Krokodil detar

Mjedisi në Australi

Ambienti në Australi paraqet specie të shumta endemike dhe, mbi të gjitha, po aq kurioz sa platipi ose dugongu.

Klima e Kolumbisë

Po planifikoni një udhëtim në Kolumbi? Ne ju tregojmë gjithçka në lidhje me klimën e Kolumbisë në mënyrë që të mund të shijoni pushimet tuaja në maksimum kudo që të shkoni.

Liqene të shkëlqyera në Amerikë

Dëshironi të njihni 5 Liqenet e Mëdha në Shtetet e Bashkuara dhe të jetoni një pushim aventureske? Në këtë postim zbulojmë se çfarë është kaq e veçantë për këto liqene.

venezuela e detit Karaibe

Gjiri i venezuelës

Gjiri i Venezuelës është një ujë me ujë që ndodhet në veri të Amerikës së Jugut, i cili në proporcionin e tij më të madh zë ujërat e Venezuelës.

kondori i Andeve lso

Kondori i Andeve, zog kombëtar

Kondori i Andeve është një nga kafshët më emblematike në Amerikën e Jugut, zogu kombëtar i Bolivisë, Kilit, Ekuadorit, Perusë dhe Kolumbisë.

Orkide

Flora në Venezuelë

Flora në Venezuelë është jashtëzakonisht e pasur dhe e larmishme. Por ne do të nxjerrim në pah midis tyre orkidën dhe araguaney, pema kombëtare e vendit.

Lumi më i gjatë në botë

Lumi më i gjatë në botë është Nili.Por nëse shikojmë kritere të tjera si rrjedha e ujit, titulli kalon në Amazon.

Shkretëtira e Tabernas

Shkretëtira Tabernas është një hapësirë ​​mbresëlënëse natyrore që ka shërbyer si një set për filmat perëndimorë dhe është shtëpia e fshatrave të bukura.

Shkretetira e Saharase

Shkretëtira e Saharasë është më e madhja në botë. Në të mund të gjeni monumente natyrore spektakolare dhe qytete me bukuri të veçantë.

angler në Kanada

Peshkimi në Kanada

Peshkimi në Kanada është një nga aktivitetet më të njohura dhe më të mira rekreative për adhuruesit e natyrës.

tokororo, zog kombëtar i Kubës

Tocororo, zogu kombëtar i Kubës

Tocororo është më shumë sesa thjesht një zog: është zogu kombëtar i Kubës. Kjo do të thotë se është pjesë e simboleve kombëtare të këtij vendi.

emu australia

Fauna e Australisë është unike

Fauna e Australisë përbëhet për pjesën më të madhe të specieve të pamundura për tu gjetur në asnjë vend tjetër në botë. Por ekziston një shpjegim shkencor për praninë e kaq shumë endemikave befasuese në tokat Australiane.

Parku Timanfaya

Parku Kombëtar Timanfaya

Parku Kombëtar Timanfaya është unik në Spanjë për konformimin e tij vullkanik. Kur e vizitoni, do të ndiheni të transportuar në një peizazh hënor.

Pamje e grykës La Hermida

Gryka e La Hermidës

Gryka La Hermida është më e gjata në Spanjë. Ju ofron pamje mbresëlënëse të Picos de Europa, monumenteve dhe gastronomisë madhështore.

Shtegu i Gjigandit

Shtegu i Gjigandit

Shtegu Giant's, pranë brigjeve të Irlandës së Veriut, është një veçori e vërtetë gjeologjike me një legjendë të bukur që do të të bëjë përshtypje.

shteg ariu

Shtegu i ariut

Dëshironi të zbuloni më shumë rreth Shtegut të Ariut? Pra, mos harroni të gjitha informacionet që ju ofrojmë sot në lidhje me këtë mjedis në Asturias.

