Историја на театарот во Венецуела

Доколку сакате да ја знаете историјата на венецуелскиот театар, не пропуштајте ја оваа комплетна анализа каде што ги откриваме сите тајни на театарот во Венецуела

отстранување на земјата од рудникот во Венецуела

Рударската индустрија во Венецуела

Како работи рударската индустрија во Венецуела? Ние ви ја покажуваме неговата работа и различните видови на мини кои се достапни во оваа земја.

Обновливи извори на енергија во Венецуела

Извори на енергија во Венецуела

Венецуела е земја богата со обновливи енергии како што се ветерници или соларни панели, но исто така е богата и со необновливи енергии

Традиционална музика во Венецуела

Ги истражуваме тајните на најтрадиционалната венецуелска музика и најтипичните венецуелски инструменти. НЕ ИСПИТУВАЈТЕ ги песните на Венецуела.

Фауната на Венецуела

Венецуела е една од земјите со најголема разновидност на видови птици, меѓу кои макави, тукани ...

Вегетација на Венецуела

Флората на планинската Сиера на брегот на Венецуела се карактеризира со шуми на савана, ксерофилна, ...

Природата на Венецуела

Венецуела е една од најубавите земји на континентот. И природата е импресивна и е заштитена со 40 ...

Традиции на Каракас

Сместено на плато покрај северниот брег на Јужна Америка, главниот град на Венецуела, ...

Типична храна на Венецуела

Венецуелската кујна е многу широка и полна со европски, карипски и регионални влијанија. Меѓу главните типични чорби имаме ...

Национален парк Парима-Тапирапеко

Национални паркови на државата Амазонас

Како и цела Венецуела, државата Амазона има неколку национални паркови во кои живеат неверојатни екосистеми со богат биодиверзитет и обично се наоѓаат на извонредна географија.

Фауна на Венецуела: Јагуар

Повеќето видови јагуари во Венецуела живеат во планинскиот венец Перија, сепак јагуарот живее и во регионот на езерото Маракаибо, но во овој регион е исто така загрозен, ова е прогласено од организацијата на светската унија за природата, чија цел е за да ги зачувате и да се грижите за загрозените видови, запомнете дека јагуарот живее и во Аргентина, Боливија и Перу, во најискрените региони на овие земји.

Домородна риба на Венецуела

Венецуела, исто така, има голема разновидност на без'рбетници и водна фауна, благодарение на нејзината клима и богатата разновидност на водна флора што постои, што им овозможува на овие видови риби да живеат и да се размножуваат, можеме да најдеме и други региони и реки во Венецуела. Сорти на риби, како што се моливи риби, хемиоди, копороси и некои варијанти на пирани.

Трговија со видови во Венецуела

Можеме да најдеме тапир или алигатори кои се продаваат во суптропските региони, како и други видови желки, како што се јастребите и кардиналните желки.

Средства за превоз на Венецуела

Како што видовме, Венецуела има различни превозни средства, многу од нив многу модерни, а во некои случаи и многу традиционални, особено во руралните региони.

Улогата на жените во Венецуела

Можеме да најдеме и многу жени кои работат во областа на политиката, како заменик или државни владетели, без сомнение улогата на жените во Венецуела е многу важна, многу од нив се и претприемачи, од индустријата на мода и други се посветени на петрохемиската индустрија, која има добра иднина во Венецуела.

Црква во Сан Рафаел де Мукуши

Сан Рафаел де Мукуши, планинска дестинација

Сан Рафаел де Мукуши е живописен град во Венецуела сместен во срцето на планинскиот масив Мерида, или Андите, на надморска височина од 3140 метри, што го прави највисоко население во земјата.

Рударство во Венецуела

Неодамна, Венецуела постигна договор со Кина, еден од нејзините главни комерцијални партнери, не само во однос на јаглеводороди, туку и во енергетика и градежништво, за подобрување на експлоатацијата на алуминиум во Венецуела, бидејќи компаниите работеа само на 60% од нивниот капацитет ., што значи многу важна загуба за земјата.

Најпознати венецуелски пејачи

Исто така, Хозе Луис Родригез е пејач од Венецуела, кој се прослави со своите песни во времето на 80-тите години, и таму беше со неговиот хит Агаренсе де лас манос, тој триумфираше низ целиот свет, исто така, во тоа време работел како актер во многу романи во различни земји од Латинска Америка, но особено во Мексико и во неговата родна Венецуела.

Најпознати венецуелски актерки

Друг од најпознатите актери од 80-тите години беше Карлос Мата, тој не само што глумеше во различни сапуници, туку е и пејач и има издадено неколку албуми, вклучувајќи компонирање песни за романите во кои глумел, Карлос Мата, како и неговата сопруга има широка кариера како уметник и актер.

