poster i Krishtlindjeve Kanada

Darka e Krishtëlindjes në Kanada

Në darkën e Krishtlindjes në Kanada, përgatiten gatime të traditës evropiane të kuzhinës, të kalitura me përbërës nga bota e re.

Vallja e dragoit

Si i festojnë ata Krishtlindjet në Kinë

Prandaj mund të mendojmë se kinezët nuk e festojnë Krishtlindjen, festën e krishterë par excellence. Megjithatë, ky nuk është rasti, ose të paktën jo plotësisht.

Parada e Santa Klausit

Si festohen Krishtlindjet në Kanada?

Hapësira të mëdha me pisha dhe bredha të harlisura, male të larta dhe shumë dëborë janë karakteristikë e Kanadasë dhe gjithashtu ajo që të gjithë ndërtojmë në mendjet tona kur imagjinojmë një peizazh të Krishtlindjeve.

Traditat e Kanadasë

Traditat dhe festivalet e Kanadasë

Ne ju tregojmë se cilat janë traditat e Kanadasë dhe cilat janë festivalet më tipike kanadeze dhe të cilat mijëra njerëz marrin pjesë çdo vit. A i njeh ata?

Kostum tradicional nga Venezuela

Traditat e Venezuelës

Zbuloni traditat më të rëndësishme të Venezuelës. A e dini cilat janë traditat më karakteristike të Venezuelës? Zbuloni!

Dita e Kushtetutës në Norvegji

Zakonet dhe traditat

A doni të njihni të gjitha zakonet dhe traditat e shoqërisë norvegjeze? mos harroni këtë artikull ku zbulojmë të gjitha zakonet e tyre

Suedisht Polska e Vjetër

Polska, vallja e djallit

Ne zbulojmë të gjitha sekretet e Polska Suedeze, e ashtuquajtura vallëzim djalli: historia, tradita dhe llojet e ndryshme të polskës

Norvegjia në Krishtlindje

Festivalet e Norvegjisë

Norvegjia është një nga vendet më të mira për të jetuar. Dhe nëse doni të shijoni sa më shumë, nuk mund të humbisni festivalet kryesore për norvegjezët

San Juan Badalona

Nata e San Juan-it në Badalona

Më 23 qershor, Badalona feston natën e San Juan në plazh: zjarr, ujë, muzikë, Barbecues dhe shumë njerëz për të shijuar një natë magjike.

Cooper-së Cheese-Rolling dhe Wake

Festa e Djathit Rolling

Ndër shumë festivale që zhvillohen gjatë gjithë vitit në Angli, spikat Festivali i Djathit Rolling.

Pallati i Akullit i Quebec

Deri më 16 shkurt 2014, Québec ka festuar Karnavalin e tij të famshëm Dimëror, i cili pasurohet nga ...

Krishtlindjet në Marok

Midis festimeve të krishtera, Krishtlindja është një nga më të rëndësishmet, pasi që çdo 25 Dhjetor është ...

Halloween në Francë

Halloween festohet më 31 Tetor të çdo viti, për të nderuar të vdekurit dhe të ndjerët. Besohet se

Pashkëve në Kanada

Pashkët janë një nga festat më të rëndësishme në Kanada, që festohet me shumë bujë, ashtu si ...

Pashkëve në Holandë

Pashkët janë një nga festat më të rëndësishme të krishtera që festohen në të gjithë botën me shumë zell ...

Pashkëve në Angli

Kremtimi i Pashkëve në Angli filloi shumë para ardhjes së krishterimit. Në epokën para-kristiane, ...

Pashkëve në Suedi

Pashkët janë një nga festat më të njohura të krishtera në botë. Si në shumë vende skandinave, ...

San Antonio është një nga festivalet tradicionale më të rrënjosura

Festa e San Antonios në provincën e Castellón, tradita dhe zjarri

Festivali i Sant Antoni festohet në 17 Janar dhe ngjarjet për nder të tij janë caktuar në atë ditë, në fundjavat para, pas, ose madje zgjasin deri në shkurt. Fakti është se ka pak komuna në provincën e Castellón që nuk festojnë festivalin Sant Antoni. Shumica dërrmuese e komunave programojnë ngjarje për nder të këtij shenjtori, shenjt mbrojtës i kafshëve, i cili ka rrënjë të thella në botën rurale dhe që ende mbijeton në kulturën tonë moderne, nganjëherë pak të shtrembëruar nga motivimet e tyre stërgjyshore dhe në raste të tjera duke mbajtur të gjitha thelbi i traditave që mbahen dhe pretendohen nga bashkitë e Castellón si shenja autentike të identitetit.

Krishtlindjet në Egjipt

Në Egjipt rreth 15% e popullsisë është e krishterë. Ata janë e vetmja pjesë e shoqërisë që festojnë me të vërtetë ...

