Колонадата на Бернини во Ватикан

Колонадата на Бернини во Ватикан е еден од најневообичаените и најпознати споменици во светот. Неговата локација, пред базилика Свети Петар, но исто така и нејзината величественост и спектакуларност.

Наредил да биде изграден од Папата Александар VII да ги пречекам сите што дојдоа во храмот во Ватикан. Претходно, плоштадот Свети Петар беше правоаголен и имаше пад од околу десет метри помеѓу скалите на базиликата и нејзината спротивна страна. Колонадата на Бернини во Ватикан стави крај на оваа наклонетост и го конфигурираше еден од најпознатите плоштади во светот.

Авторот

Неаполскиот Ianан Лоренцо Бернини Тој беше сликар и архитект, но пред сè вајар. Прицврстено на барокот, неговата способност да ваја од мермер го натера да се смета за наследник на Микеланџело. Длабоко религиозен, тој ги стави своите таленти во служба на Контра реформација, што го натерало да ужива во наклоноста на папите.

Меѓу неговите одлични креации се и балдачин на Свети Петар, исто така во ватиканската базилика; на гробница на Урбан VIII; на Екстази на Санта Тереза или Фонтани од четирите реки и бродот. Во можност да ги обдари своите скулптури со експресивност, ретко се изедначуваше, Бернини почина во Рим на 28 ноември 1680 година.

Колонадата на Бернини во Ватикан, одлично дело

Сепак, можеби најпознатото дело на Бернини е овој простор за кој тој мораше да ги искористи и своите архитектонски и скулпторски знаења. Бидејќи тој ги дизајнираше и колонадата и областа каде што требаше да се инсталира.

Во согласност со желбите на папата Александар VII, ја симболизира прегратката на верниците кои доаѓаат да ја посетат базиликата Свети Петар. Поради оваа причина, тој се состои од два реда колони кои врамуваат гигантски овал, што претставува две краци кои го опфаќаат посетителот.

Колонадата на Бернини

Детал за колонадата на Бернини во Ватикан

Колонадата на Бернини во Ватикан се одликува 284 импресивни колони По 16 метри и поделени во четири реда. Тие се крунисани со исто толку дорски метрополи и, над нив, со балустрада на која има 140 фигури на светци, девици, маченици и лекари на Црквата. Интересно, овие бројки не ги изваја Бернини, туку ги нарача Бернини Лоренцо Морели, еден од неговите ученици. Секоја од овие статуи е со димензии од 3,20 метри, што е само половина од висината на Христос и апостолите што може да ги видите на фасадата на базиликата Свети Петар.

Колоните се од познатото травертин мермер и тие сочинуваат простор поделен на три опфатени пасуси. Централната, малку повисока, беше создадена за минување на плови, додека двете страни беа за пешаци.

Околината на колонадата на Бернини во Ватикан

Но, Бернини не само што ја дизајнираше и изгради спектакуларната колонада. Се грижеше и за животната средина. Посебно работел со плоштадот и со базиликата. Во однос на последното, сметајќи го скалилото на фасадата премногу долго, тој нареди ископ за да се спушти во висина.

Тој исто така го почитуваше колосалниот обелиск се наоѓа во централниот дел на плоштадот од страна на Папата Сикст V во 1586 година. Овој гигантски врежан камен бил донесен од Египет од страна на Калигула во 41 година н.е. Не припаѓа ништо помалку од времето на Ненкорео, фараон од XNUMX-та династија, кој живеел во XNUMX век пред Исус Христос. Во тоа време, тој се наоѓал во Циркус Максимус во Рим.

Постојат и две симетрични фонтани од двете страни на обелискот. Едниот е изработен од самиот Бернини, додека другиот е од Карло Мадерно. И, покрај тој, во центарот на плоштадот, камен диск што ја означува токму таа географска точка. Ако стоите на него, ќе имате впечаток дека има само еден ред колони, бидејќи четирите постојни се совршено порамнети.

Базиликата на Свети Петар

Базиликата Свети Петар и колонадата Бернини

Вкупно, просторот што ја прифаќа Колонадата на Бернини зафаќа а огромно елиптично продолжение 320 метри длабоко и 240 дијаметар. За да се изгради потребни биле стотици мажи. Исто така, се користени 44 кубни метри травертин мермер Тиволи, на околу 30 километри од Рим. Може да прими 300 луѓе.

Толку е совршено ова величествено дело што колоните го зголемуваат својот дијаметар нанадвор за да го поправат можното оптичко изобличување на неговото размислување. Исто и од истата причина, фасадата на базилика Свети Петар тој е поврзан со плоштадот со две конвергирани краци кои обезбедуваат чувство на блискост. Покрај тоа, колонадата на Бернини беше специјално дизајнирана да ја направи визуелната оска на базиликата Свети Петар Куполата на Микеланџело

Неколку куриозитети на споменикот

Во врска со ова величествено дело на Бернини, постојат неколку куриозитети кои ќе ве интересира да ги знаете. Првиот е тоа ја означува границата помеѓу Италија и државата Ватикан. Willе го цените во мермерна линија лоцирана на земја и која го преминува плоштадот од една на друга страна.

Токму за да се стигне до плоштадот Свети Петар, најдобар начин е праволинискиот Виа де ла Консилијазион, од кој дел Кастел Сант Анџело и го достигнува оној.

Но, местото сепак ви нуди уште една curубопитност. Многу близу центарот на плоштадот има камен што ја претставува Розата на ветровите и околу неа црвените калдрми. Едното од нив има олеснето срце кое, според легендата, е срце на еден император. Нерон, голем прогонувач на христијаните.

Статуите на колонадата на Бернини

Статуи на колонадата на Бернини

Како да стигнете до плоштадот Свети Петар

Нема да имате проблем да стигнете до импресивниот споменик бидејќи има туристички автобус што застанува на плоштадот. Но, ако претпочитате да одите сами, најдобро е да земете Метро Отавиано.

Како заклучок, Колонадата на Бернини во Ватикан Тоа е една од најимпресивните креации на италијанскиот уметник особено и на барокот воопшто. Всушност, неговите форми и статуи служеле како модели за многу други дела од тоа време. Не сакате да ја запознаете?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*