Национални празници на Венецуела

Како и многу западни земји, Венецуела исто така слави еден посебен ден кој е празник и се одржуваат различни демонстрации и настани, тоа е 01 мај - сметан за Ден на трудот, во однос на патриотските и политичките празници, Венецуела го слави на 24 јуни, годишнината од битката кај Карабобо.

Туризам во Венецуела - Маракаибо

Исто така се смета за втор по големина град во Венецуела, околу Маракаибо можеме да ви кажеме дека се наоѓа на брегот на езерото Маракаибо, и дека е исто така главен град на државата Зулија, една од најважните атракции што ги има е несомнено стариот град, кој неодамна беше обновен за да привлече повеќе туристи во градот.

Рурален туризам во Венецуела

Руралниот туризам во Венецуела се повеќе се развива благодарение на подобрувањето на инфраструктурата во земјата, како што се создадени новите патишта и правци, кои овозможуваат развој на нови туристички претпријатија засновани на земјоделство и екологија, има и некои места кои нудат термален туризам, топли извори и природни води, како и сместување во природен начин на живот во кабини или бунгалови.

Медиуми во Венецуела

Во однос на пишаниот печат, Венецуела има многу комуникациски медиуми, како што е весникот Ел Национал, кој има свое дигитално издание, а исто така и свое печатено издание, друг од весниците што Венецуела ги има е Ел Универзал, што благодарение на унапредувањето на медиумите, Дигитал создаде информативен портал кој нуди вести на Интернет, за да допре до поширока публика во Венецуела и во другите делови на светот.

Урбанизам на Венецуела

Сепак, Венецуела има рурални домови во рамнините, во областа Андите и во масивот Гвајана, кои претставуваат земјоделски начин на живот, чиј животен стил е многу различен од урбаните региони на Венецуела и нејзиниот главен град Каракас, бидејќи тие имаат повеќе традиционална стратегија за егзистенција. Неодамнешниот прилив на рурални имигранти и од Венецуела и од странство има влијание врз урбаниот пејзаж на овие региони, особено во руралните градови.

Индустриски ресурси на Венецуела

Фармацевтската индустрија во Венецуела сè уште не е целосно развиена, но е способна да го покрие домашниот пазар и да оствари мал извоз, а исто така и во другите рурални региони на Венецуела, агробизнисот поседува голем дел од економијата на Венецуела.

Античка Венецуела: домородни племиња

Античка Венецуела беше едно од местата каде што ги видоа најразновидните цивилизации кои, иако не станаа толку развиени како другите во Америка како што беше случајот со Инките, Ацтеките и Маите, но успеаја да имаат извонредни културни обичаи што до денес останува, имало многу домородни цивилизации кои не успеале да напредуваат од разни причини, не само поради освојувачите кои уништија многу од нив, туку и поради напредокот на современиот живот и технологија, сепак во моментов има многу несигурни цивилизации во Венецуела, особено во делтата Ориноко, како што е случајот со Wayu.

Рецепти на Венецуела: Задушени грав

Гравот е еден од типичните производи на Венецуела затоа што се одгледува и се произведува и за извоз, овие состојки се користат со векови во гастрономијата на Венецуела не само за подготовка на рецепти за вечера или ручек, туку и за вклучување на грав на појадок, ова кога ќе ви дадеме типичен рецепт во Венецуела, тоа е лововот, кој се готви како да е задушен.

Како е појадокот во Венецуела

Појадокот во Венецуела е еден од најважните моменти да се сретнеме со семејството и да вкусиме вкусен деликатес, рецептите и храната многу варираат од традиционалните американски појадоци, на пример, бидејќи Венецуела додава други традиционални јадења засновани на суровини како грав во вашиот појадок , типичен појадок во Венецуела може да биде кафе, бидејќи ова жито има многу во Венецуела.

Ботаничка градина Нагуанагва во Валенсија

Вегетацијата и природата во Венецуела се едни од најбогатите на континентот, поради оваа причина оваа јужноамериканска земја има различни природни паркови и резерви на фауна и флора, но една од најважните е ботаничката градина Нагуанагва, каде може да се набудува дополнително до автохтоните видови на Венецуела, исто така и други видови дрвја, грмушки од различни делови на светот, како што се Кина, САД или Европа, има и стаклена градина каде што се обидуваат да зачуваат некои видови грмушки во истребување, без се сомневате дека ова место е убаво место за познавање и уживање.

