Како да се облечете во Швајцарија?

Како да се облечете Швајцарија? Ова прашање го поставуваат сите што патуваат во оваа швајцарска земја. Затоа што, како што вели поговорката, „каде и да одите, правете го она што го гледате“. Сепак, тоа не е причина да се грижите бидејќи е мода Швајцарија е сличен на остатокот од Европа.

Во секој случај, нејзините жители навистина имаат некои чудни обичаи во облекувањето. И, пред сè, секој од неговите кантони, како што се нарекуваат неговите различни регионални области, има свои традиционални носии. За сето ова, ако се прашувате како да се облечете во Швајцарија, ќе објасниме неколку основни упатства.

Како да се облечете во Швајцарија: од традиционален фустан до секојдневна мода

Најдобар начин да одговорите на тоа како да се облечете во Швајцарија е да зборувате за неформалната облека и онаа што одеше на работа, а потоа да се фокусирате на гореспоменатите типични носии од карактер фолклорни.

Мода на работа

Всушност, има малку што можеме да ви кажеме дека е нова во врска со облеката што ја носат Швајцарците за време на нивното работно време. Општо кажано, извршните директори и големите претприемачи имаат тенденција да имаат темни костуми со кошула и вратоврска. Ништо поразлично од она што се случува во другите земји во светот.

Швајцарски хор

Хор облечен во типична швајцарска носија

Сепак, по пат на анегдота, ќе ви кажеме дека има некои швајцарски банки кои забранија комбинирање на бели чорапи со костумот што се носи на работа. Не знаеме зошто, но фактот е сè уште curубопитен.

Од друга страна, и останатите вработени се облекуваат како на кое било друго место. Тоа е, тие носат секојдневна облека како што се фармерки, кошули, поло кошули или џемпери. Сепак, има нешто што се издвојува. Швајцарците придаваат големо значење на обувки. Ништо да се носат обувки на плажа или спортски обувки. Иако се облекуваат лежерно, тие секогаш носат пар добри чевли и, пред сè, совршено чист. Основно правило е да се остави добар впечаток во швајцарската земја.

Ниту, пак, ние се спротивставуваме да ви кажеме друга ityубопитност. Постои необичен стил во облеката што се нарекува Швајцарско-германски стил и тоа се издвојува по својата оригиналност. Се состои од зелен костум, розова кошула, расцветана вратоврска и, колку е поударно, толку подобри и кафеави чевли. Сето ова е надополнето со очила за сонце со големи сини рамки.

Швајцарски аџилак

Аџилак во Швајцарија

Мода за одмор

Иако необичниот костум што го спомнавме е сам по себе празничен, за слободно време Швајцарците носат исто како и остатокот од светот. Фармерки или чинос, кошули, поло кошули и џемпери, јакни или палта го сочинуваат неговиот најобичен стил. Затоа, што се однесува до вообичаената облека, не мора да размислувате премногу за вашата глава. Но, подеднакво, мора да го земете предвид прашањето за обувки за кои порано зборувавме. Швајцарците посветуваат многу внимание чевли дури и во нивните моменти на слободно време.

Традиционални носии, нај curубопитно за тоа како да се облечете во Швајцарија

Ако сте заинтересирани да знаете како да се облечете во Швајцарија, мора да го знаете традиционална селска носија. Се носи само на забави и прослави, но е дел од нивната историја и обичаи. Секој кантон и секој град има своја, но има и национална носија за мажи и друга за жени. Themе ви ги опишеме.

Машки костум

Машката традиционална облека се состои од а црни панталони и а бела кошула со привлечни копчиња. Згора на ова е отворена јакна и исто така вклучува и сјајни црни чевли. Но, основниот елемент е а везено појас со мали цвеќиња и други украси, како и впечатливи бои. Конечно, тие се покриени со капа со ист тон како и оделото.

Фустанот на жената

Во однос на Швајцарецот, тие носат а фустан со долго здолниште што се вклопува преку градите и се прави со елегантни ткаенини како на пр сатен. Исто така е извезено со мали цвеќиња и украсено со катанец и други елементи. Што се однесува до боите, тие зависат од областа, но здолништата се обично црни или многу светли тонови како црвена или сина.

Womenени во типична носија

Швајцарски жени во традиционална носија

Под фустанот, тие носат а извезена бела кошула, како и Дебели чорапи иста боја. Во однос на првиот, тој достигнува до средината на раката, така што преостанатиот дел е покриен со ганти. Убави чевли и цинти околу вратот ја комплетираат типичната женска носија на Швајцарија. Сепак, во многу области, се додава везена престилка, бидејќи оваа облека има голема традиција низ целата земја.

Како заклучок, ако се прашувавте како да се облекуваме во Швајцарија, не треба да размислувате многу. Theителите на швајцарската земја ги следат истите мода како и останатите Европејци. Главната разлика во нивната мода е поврзана со нивната традиционални носии, што тие го користат само на многу посебни прослави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1.   дебањи dijo

    тие се ужасни

  2.   Анги dijo

    тие се ужасни изгледаат ненормално Јас повеќе сакам ПР отколку таа свиња