planet me fëmijë në Madrid

Planet me fëmijë në Madrid

Planet me fëmijët në Madrid mund të jenë të larmishme. Oferta të kohës së lirë për të gjithë familjen që ia vlen të njihen dhe shijohen.

Couchsurfing

Çfarë është surfing në shtrat

Surf Couchs është bërë një nga mënyrat më fitimprurëse për të udhëtuar. Gjeni se çfarë është dhe si funksionon përveç avantazheve të saj të mëdha.

Tarracë natën Ohla

Tarracat më të mira në Barcelonë

Ne rishikojmë tarracat më të mira në Barcelonë. Cilësime idilike plot luks, natyrë dhe shumë kohë të lirë. Shumica dërrmuese e tyre na paraqesin me muzikë live, na lejojnë të shijojmë tapat ose koktejet më të mahnitshme. Këndet e qytetit që ia vlen të njihen.

Tarracat më të mira në Madrid

Tarracat më të mira në Madrid

Ne bëjmë një shëtitje nëpër tarracat më të mira në Madrid. Vende të kohës së lirë ku mund të shijoni një pije ose tapas me miqtë. Fushat e adhurimit si për njerëzit e qytetit ashtu edhe për turistët.

Patinazhi në Elche

Patinazhi në akull është një tjetër nga atraksionet që paraqet qyteti i Elche. Pista është në ...

7 plane në natyrë në Barcelonë

Këto 7 plane në natyrë në Barcelonë përfshijnë gjithçka, nga shatërvanët me ngjyra deri në seancat e kinemasë në natyrë e deri te klasikët siç është Parc Güell.

Papirus

Si bëhet papirus

Letra egjiptiane, papirus, ishte bërë nga një fabrikë. Zbuloni se si bëhet papirus dhe befasoni të dashurit tuaj.

Egjipt

Cilat janë traditat e Egjiptit?

Vendi i Faraonëve ka zakone shumë kurioze dhe interesante. Hyni dhe do të zbuloni se cilat janë traditat kryesore të Egjiptit.

Tempulli Hatshepsut

Si është moti në Egjipt

A po planifikoni të udhëtoni në vendin e Nilit, por nuk e dini si është moti në Egjipt? Hyni dhe unë do t'ju tregoj në detaje gjithçka që duhet të dini për të shijuar.

Simbolika e kobrës egjiptiane

Kobra egjiptiane kishte një rëndësi të madhe në Egjiptin e Lashtë, ku u përdor si një simbol i faraonit, dhe gjithashtu ...

Mjete Higjiena e Meritës

Higjiena në Egjiptin e Lashtë

Higjiena në Egjiptin e Lashtë ishte shumë e rëndësishme. Egjiptianët e lashtë laheshin disa herë në ditë, duke përdorur parfume me veti medicinale.

Fshatra plot sharm në Kretë

Për një udhëtim të paharrueshëm nga Athina në ishullin e Kretës, asgjë më mirë sesa hipja në një traget nga

Suxhuket e Parisit

Sallamet është dega e kuzhinës kushtuar produkteve të përpunuara të mishit, të tilla si proshutë, proshutë, ...

Tregjet rrugore në Milano

Sot ne njohim disa nga tregjet kryesore të rrugëve që mbahen çdo javë në rrugët dhe sheshet e Milanos

Hipur mbi kalë në Lanzarote

Dëshironi të eksploroni ishullin mbi kalë? Ka shumë mundësi për ta bërë këtë me kalërimin rreth ishullit të Lanzarote.

Zbuloni fshatrat Pizarra në Portugali

Nëse me të vërtetë keni nevojë për një pushim të relaksuar larg ngutjes dhe nxitimit të qyteteve të mëdha portugeze (në rastin e Lisbonës dhe ...

Rruga e birrës në Amsterdam

Adhuruesit e birrës do të shijojnë një aventurë përmes industrisë historike të pirjes së amsterdamit. Dhe është se ...

Zbuloni Parkun Kombëtar Tijuca

Një udhëtim në Rio de Janeiro është duke kapur ngazëllimin e peisazheve të tij të mrekullueshëm dhe përzierjen kulturore.

Zbuloni gjurmën Appalachian

E ashtuquajtura Shtegu Appalachian është një rrugë mbresëlënëse për të apasionuarit pas shëtitjes që lidh ...

