Doganat e Francës

Doganat e Francës

Ka shumë zakone në Francë që ne mund të nxjerrim në pah. Por ne kemi mbetur me më të rrënjosurat që duhet të dini. Jeni gati apo gati?

çfarë të shohësh në tokyo

Çfarë të shohësh në Tokio

A dini çfarë të shihni në Tokio? Këtu ju çojmë në një turne virtual, kështu që mos të humbni asnjë detaj për vizitën tuaj të ardhshme në kryeqytetin e Japonisë.

rrugicë millau

Viaduct Millau

Viaduct Millau është një nga ato vepra që ka një punë të shkëlqyeshme pas saj. Sot ne zbulojmë të gjitha karakteristikat dhe historinë e saj.

muzeumet e kapitolinës

Muzetë e Kapitolinës

Të ashtuquajturit Muzeume Kapitoline janë një nga ndalesat kryesore të vizitës sonë në Romë. A doni të dini se çfarë do të gjeni në të?

Vatikan

Hyrja në Vatikan

Nëse doni të dini gjithçka që ju nevojitet për të marrë biletën tuaj në Vatikan, këtu ju tregojmë. Si, ku dhe sa? Ne ju nxjerrim nga dyshimet.

çfarë të shohim në berlin

Çfarë të bëjmë në Berlin

Nëse po mendoni se çfarë të bëni në Berlin, ne ju paraqesim një sërë alternativash të kohës së lirë që nuk mund t'i refuzoni. Dëshironi të zbuloni për çfarë bëhet fjalë?

si të shkojmë atje

Tempulli i Debodit

Mësoni pak më shumë rreth Tempullit të Debod. Si ka mbërritur në vendin tonë, origjina dhe madje edhe oraret për të qenë në gjendje ta vizitoni.

tërheqjet magjike të ishullit

Ishulli Magjik

A po planifikoni të vizitoni Isla Mágica në Sevilje? Pra, mos i humbisni të gjitha të dhënat që lëmë këtu sepse ju jeni shumë i interesuar për to.

si të lëvizim në Paris

Si të shkoni nëpër Paris

Dëshironi të dini se si të kaloni Parisin, mjetet e tij të transportit dhe biletat ose kartat e tij? Të gjitha informacionet në mënyrë që të shqetësoheni vetëm për të shijuar veten.

legjendat monumente

Kolona e Trajanit

Kolona e Trajanit është një nga monumentet më të rëndësishme në Romë. Ka shumë histori dhe legjendë pas vetes që duhet të dini.

Zakonet braziliane

Zakonet braziliane

Një përmbledhje e zakoneve të Brazilit që do të njihni dhe të tjera që do t'ju duhet të zbuloni. Meqenëse të gjithë janë pjesë e trashëgimisë së tij.

Kalaja e Colomares

Kalaja e Colomares

Castillo de Colomares është një nga monumentet më të pabesueshme dhe ndodhet në Benalmádena. Një vizitë më se thelbësore!

planet me fëmijë në Madrid

Planet me fëmijë në Madrid

Planet me fëmijët në Madrid mund të jenë të larmishme. Oferta të kohës së lirë për të gjithë familjen që ia vlen të njihen dhe shijohen.

kalaja montjuike

Kalaja Montjuic

Kalaja Montjuic është një nga vendet thelbësore për të vizituar kur udhëtojmë për në Barcelonë. Nëse akoma nuk e dini, ne ju lëmë me këtë udhëzues.

Kalaja e Budës

Kalaja e Budës

Kalaja e Buda është një nga pikat themelore për të vizituar në Budapest. Do të gjeni një vend me shumë histori dhe legjenda

Monumentet e Romës

Monumentet e Romës

Ka shumë monumente në Romë që nuk mund t'i harrojmë kur vizitojmë qytetin. Kjo është arsyeja pse sot ne bëjmë një turne në të gjitha gjërat e domosdoshme

Manastiri Leyre

Manastiri Leyre

Manastiri Leyre është një nga komplekset më të rëndësishme historike dhe arkitektonike në vendin tonë. Një vizitë thelbësore për tu marrë në konsideratë

8 vallëzime të botës

Këto 8 vallëzime të botës jo vetëm që ju ftojnë të vallëzoni, por edhe të kuptoni edhe më mirë ndikimet dhe kulturën e cepave të ndryshëm të planetit.

