Mjete Higjiena e Meritës

Higjiena në Egjiptin e Lashtë

Higjiena në Egjiptin e Lashtë ishte shumë e rëndësishme. Egjiptianët e lashtë laheshin disa herë në ditë, duke përdorur parfume me veti medicinale.

Atraksionet turistike rreth Romës

Vetëm qyteti i Romës ju ofron një gamë të gjerë të vendeve me interes ku mund të shijoni dhe të mësoni rreth historisë, kulturës dhe traditave antike.

pikturë

Gratë në Egjiptin e Lashtë

Gratë në Egjiptin e Lashtë jetonin mjaft mirë. Në fakt, ata nuk mund të kishin jetuar më mirë. Ata kishin prona dhe mund të sundonin, ndër të tjera.

Kultura e Amsterdamit

Amsterdami ishte fillimisht një qytet katolik pa qenë anti-protestant. Në fund të shekullit të XNUMX-të u shfaq Kisha Ortodokse e Reformuar Kalviniste.

Domus Aurea në Romë

Domus Aurea në Romë, i njohur gjithashtu si Shtëpia e Artë, është konsideruar prej kohësh një nga ndërtimet më ekstravagante në historinë Romake.

Muzikantët

Muzika në Egjipt

Në vendin e Faraonëve ne mund të dëgjojmë muzikë popullore, të trashëguar nga brezat e kaluar, që ju bën të ëndërroni që nga notat e para.

Traditat dhe besimet fetare në Hong Kong

Traditat, besimet fetare dhe shpirtërore luajnë një rol shumë të rëndësishëm në jetën e të gjithë banorëve të Hong Kongut, pavarësisht nëse ata vizitojnë një vend fetar.

Monumentet përkatëse në Kroaci

Si pasojë, ka monumente të rëndësishme në Kroaci, duke filluar nga kisha në pallate, të cilat janë ndërtuar duke përdorur teknika të ndryshme inovative.

Portugalia, populli dhe gjuha e saj

Portugalia është një vend i mrekullueshëm, me plazhe mahnitëse, vende historike, kulturë dhe tradita, gjëra që turistët që vijnë në këtë vend i duan çdo vit. Një aspekt shumë i rëndësishëm janë njerëzit dhe gjuha e saj.

gastronom

Disa lloje djathërash Hollandezë

Prodhimi i djathit është mbase i vetmi produkt i aftë të rivalizojë larminë e tulipanëve. Këtu ju paraqesim një goditje me furça nga ato që do të gjeni.

Çfarë është Tbourida?

Tbourida është një praktikë e lashtë hipizimi që shërbeu si një rit beduin kur kthehej nga një ekspeditë ose në data të rëndësishme.

Muzeu Novecento

10 muze falas në Milano

Në këtë artikull ju njohim me 10 muze në Milano ku mund të hyni pa qenë e nevojshme të paguani

Rrethi i Gurit Drombeg

Rrethi i Gurit Drombeg është një nga vendet më të njohura megalitike në KS dhe Irlandë

Fatay, byreku i famshëm arab

Patty fatay është shumë e popullarizuar në të gjithë botën. Ato bëhen nga mishi i freskët i grirë, limoni, domatja, ...

Tempulli i Minerva Medica

Tempulli i Minervës Mjekësore

Tempulli i Minerva Medica, i vendosur në lagjen Esquilino, është një ndërtesë që daton nga shekulli i XNUMX-të dhe e cila, për kuriozitet, nuk ishte një tempull si i tillë

Dmbëlsira të ëmbla të shijshme

Kuzhina zvicerane është një festë për shijet më të kërkuara. Ai kombinon në mënyrë harmonike ndikimet e kuzhinës gjermane, franceze ...

Santeria

Santeria, thelbi i Karaibeve

Santeria është një praktikë shumë e përhapur fetare në Karaibe, duke qenë një nga elementët më identifikues në këtë zonë të botës.

San Michele di Ripa Grande

Hospice e San Michele

E ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, Hospice of San Michele ka shërbyer gjatë gjithë historisë së saj si azil, burg dhe jetimore

San Juan Badalona

Nata e San Juan-it në Badalona

Më 23 qershor, Badalona feston natën e San Juan në plazh: zjarr, ujë, muzikë, Barbecues dhe shumë njerëz për të shijuar një natë magjike.