Udhëtimet me tullumbace në Brazil

Nëse jeni duke kërkuar për një pushim emocionues dhe të ndryshëm, nuk ka asnjë justifikim për të shkuar në një vend që nuk ka qenë kurrë ...

Plazhet parajsore të Brazilit

Brazilianët i marrin seriozisht peisazhet e tyre bregdetare dhe kultura e plazhit është një pjesë e rëndësishme e stilit të

Legjenda e Aisha Kandisha

Një legjendë me origjinë marokene ka si protagoniste Aisha Kandisha, një qenie magjike dhe femërore që jeton në puse, ...

Shi Terrori Brenda

Filma të Serive B Bollywood

Bollywood është i njohur për bërjen e sukseseve të mëdha komerciale, megjithatë ne gjejmë edhe filma serialë B. Le të dimë se çfarë

Malet e Korsikës

Korsika është një ishull i vendosur në jug të Côte d'Azur, dhe në veri të Sardenjës. Bëhet fjalë për

Zbuloni lagjet e Liverpool

Në qendër të qytetit Aigburth, lagjja studentore Dikur qyteti i dytë i perandorisë, Liverpool kaloi shumë vite të

Pista për patinazh në Stokholm

Sezoni i dimrit në Suedi është shumë i veçantë. Për shumë është koha kur mund ta shijoni në një mënyrë të madhe ...

Festivali rus i dimrit

Dhjetori është një muaj i veçantë në Moskë. Bora, moti i ftohtë, vodka dhe festat e Krishtlindjeve dhe ...

Blerja në Athinë

Kjo mund të mos jetë menduar, por në Athinë ka diçka që vlen të merret parasysh. Për shkak të…

Tur malor skocez

Malësia (Malësia ose Malësia Skoceze), është një rajon malor me një sipërfaqe prej 25.784 km² në veri të ...

Vende për kampim në Portugali

Portugalia është një vend relativisht i vogël që zë pjesën jugperëndimore të Gadishullit Iberik, në kufi me Spanjën në ...

Peshkimi në Rusi

Peshkimi në Rusi është bërë kryesisht një hobi kështu që ka shumë vende ku peshkatarët ...

Shfaqjet më të mira live në Miami

Miami është një Kuti e Pandorës së vërtetë kur bëhet fjalë për të treguar destinacionet e tij të ndryshme për të kaluar një natë të gjallë ...

Blerja e qeramikës në Delft

Delft është një qytet me të cilin koleksionistët e qeramikës do të njihen. Dhe është se ky qytet piktoresk në provincë ...

Arsyet për të udhëtuar në Angli

Anglia është një nga ato destinacione që nuk mund të lihet mënjanë në një udhëtim në Kontinentin e Vjetër. Nxitur nga Revolucioni ...

Partia e Muzikantëve

Muzikë tradicionale kanariane

  Muzika popullore kanariane lindi nën shumë ndikime kulturore, evropiane dhe amerikane, të cilat pasuruan ishujt në të gjithë ...

Kampet nudiste në Marvao

Për sezonin e verës, kampi i parë nudist sapo është hapur në Marvao, në rrethin e Portalegre, një qytet ...

Vende pazar në Bath

Në 26 km nga Bristol dhe në vetëm gjysmë ore me makinë mund të arrini Bath; qyteti i banjove antike romake;

Turizmi aventuresk në Kinë

Liqene akullnajore, pyje malore, plazhe me rërë dhe shumë më tepër. Ju tregojmë tre destinacione dramatike që vizitori me shpirt ...

Traditat e Pashkëve në MB

Një nga festivalet më të rëndësishëm të vitit të krishterë festohet në Mbretërinë e Bashkuar në Pashkë. Isshtë plot me zakone, ...

Pazar në Xhamajka

Blerja në Xhamajka është një përvojë më vete. Shitësit në ishull shesin mallra të të gjitha llojeve, nga ...

Gjeografia në Zvicër

Duke u shtrirë përgjatë anëve veriore dhe jugore të Alpeve, Zvicra përfshin një larmi të madhe peisazhesh ...

Amur, lumi i Dragoit të Zi

Duke formuar një pjesë të kufirit midis Kinës dhe Rusisë, lumi Amur ose lumi i Dragoit të Zi, ka qenë gjatë ...