Couchsurfing

Çfarë është surfing në shtrat

Surf Couchs është bërë një nga mënyrat më fitimprurëse për të udhëtuar. Gjeni se çfarë është dhe si funksionon përveç avantazheve të saj të mëdha.

Kështjellat më të bukura në Spanjë

Kështjellat më të bukura në Spanjë

Kështjellat më të bukura në Spanjë përfaqësojnë një vizion të së kaluarës, botës së legjendave dhe historisë në përgjithësi, të cilën po rishikojmë sot.

Vizitoni Universitetin Salamanca

Fasada e Universitetit të Salamanca

Fasada e Universitetit të Salamanca ka shumë detaje për t'u marrë parasysh. Qenie mitologjike, mbretër dhe madje edhe një bretkocë me një legjendë.

Vizitë në Pallatin Güell

Pallati Güell

Pallati Güell është një nga vendet për tu mbajtur gjithmonë në mendje. Një kryevepër e Gaudisë, e shpallur një Trashëgimi Botërore.

Manastiri i Vjetër i San Juan de la Peña

Manastiri i San Juan de la Peña

Manastiri i San Juan de la Peña është një nga vendet më emblematike të kohërave mesjetare. Një ambient kyç plot legjenda që duhet t’i njihni

Katedralja e Strasburgut

Katedralja e Strasburgut

Katedralja e Strasburgut është një nga bizhuteritë e mëdha arkitektonike. Ka shumë histori dhe kuriozitete që duhet t’i dimë.

Si të shkojmë në Kullën e Pizës

Kulla e Pizës

Të dish pak më shumë rreth Kullës së Pizës është jetike. Për ndërtimin e saj, bukurinë e saj dhe mjedisin e saj apo legjendat që gëlon mbi të.

Kryeqytetet e Lindjes së Mesme

Xhamitë e lavdishme, lagjet financiare ose lagjet futuriste të shkruara nga historia përbëjnë këto kryeqytete të Lindjes së Mesme që nuk mund t'i humbni.

Pallati Infantado

Pallati Infantado

Palacio del Infantado ndodhet në Guadalajara dhe vetëm me fasadën e tij është emëruar si një nga pallatet më të mira të Rilindjes Spanjolle.

Kulla e Belem në Lisbonë

Kulla e Belém

Nëse po mendoni të udhëtoni në Lisbonë, nuk mund të humbni një vizitë në Torre de Belém. Këtu do të gjeni të gjitha detajet që duhet të dini.

Historia e manastirit të Guadalupe

Manastiri i Guadalupe

Zbuloni një xhevahir, plot legjenda, histori dhe një udhëtim në kohë. Manastiri i Guadalupe është një nga vizitat thelbësore në Cáceres.

Skajet më të zakonshme baske

Pjellë baske

Traditat bashkohen së bashku me gastronominë për të dhënë ngritjen e pinchos bask. Sot ne ju japim të gjitha të dhënat e nevojshme për të rënë në tundimin e tij.

Qytetet më të bukura në Spanjë

Ndër qytetet më të bukura të mëposhtme në Spanjë, ne po kalojmë nëpër rrugët e bardha të Teguise për të përfunduar midis kallamishteve në Plaza Mayor de Chinchón.

Çmimi për të rinovuar pasaportën

Si të rinovoni pasaportën

Gjeni gjithçka që duhet të dini se si të rinovoni pasaportën tuaj. Nga ku ta bësh atë, dokumentet për të paraqitur dhe çmimin për të paguar.

Si të shkoni në Kështjellën Neuschwanstein

Kalaja e Neuschwanstein

Kalaja e Neuschwanstein është një nga më të vizituarat në Evropë. Pamjet e saj mbresëlënëse dhe stili i saj romantik do të na transportojnë në një kohë përrallore

Pallati Pena

Pallati Pena

Palacio da Pena është një nga ato vizitat më se të detyrueshme. Ndodhet në Sintra, në një zonë të lartë ku natyra takohet me pamjet mbresëlënëse dhe ndërthurjen e arkitekturës. Një vend me histori dhe shumë sharm që nuk mund të mos e zbulosh.

