Работа во странство: кои се земјите со најголема брзина на влакна?

телекомуникации

Ние веќе не размислуваме за нашите живот без интернет, ни дома ни на мобилен. Купување во е-трговија, далечинско работење, прелистување социјални мрежи, гледање игри во живо или стриминг серии се некои од секојдневните активности што ги правиме во моментов и кои до не толку одамна изгледаа далечни. Но, за да можете да го направите сето ова, неопходно е да имате добра брзина на интернет, Кои се земјите со најголема брзина на влакна во светот?

Според студијата спроведена од американската Ookla во која ја мери брзината на интернет конекцијата преку тестот SpeedTest, во 2021 г. земјата со најбрз фиксен интернет е Монако, со просечна брзина од 260 Mbps, а потоа следат Азијците Сингапур и Хонг Конг со 252, односно 248 мегабајти.

Брзина на поврзување и интернет (фиксен широкопојасен интернет)

Извор: Ookla.

Во делот на мобилен Интернет, се Обединетите Арапски Емирати кои се на врвот на оваа листа со брзина од 193 мегабајти. Во рамките на европскиот континент, Норвешка (на четвртата позиција) е првата земја во овие граници со просечна брзина од скоро 167 Mbps.

Брзина на поврзување (мобилен интернет)

Извор: Ookla.

Шпанија е на пониска позиција и во двата случаи. Во однос на брзината на интернет со фиксна конекција, нашата земја е на тринаесеттата позиција со просечна брзина на преземање од 194 Mbps.Во случајот со мобилниот интернет, Шпанија е на 37 место со само 59 мегабајти. Ако сакате да знаете која е брзината на интернетот што ја имате во вашата куќа, ви оставаме неколку тест за брзина.

Во светот постојат сè повеќе корисници на Интернет. Овој број се зголеми на приближно 4.665 милиони во 2020 година, според Меѓународната унија за телекомуникации. Имајќи предвид дека светското население е 7.841 милиони, повеќе од половина од жителите во светот (59,4%) користат интернет во секојдневниот живот.

Јасно е дека Интернет е мора да во животот на луѓето. И ако не му кажат на секој од нас, дека тоа станало суштинско значење во затворот. Без разлика дали тоа беше да оствариме видео повик со нашите пријатели или едноставно да уживаме во филм со семејството.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*