Punësimi në Norvegji

Arritja e një shkalle të lartë punësimi ka qenë në krye të agjendës politike Norvegjeze gjatë the

New York, një qytet multikulturor

Udhëtarët që fluturojnë për në New York janë të kënaqur me identitetin multikulturor të këtij qyteti amerikan, ku ata bashkëjetojnë ...

Duck në Kantoneze

Gastronomia kineze është një nga më të njohurat në botë. Në vizitën e tij në këtë vend të madh, ...

Gastronomia suedeze

Kuzhina tradicionale suedeze ka shumë të përbashkëta me atë të vendeve si Danimarka dhe Norvegjia. Isshtë një kuzhinë pa ...

Pjatat tipike të Ciudad Real

Produktet e gastronomisë së Ciudad Real janë shumë të larmishme dhe sigurisht të shijshme. Djathi i mirë Manchego zakonisht nuk ...

Bon Odori, vallja tradicionale

Bon Odori është një vallëzim tradicional japonez, është ai që përdoret për të kërcyer natën, pasi është ...

Stilet e jetesës në Suedi

Suedezët kanë qenë gjithmonë të njohur për marrjen e kohës së lirë dhe mirëqenies shumë seriozisht, gjithmonë duke kërkuar të arrijnë ...

Çfarë është një fiord?

Fjordi është një luginë e gdhendur nga një akullnajë që është pushtuar më vonë nga deti, duke lënë ujë të kripur.

Pyjet në Japoni

Duhet të tërheqë vëmendjen tuaj fuqimisht kur fluturoni mbi territorin japonez, sasia e madhe e pyjeve atje, veçanërisht duke marrë parasysh ...

Mateus Rose, vera Portugeze

Mateus Rose është një verë e jashtëzakonshme nga Veriu i Portugalisë. Shtë një verë plot aromë dhe fruta, e ekuilibruar ...

Himni perëndisë Aten

  Hymni i madh perëndisë Aten është një nga himnet kushtuar perëndive më të famshme në botë, që nga ...

Gjiri i Bothnisë

Gjiri i Bothnia është një gji i vendosur midis Finlandës perëndimore dhe Suedisë lindore. Sipërfaqja e saj ...

Ericsson, historia dhe teknologjia

Ericsson (emri i plotë Telefonaktiebolaget LM Ericsson) është një kompani shumëkombëshe me origjinë Suedeze e përkushtuar në ofrimin e pajisjeve dhe zgjidhjeve për ...

Folar de Chaves, buka portugeze

Folar de Chaves është një bukë tipike e gastronomisë portugeze. Folari është shumë tipik për qytetin portugez të ...

Receta e Socca

La Socca është një nga specialitetet më tipike gastronomike të Côte d'Azur. Në pjesën e vjetër të të gjithë ...

Adufe, instrument muzikor

Adufe është një dajre e vogël me origjinë arabe, një instrument membranofon që është në të vërtetë një dajre e rrumbullakët e formuar nga ...

Fauna e egër në Suedi

Në vizitën tuaj në Suedi dhe nëse keni mundësi të vizitoni luginat dhe malet, duhet të jetoni përvojën ...

Lëngjet më të rralla

Ne e dimë që shumë produkte të çuditshme na presin në Japoni dhe sigurisht që jo ...

Tanjia Marrakechia, kuzhina marokene

Tanjia Marrakechia, gastronomi marokene Kjo pjatë e hollë e kuzhinës tradicionale marokene ofron një mënyrë unike të përgatitjes së qengjit, për

Sportet në Holandë

Sporti luan një rol të rëndësishëm në shoqërinë Hollandeze. Gjatë Lojërave Olimpike, Kampionati Evropian ose ...

Fiziku i japonezëve

E vërteta është se gjithnjë na ka goditur fakti që japonezët janë për ...

Çfarë pini në Hollandë?

Hollanda është më e popullarizuar për pijet e saj ushqimore. Pije nga Hollanda kanë luajtur një rol vendimtar në ...