Harku i Paqes

Milan dhe Napoleon Bonaparte

Në këtë artikull marrim një rrugë të shkurtër nëpër monumentet e ndërtuara në Milano gjatë kohës së Napoleon Bonapartit.

Bravo lart

Gjeste kurioze në Australi

Ka gjeste që bëhen pa qëllime të këqija në çdo kohë, megjithëse ka vende ku ato që mund të na duken normale janë të vrazhda.

Cooper-së Cheese-Rolling dhe Wake

Festa e Djathit Rolling

Ndër shumë festivale që zhvillohen gjatë gjithë vitit në Angli, spikat Festivali i Djathit Rolling.

Biçikleta në Hollandë

Mjetet e transportit në Hollandë

Një nga mjetet më të njohura të transportit në Hollandë është biçikleta, edhe pse treni dhe autobusi janë gjithashtu të njohur.

Degët e lumit Ganges

Sot do të njohim disa nga degët më të rëndësishme të lumit Ganges. Le të fillojmë duke përmendur lumin Alaknanda, një lumë në Himalajet ...

Julia Curia në Forumin Romak

Curia Julia është një nga monumentet më të ruajtura në Forumin Romak. Ishte ndërtesa në të cilën senatorët u takuan gjatë republikës

Burgu i San Vittore

Përuruar në 1879, Burgu San Vittore është një nga burgjet kryesore në Itali

Si të hapni një restorant në Miami

Për të filluar një biznes të suksesshëm restorantesh duhet të jeni të gatshëm të kaloni orë të gjata duke planifikuar. Procesi mund të ...

Abanindranath Tagore

Piktorë të shquar të Indisë

Me këtë rast do të dimë cilët janë piktorët më të shquar në Indi. Le të fillojmë duke përmendur Abanindranath Tagore, i konsideruar si ...

Anija pirat udhëton në Miami

Miami, qyteti i plazheve të tij të bukur, restorante të pasura, hotele luksoze, dy klube të gjalla dhe një destinacion për të famshëm, ...

Spitali Sir Ganga Ram

Spitalet kryesore në Indi

Këtë herë do të njohim spitalet kryesore në Indi. Le të fillojmë duke përmendur rastin e Sir Ganga Ram ...

Fakte interesante rreth Suedisë

Suedia, një nga destinacionet e bukura të udhëtimit në Evropë, ofron shumë atraksione turistike në të njëjtën kohë si një histori ...

Vikas khanna

Shefat e famshëm të Indisë

Sot do të takojmë shefat më të njohur të Indisë. Le të fillojmë duke përmendur Vikas Khanna, kuzhinier i lindur në ...

Marion grasby

Shefat e famshëm australianë

Me këtë rast do të takojmë kuzhinierët më të njohur në Australi. Le të fillojmë duke përmendur Marion Grasby, i lindur në 1982 në ...

DJ Bonez

DJ më të mirë australianë

Këtë herë do të takojmë DJ-të më të rëndësishëm në Australi. Le të fillojmë duke përmendur George Kordas, i njohur më mirë si ...

Suedia, kultura dhe natyra

Suedia është një nga vendet skandinave me një ofertë të shkëlqyeshme kulturore, si dhe ajër të hapur për të kuptuar ...

Ushqime organike

Ushqime Lokale Tasmaniane

Nëse po kaloni përmes Tasmanisë nuk mund të ndaloni të provoni disa produkte vendore. Le të fillojmë duke përmendur wasabi, një përbërës themelor ...

Këpucë hollandeze prej druri

Këpucë druri? Një trashëgimi tipike Hollandeze? Ndoshta nuk është një person i vetëm që mund të na japë një ...

Anijet e vjetra të Portugalisë

Anijet e vjetra shpesh përçojnë një ndjenjë nostalgjie dhe romance deri në ditët tona. Ata na kujtojnë për një moment ...

Kultura holandeze

Kultura Hollandeze është e larmishme, duke pasqyruar ndryshimet rajonale, si dhe ndikimet e huaja falë tregtarit ...

Krishtlindjet në Marok

Midis festimeve të krishtera, Krishtlindja është një nga më të rëndësishmet, pasi që çdo 25 Dhjetor është ...

Universiteti Teknik i Delft

Universiteti i Teknologjisë Delft është një universitet modern me një traditë të pasur. Tetë fakultetet e saj dhe më shumë se 40 ...

