Дестинации за одмор за викенд

Натпревар Кордован Патиос

Патувањето секогаш помага да се оксигенира секоја рутина. Да се ​​исклучат и да се откријат нови места благодарение на леснотијата да се добие ефтин лет или дестинации способни да понудат доволно нијанси за да бидат откриени за само 2 или 3 дена. Подолу сценарија како овие дестинации за одмор за викенд што треба да ја додадете во вашата листа на патни цели.

Маракеш (Мароко)

Дестинации за одмор за викенд

Најважниот град во Мароко Совршено е да се открие за време на 3-дневно бегство благодарение на близината на соседната земја Магреб (на само 2 часа од Мадрид со авион) и количината на сензации што може да се доживеат меѓу нејзините улици и џамии. Од кога чаршиите што се концентрирани околу Djема ел Фнаа, еден од најпознатите плоштади во светот, до Баија Палас, нејзините легендарни палми или градини како што е Мајореле, на половина пат помеѓу шик и егзотично или најстариот Де ла Менара, Маракеш станува една од најдобрите дестинации за одмор за викенд. Ах! И не заборавајте престој во типичен риад од центарот, идеално за да се заврши секое бегство во оваа земја достојна за Илјада и една ноќ.

Париз, Франција)

Мостови во Париз

Главниот град на Франција е една од оние дестинации што ги посетувате барем еднаш во животот или дури и се враќате во повеќе од една пригода. Чекајќи да го знаеме конечниот резултат на Нотр Дам за кој веќе се повикани различни предлози за обновување на покривот и спиралот што исчезна за време на пожарот во април 2019 година, градот на loveубовта нуди мозаик од искуства и места каде што се вклопуваат и искусуваат бројни места : тоа се очекуваше прошетка околу Ајфеловата кула (од Трокадеро, ако е можно), патување со брод преку Сена, шопинг на Елисејските полиња, уметноста на Лувр или дури и шармот на Белевил, населба хипстер на овој град што ве поттикнува да го гледате животот од чаша во розова боја.

Лисабон Португалија)

Лисабон Португалија

Главниот град на Португалија стана еден од најпосетувани дестинации во Европа во последниве години благодарение на многуте атракции и неговиот статус на град каде декаденцијата се меша со боемизмот и шармот. Идеален за неговата близина до Шпанија, Лисабон гледа низ Атлантикот каде устието на реката Тагу ги карпи фадосите што воздивнуваат таверните Алфама, монументалниот шарм на замокот Сао Хорхе или трамваите кои ги прегрнуваат улиците на населбите како митскиот Белем. Се разбира, ако имате време за резервно, не можете да ја пропуштите можноста да се приближите Синтра, каде што Паласио Да Пена нè пренесува во светот на фантазијата и бојата достојни за бајка.

Lanzarote

Плажа во Ланзароте

Иако има повеќе од 2200 километри што го одделуваат најсувиот остров од Канарските острови и Мадрид, вистината е дека лет од само 2 и пол часа е доволен за да избегате на ова магично и енигматично место. Поделете ги вашите 3 дена помеѓу плажи како Папагајо, еден од најпознатите, да се поврзе со околината на Порто дел Кармен или дегустација на вино Малвасија во Ла Герија, оној фасцинантен пример за етно-туризам сместен меѓу вулканските земји. Завршете го искуството со посета на Парк Тиманфаја, делата на Цезар Манрике расфрлани низ север како ameамеос дел Агуа или Мирадор дел Рио и, ако сеуште имате време, Ла Грациоза, неодамна именуван како осми официјален остров на среќните острови.

Кордова

Растенија на патио де Кордоба

Главен град со најголем број на места со наследство на УНЕСКО во Шпанија Препорачливо е да ја посетите во кое било време од годината, иако пролетта е најфасцинантна сезона кога станува збор за запознавање на град каде е познато Фестивал на патиовите или мајските крстови тие се облекуваат во бои и ги лепикаат своите бели населби. Продолжете со истражување на историски центар кој се врти наоколу нејзината голема џамија и римскиот мост да кулминира во античкиот палататен град на Медина Азахара, исто така неодамна именуван како светско наследство на УНЕСКО. Чист андалузиски шарм.

Мадрид

Што да видам во Мадрид

Главниот град на Шпанија е секогаш добро место за враќање, особено кога врските со воз се сè поефикасни. Идеално за прошетка, уживање во неговите мјузикли или легнување во Ел Ретиро, во Мадрид се изведува уметничка треска, главно помеѓу музеите Прадо, Тисен и Реина Софија, идеални гиганти за да започнат посета која продолжува низ мултикултурното соседство во Лавапи, хипстеризмот на Маласаша, елеганцијата на Соседство на буквите или врвовите на Латината. Се разбира, зајдисонцето во храмот Дебод е задолжително.

Altea

Дестинации за одмор за викенд

Фотографија: Елита

Позната по своите плажи и пријатна клима, провинцијата Аликанте нуди, особено, трио идеални локации за уживање во викенд без да патувате на долги растојанија помеѓу дестинацијата и дестинацијата. Засади се во Алтеа, можеби една од најубавите градови во Шпанија, и уживајте во неговите хипи-маркети и белите улици пред да одите во CALPE, каде што е познат Карпа на Ифах подарете еден од најпознатите отпечатоци на Медитеранот. Конечно, восхитувајте се на облакодерите на таа урбана чудност Бенидорм каде модерноста, забавата и плажите го сочинуваат совршеното комбо.

Сан Себастијан

Плажа Ла Конха во Сан Себастијан

Од сите урбани плажи во Шпанија, Ла Конха е несомнено најубавата. Буколик и сино, овој залив го засолнува градот Сан Себастијан каде што има архитектура модернистички и уметност новеа се мешаат со места како што е Катедрала за добар пастир, извонреден стар град или погледите од А. Монте Игуелдо тоа ќе ви овозможи да ја имате Доносија на дланка. Се разбира, напуштање на Сан Себастијан без да го проба вкусното pintxos Треба да биде кривично дело, затоа инвестирајте цело време што ви треба за да уживате во баскиска гастрономија што еден од експонентите ја наоѓа тука.

Идеално за посета 2 или 3 дена, овие дестинации за одмор за викенд Тие стануваат најприфатливи опции кога станува збор за рушење на рутината.

Кое од овие места претпочитате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*