Mc Donalds në Indi

Siç e dimë mirë, Mc Donalds është një zinxhir i ushqimit të shpejtë me hamburgerët e tij të famshëm, patatet e skuqura dhe ushqimet e lumtura ...

Martesa në Suedi

Gushti është muaji i preferuar për suedezët për t'u martuar. Në një vend që pretendon se është i huaj për fenë, ...

Birra në Hollandë

Birra është pija e preferuar e njerëzve në Hollandë. Më e popullarizuara nga të gjitha birrat është vendase ...

Kurora egjiptiane

  Kurorat e lashta egjiptiane ishin simboli më i fortë i fuqisë në Egjiptin e lashtë. Këto kurora tregojnë një ...

Flora dhe Fauna e Norvegjisë

Natyra e Norvegjisë është tërheqja kryesore për vizitorët, shumëllojshmëria e gjerë e florës dhe faunës brenda ...

Lopët e shenjta në Indi

Kur merremi me këtë çështje, gjëja e parë që vjen në mendje është termi "lopë e shenjtë", me anë të së cilës ...

Lapps

  Njerëzit Sami ose Lapp jetojnë në Lapland, një rajon që kalon mbi Norvegjinë veriore. Jo

Ushtria e Egjiptit të lashtë

Ushtria e Egjiptit të lashtë quhej Mesha, që do të thotë grupim forcash, dhe në thelb, kjo ishte, grupe të vogla ...

Elefantët në Indi

Ata janë të mëdhenj dhe kanë qenë të pranishëm që nga kohërat antike, para se të shkonin në luftë duke shoqëruar batalionet, sot ...

Festivali i Perthit në Australi

Rasti ideal për t’i dhënë vetes privilegjin e të qenurit pjesë e hijeshisë së natyrës, duke takuar artistë shumë të talentuar.

Dasma në Indi

Ka fëmijë që martohen edhe pse nuk dinë saktësisht se me çfarë do të duhet të përballen në të ardhmen, përgjegjësitë, ...

Pushimet dhe festimet në Indi

India është një nga ato vende që kanë tendencë të festojnë me bujari. Dhe është se shpirtërorja e festimeve ...

Shëndeti i stilit indian

Në traditën e Indisë, kishte shumë lloje të ilaçeve tradicionale, sipas zakoneve të secilit ...

Kagura, vallja e zotave

Brenda fesë Shinto në Japoni, nxjerr në pah kërcimet e tyre. Dhe njëri prej tyre quhet Kagura, i cili ...

Vallëzimi egjiptian

  Vallëzimi ka qenë që nga fillimi i njerëzimit, një nga artet më të zgjedhur nga njerëzit ...

Gastronomia braziliane: La Moqueca

Ashtu si Feijoada, Moqueca është një pjatë tipike braziliane, dhe me të vërtetë shumë e shijshme, veçanërisht nëse konsumohet ...

Zakonet e shoqërisë japoneze

Shumë nga turistët që kanë bërë udhëtime në Japoni, ishin të mahnitur nga shumë zakone dhe tradita të saj, veçanërisht ...

Demokracia në Japoni

Historia e Japonisë është shumë e pasur, pasi që ndryshe nga vendet dhe territoret e tjera në botë, ngjarjet ...

Feijoada

Kuzhina braziliane është shumë e larmishme, për sa i përket prodhimeve të detit dhe bishtajoreve të ndryshme, por ekziston një ushqim i quajtur ...

Mini apartamente në Japoni

Ne të gjithë e dimë se situata e strehimit në Japoni është shumë e pasigurt në kuptimin që toka është e nevojshme për të ndërtuar ...

Festivale dhe ngjarje në Australi

Australia është padyshim një vend dhe kontinent i mrekullueshëm dhe i gjerë, i cili edhe pse ende ka shumë cepa të pazbuluar, ...

Një legjendë daneze

Danimarka është një vend i mbushur plot, si shumë të tjerë, me legjenda të vjetra heronjsh dhe ushtarësh. Në këtë mundësi

Traditat meksikane (4)

Në rajonin Oaxacan të Istmo de Tehuantepec, disa Velas festohen, një lloj festivali në të cilin ...

