Залив на венецуела

карипска морска венезуела

El Залив на венецуела (или Залив на Коквиваја за Колумбијците) е воден вод лоциран на северот на Јужна Америка, кој во својот поголем дел ги зафаќа територијалните води на Венецуела. Мал дел од заливот се наоѓа покрај брегот на Ла Гуахира де Колумбија, поради што имало многу спорови меѓу двете земји бидејќи тие не биле во можност да го дефинираат поморска граница.

Поврзан со Заливот Маракаибо преку тесен канал, Заливот на Венецуела се наоѓа на јужноамериканската плоча, токму на границата каде се судира со карипската плоча. Неговата длабочина се движи помеѓу 15 и 60 метри.

Истражување и географија на Заливот на Венецуела

Првата истражувачка експедиција во Заливот на Венецуела датира од 1499 година. Првиот Европеец што се движел по овие води бил Шпанецот. Алонсо оједа, придружуван од картографот Хуан де ла Коза и од италијанскиот навигатор Americo vespucio. Две години подоцна Кралевите на Шпанија му дадоа капитулација на Охеда да се смири на копното. Тоа беше прв пат да се формира колонијална населба на континентот, бидејќи дотогаш тоа се случуваше само на карипските острови.

За време на првите години на шпанско присуство во регионот, оваа област беше позната како Коквиваоа, што веројатно се однесувало на локално племе. Веќе во XVII век, првите документи што зборуваат за Заливот на Венецуела се појавуваат со сегашното име.

Иако постојат одредени контроверзии во врска со ова, зборот „Венецуела“ може да се појави како резултат на присуство на староседелски куќи на бреговите. Овие конструкции формирале мрежа на канали долж крајбрежјето што ги потсетувало Европејците на каналите на Венеција. Овие нови земји ќе бидат наречени „Венецуела“, односно „малата Венеција“.

мапа на бреговите на Венецуела

Карта на Заливот на Венецуела

Границите на Венецуелскиот Залив се обележани со Полуостров Гуахира (Колумбија) на запад и Полуостров Парагуана (Венецуела) на исток. На север, на Архипелаг на монасите се смета за природна граница помеѓу заливот и отворените води на Карипското море. На југ, бреговите на венецуелските држави Зулија и Фалкон. Меѓу нив Канал Маракаибо, што ги поврзува водите на Заливот со оние на Залив на Маракаибо, еден вид внатрешно море на Венецуела.

Од исток кон запад, заливот е долг 270 километри. Главните пристаништа во областа се Маракаибо и Пунто Фихо, двајцата на територијата на Венецуела.

Нафта од Венецуелскиот Залив

Венецуелскиот Залив има големо стратешко и економско значење. На стратешко ниво, бидејќи тоа е поврзувачка патека помеѓу Заливот Маракаибо и Атлантскиот океан; економски, се должи на присуството под морското дно на важни вреќи со нафта и природен гас.

нафта Венецуела

Рафинерија Амуај, најголема во Венецуела

Венецуела ги експлоатира овие природни ресурси, главно нафтата. Извлекувањето на сурова нафта е главната економска активност во регионот. Бројни рафинерии. Најголемото од нив е Амај, што дури има свое пристаниште и што се случува да биде најголемиот центар за рафинирање во земјата. Се нарекува втора најважна рафинерија Кардон, сместен југозападно од полуостровот Парагуана.

Богатството добиено од нафта е од суштинско значење за одржување на економијата во Венецуела. Сепак, оваа индустрија во Заливот има две негативни последици:

  • Од една страна, влошување на животната средина во регионот, што се претвора во исчезнување на бројни корални гребени и закана за истребување на многу од видовите што ги населуваат, како што се сунѓери и морски желки.
  • Од друга страна, територијални конфликти со соседна Колумбија на сметка на пристапот до природните ресурси.

Територијални спорови со Колумбија

И покрај тоа што е скоро целосно на територијата на Венецуела, постои историска историја тензија помеѓу Колумбија и Венецуела заради суверенитетот и контролата на заливот. Секоја од земјите ги брани своите интереси со аргументи тежина:

корвета калда

Упадот на корветата Калдас во водите на заливот предизвика сериозен инцидент помеѓу Колумбија и Венецуела во 1987 година

Според Колумбијците, Архипелагот на монасите Венецуела не може да го земе како референца за утврдување на границата на територијалните води. На овој начин, Колумбија би одговарала на добар дел од водите на Венецуелскиот Залив, особено во северната половина. Сепак, Венецуелците потврдуваат дека не само што е валидна оваа референца, туку дека тие исто така тврдат дека се вкупните внатрешни води на Заливот на Венецуела.

Далеку од тоа да се реши, ова несогласување опстојува со текот на времето, предизвикувајќи особено напнати моменти меѓу двете земји. „Најжешката“ епизода од оваа конфронтација се случи на 9 август 1987. Тој ден колумбиската корвета Калдас влезе во заливот, надминувајќи ја границата означена како граница од Венецуела. Кризата се закани да се претвори во вооружен конфликт со мобилизација на трупите од двете страни. За среќа, тој беше во можност да стави крај на ескалацијата на војната со враќањето на корветата во водите на Колумбија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*