Обичаи и традиции на португалската заедница

Фотографија на Португалија

Со повеќе од 800 години историја, Португалија е една од најстарите земји во светот. Низ вековите, се воспоставувале разни португалски традиции и културни одлики, кои денес ги дефинираат нивното општество и нивната земја во најразновидните области.

На гастрономијата од вино, уметност и занаетчиство до музика, На популарни фестивали и аџии, постојат неколку причини да ја посетите оваа прекрасна земја. 

Гастрономија

Типично португалско јадење

Португалија одамна е А. земја со голема кулинарска традиција. Една од првите намирници што се истакна на португалската гастрономска сцена беше треска.

Треска беше решение за стекнување на проблемот на населението свежа риба, бидејќи оваа риба трае подолго кога е зачувана во сол. Бидејќи дел од населението немаше многу пари да купи свежа риба, треска започна да станува starвезда на португалската гастрономија и денес е една од неговите омилени јадења.

Да бидам искрен, има илјада начини да се готви треска: варен треска, со крем, со печено месо, со леб од пченка и сл., И сите тие се дел од португалските гастрономски традиции. И што е најважно, дека е придружено со а добро пристанишно вино. Ова вино се произведува на фарми во Дуро вински регион (првиот вински регион што е признат во светот) и складиран во винарии, во Вила Нова де Гаја.

Музика

Португалски музичари

Португалските традиции се обележани и со музика. Еден од карактеристичните музички жанрови во Португалија, и единствен ширум светот, е фадо

Овој музички жанр започна да се истакнува во Португалија во втората половина на XNUMX век, но само во текот на 30-тите и 40-тите години на следниот век се здоби со проекција, преку емитување како што се кино, театар и радио.

Постојат неколку аспекти што го обележуваат овој музички жанр, како што е меланхолија, копнеж и судбина; за фадо пејачот, кој има уникатен начин на облекување и пее како никој друг пејач од други жанрови. Треба да се напомене дека фадо беше сметано од УНЕСКО како нематеријално наследство.

Но, не само фадо живее португалската музичка сцена. Друг многу карактеристичен музички жанр на оваа земја е популарната музика.r, присутен на голем број фестивали во Португалија - најпопуларните стилови се Баилињо да Мадеира, Малхао и сврти

Популарни фестивали и аџии

Популарен фестивал на Португалија

Фестивалите и аџилаците се други аспекти поприсутни во португалските традиции и доаѓаат рака под рака со некои области споменати погоре, како што се гастрономијата и музиката.

Делови како Санто Антонио, Сан Педро и Сао ãоао и аџилак во светилиштето во Богородица на Фатима, меѓу другите, милиони национални и странски туристи се движат низ улиците на големите градови и португалски градови, делумно или посветено, играјќи многу важна улога во португалските традиции.

на Партии на Сан Антонио, во Лисабон, тие се првите најголеми фестивали во земјата; Тие се слават во текот на неделата на 13 јуни, куќите се украсени со босилек, се јадат сардини на скара и леб од пченка и, бидејќи тој се смета за светец на бракот, многу свадби се обидуваат да се слават за време на овие фестивали.

Комо Свети Антониј од Лисабон, исто така во Порто и Брага во Сао ãоао собира илјадници луѓе и забава, претставувајќи ја највисоката точка на ноќта од 23 до 24 јуни; забава проширена на други делови од светот и попозната како „Ноќта на Сан Хуан“, во која се палат огнови за да се избркаат лошите предзнаци.

Исто така, аџилак во светилиштето на Богородица Фатима тие придвижуваат многу луѓе и се дел од португалските традиции. Главните датуми се, без сомнение, 13 мај, датумот на кој се слави првото привидување на Богородица кај тројца пастири, во градот Фатима во 1917 година. Другиот важен датум е 13 октомври, на кој се слави последното привидување на Богородица.

уметност и занаети

Португалска уметност

Друга област што се појави во португалскиот културен пејзаж со текот на времето беа уметност и занаетчиство. Над сите Уште од 17 век, уметноста и занаетчиството започнаа да добиваат национална важност, со посебна важност во областите како што се керамика, таписерии, везови, накит, меѓу другите.

La Португалската традиција во таписерија се случила во 18 век и оттогаш се користи за украсување на wallидови и мурали. Предмети како дела на Португалците, религија и други се прикажани на килимите. На национално и меѓународно ниво, најпознатите килими се несомнено теписи Араолиос, што се појави во Алентехо, во градот Араиолос. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   jgonzalez dijo

  информациите што ги давате се многу добри

 2.   баш dijo

  Особено не ми се допаѓа затоа што нема ништо, извинете, но не ми служи

 3.   уф dijo

  Оваа орибл беше бескорисна оваа страница. Ако не ставите работи што ни служат подобро, не објавувајте ништо

 4.   миг dijo

  изгние рече ввено и проклето проклетство АТТ КРИАС

 5.   миг dijo

  ВАМОНОЗ А СОРИЈАНО АТЕ ЕЛ КРИАЗ И ПИНЧЕСИ ПЕРРОЗ ПУДРАНZЕ ОСЛАВЕН ПУÑАЛЕЗ

 6.   лаури dijo

  Она што го сакам не излегува бидејќи имам традиции во Португалија и вие ми ставате туристи ... НЕ ГО БАРАв.

 7.   ИСУС dijo

  Sorryал ми е, но не е тоа што сакам

 8.   Диего dijo

  Инфо што ми го даде, многу добро ти благодарам, издржливост во Парагвај в ..

 9.   КАТИАНА dijo

  ДОБРО ГО УДАВ СТРАНИЦАТА И ДОБРО СУПЕР ЈА САКАМ И HAЕ ИМАМ МО OPНОСТ ДА ПАТУВАМ ВО ПОРТУХ

 10.   МАРИЈА dijo

  T
  E
  Q
  U
  I
  R
  O