Што да видите на водопадите Викторија

Водопади на Викторија

На место помеѓу земјите од Зимбабве и Замбија, водопад формира виножито, што претставува еден од најневеројатните природни спектакли не само во Африка, туку и во светот. Оставете да ве распрсне животот што произлегува Водопади на Викторија низ ова возбудливо патување. Доаѓаш со нас?

Краток вовед во водопадите Викторија

Виножито во водопадите Викторија

Африка е континент чии природни предлози ја прават една од најфасцинантните во светот. Збир на земји каде сафарите, заспаните вулкани или нивните џунгли сочинуваат уникатен мозаик на искуства. Но, ако има место да посетите барем еднаш во вашиот живот, тоа е несомнено водопадите Викторија, водопад висок до 108 метри и широк 1.7 километри по пат на скокање на ткаената река Замбези меѓу земјите Зимбабве и Замбија.

Природен накит што стана главна атракција за време на патувањето во една од двете претходни земји или блиската Боцвана, Намибија или Јужна Африка, а последната е онаа што нуди најдобра комбинација на летови кога станува збор за пренасочување кон ова чудо од вода и живот.

Откриени на Запад од шкотскиот истражувач Дејвид Ливингстон, кој одлучи да ги именува во чест на кралицата Викторија, падовите се локално наречени Моси-оа-Туња, попознат како „чадот што грми“. Место кое откако ќе биде прогласено Наследство на човештвото од страна на УНЕСКО Во 1989 година, таа ја започна својата проекција на туристичка мапа во која Водопадите Викторија беа исто така консолидирани како една од Седум природни чуда на светот.

Дали сакате да знаете како се чувствува кога ќе му пријдете на овој гигантски воден јазик?

Посета на водопадите Викторија

Водопад во водопадите Викторија

Појдовните точки при посета на Водопадите се градовите водопади Викторија, во Зимбабве и Ливингстон, главниот град на Замбија. На двете места може да се пристапи совршено како продолжение за време на патувањето во Јужна Африка, на пример, или на концентриран начин за време на искуство на африканскиот континент.

Две места спорат што е најдобро кога станува збор за добивање на најдобар панорамски поглед на водопадите, Замбија се смета за супериорна бидејќи нуди подобри погледи додека видот од Зимбабве е потежок поради количината на облаци од пареа што се формираат на соседните карпи. Сепак, обете земји се идеални за да се одлучат за сместување во некој од нивните блиски градови и да одлучат како сакате да ги посетите водопадите, или со хеликоптер или пеш.

Доколку се одлучите за овој последен пат, ќе возите низ 20-те километри што го одделуваат Ливингстон од падовите и ќе пешачите додека не стигнете до она што е познато како «Писканта на ѓаволот«, Природен базен во кој можете да се бањате кога протокот е помал, бидејќи во сезоната на дождови, лесно можете да достигнете нивоа од еден метар за само неколку минути. Најдобар начин да започнете во овој рај каде што можете да внимавате на виножитото што сте го виделе пред да уживате во многу активности што се вртат околу водопадите Викторија.

Еден од нив е пракса банџи од познатиот Ironелезен мост, суспендиран на повеќе од 100 метри над реката. Различен начин на доживување на влијанието на падот за разумна цена, бидејќи ако претпочитате да летате над водопадот во авион или хеликоптер, цената може да достигне до 300 евра за патување што вклучува премин од едната и другата страна друго за неколку минути. После тоа, ништо подобро од пиво во еден од локалите со поглед на коритото на реката пред да се обидете да фотографирате од 16 гледишта кои се среќаваат во бездната.

Исто така, постои можност за премин на гореспоменатиот мост што ги поврзува Замбија и Зимбабве, но за да го сторите тоа ќе треба да имате повеќекратна виза. Идеално ако сакате да го искусите контрастот помеѓу двете земји, дефиниран од перспективите на водопадот.

Но, ако постои една атракција што мора да ја доживеете кога ги посетувате водопадите Викторија, тоа е, без сомнение, можноста за крстарење по реката Замбези, особено на зајдисонце. Идеално за уживање во природниот потенцијал на водопадите, крстарењето чини околу 60 американски долари, но вреди кога станува збор за забележување носорози или зебри кои гледаат во потокот за пиење.

Зајдисонце и крстарење по реката Замбези

Во времето на избор најдобро време за патување до водопадите Викторија секогаш е добро да се знае дека сезоната на дождови се одвива од декември до април. Во овој период протокот на реката Замбези е многу поголем, па затоа капењето во oolаволскиот базен е невозможно, а самиот излевање предизвикува такви облаци на пареа што е уште потешко јасно да се размисли за овој природен спектакл. Поради оваа причина, препорачуваме да ги посетите водопадите во јуни или јули, бидејќи за време на сувата сезона што се одвива од август до ноември, протокот може да се намали. Сепак, и покрај особеностите, секое време е добро да ги посетите водопадите Викторија.

Уживајте во еден ден во рајот и уживајте во можноста да го истражите шармот на градовите како Ливингстон или дури и да резервирате ноќ за престој во еден од многуте хотели во областа. Можете ли да замислите да го слушате звукот на падовите навечер пред спиење? Ако е можно.

Водопадите Викторија се едно од најголемите природни задоволства на Африка и стануваат најдобриот начин за поврзување со други атракции во јужната половина на континентот. Искористете го и поврзете се со Националниот парк Чобе, местото што обединува најголем број слонови во светот Боцвана, продолжува до Делка Окаванго и нивните лавови за пливање или да продолжат до Намибија, таа земја каде што Пустина Намиб тоа претставува единствено место.

Во спротивно, секогаш можете да ја искористите можноста подобро да ја откриете Јужна Африка, таа земја каде парковите како Кругер и нејзината голема петорка стануваат најдобриот начин да се поврзете со Водопадите на Викторија со цел да го доживеете патувањето за цел живот.

Дали сакате да ги посетите водопадите Викторија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*