Превоз во САД

Слика | Пиксабеј

Соединетите држави се голема земја што е многу добро внатрешно поврзана со различни превозни средства како што се возот, авионот, автомобилот и автобусот.

Транспортната мрежа на САД е многу ефикасна во општа смисла и ви овозможува да патувате низ целата земја прилично удобно и брзо. Ако планирате патување во Соединетите држави и сакате да знаете како можете да се преселите од брег на брег, не пропуштајте го овој напис каде што ви објаснуваме кои се превозните средства во САД.

Авион

Авионот е најзгодно превозно средство за движење во рамките на земјата од една во друга држава бидејќи националната мрежа за летови е широка и сигурна со илјадници дневни летови, повеќе авиокомпании и стотици аеродроми. Повеќето поголеми градови имаат барем еден аеродром со достапни директни летови и врски.

Земјата е многу обемна, па ако еднаш сакате да патувате од брег до брег во најкус можен рок, најдобро е да земете авион бидејќи патувањето ќе ви одземе помалку од шест часа во споредба со патувањето од неколку дена што го вклучува патување со воз или автомобил.

Кога да патувате со авион во САД?

Ако барате да заштедите пари со вашите авионски билети, најдоброто нешто што треба да направите е да го испланирате патувањето однапред. Во минатото, авиокомпаниите се обидуваа да се ослободат од вишокот места во последен момент, па мораше да чекате долго време за да добиете ефтини авио билети. Сепак, денес ситуацијата е променета и има авиокомпании кои почесто им нудат на патниците подобри цени.

Во одредени периоди, како што се пролетна пауза, лето или во пресрет на празници и банкарски одмори, чекањето до последниот ден за да се добијат авионски билети може да биде скапо затоа што е висока сезона, а патувањето со авион во САД е поскапо. Ако имате можност да патувате во САД за време на ниската сезона, тоа е најпожелно бидејќи авионските билети се поевтини. Исто е и со патувањето во работните денови наместо за време на викендите. На овој начин ќе заштедите повеќе пари.

Авиокомпании со кои можете да патувате

Некои од националните авиокомпании што работат во Соединетите Држави се: Американски ерлајнс, Делта ер, Јунајтед ерлајнс, УС ервејс, Скајвест ерлајнс, Саутвест ерлајнс, Хавајски ерлајнс или Вирџин Америка, меѓу другите.

Сите држави на земјата имаат добар број аеродроми кои секојдневно летаат во различни градови. Всушност, САД имаат 375 домашни аеродроми.

Слика | Пиксабеј

Кохе

Кога патуваат низ САД на одмор, многу патници го избираат автомобилот затоа што може да биде доста авантура. И дали е тоа една од најпознатите патни патувања во земјата е пат 66 позната и како „главната улица во САД“.

Со должина од скоро 4.000 километри, патот 66 ја преминува земјата од исток кон запад преку осум држави (Илиноис, Мисури, Канзас, Оклахома, Тексас, Ново Мексико, Аризона и Калифорнија) од Чикаго до крајот во Лос Анџелес. Вршењето на патеката со автомобил или мотор е патување од соништата за многу луѓе. Сепак, За да се движите низ Соединетите држави со автомобил, мора да знаете како да возите таму затоа што неговото законодавство може да биде различно од законодавството на вашата земја.

Што е потребно за возење во САД?

Ако патувате како турист, во повеќето држави ќе ви треба меѓународна возачка дозвола. Можеби кога одите да изнајмите автомобил, тие нема да го побараат тоа, но земањето никогаш не боли затоа што е многу лесно да се набави.

На пример, во случај на Шпанија за да ја добиете, ќе мора да поседувате важечка возачка дозвола и постапката може да се изврши брзо на Интернет. Сè што ви треба е електронска лична карта, пополнете го формуларот за да побарате дозвола и да ги платите таксите. Два дена подоцна, можете да го подигнете во која било сообраќајна канцеларија со презентирање на вашата лична карта за да се идентификувате и моментална фотографија во боја од 32 x 26 mm. Откако ќе се издаде, меѓународната возачка дозвола има рок на важење од една година.

Запомнете дека за изнајмување автомобил во Соединетите држави потребната минимална возраст е 21 година, иако во некои држави може да биде 25 години.

Што треба да знаете за да возите во САД?

И покрај тоа што сте земја со англосаксонска традиција, во САД се вози по десната страна, на истата страна на патот како и во повеќето европски земји и Шпанија. Сепак, мора да имаме предвид дека секоја држава може да има различни прописи за сообраќај. Значи, Пред да започнете со возење, треба да дознаете за патните знаци и ограничувањата на брзината во државите што ќе ги посетите.

