдете мала утврдена островче пред морето и со Шпанија на повидок.

Праја да Фигуеира

Праја да Фигуеира

За да стигнете до оваа плажа, потребно е малку да пешачите, но вреди да се вложи напор бидејќи станува збор за плажа која честопати е напуштена. Плажата исто така се наоѓа веднаш под урнатините на стара тврдина.

Се смета како еден од најмалку посетени плажи во Португалија, главно затоа што не е достапно со автомобил. Пешачењето до плажа трае помеѓу 20 и 30 минути.

Праја де Одесекси

Праја де Одесекси

Оваа плажа се наоѓа и во Алгарве, поточно во град на Одецекси. Вон сезоната, ова место не покажува многу движење, но во текот на летото, градот станува жив со доаѓањето на сурфери и туристи.

Плажата е на само 4 км западно од градот, но може да се возот и да се следи патеката пеш низ долината на реката до широк залив кој е врамен со спектакуларни карпи. Пливањето е релативно безбедно, иако она што е најмногу се практикува е сурфање. 

Компорта

Плажа Португалија Компорта

Компорта е плажа во Португалија која се наоѓа во оддалечена област северно од Алентехо и западно од историското пристанишен град Алкасер до Сал. Се смета за една од најдобрите плажи во регионот.

Во овој плажа во пустински песоци тие се протегаат онолку колку што може да види окото, прекрасно место каде што има и ресторани и е идеално за тивко сончање.

Праја да Бордеира и Праја до Амадо

Праја да Бордеира и Праја до Амадо

Во Алгарве веројатно има некои од најдобрите плажи во Европа, меѓу кои се издвојуваат Бордеира и сакана. И двете се наоѓаат многу близу до село од Карапатеира, Бордеира е дива плажа во која се издвојуваат огромни дини, како и мала река и нерамен океан.

Неколку километри јужно се наоѓа прекрасниот залив Амадо, со неколку места за храна и идеален за сурфери.

Галапош

Плажа Галапош

Галапос е дел од збир на плажи кои се наоѓаат во Природен парк да Арабида. Всушност, тоа е најдобро, бидејќи неговите води се мирни, покрај тоа што се наоѓаат во близина на мал пристанишен град.

Плажи Порто Чово

Плажи Порто Чово

Рибарското село во Порто Ково нуди лесен пристап до серија плажи кои се идеални за туристите кои доаѓаат во потрага по тивки плажи каде можат да се одморат и да уживаат во времето, капењето и храната.

Патеки на карпа се наоѓа во областа, обезбеди пристап до други Плажи во Порто Ково, каде што Плажа Самукеира, што го должи своето име затоа што има импресивни карпести формации.

Без сомнение, Португалија има дел од најдобри плажи во Европа, но најдоброто од сите е што посетителите можат да уживаат и во многу други туристички атракции, места со интерес, музеи, историски градови, гастрономија и особено во дружеубивоста на нејзините луѓе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*