Plazhet më të mira në Peru

Peruja ka rreth 2.500 kilometra vijë bregdetare, dhe megjithëse Máncora, Punta Sal, Punta Hermosa, Azi dhe njësoj ...

Malet Altai, fauna dhe natyra

Fauna është shumë e larmishme në këtë rajon të madh të maleve Altai. Ka gjitarë të mëdhenj (ariu, rrëqebulli, dreri ...

Klub nate në Santo Domingo - Republika Dominikane

Jeta e natës në Santo Domingo

Santo Domingo nuk pushon. Gjatë ditës ju mund të shijoni motin e mirë, plazhet e bukura, ngrohtësinë e njerëzve dhe më shumë ...

Southall, India e Vogël e Londrës

Nganjëherë i njohur si India e Vogël, (India e Vogël) Southall është një komunitet i gjallë dhe i larmishëm në rrethin e Londrës ...

Mali Fuji në dimër

Në muajt dhjetor-shkurt, e cila është periudha e dimrit në Japoni, është gjithashtu një kohë e mirë për të ...

Plazhet e Faro

Një nga vendet simpatike dhe të njohura në Algarve në sezonin e verës është Faro; nje qytet bregdetar ...

Jeta e natës në Hong Kong

Metropoli aziatik vishet natën, një numër i madh i banorëve dhe vizitorëve grumbullojnë rrugët e tij veçanërisht ...

Tregjet e Cyrihut

Sa herë që po ecni nëpër Cyrih të Shtunën, duhet të bëni një shëtitje nëpër ...

Turizmi aventuresk në Zvicër

Eksploroni peizazhe natyrore të paprishura me shtigje shëtitjeje në parqet rajonale të natyrës që ofrojnë qasje në një larmi unike të ...

Halloween në Angli

Halloween është një festë vjetore që festohet më 31 Tetor në të gjithë Anglinë. Disa njerëz kanë parti Halloween ...

Vizitoni Azoret

  Të vendosura midis Amerikës së Veriut dhe Portugalisë, në mes të Oqeanit Atlantik, janë nëntë ishujt që ...

Dhomat e Parlamentit në Londër

Pallati i Westminster, i njohur gjithashtu si Shtëpitë e Parlamentit është vendi ku dy dhomat e Parlamentit të Mbretërisë ...

Festat në plazhet e Nazaré

Plazhet e Nazaré janë një nga qendrat më të rëndësishme të festivalit në Lisbonë. Zona bregdetare është ...

Parku Kombëtar Hakone

Parku Kombëtar Hakone është një park i vendosur afër Yamanashi dhe Shizuoka, dhe prefekturat e Kanagawa, dhe në perëndim të metropolit të Tokios.

Liqenet e Londrës

Serpentina, La Serpentina (i njohur gjithashtu si lumi Serpentina) është një liqen rekreativ me 28 hektarë (11 ha) në ...

Dita e Babait në Angli

Dita e Atit është një festë që festohet në pjesë të ndryshme të botës. Shtë një ditë kushtuar prindërve, ...

Kultura e Ishujve Kanarie

Arkitektura kanariane ka një larmi të madhe stilesh, nga shpellat Guanche, te shtëpitë e konceptuara nga të mirënjohurit ...

Argëtim në Japoni

Argëtimi në Japoni është shumë inovativ dhe industria e argëtimit këtu është një nga më të mëdhatë në botë.

Zhytja dhe snorkelling në Greqi

Greqia është një destinacion i shkëlqyeshëm për pushime dhe megjithëse kriza e ka vënë industrinë nën kontroll, për shkak të ...

Tokio, qyteti më i madh në botë

Kryeqyteti i Japonisë dhe qendra e biznesit dhe financave, Tokio ofron një përzierje befasuese të peizazhit futuristik të qytetit, vende

Plazhet e Okinawa-s

Sezoni i shiut në Japoni zakonisht mbaron në mes të korrikut dhe muajt e verës ...

Vallet tradicionale në Angli

Ndër vallet popullore me rrënjë mesjetare është vallëzimi i bllokuar, i cili është një vallëzim ku këpucët janë ...

Rezerva ekologjike e Chaparrí

Ky rajon është magjepsës. Me të hyrë ju jep ndjesinë e magjepsjes, në mes të askundit dhe, në të njëjtën kohë ...