Tempuj të Ayutthaya

Tempuj të Ayutthaya

Tempujt e Ayutthaya janë një nga ato udhëtimet thelbësore për të shijuar Parkun Historik që është plot tempuj, pallate dhe skulptura që shkëlqen dhe lidhen herë të tjera. Nëse planifikoni të vizitoni Tajlandën, atëherë nuk mund ta harroni këtë vend.

Roaming falas në vendet e Bashkimit Evropian

Nëse udhëtoni jashtë vendit: Roaming ose SIM me parapagim nga vendi që vizitoni?

Ndoshta është një pyetje që ngre shumë dyshime. Të dy kartat SIM në roaming ose ato me parapagim janë dy mundësi kur shkoni në një udhëtim dhe jeni në gjendje të jeni të lidhur në internet. Sot ne zbulojmë më të mirën dhe më të keqën nga të dy opsionet në mënyrë që të mund të vendosni për më të lirë dhe atë që ju përshtatet më së miri.

Lugina e të Rënëve

Lugina e të Rënëve

Ne zbulojmë të gjitha sekretet që Lugina e të Rënëve mund të fshehë. Kështu, vizita juaj do të jetë shumë më e veçantë. Emërtuar si një kompleks monumental, i cili ka shumë histori politike pas vetes. Sot, ajo është bërë një pikë takimi për mijëra turistë.

Shenjtërorja e Bien Aparecida Cantabria

Shenjtërorja e Bien Aparecida

Sot ne hyjmë në Shenjtëroren e Bien Aparecida. Një vend adhurimi me shumë vite histori dhe i cili kompletohet duke qenë Shenjt mbrojtës i Cantabria. Një pikë takimi për pelegrinët dhe turistët që nuk duan të humbasin bukurinë e vendit.

Katakombet Romake

Katakombet Romake

Ne bëjmë një përmbledhje të Katakombave Romake. Nga fillimet e tij deri tek ato më të vizituarat dhe natyrisht, të gjitha detajet për të qenë në gjendje ta bëjnë këtë udhëtim, një të paharrueshëm. Zbuloni gjithçka që ju nevojitet për të shijuar një nga pikat më të rëndësishme në Romë.

Tarracë natën Ohla

Tarracat më të mira në Barcelonë

Ne rishikojmë tarracat më të mira në Barcelonë. Cilësime idilike plot luks, natyrë dhe shumë kohë të lirë. Shumica dërrmuese e tyre na paraqesin me muzikë live, na lejojnë të shijojmë tapat ose koktejet më të mahnitshme. Këndet e qytetit që ia vlen të njihen.

Tarracat më të mira në Madrid

Tarracat më të mira në Madrid

Ne bëjmë një shëtitje nëpër tarracat më të mira në Madrid. Vende të kohës së lirë ku mund të shijoni një pije ose tapas me miqtë. Fushat e adhurimit si për njerëzit e qytetit ashtu edhe për turistët.

Muzeu i çokollatës

Muzeu i çokollatës

Muzeu i çokollatës është një nga vendet që nuk mund të humbasim. Në Spanjë kemi disa cepa të këtij lloji. Një shëtitje e ëmbël nëpër një histori të shkëlqyer. A keni vizituar ndonjë?

Krishti Mbreti në Silao

Kodra e gotës

Nëse flasim për vizitën në Cristo Rey, duhet të flasim për Cerro del Cubilete. Një vend me histori, me përkushtim dhe me pamje spektakolare.

Miniera të kripës së dhomës Santa Kinga

Miniera e kripës Wieliczka

Zbuloni minierat e kripës që njihen gjithashtu si katedralja nëntokësore e kripës. Ato janë të vendosura në qytetin polak Wieliczka.

Lugo mur si të shkoj atje

Mur Lugo

Mos harroni gjithçka që Muri i Lugos ka për të ofruar. Nga historia e tij te gjithçka që përfshin brenda, ia vlen të vizitohet.

