Сетенил де лас Бодегас: уметност на резба на камен

Винарските визби Сетенил де лас Пуеблос Бланкос

En границите на Кадиз, речиси допирајќи ја провинцијата Малага, се наоѓа град за кој се смета Средство од национален туристички интересод многу причини Но, главната е несомнено неговата способност да се прилагоди на таа планина во која Сетенил де лас Бодегас Изрежан е пред неколку години. Дали сакате да патувате со нас во овој волшебен град во Андалузија?

Кратка историја на Сетенил де лас Бодегас

Улицата Куевас дел Сол во Сетенил де лас Бодегас

Фотографија: Алберто Пиернас

Иако датумот на раѓање на Сетенил де лас Бодегас, експертите потврдуваат дека, судејќи според разни предмети пронајдени во околината на областа, градот ќе бил населен повеќе од 5 илјади години. Датум повеќе од далеку од различните настани што го натераа овој град да се ископа во планината еден од најпознатите светски градови во Андалузија, и за време на освојувањето на Насрид, кое ја засолни јужна Шпанија и за повторното освојување, што ќе стави крај на повеќе од десет века домен.

Всушност, тоа би било во 1407 година кога преземањето на тогаш наречената Вила де Сетенил ќе стане едно од најстратешките движења за време на повторното освојување. Неговата локација на патот кон Гранада го наведе тоа да биде освоен во 1407 година, тоа е местото што би сместувало до седум места од владеењето на Хуан Втори Кастилја до подемот на католичките монарси, станувајќи познат како Сптем Нихил (или седум страници), скица на името по кое денес е познато ова гратче низ целиот свет.

Веќе под христијанско владеење, Сетенил беше именуван за „вила де реаленго“, добивајќи Повелба за привилегии во 1501 година што ќе привлече со себе толку голем број титули и спомнува само споредливи со оние што ги држеше градот Севилја во тоа време. Оттогаш па натаму, овој славен град започна со своја траекторија, опфаќајќи одгледување лоза (оттука и познатиот „де лас Бодегас“), лов и риболов, што го прави еден од најпознати градови во Андалузија.

Уникатно опкружување опремено со реката Гвадалпорчан чија прекрасна структура прилагодена на планината не само што го претвори Сетенил де лас Бодегас во Туристички имот на Андалузија, но во задолжителен прекин на повикот Пат по белите села Кадиз-Малага. Всушност, ова станува задолжително да се види дали сте во градови како Херез де ла Фронтера или Ронда, совршени прагови на овој стар град каде има што да се види и да се доживее.

Што да видите во Сетенил де лас Бодегас

Одлично бело белодробно крило среде дивите земји на Кадиз што се граничи со Малага, Сетенил де лас Бодегас е задоволство за сетилата. Треба само да се приближите до неговото најпознато место Улицата Куевас дел Сол, да се провери присуството на сите оние куќи извајани на планина, која пак го поддржува остатокот од стариот град. Исклучителна атмосфера во која можете да уживате во трска и деликатеси во Кадиз искористувајќи ја свежината на карпите или уживајќи во присуството на балкони кои буквално се отвораат на големата карпа.

Безвременска и традиционална прошетка во која секако се истакнуваат овие следниве места за да ги видите во Сетенил де лас Бодегас во текот на утрото, иако овој автор препорачува паѓање покрај град во самрак во текот на летните месеци, бидејќи температурите обично се доста високи.

Историско-уметнички комплекс

Куќи врежани во карпата во Сетенил

Срцето на градот, дефинирано од гореспоменатата улица Куевас дел Сол, го сочинува главниот туристички бел дроб на Сетенил де лас Бодегас; толку многу што беше именувано Историско-уметнички комплекс во 1985 година. Бидејќи пред сè, Сетенил е место за шетање, инспирирање на шармот на својата привилегирана позиција или уживање во еден ден предјадења во една од многуте тераси кои гледаат на реката додека поминува низ стариот град. Збир на бели куќи кои ја исполнуваат совршената шема „Засолниште под карпи“ толку карактеристично за оваа област. Ако барате повеќе агли со овој тип на куќа, не пропуштајте обиколка на места како што се Кале Мина, Кале Херерија, Кале Јабонерија или Кале Тријана, сите околу срцето на градот.

Замокот Сетенил

Замокот Сетенил де лас Бодегас

Издигната во XIII век За време на муслиманската доминација, овој замок Насрид, кој пак служи како совршена тврдина, опфаќа комплекс на сместена зграда што ќе ги воодушеви loversубителите на историјата. Од нејзините 40 кули до нејзините бањи или џамијата, продолжува да биде онаа на замокот Сетенил една од ретките муслимански тврдини што зачувува голем дел од своето средновековно урбано ткиво.

Црква на Пресвета Богородица

Најважната црква во Сетенил де лас Бодегас Отелотворува дел од историјата на градот бидејќи е врежан во мудејар и готски стил, бидејќи местото е составено од две цркви, секоја со различен стил. Покрај тоа, Сетенил вклучува широк спектар на верски конструкции, како што се не помалку theубопитни Ермитаж на Сан Себастијан или Ермитаж на Сан Бенито.

Плоштад Андалузија

Андалузиски плоштад во Сетенил де лас Бодегас

Откако ја преминавте познатата улица Куевас дел Сол, ќе мора да се искачите по стрмниот рид од Кале Ронда додека не стигнете на познатата Плаза де Андалусија. Уште еден од најпознати места за да ги видите во Сетенил каде што има извонредна атмосфера распоредена меѓу нејзините тераси, ефемерни пазари или мали фолклорни прослави.

Гледна точка на Ел Лизон

Престојува уште една од одличните атракции на Сетенил де лас Бодегас нејзините гледишта. Места што и покрај достигнувањето по неколку стрмни улици вреди да се посетат кога станува збор за преземање на најдобрата слика. Не пропуштајте гледна точка на црквата „Пресвета Богородица“ или оној на Ел Лизон, сместен веднаш по градините Мануел Галан и идеален за да се добие незаборавен панорамски поглед на овој бел и кафеав рај.

Ако се најдете по Маршута по Белите села, областа Сиера де Гразалема или живиот град Ронда, не пропуштајте ја можноста да се приближите до овој историски град каде што можете да ја откриете уметноста на живеење прифатена од карпите.

Дали сакате да го посетите Сетенил де лас Бодегас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*