Turizmi në Angli

Turizmi është thelbësor për ekonominë e Anglisë. Ajo gjeneron 97 miliardë euro në vit, duke punësuar më shumë se ...

Qyteti historik i Lancaster

Lancaster është një qytet në qarkun e Lancashire, në Anglinë veri-perëndimore, i vendosur në lumin Lune dhe the

Pikturë portugeze

Shekulli 15 pa fillimin e pikturës portugeze. Në 1428, Jan van Eyck arriti në Portugali nga ...

Skulpturë portugeze

Skulptura Portugeze është rritur gjithashtu me rëndësi në 500 vitet e fundit. Gjatë pjesës së hershme të shekullit të 16-të,

Far i Biscayne Key

Një nga atraksionet në ishullin Key Biscayne është fari i tij i famshëm, i quajtur Far Cape Florida, i ndërtuar në ...

Burford, qyteti mesjetar

Burford, një nga qytetet më të bukura mesjetare në Angli është një komunitet i zënë me rreth 1.000 njerëz. ...

Çfarë të dini në Bonaire

Bshtë Bonaire mbi të gjitha i njohur për të qenë një vend ideal për të praktikuar zhytjen në ujë të rrethuar nga shkëmbinj nënujorë, të shijoni një larmi të shkëlqyeshme ...

Kendall, Kolumbia e Vogël në Miami

Zona Kendall është një zonë urbane e vendosur në jug-lindje të Miami. Dhe gjithashtu shtëpia e një prej popullatave më të mëdha kolumbiane në shtetin e Florida.

Darka e Krishtëlindjes në Hollandë

Darka e Krishtlindjes është vakti kryesor që hahet tradicionalisht në prag të Krishtlindjes ose në Krishtlindje. Dhe në Hollandë është një ...

Peshkimi në Rusi

Rusia dhe peshkimi përfshijnë zona të mëdha pyjore me peshq për turistët që tërhiqen nga kjo veprimtari. Rajonet më të mira ...

Dalja në Romë (Trastevere)

Megjithëse ne e njohim Trastevere si një zonë të kohës së lirë, Trastevere është gjithashtu një zonë e natës, në fakt është zona për të dalë ...

Turizmi në ishullin e Monserrat

Një ishull i vogël vullkanik, themeluar fillimisht nga imigrantë irlandezë që u larguan nga persekutimi, është Montserrat, i cili është jashtë ...

Lumenjtë e Rusisë

Lumenjtë e Rusisë kanë luajtur një rol të rëndësishëm në zgjidhjen, zhvillimin, historinë dhe përfundimisht ...

Turizmi Harlingen

Harlingen ndodhet në bregdetin e Detit Wadden në provincën e Friesland dhe ofron një ...

Kanali i Madh i Kinës

Kanali i Madh është një nga projektet më të mëdha të ndërtuar në Kinën antike. Quajtur Kanali i Madh i Kinës është ...

Rajoni i Kinkit

Rajoni i Kinkit përbëhet nga 7 prefektura (2 «Fu» dhe 5 «Ken»), të vendosura në zonën që mbulon

Lumenjtë e Siberisë: Ob

Lumi Ob është një lumë i madh në Siberinë perëndimore dhe është ai me grykëderdhjen më të madhe në botë ...

Kalaja e Hillsborough

Kalaja Hillsborough është një rezidencë për zyrtarët qeveritarë të Irlandës së Veriut të tilla si Sekretari i Shtetit ...

Parku Kombëtar Muddus

Muddus është një park kombëtar në Suedinë veriore. Ajo është e vendosur në provincën e Lapland, me më të madh ...

Plazhet e Zvicrës

Zvicra ka shumë plazhe ku mund të shijoni nga qershori deri në shtator kur është sezoni i ...

Flora dhe fauna në Marok

Ne do të flasim për jetën e egër më tërheqëse dhe atraksionet natyrore sot në Marok, duke marrë si pikënisje ...

Kisha Santo Antonio de Lisboa

Një tjetër prej kishave të rëndësishme të Lisbonës është ajo e Santo Antonio (Igreja de Santo António de Lisboa) që ...

Detet e Rusisë

Detet e Rusisë kontribuojnë në diversitetin ekologjik të këtij vendi të gjerë. Nga palmat e bregdetit të ...

