Комплет за преживување на вашето патување: Она што не можете да го пропуштите

Девојче со куфер

Кога ќе се подготвиме да патуваме, тотално е потребно да ги имаме сите потребни сојузници од првиот момент, така што нашата авантура ќе биде успешна. Сепак, повеќе од еднаш ја промашивме таа „ставка“ што ја сфаќаме предоцна. За наша среќа комплет за преживување на вашето патување тој ќе стане најдобриот од вашите сојузници. Дали имате при рака пенкало и хартија? Во секој случај? Ние почнавме!

Документација по ред

Pasaporte

Секое патување започнува со документација, дури и пред да ги купите билетите. Затоа што ако ти пасош Истече и не знаете, можете ли да летате? Не се плашиме. Дали сте ја провериле цената на визи? Ако можете да го купите преку Интернет или кога ќе пристигнете на аеродромот? Ако ти треба а дозвола за транзит за, на пример, патување од Мадрид до Меделин преку Мајами? Да имате пасош и виза пред да направите нешто е од суштинско значење при започнувањето на авантурата.

Вакцинации

Шприцеви и вакцини

Иако е помалку потребно да се оди на вакцинирање кога се патува во одредена земја, проверка кои се задолжителни според која дестинација е од суштинско значење. Проверете ги вакцините во соодветната земја, одете во вашиот центар за вакцинација што е можно поскоро (не чека во последен момент) и патувајте без да се грижите дали во најнеочекуваниот момент ќе наидете на комарец во Африка.

Мобилни податоци по пристигнување на дестинацискиот аеродром

Мобилни картички за податоци

„Нерд. Toе користам Интернет само кога сум поврзан на хотелот Wi-Fi ». Да, да ... Во идеален свет, правењето без нови технологии што е можно повеќе кога патуваме би било идеално нешто што треба да се направи, но сакале или не, сè повеќе сме врзани за облакот. Семејни итни случаи преку WhatsApp, онлајн мапи, совети за патувањаитн. . . Ние сакаме да знаеме сè во вистинско време и, според тоа, се повеќе и повеќе луѓе стекнуваат а СИМ-картичка со податоци (не повеќе од 15 евра во случај на земји како Колумбија или Шри Ланка), што ќе ви овозможи да пребарувате на Интернет во секое време.

Преносен мобилен полнач

мобилни картички

Кога патувате, имате чувство дека мобилната батерија се троши многу побрзо од нормалното. И не е за помалку: Веќе имате поставено 20 фотографии на Инстаграм, не престанувате да користите WhatsApp, консултирајте се со совети и преземајте нови апликации за патувања. Наш совет? Набавете си преносен полнач и можете да го полните вашиот мобилен телефон од тој изгубен автобус во планините на Боливија или во највисокиот храм во Непал без да мора да прашувате во сите решетки дали можете да го поврзете. Од оние малку одлични детали што сметаат.

Вода во шишиња и ореви

флаширана вода

Ако патувате во земја која е премногу различна од вашата, видете Индија, Куба или Јужна Африка, да споменете само неколку примери, секогаш да имате вода во шишиња е од суштинско значење не само ако бараме да добиеме варење од локалната вода, туку и да хидрат во секое време додека патуваме. Во исто време, секогаш обидувајте се да носите вреќа со ореви, без разлика дали се ореви или кикирики, бидејќи тие едвај зафаќаат простор и ни даваат енергија во секое време, особено по тоа долго патување низ Атласот на Мароко.

Серум

серум

Можеби, на најнеочекуваното место, тој ориз со пилешко ќе ве однесе во бања од која ќе заминете шест часа подоцна. Одржувањето контрола над она што го јадеме во странска земја и нејзините ефекти не е секогаш лесна задача, поради што има различни Серумски кесички за мешање со флаширана вода Beе биде најдобро кога станува збор за хидрирање и полнење без да мора постојано да купувате Водолија.

Мал шкаф за лекови

Медицински кабинет

Покрај гореспоменатите серумски пликови, имањето мал комплет за прва помош во куферот ќе биде од суштинско значење кога се соочувате со различни препреки што можат да се појават. Убод, епизода на дијареја ... сè може да се случи. За да го направите ова, земи Ибупрофен, газа, бетадин, ублажувачи на болката, Фортасек за дијареја, репелент за инсекти и антихистаминици со цел да останете смирени благодарение на најдобриот комплет за преживување на вашето патување. Никогаш не знаете кога ќе ви требаат.

Карта без провизии

Во последниве години има многу компании кои лансираа картички дизајнирани специјално за патници кои сакаат да избегнат провизии на нова дестинација. Примери како што е Бнекс, ви овозможуваат да ја поврзете вашата банкарска сметка со вашата сметка на Бнекс, да ги префрлите сите пари што ви требаат и да ги подигнете од кој било банкомат во светот, осигурувајќи се дека провизиите ви се враќаат во рок од неколку минути. Гениј што ни овозможува да заобиколиме некои доплати што можете да ги исплашите кога ќе се вратите од патувањето.

Удобни чевли

Планински чизми

За време на вашето патување сигурно ќе поминете долги часови во пешачење. Било до таа катедрала, преку историскиот центар на Париз, планините на Кина или плажите на Филипините. Ситуации различни од нашиот секојдневен живот за кои се потребни сојузници колку што е потребно, како и добри чевли кога станува збор за обложување за удобност. Не треба да недостасуваат ниту бенд-помагала.

Водич за патувања

патоказ

Во прилог на овој напис што треба да го обележите, постојат различни веб-страници на кои можете да добиете информации за вашата дестинација. Сепак, ние продолжуваме да се обложуваме на водичот за цел живот како начин да бидеме во тек, имајќи ги на располагање главните места и места за интерес или трага, уште подобро, траса која не е секогаш целосно дефинирана додека не стигнете до вашата дестинација. Нешто потценет сојузник на комплетот за преживување на вашето патување.

Тетратка

патна тетратка

Кога патуваме, се отвора нов свет пред нас, а со тоа и нови емоции што нè водат кон поголема саморефлексија. Добрата тетратка станува најдоброто платно на кое ќе ги доловиме сите тие чувства, наоѓајќи во моќта на пишувањето ослободување што ќе можеме повторно да го доживееме кога, години подоцна, повторно ќе го откриеме напишаното. Ако во вашиот случај, повеќе се обложувате на цртање, тетратките за илустрации станаа најнова мода што веќе ги опфаќа социјалните мрежи и ви овозможуваат да го извадите уметникот во вас до најдобрите сценарија.

Дали веќе имате подготвен комплет за преживување на вашето патување?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*