Денот на мајката во Русија

Слика | Пиксабеј

Денот на мајката е многу посебен празник што се слави ширум светот за да се одбележат сите мајки и да се заблагодари на loveубовта и заштитата што тие им ја даваат на своите деца уште од раѓање.

Бидејќи е меѓународна прослава, во секоја земја се слави во различни денови, иако најопшта е обично втората недела во мај. Сепак, Денот на мајката во Русија се одржува на друг датум. Дали сакате да знаете како се слави во оваа земја?

Како е Денот на мајката во Русија?

Денот на мајката во Русија започна да се слави во 1998 година, кога беше одобрен со закон под владите на Борис Елцин. Оттогаш се одржува во последната недела од ноември секоја година.

Бидејќи ова е прилично нова прослава во Русија, нема воспоставени традиции и секое семејство го слави на свој начин. Сепак, децата прават картички за подароци и рачно изработени занаети за да им се заблагодарат на своите мајки за нивната loveубов и да ги изразат своите чувства.

Другите луѓе прават специјална семејна вечера каде им даваат на мајките прекрасен букет традиционални цвеќиња како симбол на нивната благодарност, придружена со aубовна порака.

Во секој случај, целта на Денот на мајката во Русија е промовирање на семејните вредности и длабокото значење на mothersубовта на мајките кон своите деца и обратно.

Од каде потекнува Денот на мајката?

Слика | Пиксабеј

Можеме да го најдеме потеклото на Денот на мајката во античка Грција пред повеќе од 3.000 години кога се одржуваа прослави во чест на Реа, титанична мајка на богови важни како Зевс, Ад и Посејдон.

Приказната за Реа раскажува дека таа го убила сопствениот сопруг Кронос за да го заштити животот на нејзиниот син Зевс, бидејќи тој ги јадел неговите претходни деца за да не биде симнат од тронот како што тоа го стори со неговиот татко Уран.

За да спречи Кронос да јаде Зевс, Реа смислила план и маскирала камен со пелени за да го консумира нејзиниот сопруг, верувајќи дека тоа е нејзиниот син додека тој всушност растел на островот Крит. Кога Зевс стана возрасен, Реа успеа да го натера Кроно да пие напивка што ги натера другите деца да повраќаат.

За theубовта што ја покажа кон своите деца, Грците му оддадоа почит. Подоцна, кога Римјаните ги зедоа грчките богови, тие исто така ја прифатија оваа прослава и во средината на март беа принесувани принеси на божицата Илариа три дена во храмот Цибелес во Рим (претставувајќи ја Земјата).

Подоцна, христијаните го претворија овој празник од паганско потекло во друг во чест на Дева Марија, Христовата мајка. Во католичките светци на 8 декември се слави Безгрешното зачнување, датум што овие верници го усвоија за да го одбележат Денот на мајката.

Веќе во 1914 век, претседателот на Соединетите Држави Вудроу Вилсон во XNUMX година ја прогласи втората недела од мај за официјален Ден на мајката, гест што го одекнаа и во многу други земји во светот. Сепак, некои земји со католичка традиција продолжија да го одржуваат празникот во декември, иако Шпанија го оддели за да го премести во првата недела во мај.

Кога се слави Денот на мајката во други земји?

Слика | Пиксабеј

САД

Оваа земја го слави Денот на мајката во втората недела во мај. Прва што го стори тоа на начин на кој знаеме дека беше Ана arарвис во чест на нејзината покојна мајка во мај 1908 година во Вирџинија. Подоцна, таа водеше кампања за воспоставување на Денот на мајката како национален празник во Соединетите Држави, и беше прогласен за овој начин во 1910 година во Западна Вирџинија. Тогаш другите држави брзо би го следеле примерот.

Франција

Во Франција, Денот на мајката е понова традиција, бидејќи започна да се слави во XNUMX-тите. Пред тоа, неколку дена беа признати напорите на некои жени кои родија голем број деца да помогнат во обновувањето на десеткуваното население во земјата по Големата војна, па дури и доделени медали за заслуги.

Во моментов се слави последната недела во мај, освен ако не се совпадне со Педесетница. Ако е така, Денот на мајката се одржува во првата недела во јуни. Без оглед на датумот, традиционалното нешто е децата да им дадат на своите мајки торта во форма на цвет.

Кина

Во оваа азиска земја, Денот на мајката е исто така релативно нова прослава, но се повеќе Кинези ја слават втората недела во мај со подароци и многу радост со своите мајки.

Мексико

Денот на мајката се одбележува во Мексико со голем ентузијазам и тоа е важен датум. Прославата започнува ден претходно кога е традиција децата да ги серенадат своите мајки или баби, или сами по себе или со ангажирање услуги на професионални музичари.

Следниот ден се одржува посебна црковна служба и децата им даваат на своите мајки подароците што ги создадоа на училиште за нив.

Слика | Пиксабеј

Тајланд

Кралицата Мајка на Тајланд, нејзиното височество Сирикит, исто така се смета за мајка на сите нејзини тајландски поданици владата на земјата го слави Денот на мајката на неговиот роденден (12.) од 1976 година. Тоа е национален празник што се слави со стил со огномет и многу свеќи.

Јапонија

Денот на мајката во Јапонија се здоби со голема популарност по Втората светска војна и моментално се слави на втората недела во мај.

Овој празник се живее на домашен и традиционален начин. Нормално, децата цртаат слики од своите мајки, подготвуваат јадења што ги научиле да готват и исто така им даваат розови или црвени каранфили бидејќи тие симболизираат чистота и сладост.

Обединетото Кралство

Денот на мајката во Велика Британија е еден од најстарите празници во Европа. Во XNUMX век, четвртата недела од Великиот пост беше наречена Мајка недела во чест на Дева Марија. и семејствата ја искористија можноста да се соберат, да одат на маса и да го поминат денот заедно.

На овој посебен ден, децата подготвуваат различни подароци за своите мајки, но има еден што не може да се пропушти и тоа е Симнел Торта, вкусна овошна торта со слој паста од бадем на врвот.

Португалија и Шпанија

И во Шпанија и во Португалија, Денот на мајката се славеше на 8 декември по повод Безгрешното зачнување, но на крајот беше поделен и двете свечености беа разделени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*