Kalaja e Almodóvar

Kalaja e Almodóvar del Río

Kalaja e Almodóvar del Río na çon të jetojmë shumë përvoja. Sigurisht, të gjitha nga një epokë tjetër ku legjendat janë rendi i ditës.

lartopo

Doganat e Venezuelës

Ne ju sjellim një përmbledhje me zakonet më të njohura të Venezuelës: vallet e saj, të tilla si Joropo, përveç ritualeve, këngëve dhe më shumë!

mengjes anglez

A e dini mëngjesin anglez? Vezë të skuqura, proshutë, sallam, domate të skuqura janë disa nga përbërësit e tij. A e keni provuar?

Kostum tipik kolumbian

Zbuloni të gjitha sekretet e kostumit tipik kolumbian të Sanjuanero Huilense, një traditë shumë tipike kolumbiane që do t'ju befasojë me qëndisjet e saj

india në mesjetë

India në mesjetë

Si ishte India në Mesjetë? Dinastia Gupta për dy shekuj unifikoi të gjithë Indinë përveç që ishte një apogje e madhe. A doni ta takoni?

Gastronomia andeane

Enët tipike të rajonit të Andeve

Zbuloni sekretet e pjatave tipike të rajonit Andean dhe gastronomisë së saj. Cili është ushqimi tipik i rajonit Andean dhe i kësaj zone të Kolumbisë?

Kostum tradicional nga Venezuela

Traditat e Venezuelës

Zbuloni traditat më të rëndësishme të Venezuelës. A e dini cilat janë traditat më karakteristike të Venezuelës? Zbuloni!

Wayuu në Kolumbi

Kultura kolumbiane

Kolumbia ka një larmi kulturore unike, nëse doni ta njihni kulturën kolumbiane në thellësi, mos harroni analizën tonë për këtë rajon interesant

Khalat

Veshje për burra hindu

Përmbledhje me veshjen, rrobat dhe kostumet më tipike hindu për burra. Nga Khalat tradicionale, te Churidari më modern i Indisë

Porcelani japonez

Zanatet tradicionale japoneze

A doni të dini më shumë rreth zanateve tradicionale japoneze? Ne shpjegojmë të gjitha sekretet e kulturës dhe traditave japoneze

Havanë

Traditat e Kubës

A doni të dini më shumë rreth traditave të Kubës? Ne ju tregojmë të gjitha sekretet e zakoneve Kubane: kulturën, gastronominë, ahengjet, sportet dhe më shumë

Zakonet më të njohura portugeze

Zakonet portugeze

Portugalia është një vend unik për të udhëtuar, por asgjë më mirë sesa të dish zakonet e saj për ta shijuar atë në maksimum dhe për të ditur se si është kultura portugeze.

Volendam Hollandez

Veshje Hollandeze, ashtu është

Ne ju sjellim të gjitha sekretet e veshjeve tradicionale holandeze: bluzat e saj të famshme ose komplen, kostume tradicionale dhe më shumë

7 vendet më me ngjyra në Afrikë

Nga fshatrat psikedelikë të Afrikës së Jugut në kopshtet blu të Marrakech, këto 7 vendet më të gjalla në Afrikë do t'ju pushtojnë.

Essaouira

10 qytetet më të bukura në Marok

Nëse do të vizitoni Marokun, mos harroni udhëzuesin tonë për të vizituar 10 qytetet më të bukura në Marok, të tilla si Ifrane, Fes ose Marrakech

Kisha e Shën Gjergjit

Feja në Egjiptin modern

Feja egjiptiane gjithmonë ka sunduar jetën e vendasve. Islami është më i fuqishmi, pas Krishterizmit dhe Judaizmit. Ne shpjegojmë gjithçka këtu

Vizitoni plazhet e Goa, në Indi

Diku në bregun perëndimor të Indisë, plazhet e Goa-s vazhdojnë të frymëzojnë ndikime portugeze, ekzotizëm dhe hijeshi të hipive.

Vakt në restorant japonez

Rregullat e sjelljes në Japoni

Të udhëtosh në Japoni është një përvojë e paharrueshme edhe pse duhet të marrësh parasysh rregullat e sjelljes dhe protokollin japonez

Nopal de penca, një pjatë tipike ushqimore nga Querétaro

Ushqimi tipik i Querétaro

A vizitoni Querétaro dhe doni të shijoni ushqimin tipik të Querétaro? Mos harroni recetat e saj të shijshme dhe gastronominë tipike atje.