Гастрономија на Венецуела: џем од Сурсоп

Овој џем од сурсоп не само што може да се консумира како придружба на појадок или закуски, туку може да се консумира и како десерт, или да се полнат колачи или слатки колачи, несомнено е еден од најпопуларните рецепти во Венецуела, плодот на гванабано е исто така Обично се користи за индустриски колачи, за правење десерти, природни сокови итн.

Верски туризам во Венецуела

Верскиот туризам генерално се заснова на старите верувања што ги нуделе поранешните колонизатори, во многу градови во внатрешноста верските традиции сè уште се зачувани и многу цркви кои датираат од времето на колонизацијата, исто така Венецуела, го слават Велигден едно од најважните времиња за католичката религија и таму е кога илјадници верници се собираат да го прослават овој важен верски фестивал.

Најважни споменици на Каракас

Каракас е многу стар град кој сè уште зачувува дел од своето минато и својата историја, особено кога пристигнаа европските освојувачи, и целиот процес на независност што беше извршен во Венецуела, сè уште има многу цркви и капели кои датираат од тоа време на колонијалното време и на почетокот на независноста на Венецуела, пред повеќе од 200 години, една од најпознатите згради е стариот Врховен суд. Оваа зграда е една од најстарите во Каракас и има неокласична архитектура.

Уметност на телото во Венецуела

Уметноста на телото е еден од најмодерните изрази што моментално постои во денешното општество, ова генерално се состои од разни уметнички изрази во човечкото тело, како што се слики, тетоважи, перчања, во кои се применуваат различни техники и знаења, во Венецуела зема ваков вид на уметноста, многу значајна поради оваа причина е што ќе се одржи светски состанок за уметност на тело, кој ќе обедини неколку уметници од различни земји во светот на театарот Терса Карејо.

Музички ритам на Венецуела

Некои од музичките ритми на Венецуела се кумбија, меренге, салса, сите се донесени од други земји, но неодамна се создадоа нови помодерни ритмови, особено за младите, како што е регетонот, сепак салсата е музички ритам кој преовладува во повеќето региони на Венецуела, на границата со Колумбија и благодарение на влијанијата на тропската култура на таа земја, пристигнаа некои ритми, како што е телето.

Типични пијалоци на Венецуела

Некои од типичните пијалоци на Венецуела се чича, иако ова потекнува од Перу и се прави врз основа на јачмен со многу долг процес на ферментација, исто така е многу популарен во Чиле, друг пијалок што се прави во Венецуела е слад, Се произведува и исто така се извезува благодарение на големите насади со јачмен каде се прави и пиво.

Природни предели на Венецуела

Венецуела има неколку многу убави места за познавање како што е Рораима и големата савана, таму можеме да видиме некои планински масиви или лопатки и карпести издигнувања уникатни во светот поради нивната необична форма, тие се практично цилиндрични по форма и карпеста конзистентност, само најстрашните спортисти пристигнуваат таму, пешачат и се искачуваат по wallидот на ридовите и карпестите височини, кои се различни.

Административни региони на Венецуела

Венецуела на почетокот беше мала шпанска провинција каде многу абориџини беа користени како работна сила и од таа територија беа извлечени благородни метали како злато и сребро, сепак со векови Венецуела, поради борбата за нејзина независност, припаѓаше на она што се нарекуваше Велика Колумбија, територијата на Венецуела беше обединета со Колумбија и дел од Еквадор и Панама, оваа земја подоцна се подели формирајќи независни земји, како што е денес, Колумбија, Венецуела и Панама.

Обичаи: Типични танци на Венецуела

Танците се еден од типичните обичаи на Венецуела, особено оние традиционални, оние што се играат на популарни фестивали, еден од типичните танци и танци на Венецуела е Лора, овој стил на танц, е прилично посебен валцер и е многу слично на перикон, типичен танц од Аргентина каде учествуваат неколку парови и танцуваат на звукот на народната музика.

Соседства и урбанизации на Каракас

Каракас е главен град на Венецуела, тој е исто така познат како голем, многу индустриски град и центар на важни меѓународни компании и банки, што го прави овој град деловен и туристички град, многумина се инвеститори, особено во нафтениот сектор. дојдете во градот да се сместат и да прават деловни активности, но Каракас исто така нуди многу населби и урбанизации за сместување на туристи и нови жители.

Венецуелскиот пејач Рикардо Монтанер го претставува својот внук

Во моментов Рикардо Монтанер е со седиште во Аргентина, каде што прави неколку спорадични презентации и учествува во локални телевизиски програми, но тој често патува во Мајами и Венецуела, заедно со дел од неговото семејство, бидејќи неговите постари деца исто така живеат во музика. Моментално е во САД и да работат како пејачи и како музички продуценти.

