Бразилската флора во опасност од истребување

цвет Бразил
Бразил Се случува да биде најзелена земја во Јужна Америка, земја на огромни природни простори и неверојатен биодиверзитет. Сепак, ова огромно богатство е сериозно загрозено, особено бразилска флора.

Една студија спроведена неколку години во јужноамериканската земја го процени бројот на загрозени растителни видови на 2.118. Не само тоа: исто така, според престижниот бразилски биолог Густаво Мартинели, координатор на Црвена книга на флората на Бразил (2013), стапка на истребување кај видовите е многу побрз отколку што се сметаше пред само неколку години.

Мартинели извршуваше титанска работа со каталогизација и класифицирање вегеталното богатство на Бразил. Нивните напори се насочени и кон подигнување на свеста во општеството и надлежните за важноста на разговорот за ова богатство.

Многу видови на бразилската флора се вклучени во Црвена листа на Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN). Сепак, во светло на новите истражувања, вистинската листа е многу пообемна.

Експертите проценуваат дека во бразилските џунгли тие сè уште се кријат многу неоткриени видови. Овие видови би можеле да бидат помеѓу 10% и 20% од вистинската бразилска флора. Интересно, стапката на идентификација на новите видови е многу побавна од стапката на исчезнување на познати видови.

на причини за ова масовно истребување се добро познати. Тие можат да бидат сумирани во три:

 • Неселективна сеча за земјоделски цели.
 • Искочување на шумите поврзано со урбанизација на нови простори.
 • Шумски пожари.

Загрозени растителни видови во Бразил

Загрозените видови на бразилската флора се класифицираат како четири групи според нивото на закана. Оваа класификација е направена врз основа на критериумите на стапка на опаѓање, големина на население, област на географска дистрибуција и степен на фрагментација на населението.

Ова е краток список на најамблематските видови загрозени од истребување:

Андреквизе (Аулонемија ефуза)

Исто така познат под други имиња како campinchorâo, авеијата е затворена o Самамбаја Индијана. Тоа е многу бамбусово растение кое традиционално растело во крајбрежните региони на Бразил. Денес е во сериозна опасност.

Бразилијанец (Сингонантус бразилијана)

Еден од загрозените видови во Бразил е токму оној што и го дава името на оваа земја. Неговото дрво го користеле португалските доселеници за производство на бои и за производство на одредени музички инструменти.

јакаранда да баја

Branchesакаранда гранки од Баја

Araакаранда да Баја (Далберг нигра)

Ендемично дрво од бразилската флора чие дрво е високо ценето. Неселективната сеча го намали бројот на примероци во скоро обемот.

Мармелињо (Бросимум глазиови)

Бушава фабрика која произведува бобинки со многу корисни здравствени својства. Ова растение, кое припаѓа на исто семејство како и стеблата од црница, е во сериозна опасност да исчезне во Бразил.

Паинхина

Болката со своите светло црвени и жолти цвеќиња. Загрозен вид.

Paininha (Trigonia bahiensis)

Фабрика со прекрасни црвени и жолти цвеќиња чие присуство во крајбрежните региони е драстично намалено во последниве години.

Палмито-јучара (Euterpe edulis)

Подвид на џуџеста дланка со тенок трупец што расте во некои делови на југот на земјата. Големите палмови шуми од минатото денес се ограничени на присуство на препораки.

пинеиро парана

Пинехиро до Парана или Араукарија: „бразилскиот“ бор во опасност да исчезне.

Пинхеиро до Парана (Araucaria angustifolia)

Видови дрвја од семејството на Auraucariaceae наведени како ранлива флора. Овој бразилски бор, исто така наречен кури, може да достигне 35 метри во висина. Првично се протегала во форма на големи пошумени маси на југот на земјата. Неговиот пад во последните децении е драматичен.

Санге де Дражо (Helosis cayennensis)

Дрво од регионот Амазон чиј црвен сок, сличен на крвта, се користи за производство на многу производи за здравје и убавина.

Веламе прето (Camarea hirsuta)

Познатата фабрика за „црна нишка“, некогаш многу изобилна, практично исчезна во земјата.

влакнест

Влакнесто, загрозено растение

 

Велудо (Дугетија глабрискула)

Растение со розови цвеќиња чија главна карактеристична црта е нејзиното стебло и „влакнести“ лисја. Пред еден век беше дистрибуиран низ речиси целата земја, денес преживува само во одредени заштитени подрачја.

Спасете ја бразилската флора

Фер е да се каже дека се спроведуваат важни иницијативи насочени кон зачувување на бразилската флора. Бразил е потписник на Конвенција за биолошка разновидност и целите на Аичи (2011), амбициозна меѓународна обврска да спречи истребување на загрозени видови.

Меѓу многу други мерки, федералната влада објави пред неколку години А. мапа на приоритетни области, од кои многумина веќе добиле А. статус на посебна заштита. И не само за да се спаси флората, туку и фауната на земјата.

Во сите овие проекти за зачувување, технологија игра важна улога. Благодарение на тоа, можно е да се зачуваат семе од загрозени растенија за идна употреба во обновени живеалишта.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   анонимни dijo

  Го сакам лино

 2.   CARLOS dijo

  Ми се чини дека не им даваат информации
  ТОЧНИ
  ЗОШТО СЕ ЕДНИ ОД М.
  ШИТ И ЛАПУТА
  ПЗ ЦАРАЈО