Mëngjes tipik suedez

A e dini se ekziston një recetë tipike suedeze për mëngjes që përfshin birrë? kjo dhe detaje të tjera të mëngjeseve më tipike në Suedi

Bluzë Hollandeze

Kostume tradicionale Hollandeze

Midis rrobave tradicionale Hollandeze, dallohen rrëpirët e tyre të mirënjohura, por ne ju tregojmë të gjitha veshjet tradicionale të Hollandezëve

Dita e Kushtetutës në Norvegji

Zakonet dhe traditat

A doni të njihni të gjitha zakonet dhe traditat e shoqërisë norvegjeze? mos harroni këtë artikull ku zbulojmë të gjitha zakonet e tyre

Suedisht Polska e Vjetër

Polska, vallja e djallit

Ne zbulojmë të gjitha sekretet e Polska Suedeze, e ashtuquajtura vallëzim djalli: historia, tradita dhe llojet e ndryshme të polskës

Norvegjia në Krishtlindje

Festivalet e Norvegjisë

Norvegjia është një nga vendet më të mira për të jetuar. Dhe nëse doni të shijoni sa më shumë, nuk mund të humbisni festivalet kryesore për norvegjezët

dokumente për të hyrë në Norvegji

Kërkesat për të hyrë në Norvegji

Nëse dëshironi të hyni në Norvegji, si për të punuar dhe për të udhëtuar, këto janë kërkesat kryesore që duhet të futni: dokumentacion, viza ...

Cilat janë ishujt kryesorë të Japonisë

Cilat janë ishujt kryesorë të Japonisë?

Japonia është një vend i përbërë nga më shumë se 6.800 ishuj, por ishujt më të rëndësishëm në të gjithë Japoninë janë pa dyshim Shikoku, Kyushu, Honshu dhe Hokkaido.

Liqeni në Hollandë

Fakte argëtuese për Hollandën

A e dini se Amsterdami ka përqendrimin më të lartë të muzeve në botë? këto dhe fakte më kurioze për Hollandën që do t'ju befasojnë

Tri pije tipike irlandeze

Tri pije tipike irlandeze

Kafja Irlandeze ose Irfeja Kafe Irlandeze është një nga tre pijet më tipike në Irlandë, por a i njihni dy pijet e tjera që Irlandezët i shijojnë më shumë?

Imazhi i Irlandës

7 mrekullitë natyrore të Irlandës

Irlanda është plot me mrekulli natyrore. Dhe është se ka disa vende, të tilla si këneta Allen ose El Burren që e bëjnë Irlandën një vend unik

Peikot tipik indian

Veshje indiane

Kur të veshësh një saree? Nga cili rajon është secila veshje tipike indiane? Ne zbulojmë të gjitha sekretet e veshjeve indiane dhe veshjeve hindu.

Hipopotami i Nilit

Flora dhe fauna e Nilit

Informacion mbi faunën dhe florën që banon në lumin Nil, një nga më të mëdhenjtë në planet dhe që ka një pasuri unike biologjike

fibra optike

Shpikje të rëndësishme të Indisë

A e dini se shahu u shpik në Indi? Në këtë artikull ne zbulojmë shpikjet më të rëndësishme të Indisë, dhe më shumë se një do t'ju befasojë

ganesh

Kultura indiane

Gjithçka në lidhje me kuriozitetet e kulturës indiane dhe faktet më interesante rreth kulturës indiane, një shoqëri unike që do t'ju befasojë.

matryoshka

Matryoshka, kukulla ruse

Dëshironi të dini historinë pas Matryoshka, një kukull e njohur ruse e ndarë në copa? këtu ju tregojmë të gjitha sekretet e kësaj vepre kurioze

Kinezët që festojnë një festival popullor

Disa karakteristika të kinezëve

Nëse doni të dini karakteristikat e kinezëve, të tilla si mënyra e tyre e të qenit, aktrimi ose kultura e tyre interesante, vazhdoni të lexoni për të ditur të gjitha sekretet e tyre

Italia, destinacion turistik botëror

Vendet me interes në Itali

Vendet me interes për t'u vizituar në një udhëtim në Itali. Vende ikonike si Roma, Sicilia, Firence dhe ato që do të gjeni në secilën prej tyre.

