Историја на Матрјошка, руската кукла

Слика | Пиксабеј

Кога би се запрашале кој е најтипичниот сувенир што можеме да го однесеме дома по патувањето во Русија, сигурно повеќето од нас без двоумење би одговориле дека најдобрата меморија е матриошка.

Таа е една од најпопуларните играчки во светот, која лесно ќе ја идентификувате дури и ако никогаш порано не сте ја посетиле Русија. Всушност, нивната слава е таква што матриошките станаа дури декоративен и моден симбол. Уште повеќе, можеби имате дома и матриошка и не се сеќавате од каде ја набавивте.

Матриошките имаат curубопитно потекло и исто така имаат големо значење за Русите кога ги добиваат како подароци. Ако отсекогаш сте се прашувале која е историјата на оваа играчка, од каде потекнува нејзиното име и што претставува, не можете да го пропуштите овој напис, каде што ќе се осврнам на сите овие прашања.

Кои се матриошките?

Ова се дрвени кукли кои чуваат повеќе копии од самите себе во различни големини.. Во зависност од големината на мајката матриошка, во внатрешноста можеме да најдеме помеѓу минимум пет и максимум дваесет матриошки, секоја помала од претходната. Неверојатно!

Што претставуваат матриошките?

Матриошките претставуваат руски селанки и се културна икона на земјата.

Како се прават матриошки?

За да се направат матриошки, најкористените шуми се оние што потекнуваат од алдер, балса или бреза, иако веројатно најкористеното дрво е липа.

Дрвјата се сечат во април, кога се најполни со сок, а трупците се газираат најмалку две години со размачкување на краевите со сок за да се спречи напукнување на дрвото.

Кога ќе бидат подготвени, столарите ги пресекуваат соодветните должини и ги испраќаат до работилницата за да го работат дрвото во 15 фази. Првата матриошка што се прави е секогаш најмала.

Слика | Пиксабеј

Од каде потекнува името матриошка?

Името на оваа играчка потекнува од «Матриона», една од најпопуларните во античка Русија, што пак потекнува од латинскиот «матер» што значи мајка. Подоцна зборот „Матриона“ беше прилагоден на матриошка за да ја назначи оваа кукла. Други термини што се користат и за матриошки се имиња како мамушка и бабушка.

Која е симбологијата на матриошките?

Руските матриошки симболизираат плодност, мајчинство и вечен живот. Тоа е да се каже, големо и обединето семејство каде мајката раѓа ќерка, ова на нејзината внука, таа на нејзината внука и така натаму сè додека не го претставува бесконечниот свет.

Отпрвин беа издлабени само женски кукли, но подоцна беа пресоздадени и машки фигури со цел да се заврши семејството и за возврат да претставуваат други вредности како што е братството меѓу браќата. Со текот на времето, беа направени и руски матриошки кои претставуваа историски или литературни фигури.

Слика | Пиксабеј

Која е историјата на матриошките?

Се вели дека на крајот на XNUMX век рускиот дилер и покровител Савва Мамонтов патувал во Јапонија каде што посетил уметничка изложба на која дознал за претходникот на матриошките. Тоа беше претстава на седум божества кои беа едни во други, бидејќи беше Фукурокују (богот на среќата и мудроста) најголемиот и оној што ги содржел останатите богови.

Мамонтов ја задржа идејата и при враќањето во Русија му ја претстави на сликарот и тарнер Сергеј Малиутин да направи своја верзија на јапонското парче. На овој начин се создаде кукла која претставуваше среќна руска селанка која ги поздравуваше сите нејзини потомци.

Играчката предизвика сензација на Светскиот саем во Париз во 1900 година, каде што освои бронзен медал и наскоро се појавија фабрики во Русија кои произведоа матриошки за продажба низ целата земја и на Запад. На овој начин стана икона на руската култура и најрепрезентативен сувенир на земјата. Секој занаетчија резба свои кукли и тие станаа играчки од голема вредност затоа што понекогаш се колекционерски предмети.

Слика | Пиксабеј

Музејот „Матриоска“ во Москва

Всушност, тие се толку важни што во 2001 година беше отворен во Москва, музејот Матриошка за да ја објави историјата на овие играчки и нивната еволуција со текот на времето.

Овој музеј ги прикажува првите оригинални руски матриошки кои беа создадени во почетокот на XNUMX век и како нивниот дизајн се менувал со текот на годините.

На пример, во дваесеттите години од минатиот век, болшевичките матриошки ја претставуваа работничката класа, па дури и фигурата на „кулакот“ (термин што се користеше пејоративно за да се однесува на богати селани) беше исто така репродуциран со капа и со вкрстени раце над огромен стомак.

За време на СССР, владата сакаше да го отелотвори советскиот интернационализам во матриошките и на овие кукли беа претставени различни националности како белоруски, украински, руски, итн. Дури и со вселенската трка, беше создадена голема колекција на астронаутски кукли со сопствен нуркачки костум и вселенска ракета.

По крајот на СССР, темата на матриоските разновидни и познати политичари и разни меѓународни познати личности започна да се застапува.

Разгледувајќи ја колекцијата, интересно е да се споредат најтрадиционалните матриошки со најмодерните. како и со јапонските фигури на дио Фукурума што ги инспирираше. Музејот, исто така, ги покажува разликите помеѓу матриошката од различни региони на Русија и дава информации за животот и кариерата на водечките руски мајстори и сликари на матриошка.

Слика | Пиксабеј

Дајте матриошка

За Русите има големо значење да подарат матриошка. Кога некој ќе добие подарок една од овие кукли, треба да ја отвори првата матриошка и да посака желба. Откако ќе се исполни, тогаш можете да ја отворите втората кукла и да направите уште една нова желба. Така, сè додека не се достигне последната и најмалата матриошка.

Откако ќе се отворат сите матриошки, кој и да го прими овој подарок, мора да му го даде на потомок како симбол дека летаат од гнездото. На почетокот тоа го правеа жени. Само тие беа одговорни за домовите и можеа да посакаат конечно да им ги достават матриошките на своите деца.

Затоа, ако некој ви даде матриошка, Во руската култура се вели дека тој ви ја дава својата loveубов и наклонетост во форма на играчка.

Ако, пак, вие сте вие ​​што ќе подарите матриошка, покрај доставувањето на овој дета detail, најдоброто нешто што можете да направите е да му кажете на примателот значењето и историјата на подарокот сега кога знаете тоа На овој начин, тој ќе го цени подарокот многу повеќе и ќе знае што да прави со најновата и најмалата матриошка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*