Холандско пециво и слатки

La гастрономија на Холандија тој нема престиж и традиција на другите европски земји како што се Франција, Шпанија или Италија. Наместо тоа, Холандско пециво тоа е широко признато низ целиот свет. Холанѓаните се дефинираат себеси како непоправливи слатки заби кои уживаат да готват и да вкусат секакви десерти и слатки.

Пред да продолжите, еве предупредување: денешниот пост е полн со деликатеси и искушенија. Не е препорачливо да продолжите со читање за оние кои се на диета:

Класични холандски слатки

Пад на зуте

Станува збор за слатка со сладок корен што широко се консумира во Холандија, но и во Белгија, Луксембург и одредени делови на Германија. На пад на зуте („Солена капка“) се продава во мали, црни коцки. Неговиот изглед е сличен на оној на гумени гуми и неговиот вкус е многу сличен на оној на гумени сладунец. Постојат четири различни сорти во зависност од количината на сол што ја содржат.

пад на зуте

Популарната холандска сладунија, пад на зоуте

Холанѓаните припишуваат одредени лековити својства на падот на зоут, иако тие всушност го јадат затоа што го сакаат. Во некои пекари тие се продаваат со вкус на кокосова суштина, нане, мед, ловоров лист и други вкусови.

Строопвафел

Ова е деликатна, карамелизирана верзија на класичниот белгиски вафл (на холандски, стрмни значи сируп и нафта тоа е вафла). Овој десерт се подготвува во специјална тава поделена на квадрати. Тестото се сече попречно за да се истури карамелата внатре додека се подготвува.

Строопвафел

Строопвафел: верзија на познатите вафли во форма на вафли

На многу места се подготвуваат со додавање мелени лешници со прстен, додека на други тестото е зачинето со цимет. Резултатот е секогаш спектакуларен.

Влааи

Популарната Влаи Тоа е слатка торта направена од тесто од квасец што е исполнета со овошје (јаболко, кајсија, ананас, слива или бобинки). Во одредени холандски рецепти за пециво, вклучени се и други состојки како крем или караница.

Влаи

Холандски влаи

Постојат неколку многу чудни варијанти на традиционалниот Влаи. Оризовиот, на пример, е исполнет со ориз и крем, иако има и други што имаат шлаг или чоколадо.

Пофертјес

Шетајќи по која било улица во кој било град или град во Холандија, вообичаено е носот да биде заведен од неодоливата арома на пафертите. Низ целата земја има мали улични тезги каде што овие мали се подготвуваат во моментот топли палачинки со стопен путер и шеќер во прав.

пофертети

Пофертје: холандски мини-палачинки

Poffertjes се продаваат и во холандските кафулиња како слатка ужина за придружба на кафе или чај. Постојат дури и продавници специјализирани за овој производ, наречен poffertjeskraam.

Холандско божиќно пециво

Холандските колачи се особено разновидни околу Божиќното време. Посебни прилики бараат посебни вкусови. На Божиќ во Холандија започнува да се слави на 6 декември, денот на Свети Никола (Sinterklaas).

Колачиња Свети Никола

На денот на пристигнувањето на Свети Никола со своите подароци, холандските деца го засладуваат чекањето со пиење топло чоколадо и јадење колачиња. Возрасните го прават истото, иако со чаша алкохол во рака.

пеперотен

Пеперотен за Денот на Свети Никола

Пиет, помошникот на Свети Никола, е одговорен за дистрибуција на слатки меѓу најмалите: пеперотен (мали колачиња во неправилна форма направени од 'рж, мед и анасон) и круидотен ѓумбир. Исто така, дистрибуира делови од рамо, лиснато тесто исполнето со паста од бадеми.

Керстостол

Како и во многу други делови на светот, Божиќ во Холандија се слави како семејство околу добро снабдена трпеза. Банкетот кулминира со Керстостол, овошен суво грозје, кој често е исполнет и со паста од бадеми. Оваа торта, класичен рецепт во холандско пециво, е слична на онаа подготвена во Германија и другите земји од Централна Европа.

Керстостол

Црешата на Божиќната вечера во Холандија: Керстостол

Во повеќе религиозни домаќинства, тие претпочитаат да го заменат Керстостол со друг специјален десерт:  бешкуит се сретна со муисјес, холандска пандишпан покриена со анасон со шеќер. Тоа е деликатес со кој се слави раѓањето на Исус и кој исто така се служи за да се слави секое раѓање во текот на целата година.

Олиеболен

На новогодишната ноќ, мирисот на масло од длабоко прженици што доаѓаат од кујните е вообичаен во холандските домови. Во нив вкусното олиболен, прженици за тесто што се служат сами со попрскан шеќер или исполнети со парчиња јаболко и суво грозје.

Олиеболен

Најдоброто слатко за почеток на годината: Олиеболен

Постојат некои регионални сорти на олиеболен (превод: „масло бухти“). На пример, во областа Лимбург тие имаат форма на крофни и се подготвени да го прослават карневалот. Од друга страна, во северните провинции овие прженици се подготвуваат со посебна грижа и се особено заоблени, скоро сферични.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*