Ushqim ekzotik në Hong Kong

Hong Kong, i famshëm për ushqimin e tij ekzotik, duke shërbyer nga mishi i miut në rrugë, si dhe fruta dhe perime të panjohura në shumë vende evropiane

Historia e teatrit Venezuelës

Nëse doni të njihni historinë e teatrit Venezuelës, mos harroni këtë analizë të plotë, ku ne zbulojmë të gjitha sekretet e teatrit në Venezuelë

Hotelet më të mira në Porto

Nëse buxheti juaj është i kufizuar dhe doni të përkëdhelni veten ose udhëtoni pa probleme parash, merrni parasysh hotelet më të mira në Porto

Ku të hani në Londër për pak para

Pavarësisht reputacionit të tij për të qenë një qytet kaq i shtrenjtë, ne zbulojmë për ju vendet më të mira në Londër për të ngrënë dhe për të shijuar një përvojë të lirë të kuzhinës

Çaj mali në Kretë

Pije jo-alkoolike greke

Nëse shkoni në Greqi dhe nuk ju pëlqen alkooli, por pijet e shëndetshme, mos harroni të provoni këto ujëra dhe infuzione tipike Greke.

Këshilla në Kinë

Tipi në Kinë

A ka mbetur një këshillë në Kinë? Usualshtë e zakonshme? Ku, në cilat raste? Nëse udhëtoni në Kinë, shkruani këtë informacion praktik.

Zakonet dhe traditat e Anglisë

Me zakonet dhe traditat e Anglisë, të cilat janë unike, më poshtë ne mbledhim për ju traditat më domethënëse në këtë vend.

Turizmi natyror

Turizmi natyror në Angli

Sot ju propozojmë të zbuloni një destinacion klasik në një mënyrë tjetër, pasi që ky vend ka përgatitur bukuritë e mëdha natyrore ...

Mrekullitë e Anglisë

Konsideruar si një nga vendet më të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar, Anglia ka një larmi të gjerë të vendeve turistike që ...

Frytet e Perusë

Rrushi rritet në bregdetin peruan në jug të Lima, dhe përdoret posaçërisht për konceptimin e verës dhe ...

Pak e gastronomisë zvicerane

Shtë e vështirë t'i referohesh një lloji të ushqimit tradicional zviceran, pasi kultura e tij e kuzhinës përbëhet nga tre ...

Muzika në Egjiptin e Lashtë

Çfarë muzike dëgjohet në Egjipt

A po planifikoni të udhëtoni në Tokën e Faraonëve, por doni të dini se çfarë muzikë dëgjohet në Egjipt? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë gjithçka.

Moda Egjiptiane

Si ishte moda në Egjiptin e Lashtë?

A keni menduar ndonjëherë se si ishte moda në Egjiptin e Lashtë? Secila klasë shoqërore kishte rrobat e veta, por çfarë karakteristikash kishte? Zbuloni

Enë bronzi kineze

Kinezët dhe bronzi

Kinezët dominuan zanatet prej bronzi dhe na lanë trashëgime thesare të mëdha

Papirus

Si bëhet papirus

Letra egjiptiane, papirus, ishte bërë nga një fabrikë. Zbuloni se si bëhet papirus dhe befasoni të dashurit tuaj.

Jeta në Athinë

Athina është një qytet simbol, ai i lirisë, artit dhe demokracisë. Sot, ky qytet modern, plot jetë, u ofron vizitorëve të tij një mori atraksionesh, përfshirë muzeume, dyqane të ndryshme, qendra të mira kulturore, restorante, taverna, kisha, monumente dhe ndërtesa të vjetra.

pema e Krishtlindjeve

Pema e Krishtlindjeve ruse

Dhe megjithëse shumë gjëra janë të ndryshme në Krishtlindjet Ruse, pema e Krishtlindjeve është ende një element qendror në dekorimin

Çaj mali

Grekët pinë çaj mali

Në Greqi, konsumohet shumë çaj mali, një infuzion që bëhet me barëra dhe ka veti të mira për trupin

Poster rus

Dizajni i posterëve rusë ishte përdorur si një medium efektiv dhe masiv i reklamës, por vetëm në territorin Sovjetik që dizajni i posterit arriti rëndësinë politike.