Festivalet kryesore të Egjiptit

Egjipti është një vend i mrekullueshëm arab që ka shumë festivale dhe festime. Disa prej tyre janë historike, të tjerët janë festivale arti modern dhe ...

Snacks tradicionale suedeze

Kultura suedeze e kuzhinës ofron një shuplakë me sanduiçe që shërbehen si meze në data të caktuara të vitit, të tilla si

Taoizmi në Kinë

Lao Zi ishte krijuesi i Taoizmit i cili u emërua Li Er, me Dan si pseudonimi i tij. Ai ishte një mendimtar ...

Dhia

Kafshët në Indi (V): Dhia

Fakte argëtuese në lidhje me përdorimin e dhisë në Indi, duke shpjeguar shkurtimisht përvojën e një mikut tim gjatë ritualit mysliman në të cilin theren 500.000 dhi.

Traditat e Pashkëve në MB

Një nga festivalet më të rëndësishëm të vitit të krishterë festohet në Mbretërinë e Bashkuar në Pashkë. Isshtë plot me zakone, ...

Vallet tradicionale ruse

Vallëzimi është një modalitet i shprehjes trupore dhe artistike i rrënjosur thellë në vetëdijen dhe traditat popullore ruse.

Festimet e Krishtlindjeve në Skoci

Skocia është më veriorja nga katër kombet përbërëse të Mbretërisë së Bashkuar të cilat, së bashku me Anglinë dhe Uellsin, formojnë ...

Québec në Krishtlindje

Nëse keni një vend për të kaluar Krishtlindjet në Kanada, vendi për të shkuar është Quebec. Keni

Karnavalet kryesore në Kolumbi

Kolumbia është një vend i njohur për traditën e saj të gjerë kulturore, i pasqyruar në një larmi të panaireve dhe festivaleve përreth ...

Pavarësia e Barbados

Më 30 nëntor, Barbados festoi vitin e 45-të të pavarësisë, të cilin e fitoi zyrtarisht më 30 nëntor 1966.

Karnavali i Azua

Nëse duam të shohim një nga karnavalet më të gjallë në Republikën Dominikane, ne duhet të zhvendosemi në provincën e ...

Halloween në Angli

Halloween është një festë vjetore që festohet më 31 Tetor në të gjithë Anglinë. Disa njerëz kanë parti Halloween ...

Festat në plazhet e Nazaré

Plazhet e Nazaré janë një nga qendrat më të rëndësishme të festivalit në Lisbonë. Zona bregdetare është ...

Dita e Babait në Angli

Dita e Atit është një festë që festohet në pjesë të ndryshme të botës. Shtë një ditë kushtuar prindërve, ...

Vallet tradicionale në Angli

Ndër vallet popullore me rrënjë mesjetare është vallëzimi i bllokuar, i cili është një vallëzim ku këpucët janë ...

Festivalet në Kubë

Festivalet e Kubës janë më shumë sesa thjesht një takim në rrugë, i zhytur në lumturi dhe me ushqim ...

Shën Valentini në Kanada

Dita e Shën Valentinit festohet me shumë entuziazëm në Kanada. Të gjithë njerëzit shprehin dashuri për bashkëshortët e tyre ...

Festa e Epifanisë

12 ditë pas Krishtlindjes, kremtohet festa e Epifanisë, e cila është 6 janari.

Dalja në Romë (Trastevere)

Megjithëse ne e njohim Trastevere si një zonë të kohës së lirë, Trastevere është gjithashtu një zonë e natës, në fakt është zona për të dalë ...

Campeche, festivale dhe tradita

Festivalet dhe traditat janë gjithashtu një atraksion i rëndësishëm turistik në qytet. Midis disa prej atyre që mbahen ...

Dita e Atit në Kinë

Të Dielën e ardhshme Dita e Atit festohet në 55 vende të botës dhe Kina është ...

Dita e Punës në Kinë

Dita e Punës është një festë vjetore e festuar në të gjithë botën që si rezultat i lëvizjes ...

Dita e Punës në Kanada

Dita e Punës në Kanada është festuar të hënën e parë të shtatorit në Kanada që nga viti 1880. Origjina e

Dita e Shën Gjergjit në Angli

Dita e Shën Gjergjit festohet nga kombet, mbretëritë, vendet dhe qytetet e ndryshme ku është Shën Gjergji (Shën Gjergji) ...

Shtëpia me vazo e Llorente

200 vjet të Pavarësisë së vendit tonë është një ngjarje, dhe çfarë mënyre më të mirë sesa ta përjetosh atë në vend ...

Traditat austriake

Austriakët kanë qenë në gjendje të zhvillojnë, gjatë shekujve, një ndjenjë të fortë të kremtimeve, ritualeve dhe simbolikës.

Jeta e natës në Porto

Jeta e natës në Porto është ndoshta një nga më emocionueset në Portugali. Shumica e kafeneve, diskotekave ...