Од друга страна, Соединетите држави се земја што има големи области на малку населено земјиште каде владее дивата природа, така што ако не го знаете теренот е лесно да се појави назадување и да се изгубите. За да го избегнете ова, ако изнајмите автомобил во САД, проверете дали носите GPS со ажурирани мапи на патишта.

Јавен превоз во САД

Слика | Пиксабеј

Трен

Друга алтернатива за движење низ САД е возот. Добра опција е ако имате многу време за патување, ако немате меѓународна возачка дозвола или ако не сакате да си го комплицирате животот со GPS и насоки при изнајмување автомобил. Што повеќе, Ако изберете воз да циркулира во САД, предност е што можете да уживате во спектакуларни предели (огромни ливади, високи планини и живописни села) додека патувате удобно седи.

Во САД, кој ја обезбедува оваа услуга е Амтрак, националниот железнички оператор што ја поврзува Северна Америка преку својот систем од повеќе од 30 рути чии возови патуваат на повеќе од 500 дестинации во 46 држави и Вашингтон Д.Ц.

Благодарение на различните врски помеѓу главните градови на Соединетите држави, доколку одлучите да патувате со воз, можете да патувате со воз за да одите во Newујорк, Филаделфија, Бостон, Чикаго, Вашингтон ДЦ, Лос Анџелес и Сан Франциско. Другите градови во земјата можат да имаат мали еднонасочни или двонасочни железнички врски за патување низ центарот.

Покрај тоа, многу градови во земјата имаат урбани системи за возови кои често обезбедуваат врски со локалните железнички станици и сообраќаат помеѓу градовите и околните населби.

Какви се возовите во САД?

Повеќето возови Амтрак имаат многу пространи места за да ги истегнат нозете и да се одморат, со бесплатен Wi-Fi, тоалети и храна. меѓу другите услуги. Покрај тоа, за оние патувања со многу големи растојанија има вагони со прегради за спиење.

Кои патувања да се направат со воз во САД?

Меѓу патеките што Амтрак им ги нуди на патниците, има две кои, заради нивната единственост, би било многу интересно искуство: возот „Калифорнија Зефир“ (кој ја следи патеката што трагачите на злато го направија кон запад низ 7 држави на прекрасни пејзажи) или возот Вермонтер (за да ги видите прекрасните предели на Нова Англија, нејзините историски градови и нејзините цркви со бели степели).

Слика | Пиксабеј

Автобус

Едно од најчесто користените превозни средства во САД за движење низ земјата е автобусот. Причините за избор се многу: широк спектар на компании кои ја нудат услугата со цени за сите буџети, добри врски помеѓу многу градови и чисти, удобни и безбедни возила.

Повеќето големи градови имаат сигурни локални автобуски мрежи, иако услугата за време на викенди и навечер е ограничена.

Ако времето не е проблем, автобусот може да биде многу интересен начин за истражување на земјата бидејќи ви овозможува да ги видите најоддалечените места и многу различни пејзажи што не би биле возможни ако го сторите тоа со авион.

Кои се главните автобуски компании?

  • Greyhound: тоа е квинтесенцијална автобуска компанија за долги релации што ги опфаќа рутите практично на целата земја и на Канада.
  • Болтбус: работи главно во североисточна област (меѓу другите места и поголем дел од државата Нова Англија и Newујорк).
  • Мегабус: оваа компанија поврзува повеќе од 50 градови и исто така има рути до Канада. Има доста конкурентни цени.
  • Вамус: еден од најкористените од оние кои често патуваат меѓу Вашингтон и Newујорк.

Такси

Слика | Пиксабеј

Не е превозно средство што се користи за патување меѓу градовите, но во рамките на истиот локалитет. Сите поголеми градови во САД имаат голема флота такси. На аеродромите обично е лесно да се вози такси затоа што има многу што носат туристи до центарот на градот, но обратно е малку покомплицирано и обично не е лесно да се најде бесплатно.

Наспроти она што многу луѓе имаат тенденција да веруваат, таксистите во Newујорк не се премногу скапи. Просечната цена на вообичаеното патување низ Менхетен е околу 10 долари, но ако малку брзате, препорачувам да барате алтернативи како што е метрото, бидејќи сообраќајот во Менхетен може да биде малку хаотичен и да се формира сообраќаен метеж.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)