Што да видите во Newујорк: најдобрите места во градот кои никогаш не спијат

Што да видам во Newујорк

Ако има град што го претставува Западот како никој друг, тоа е несомнено Newујорк. Градот што може да си дозволи онолку имиња колку што може да посетува атракции е една од оние дестинации што ги задоволуваат сите, претставувајќи едноставно едноставна неодолива идеализација на облакодери, икони и космополитски средини. Дали сакате да знаете сè што има што да видам во Newујорк?

Тајмс Сквер

Тајмс Сквер во Newујорк

Епицентар на Newујорк, и конкретно округот во Менхетен, Тајмс Сквер е едно од најпознатите иконски места во светот. Одете кон скалите на ТКТС и земете ги најдобрите снимки од таа бетонска џунгла во која се мешаат луѓе, типични жолти такси, продавници, музички постери и облакодери. Ако имате и време, дојдете да видите некои од најновите мјузикли на Бродвеј или влезете во најголемата продавница на М & М во светот. Сето ова, да не спомнувам а Новогодишна Ноќ митски помеѓу стримерите и огромните топки што ја дочекуваат новата година.

Петта авенија

Barnes & Noble

Една од многуте установи на Петтата авенија во Newујорк

Ако постои позната улица во светот, тоа е Петтата авенија. Главната артерија на Newујорк е рој сообраќај, трендови и арт деко згради каде што некои од нив најдобрите продавници во светот. Покрај тоа, тоа е исто така совршено место од каде да се посетуваат музеи како што е препорачано Музејот на уметност во Метрополитен (или МоМА) или Гугенхајм. Сето ова, да не ја спомнувам близината на. . .

Empire State Building

Емпејр Стејт зграда во самрак

Се смета како највисоката зграда на светот од 1931 до 1971 година, Емпајер стејт билдингот е веќе икона на Newујорк и неговото широко влијание. Се смета како Национална историска одредница во 1983 година, облакодерот има максимална висина од 443 метри и до 102 меѓу кои се крие две познати гледишта: еден на 86-ти кат и еден на последниот кат, тоа е сцена на филмови толку познати како јас и ти или нешто за паметење, со Том Хенкс и Мег Рајан.

Светскиот трговски центар

Една кула од Светскиот трговски центар

Ние сите се сеќаваме на тоа неславно 11 септември на 2001 во кои нападите на кулите близначки тие го погодија најголемото финансиско срце на Newујорк, а со тоа и целиот свет. Земјина нула што во текот на следните години разгледуваше разни опции до изградбата во 2014 година на Еден Светски трговски центар, нов облакодер кој со 104 ката се смета како највисока зграда на западната хемисфера. Најдобар изговор за да се изгубите се искачи на фасцинантно Гледајте една светска опсерваторија или посетете го Меморијалот и музејот на 11 и повеќе од 3 жртви кои загинаа во нападот.

Мост Бруклин

Мост Бруклин

Поглед на познатиот мост Бруклин

Ако некогаш сте виделе филмови како Ени Хол на Вуди Ален, ќе се сетите кој од нив е еден најиконските мостови на светот. Истото, што се приклучува на Менхетен со Бруклин на 2 километри, беше инаугуриран во 1883 година, станувајќи во тоа време најголемиот висечки мост во светот. Идеален за поглед на некои од најдобрите погледи на градот, особено на зајдисонце, мостот Бруклин предизвикува шарм на градот Newујорк кој ве повикува да шетате и да се чувствувате како крал на светот.

Статуа на слободата

Статуа на слободата во Newујорк

Замислен како подарок од Французите по повод стогодишнината од потпишувањето на Декларацијата за независност, Статуата на слободата стигна до устието на реката Хадсон во 1886 година за да стане еден од најголемите симболи на Соединетите држави и на светот. Идеално за посета заедно со островот Елис или островот Стејтн (најдобрите фотографии се добиени од тука), Статуата на слободата има гледна точка за која мора да ги резервирате своите билети однапред, бидејќи тоа е едно од најбараните места во Newујорк.

Централ Парк

Посетете го централниот парк

Кога мислиме на „паркови на светот“, првиот што ни паѓа на ум е несомнено Централ Парк, големото белодробно крило на Newујорк, сместено во срцето на Менхетен. Отворен во 1857 година и формирана од повеќе од 3 квадратни километри, Централ парк опфаќа секаков вид активности: од велосипедски патеки до вози со кабриолет, преку бројни културни настани, театарски попладне во лето, па дури и семинари. Без сомнение, еден од најдобрите мора да го види во Yorkујорк за време на вашата посета на Големото јаболко.

Центар за Рокфелер

Комплекс за згради во центарот Рокфелер

Лоциран во центарот на Менхетен, Рокфелер центар е збир до 19 комерцијални згради каде што ќе најдете некои од најлуксузните продавници во целиот град. Изграден во 1939 година и назначен за Национална историска одредница во 1987 година, комплексот исто така вклучува глетки кои го одземаат здивот, објектите на познатата Radio City Music Hall или, особено, епицентар на Божиќ во форма на Елка и лизгалиште веќе претворени во зимски класици во градот.

Медисон Сквер Гарден

Медисон Сквер Гарден

Поглед на Медисон Сквер Гарден еден ден спортски настани

Бејзбол игри, митски концерти или дури и боксерски натпревари. Секој спортски и културен настан што може да се замисли се случува овде, во овој фасцинантен Стадионот се претвори во дом во хокејскиот тим на Никс или Newујорк Ренџерс во која некое време играле и најпознатите уметници во историјата. Проверете го распоредот и изгубете се во метежот и вревата на трибините.

Бруклин

Ботаничка градина во Бруклин

Гледано пред години како опасно маало, Бруклин денес е дом на некои од Најфасцинантните културни трендови во Newујорк. Преминете го познатиот мост Бруклин и изгубете се на улиците на кои се исполнети урбанистички уметности, населба Дамбо, идеална за сликање или губење во Вилијамсбург, населба хипстер каде што нема недостиг од барови и алтернативни продавници во градот. Космополитско подрачје како малку други чија посета секогаш ќе биде многу подобра ако завршите со излет во познатиот парк Проспект или посета на ботаничката градина.

Има многу места за гледање во Newујорк. Всушност, многумина. Сепак, многу пати трикот е да се ослободите и да не се потпрете премногу на брзата патека. Прошетајте низ неговите улици, јадете хот-дог, возете со неговото метро, ​​изгубете се во погледите и почувствувајте го шармот да бидете во центарот на светот. Во оној град кој никогаш не спие.

Кои други места да ги видите во Newујорк препорачувате? Дали сакате да ги знаете сите бесплатни работи што можете да ги направите во Newујорк?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*