Arti i vlefshëm norvegjez

Në kohën e Vikingëve, arti Norvegjez, të cilin e njohim kryesisht përmes anijeve, manifestohet me ...

Mazamorra e purpurt

Mazamorra Morada është një ëmbëlsirë tradicionale nga Peruja, e bërë nga misri vjollcë. Kjo ëmbëlsirë përgatitet posaçërisht ...

Historia e vallëzimit Grek

Fillimi i vallëzimit në Greqi është i paqartë, dihet se vallëzimi ka luajtur një rol të rëndësishëm ...

India dhe gurut

Degjenerimet e gurusëve të mençur indianë, ato janë të ashtuquajturat "shtriga të vogla" që grumbullohen kudo, duke ofruar një vizion krejtësisht fiktiv të ...

Daruma, kukulla e dëshirave

Kukullat Daruma janë figura druri pa krahë dhe këmbë dhe përfaqësojnë Bodhidharma (Daruma në Japonisht), themeluesin ...

Si puthen francezët?

Knowledgeshtë njohuri e publikut që kur udhëton nëpër botë, nëse nuk dëshiron të ekspozohesh, duhet të jesh ...

Nyjet kineze të fatit të mirë

Kinezët kanë tradita dhe arte shumë të lashta, në fund të fundit ata janë pjesë e një civilizimi shumë të lashtë dhe të pasur ...

Totemet

Totemi është një përfaqësim, i cili në disa mitologji simbolizonte një fis apo individ, dhe mund të ketë disa atribute ...

Kuptimi i flamurit kinez

Kush nuk e njeh flamurin kinez kur e sheh atë? E kuqja e tërbuar është simboli i një prej kombeve të fundit ...

Lumenjtë dhe livadhet

Ne ende nuk kishim marrë mundimin t'ju tregojmë për sasinë e madhe të peizazheve që nuk mund t'i gjejmë ...

RV

E vërteta është se ka kaq shumë mënyra për të njohur Shtetet e Bashkuara sa shumë herë ai na thotë ...

Si janë grekët?

Perëndimorët kanë zakone të ngjashme dhe ne kurrë nuk do të ndihemi plotësisht larg shtëpisë, ndërsa udhëtojmë në këtë anë të globit ...

Feja e Grekëve

Një nga gjërat që mund t'ju befasojë kur jeni në Greqi është forma e saj e veçantë e katolicizmit e njohur si ...

Letra japoneze

Kur flasim për gjuhë, duhet të dimë që Japonishtja është një nga më të komplikuarat për tu mësuar sepse ...

Gastronomia kanadeze

Në Kanada gastronomia, megjithëse mund të na duket se është e dobët dhe shumë pak e larmishme, është me të vërtetë e kundërta pasi ka një larmi ushqimesh që me të vërtetë befason. Gastshtë një gastronomi përveç se është e larmishme, shumë e gjallë dhe vërtet e shijshme.

Gastronomi gjermane (pjesa 1)

Mund të thuhet se gastronomia gjermane përbëhet nga një shkrirje e vërtetë e arteve të kuzhinës, ku varietetet e djathrave…

Doganat që ndiqen në Gjermani

Këtu janë disa zakone shumë të dobishme nëse planifikojmë të udhëtojmë në Gjermani: Mëngjeset zakonisht janë të bollshme dhe ...

Ankand meteoriti

Bota e ankandeve ka një histori të gjatë në të gjithë Shtetet e Bashkuara pasi është ...

cabanossi

Cabanossi është një lloj sallami i bërë me viç dhe mish derri, i tymosur lehtë. Shija e saj është e ngjashme ...

Frekuenca e moduluar në Benidorm

  Gjatë qëndrimit tuaj në Benidorm, ju mund të dëshironi të dëgjoni radio. Nëse është për të dëgjuar lajme, sporte, tubime shoqërore, ...

Pijetore angleze

Ekziston një ndryshim i madh midis idesë që një spanjoll ka për një "pub" dhe idesë që një anglez ka.