Pushimet e mëdha kanadeze

Për të gjithë ata që janë të interesuar të bëjnë një shëtitje nëpër Kanada, këtu është një përmbledhje e vogël e ...

Festa në Maturín

Maturín është kryeqyteti i Monagas. Konsiderohet si një qytet i rrugëve të gjera, hapësirave të gjelbërta dhe kryeqyteti i naftës i ...

Parqet e Temave në Mérida

Qyteti Los Aleros Tourist Los Aleros ju çon 60 vjet mbrapa në kohë, në një udhëtim plot të papritura dhe ...

Greqia në Dhjetor

Krishtlindja nuk është shumë larg dhe tregjet janë ngritur dhe një frymë e caktuar fillon të shfaqet në ...

Veshja ruse -I

Veshjet tradicionale ruse u bënë me dorë në shekullin e XNUMX-të. Veshja tradicionale e Rusisë u krijua ...

Veshja ruse -II

Fustani përbëhet nga tre pjesë të tilla si bluza e bardhë saten me një pulovër të kuqe dhe ...

Historia e Baletit Rus - I

Gjatë shekullit të XNUMX-të, para sundimit të Perandorit Peter i Madh, vallëzimi në Rusi ekzistonte vetëm midis ...

Turizmi Kulturor në Greqi

Të flasësh për Greqinë do të thotë të thuash kulturë, art, det, brigje që bashkohen me një peizazh të jashtëzakonshëm të ujërave kristalë, blu ...

Karnavali Ampay

http://www.youtube.com/watch?v=bxHMTkZPn68 En el Perú la música se remonta al menos a unos 10.000 años de antigüedad por recientes descubrimientos arqueológicos…

Baltika, birra ruse

Birra Baltika është një birrë tradicionale ruse, është birra që konsumi i saj është më i lartë se të tjerët ...

Balalaica, instrument rus

  Balalaika është një instrument muzikor me tela, tipik i Rusisë, me gjatësi afërsisht 27 centimetra. Lindja…

Egjipti dhe vallet arabe

Kompleksi imponues monumental është tërheqja më e shquar e Egjiptit. Sidoqoftë, kultura e këtij vendi magjeps enigmatikisht ...

Festivali i Perthit në Australi

Rasti ideal për t’i dhënë vetes privilegjin e të qenurit pjesë e hijeshisë së natyrës, duke takuar artistë shumë të talentuar.

Dasma në Indi

Ka fëmijë që martohen edhe pse nuk dinë saktësisht se me çfarë do të duhet të përballen në të ardhmen, përgjegjësitë, ...

Pushimet dhe festimet në Indi

India është një nga ato vende që kanë tendencë të festojnë me bujari. Dhe është se shpirtërorja e festimeve ...

Festivale dhe ngjarje në Australi

Australia është padyshim një vend dhe kontinent i mrekullueshëm dhe i gjerë, i cili edhe pse ende ka shumë cepa të pazbuluar, ...

Festivale dionisiane

Grekët bënin ahengje të mëdha kur filloi korrja dhe kur mbaroi, duke kërkuar dhe falënderuar perënditë. Ashtu si Dionisi ...

Traditat meksikane (4)

Në rajonin Oaxacan të Istmo de Tehuantepec, disa Velas festohen, një lloj festivali në të cilin ...

Historia e vallëzimit Grek

Fillimi i vallëzimit në Greqi është i paqartë, dihet se vallëzimi ka luajtur një rol të rëndësishëm ...

Jeta e natës në Albufeira

Qytetet bregdetare simpatike të Algarve verbojnë vizitorët e tyre me plazhet e tyre të mrekullueshme dhe gamën e gjerë të argëtimit ...

Festivale të njohura në Gijon

Gijón, i njohur gjithashtu si «kryeqyteti i Costa Verde«, është një qytet shumë i famshëm për festat e tij të mrekullueshme popullore.

Laguna e Yarinacocha

Legjenda thotë se Nadianré ishte një grua e re e bukur dhe e lirë si një flutur, të gjithë në qytet e donin atë, ...

Ngjarje kulturore në Otava

Një nga atraksionet më të bukura që bien në sy në Otava janë opsionet e ndryshme të kohës së lirë dhe argëtimit në të gjithë ...

Ushqim në Krishtlindje

Krishtlindjet në Francë janë koha e bashkimit familjar, është koha e vitit kur e gjithë familja ...

Vitet e reja në Francë

Ashtu si festohen prag të Krishtlindjeve dhe Krishtlindje, nata e 31 dhjetorit gjithashtu ka rolin e saj kryesor në ...

Festivalet dhe festat suedeze

Brenda kulturës së njerëzve të Suceco, festivalet dhe festat e tyre shfaqen gjatë gjithë vitit. Ableshtë shquar ...

Festivali Viking Midsommar

Pas muajve të gjatë të ftohtë dhe errësirë, duket logjike që suedezët vijnë në verë gati të hedhin ...