Liqenet e Rusisë: Ladoga

Liqeni Ladoga është një liqen me ujë të ëmbël i vendosur në Republikën e Karelia dhe Leningrad Oblast, në ...

Libraritë në Amsterdam

Amsterdami ka një numër librash të mrekullueshëm, por librat në anglisht zakonisht janë mjaft të kushtueshëm. Ka tre vende më të mira ...

1 maj në Angli

Dita e parë e majit njihet si Dita e Majit në Angli, ose Dita e Majit. Eshte…

Urat mbi lumin Thames

Urat mbi lumin Thames janë një pjesë jetike e infrastrukturës së transportit të Londrës. Ndër kryesore ...

Jeta e kafshëve në Suedi

Një numër i madh i kafshëve të egra jetojnë në pyje dhe shkretëtira që mbulojnë dy të tretat e Suedisë. The ...

Prostitucioni në Zvicër

Legaliteti i prostitucionit në Evropë ndryshon nga vendi. Disa vende akti është jashtë ligjit ...

Prostitucioni në Hollandë

Prostitucioni është i ligjshëm në Hollandë, në Amsterdam dhe për pjesën më të madhe është i përqendruar në Red Light District ku ...

Muzika e Barbados

Muzika e Barbados përfshin stile të veçanta kombëtare të muzikës popullore dhe popullore, duke përfshirë elementë të muzikës klasike perëndimore ...

Dita e Shën Gjergjit në Angli

Dita e Shën Gjergjit festohet nga kombet, mbretëritë, vendet dhe qytetet e ndryshme ku është Shën Gjergji (Shën Gjergji) ...

Samovar, ibrik çaji rus

Samovari ka shërbyer si një ibrik çaji rus që nga mesi i viteve 1700. Në 1800, samovari ishte ...

Arti dhe kultura në Filipine

Filipinasit janë të njohur në të gjithë botën për artizanatin e tyre. Blerja është justifikimi ideal për të eksploruar ...

Lundrim në lumin Douro

Udhëtimi nga Portugalia në Spanjë në lumin e mrekullueshëm Douro .... është një përvojë e paharrueshme! . Lundrimi ka të gjitha ...

Filma hindu romantikë

Kinemaja gjatë gjithë historisë së saj na ka dhënë një numër të pafund klasikësh të mëdhenj që do të mbahen mend ...

Jeta e natës në Porto

Jeta e natës në Porto është ndoshta një nga më emocionueset në Portugali. Shumica e kafeneve, diskotekave ...

Liqenet Holland

Hollanda është një vend shumë i sheshtë, me pothuajse 25% të tokës së saj në ose nën ...

Lagjet e Moskës

Moska është padyshim qendra e vëmendjes për turistët. Por gjithashtu kryeqyteti rus ka disa ...

Mali Kurama

Kurama është një mal që ndodhet 12 km nga qyteti i Kiotos. Theshtë djepi i praktikës Reiki, ...

Peshkimi në Suedi

Vendi ka një larmi të madhe peshqish dhe bollëku i ujërave të mira të peshkimit ka rezultuar në ...

Estremoz, qyteti i mermerit

Së bashku me Borba dhe Vila Vicosa fqinjë, Estremoz është një nga rajoni i njohur si qyteti i mermerit. Sepse

Loja tradicionale e sitës

Në fushën e Venezuelës (fushë qendrore) loja luhet në zaranda, me origjinë nga indianët vendas (Guaiqueríes, Guamonteyes, Arawaks, ...

Gastronomi në Newcastle

Shijoni një fetë të bollshme të kuzhinës bashkëkohore, përzieni në një varg restorantesh ekzotike, spërkatni pak liberal ...

Gastronomia mongole

Mongoli është një vend i madh që ndodhet midis rajoneve të Azisë Lindore dhe Azisë Qendrore dhe është mbetja e ...

"Runes greke"

Ne vazhdojmë të flasim për Vikingët, historinë e tyre dhe aventurat kryesore, dhe sot duhet t'i kushtojmë një hyrje "Runes ...

Suvenire në Londër

Nëse e kuptojmë se "suveniri" është i gjithë ai kujtim që mund të blihet nga një vend ku shkojmë, atëherë, në ...