Popujt e Pizarrës

Një vizitë në qytetet e Pizarra do të thotë të bësh një turne në rreth 24 fshatra të ndërtuara në këtë material.

Briri Alpin

Briri Alpin është një instrument i bërë nga druri natyror, një tub prej një metër e gjysmë apo edhe tre në gjatësi, me një grykë dhe një fund të rrumbullakosur.

Trafiku në Romë

Problemi me trafikun në Romë shkon shumë larg bllokimeve të zakonshme të trafikut.

Santa Catalina, Ishulli i Yjeve

Santa Catalina ishte destinacioni i preferuar për kineastët për të regjistruar skena në natyrë që kërkonin pamje dhe peizazhe të bukura.

Phoenix dactylifera

Flora e Egjiptit

Ne do t'ju tregojmë për florën e Egjiptit, si dhe përdorimet që egjiptianët e lashtë i dhanë disa prej këtyre bimëve të mrekullueshme. Zbuloni ato.

Shkretetira e Saharase

Shkretëtirat e Egjiptit

Toka e Faraonëve është e rrethuar nga shkretëtira të mrekullueshme. Ne do t'ju tregojmë se cilat janë shkretëtirat e Egjiptit, kështu që mos të humbni as edhe një.

Si është ekonomia e Anglisë

Ekonomia e Anglisë është karakterizuar nga të qenit një ekonomi solide dhe e konsoliduar si një nga ekonomitë kryesore në botë

Sharm el-Shejh

Qytetet kryesore të Egjiptit

A po planifikoni të udhëtoni në Tokën e Faraonëve, por duhet të njihni qytetet kryesore të Egjiptit? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë për këtë.

Egjipt

Cilat janë traditat e Egjiptit?

Vendi i Faraonëve ka zakone shumë kurioze dhe interesante. Hyni dhe do të zbuloni se cilat janë traditat kryesore të Egjiptit.

Khan el-Khalili

Suvenire nga Egjipti

Nuk ka asgjë si të vizitosh tregjet lokale për të takuar njerëzit e një vendi. Por më të mirët nga të gjithë janë suveniret nga Egjipti që mund të blini.

Tempulli Hatshepsut

Si është moti në Egjipt

A po planifikoni të udhëtoni në vendin e Nilit, por nuk e dini si është moti në Egjipt? Hyni dhe unë do t'ju tregoj në detaje gjithçka që duhet të dini për të shijuar.

Kanrensetsu dhe lulet e lotusit

Lulet e Lotusit vlerësohen shumë në Japoni. Këtu ju tregojmë detaje interesante në lidhje me bimën dhe marrëdhëniet e Japonisë me të.

shtëpia e pasme

Shtojca Sekrete, Shtëpia e Anne Frank

Shtojca Sekrete, në Prinsengracht 267, është shtëpia më e vizituar në Amsterdam, është shtëpia ku jetonte Anne Frank dhe në të ajo shkruajti një pjesë të madhe të ditarit të saj.

Festivale tradicionale në Portugali

Si mund të ishte ndryshe, në Portugali ka një numër të madh të festivaleve dhe festave tradicionale që festohen çdo vit dhe që vizitorët mund të shijojnë gjatë qëndrimit të tyre në vendin Lusitanian.

Kultura, arkitektura dhe muzika në Peru

Për shkak të historisë së saj, kultura e Perusë është një përzierje e kulturave të ndryshme, por që përfshijnë shumë ndryshime në varësi të rajonit të vendit.

Stadiumet më të mira të futbollit në Angli

Stadiumet më të mira të futbollit në Angli

Anglia është një vend tradicionalisht i futbollit, kështu që nuk është aspak e habitshme që disa nga stadiumet më të mira të futbollit në Angli dhe në të gjithë botën gjenden këtu.