Холандија во Втората светска војна: мост Арнхем

Мост Арнхем

El Мост Арнхем стана безвременски симбол на храброста на воздушните војници и беше сцена на легендарната битка за време на Втората светска војна.

Како резултат на неуспехот да се зафати мостот доведе до тоа да биде познат како „премногу мост“. Овој мост е во Арнхем, главниот град на провинцијата Гелдерланд во источна Холандија.

Историјата вели дека во септември 1944 година, сојузниците го преминале Хитлеровиот Атлански Wallид со инвазијата на Нормандија и, по жестоките борби, Германците биле принудени да се вратат преку Франција и Париз, веќе ослободената област.

Сакајќи да го изградат својот интензитет и решени да ја поразат Германија што е можно поскоро, сојузничките сили планираа да ја нападнат северна Германија. Притоа, тие направија амбициозен воздушен напад за да освојат серија големи речни премини и да отворат порта кон Германија.

Планот, познат како Оперативна пазарна градина, вклучувал исфрлање илјадници сојузнички трупи зад непријателските линии за да се добијат голем број големи речни премини. Овие трупи откако го обезбедија преминот преку Рајна, вклучително и мостот Арнхем, мораа да го отворат патот за копнен напад. Тоа би бил најголемиот воздушен напад во историјата.

Вклучените области вклучуваа 82-та воздушна дивизија на Соединетите Држави под генерал Jamesејмс Гавин, 101-та воздушна дивизија предводена од британската прва дивизија на воздухопловството командувана од генерал-мајор Роберт Уркухарт и генерал Максвел Тејлор

На овој начин, операцијата Маркет Гарден се одвиваше од 17 до 25 септември 1944 година, но беше многу лошо за сојузниците. Падобранците нуркаа премногу далеку од своите линии и малкумина ги достигнаа своите точни цели, комуникацијата беше важен проблем, а силата на германскиот одговор беше потценета.

Вториот баталјон на полкот за падобран, под потполковник Johnон Фрост, имал задача да го обезбеди мостот Арнхем, но по скокот имал планирано само дел од нивниот број.

Тие успеаја да го освојат половина од мостот и решително се бореа да бранат неколку дена против огромните коефициенти, но на крајот Германците успеаја да ги поправат и да ја вратат контролата над областа.

Сепак, и покрај фактот дека Битката кај мостот Арнхем и операцијата Маркет Гарден како целина беа пораз за сојузниците, храброста и храброста на трупите станаа дел од легендата, па дури и го инспирираа филмот до 1977 година, »Далечен мост» .

Денес, мостот Арнхем е скромна глетка и нема што многу да се види, иако има споменици и музеи. Годишни комеморации се одржуваат на мостот Арнхем за да се сеќаваат на битката што се случила таму.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*