Работи што треба да ги правите во Овиедо како двојка

Што да правите во Овиедо како двојка

Дали одите на одмор и не знаете што да гледате или правите во Овиедо како пар? Ви ги кажуваме најдобрите планови кои ќе ве остават без зборови. Бидејќи главниот град на Астурија е место подалеку од стрес, каде што можете да уживате во враќањето во минатото благодарение на неговиот историски и средновековен кварт, дозволете да бидете понесени од неговите паркови и неговите ќошиња полни со природа.

Но, ја има и најсмешната страна во форма на места за забава или шопинг. Значи има место за сите вкусови! Ако имате сè подготвено, дури и автомобилот, време е да го започнете патувањето. Секогаш може да има некој вид на непредвиден настан, но во случај да се случи, можете да пристапите Carglass во Овиедо да го поправите шофершајбната или месечините ако ви треба. Ќе бидете целосно заштитени и ќе можете да ги следите вашите планови кои исто така ќе вклучуваат околината на градот, кои не се без голема убавина. Сигурно со обединувањето на сите овие работи во Овиедо, и вие и вашиот партнер никогаш нема да сакате празниците да завршат. Добро запишете вакво патување!

Што да направите во Овиедо како двојка: уживајте во терасите и пазарот на Плаза дел Фонтан

Нешто што го сакаме кога ги посетуваме и сме на одмор е тоа што можеме да уживаме во локалното население, нивните тераси и нивните обичаи. Така, веднаш кога ќе пристигнете, можете да го паркирате вашиот автомобил на еден од паркинзите во градот. Иако не е преголем, ако го оставите малку подалеку, ќе имате убава прошетка уживајќи во глетките и нема да трае повеќе од 30 минути. Штом ќе стигнете до Плаза дел Фонтан, ќе се изненадите каде и да го погледнете. Има посебна убавина, бидејќи балконите се украсени со цвеќиња, протагонисти се терасите и добрата атмосфера, а исто така пред многу години на овој простор постоела природна лагуна.. Таква беше нејзината убавина, што луѓето се насобраа кај него и ја искористија приликата да ги продаваат своите производи, нешто што со текот на времето се рашири бидејќи пазарот сè уште постои. Ова ќе биде достапно за време на викендите.

Катедрала Овиедо

Прошетка низ стариот град и посета на неговата катедрала

Кога се прашуваме што да правиме во Овиедо како пар, оваа опција ни го дава одговорот. Затоа што секој град кој вреди да се посли ќе ни покаже историски дел, со бројни агли на легенди. Со тесни улички кои нè наведуваат да се восхитуваме на силуетата на катедралата и нејзиниот плоштад. Мора да се каже дека катедралата во Сан Салвадор е во готски стил а внатре содржи многубројни мошти. Иако почнала да се гради во XNUMX век, таа траела повеќе од три века. Зградата позната како Света одаја е светско наследство и има некои високо ценети накит, како што се Викторија крст и Ангели.

Најдете ги сите статуи во градот

Забавен момент може да биде тоа што, меѓу прошетките, ќе наидете на статуа. Расфрлани се низ градот, па ако ги видите, не боли да се фотографирате со нив. Еден од најбараните за фотографирање е онаа на Вуди Ален што ќе ја најдете на улицата Milicias Nacionales.. Но, не заборавајте на убавата Мафалда, која исто така има своја статуа во Парк Сан Франциско. Скулптурата „Ла Регента“ или млекарот се другите од најпознатите на местото.

Полето на Сан Франциско во Овиедо

Опуштете се во Кампо де Сан Франциско

Малку природа е нешто речиси задолжително кога се прашуваме што да видиме во Овиедо како пар. Поради оваа причина, го имаме Кампо де Сан Франциско, кој е еден од најголемите паркови во Астуриас. Во него ќе видите неколку прошетки, езерца, а исто така и статуата на Мафалда што ги спомнавме претходно. Се вели дека потеклото на ова место не враќа во XNUMX век. И покрај тоа што претрпе многу промени, денес сè уште е центар на релаксација каде што можете да се опуштите од денот.

Уживајте во јаболковина на Кале Гаскона

По прошетките, фотографиите со статуите и уживањето во природата, останува уште една станица пред да се вратиме во кола или да си одиме дома. Улицата Гаскона е една од одличните опции пред да се врати на рутината. Бидејќи Има бескрајни места каде што можете да имате добар јаболковина. Речиси на секој час ќе имате добра атмосфера за да уживате во вашиот пијалок и закуски. Сигурно кога ќе дојде време за враќање дома, ќе си заминете полни со одлични моменти!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*