Егзотично овошје од Венецуела

Една од најчесто консумираните во Венецуела е манго, кој се одгледува низ целата земја, овој производ и како резултат на биотехнологијата во храната го подобри својот квалитет и се создадоа некои сорти, некои од овие сорти на манго популарно се нарекуваат Во Венецуела , влакна, ракав, закуска и сл., растението манго е исто така високо ценето, особено од земјоделците, бидејќи благодарение на зеленилото овозможува засолниште на животните и се користи и како сточна храна за говеда во Венецуела.

Историја на боливарот, валута на Венецуела

Како што споменавме претходно, боливарот е законска тековна валута што се користи во Венецуела, иако често се користи друг вид размена, како што е доларот, боливарот е официјална валута, стара е повеќе од 100 години. Основана во 1879 година , во тоа време Венецуела веќе беше економски етаблирана земја и требаше да има своја валута со цел да ја напојува и локалната и регионалната трговија.

Најпопуларните спортови во Венецуела

Друг од најпопуларните спортови е несомнено фудбалот, кој исто така има долга историја, бидејќи има играно неколку квалификации за СП и првенства во Америка и во светот, тимот на Венецуела честопати се нарекува винотинто, поради бојата на неговиот дрес , што е темно црвена слична на бојата на виното.

парк авила

Историјат за националниот парк Ел Авила

Националниот парк Авила е еден од најстарите во Венецуела и со текот на годините неговата површина се менуваше, а исто така имаше сериозни модификации, како и се здоби со нови опсези благодарение на конзервацијата. Овој парк се појави во 1958 година и пред повеќе од 50 години. Години и неговата површина се протега од градот Каракас до државата Мерида, овој парк исто така се смета за зелен простор и едно од белите дробови на градот и исто така игра многу важна улога во зачувувањето на чистотата на воздухот во главниот град на Венецуела.

Симон Боливар

Културното влијание на Симон Боливар

Но, пред сè, да се потсетиме кој беше Симон Боливар, овој венецуелски национален херој, е роден токму во Венецуела и иако се чини чудно, тој немал деца, а исто така имал многу важна улога и во други земји кои не биле Венецуела бидејќи во многу од нив тој дејствуваше како претседател. Како што е случајот со Боливија, бидејќи тој беше првиот претседател на оваа андејска земја, каде што првичното име потекнува и од Боливар, Боливија беше именувана во чест на својот херој Боливар.

Мармалад од манго

Венецуелска гастрономија: Рецепт од џем од манго

На овој рецепт му треба време на подготовка од пет минути, и приближно половина час готвење, а за да го подготвиме венецуелскиот рецепт за џем од манго потребни ни се 1,5 килограми манго, 650 грама. шеќер и сок од два лимона и вода, потребната количина, по ова добро го миеме овошјето и потоа го сечеме на парчиња.

Географија на венецуела

Краток преглед на географскиот контекст на Венецуела

Венецуела е земја чија географска локација е близу Карибите, но која исто така има многу разновидна географија бидејќи во Венецуела можеме да најдеме од планини, снежни врнежи до практикување на разни спортови како што се скијање или аикидо и исто така неколку прекрасни плажи чии брегови се на морето на Карибите. , со палми и најдобра хотелска услуга, сепак внатрешноста на Венецуела исто така нè повикува да вежбаме авантуристички туризам поради неговите прекрасни географски карактеристики и што можете да одите и на одмор.

занаети од венецуела

Прекрасните занаети на Венецуела

Овие занаети се изработени од различни материјали, обично се материјали извлечени од природата или благородни суровини, како што е случајот со керамика, една од најчесто користените за производство на занаети во Венецуела, исто така мастила или бои во најважното време. направени на многу природен начин, мешајќи цвеќиња и природни екстракти, сè додека не им дадат типична боја што ја имаат занаетите во Венецуела.

Традиционална игра на сито

Во венецуелската рамнина (централна рамнина) се игра заранда, со потекло од домородните Индијанци (Гваикериес, Гвамонтејс, Аравакс, ...

Свечености во Матурин

Матурин е главен град на Монагас. Се смета за град со широки авении, зелени површини и нафтена престолнина на ...

Планетариум Симон Боливар

Научниот културен туристички комплекс Симон Боливар -ЦЦЦТСБ- лоциран во Метрополитен парк Лас Пеониас- беше инаугуриран во годината ...

Тематски паркови во Мерида

Туристичкиот град Лос Алерос Лос Алерос ве носи 60 години назад во времето, низ патување полно со изненадувања и ...