Ayurveda

Kontribute të rëndësishme nga India

Le të mësojmë rreth disa prej kontributeve më të rëndësishme që India na ka dhënë. Le të fillojmë duke përmendur temën matematikore. India ...

Arkitektura holandeze

Periudha e parë e rëndësishme e arkitekturës Hollandeze ishte gjatë Epokës së Artë Hollandeze nga fillimi i ...

Zoti

Fiset e Indisë

Këtë herë do të takojmë fiset më të rëndësishme të Indisë. Le të fillojmë duke përmendur Bodos, etninë ...

Tregjet rrugore në Milano

Sot ne njohim disa nga tregjet kryesore të rrugëve që mbahen çdo javë në rrugët dhe sheshet e Milanos

Prego, sanduiçi portugez

Në restorantet portugeze është e zakonshme të shërbehet "prego" popullore, sanduiçi në portugalisht. Nuk është vetëm ndonjë sanduiç ...

Beteja e Plassey

Betejat dhe Luftërat e Indisë

Sot ne do të mësojmë për betejat dhe luftërat më të rëndësishme në Indi. Le të fillojmë duke treguar Betejën e Plassey ...

Beteja e Hydaspes

Betejat e Indisë Antike

Këtë herë do të njohim disa nga betejat dhe luftërat më të rëndësishme të Indisë së Lashtë. Le të fillojmë duke përmendur ...

Recetë panzerottis

Sot ju sjellim një recetë për panzerottis, një meze shumë e zakonshme në të gjithë Italinë, veçanërisht në jug të vendit dhe në Milano

Gastronomi Amerikane

Ushqimi është zemra e të gjitha kulturave dhe Shtetet e Bashkuara nuk bëjnë përjashtim. Si një vend ...

Rruga e birrës në Amsterdam

Adhuruesit e birrës do të shijojnë një aventurë përmes industrisë historike të pirjes së amsterdamit. Dhe është se ...

Ndotja në Indi

Ndotja në Indi

Ndotja në botë është për shkak të një sërë arsyesh të tilla si shpyllëzimi i Amazonës, nxjerrja ...

Kishat kryesore të Manizales

Një turne në kishat më të bukura në qytetin e Manizales, një shembull i arkitekturës së pasur të kryeqytetit të Caldense

Vlissingen, një port me histori

Vlissingen është një qytet i vendosur në jugperëndim të ish-ishullit Walcheren. Me vendndodhjen e saj strategjike në mes të ...

Legjenda e Aisha Kandisha

Një legjendë me origjinë marokene ka si protagoniste Aisha Kandisha, një qenie magjike dhe femërore që jeton në puse, ...

Si është Xhamia e Madhe e Tangier?

Ne vazhdojmë të eksplorojmë plotësisht çdo cep të Tangier, qyteti ynë i zgjedhur për këtë muaj në Absolut Marok. Sot ne kthehemi në ...

Nimbu pani

Pije popullore indiane

Këtë herë do të flasim për disa pije të njohura nga India. Le të fillojmë duke përmendur Nimbu Pani, një pije ...

Shi Terrori Brenda

Filma të Serive B Bollywood

Bollywood është i njohur për bërjen e sukseseve të mëdha komerciale, megjithatë ne gjejmë edhe filma serialë B. Le të dimë se çfarë

Doganat e mira në Holandë

Shoqëria Hollandeze është barazitare dhe moderne. Njerëzit janë modestë, tolerantë, të pavarur, të vetëmjaftueshëm dhe sipërmarrës. Ata vlerësojnë arsimin, ...

Bunad, kostum tradicional norvegjez

Kur bëhet fjalë për të udhëtuar në territore të reja, njohja e zakoneve dhe traditave të tyre është një pjesë themelore e çdo turneu turistik;

Këngë të famshme Australiane

Këtë herë do të flasim për këngët më të famshme Australiane. Le të fillojmë duke përmendur True Blue të John Williamson, një këngë ...

Pashkëve në Holandë

Pashkët janë një nga festat më të rëndësishme të krishtera që festohen në të gjithë botën me shumë zell ...

Universiteti i Kajros

Universiteti i Kajros është i vendosur në Giza, konsiderohet si qendra më e mirë e studimit në vend që ka qenë ...

Veshje në Egjiptin e Lashtë

Klima egjiptiane me verërat e nxehta dhe dimrat e butë favorizonte përdorimin e veshjeve të lehta të bëra prej fibrave ...

San Antonio është një nga festivalet tradicionale më të rrënjosura

Festa e San Antonios në provincën e Castellón, tradita dhe zjarri

Festivali i Sant Antoni festohet në 17 Janar dhe ngjarjet për nder të tij janë caktuar në atë ditë, në fundjavat para, pas, ose madje zgjasin deri në shkurt. Fakti është se ka pak komuna në provincën e Castellón që nuk festojnë festivalin Sant Antoni. Shumica dërrmuese e komunave programojnë ngjarje për nder të këtij shenjtori, shenjt mbrojtës i kafshëve, i cili ka rrënjë të thella në botën rurale dhe që ende mbijeton në kulturën tonë moderne, nganjëherë pak të shtrembëruar nga motivimet e tyre stërgjyshore dhe në raste të tjera duke mbajtur të gjitha thelbi i traditave që mbahen dhe pretendohen nga bashkitë e Castellón si shenja autentike të identitetit.

Ondense Manuel Alfonso Ortells jeton në Bordo.

Ondense Manuel Alfonso Ortells, kujtimi i gjallë i Mauthausen

Ondense Manuel Alfonso Ortells ishte një nga më shumë se 10.000 Spanjollë që u dëbuan në kampe përqendrimi dhe një nga të paktët që kanë mbetur sot për të treguar për këtë. Manuel Alfonso Ortells është karikaturist. I shpëtoi jetën të shkonte për të punuar në zyrën për ndërtimin e fushës dhe të bënte një vizatim pornografik në këmbim të një racioni ushqimi.

Pista për patinazh në Stokholm

Sezoni i dimrit në Suedi është shumë i veçantë. Për shumë është koha kur mund ta shijoni në një mënyrë të madhe ...

Krishtlindjet në Egjipt

Në Egjipt rreth 15% e popullsisë është e krishterë. Ata janë e vetmja pjesë e shoqërisë që festojnë me të vërtetë ...

Provuar: Ciganët vijnë nga India

Shkencëtarët, përmes analizës së ADN-së për 13 popullata rome në Evropë, ishin në gjendje të konfirmojnë origjinën indiane të romëve

Universitetet mesjetare të Oksfordit

Oksfordi mund të jetë destinacioni i përsosur për turistët që vizitojnë Anglinë, pasi ky 'qyteti i ëndrrave të ëndërruara' është vetëm një ...

Festivalet kryesore të Egjiptit

Egjipti është një vend i mrekullueshëm arab që ka shumë festivale dhe festime. Disa prej tyre janë historike, të tjerët janë festivale arti modern dhe ...

Baret më të mira në Kajro

Kajro është një qytet që duhet shërbyer gjatë një udhëtimi në Egjipt. Një qytet që bashkon të vjetrat ...

Çerdhe të famshme në Londër

Një nga vendet për t'u zhytur në natyrë dhe për t'u çlodhur brenda qytetit të gjallë të Londrës, është Çerdhet Clifton,

Pije tradicionale suedeze

Suedia, në Evropën Veriore, mbase është e njohur për historinë e saj Viking. Sot është një ...

Snacks tradicionale suedeze

Kultura suedeze e kuzhinës ofron një shuplakë me sanduiçe që shërbehen si meze në data të caktuara të vitit, të tilla si

Misteret e origjinës Berber

Kurdoherë që vizitoni Marokun ose eksploroni vendet e tij të interesit, zakonisht gjeni shenja të një civilizimi antik që ...

Gastronomia e rajonit jugor

Ne do t'ju tregojmë disa nga karakteristikat e gastronomisë së rajonit jugor të fushës hungareze. E njëjta gjë është ...

Tur malor skocez

Malësia (Malësia ose Malësia Skoceze), është një rajon malor me një sipërfaqe prej 25.784 km² në veri të ...

Vende për kampim në Portugali

Portugalia është një vend relativisht i vogël që zë pjesën jugperëndimore të Gadishullit Iberik, në kufi me Spanjën në ...

Receta të supave portugeze

Recetat portugeze janë të famshme në të gjithë botën, si për vlerën e tyre gastronomike, por edhe për vlerën e tyre të lartë ...