Rezervuari Yesa

Rezervuari Yesa

Në rezervuarin Yesa jo vetëm që do të gjeni burime të nxehta dhe një vend pushimi, por është i përsosur për shëtitje dhe rrugë sportive. Zbuloni!

lacuniacha

lacuniacha

Lacuniacha është një park natyror që na ofron një rrugë të përsosur për të zbuluar një larmi të madhe të faunës dhe florës në çdo hap, me këndvështrime

La Molina

La Molina

La Molina është një nga ato vendpushimet e skive perfekte për të gjithë audiencat. Zbuloni gjithçka që ka për të na ofruar.

Parku Kombëtar Komodo

I egër dhe i papenguar, Parku Kombëtar i Komodo në Indonezi është një parajsë e famshme për praninë e hardhucës më të madhe në botë.

Parku Kombëtar i Plitvicës

Liqenet e Plitvicës: Përrallë Kroacia

Ujëvarat magjike, malet dhe pyjet e ahut apo liqenet përrallore përbëjnë Parkun Kombëtar të mrekullueshëm të Liqeneve Plitvice në Kroaci. Mos e humb atë

Mallos i Riglos

Mallos i Riglos

Mallos de Riglos janë një nga zonat më turistike në Huesca. Ata kombinojnë aventurën me sportet e alpinizmit ose alpinizmit.

Rrugët hiking në Madrid

Rrugët hiking në Madrid

Për shkak se natyra na lejon të shijojmë shumë sekrete dhe tani, ne mund t'i zbulojmë ato në sajë të këtyre rrugëve alpine përmes Madridit

Vizitoni Lagunat Ruidera

Lagunat Ruidera

Një shëtitje nëpër lagunat Ruidera do të na lejojë të njohim një mjedis natyror. Rrugë, pikëpamje dhe shumë më tepër për të shijuar një pushim të merituar.

Çfarë të shohësh në burimin e lumit Cuervo

Burimi i lumit Cuervo

Ne shkojmë në Cuenca për të zbuluar monumentin natyror që përkthehet si burimi i lumit Cuervo. Një peizazh unik me itinerare të ndryshme.

Lumi Manzanares përmes La Pedriza

pedriza

Kalimi i kohës e ka bërë këtë vend një nga më të kërkuarit. La Pedriza ndodhet në Manzanares el Real, në Madrid. Nga këtu mund të zbuloni një zonë të rrethuar nga natyra ku mund të praktikoni ngjitje, shëtitje ose të shijoni pamjet e saj të mrekullueshme.

Si të shkojmë në Grykën e Ferrit

Ferr fytin

Një rrugë e përsosur në mes të natyrës është ajo që do ta gjejmë në ferrët e Garganta de los. Zbuloni këtë vend shumë simpatik në Cáceres, ku natyra dhe pishinat me ujë të freskët do të jenë protagonistët kryesorë.

Liqenet Somiedo

Liqenet Somiedo

Liqenet Somiedo janë një zonë idilike që duhet të vizitoni. Ato janë të vendosura në Asturias dhe na lënë me një bukuri unike dhe natyrisht shumë natyrale. Aty mund të shijoni natyrën në formën e saj më të pastër, duke marrë pjesë në rrugë të ndryshme ose në aktivitete të ndryshme. Ju do të keni një pushim më shumë se të paharrueshëm!

Pema e gështenjës

Castañar del Tiemblo

Natyra gjithnjë na lë me hapësira dhe vende unike. Në këtë rast ne shkojmë në Castañar del Tiemblo. Një vend shumë i veçantë, veçanërisht në vjeshtë dhe që mund ta gjejmë në provincën e ilavila. Një ambient kyç për t’u shijuar me familjen!

Si të shkoni në Sierra Mágina

Sierra Magina

Ne ju paraqesim një vend me shumë hijeshi dhe që mund ta gjeni në Jaén. Një masiv malor që fsheh shumë sekrete. Një turne në Sierra Mágina që ia vlen edhe për pamjet e tij të pabesueshme. Por kjo nuk është e gjitha, pasi që ju gjithashtu mund të shijoni komunat e saj të këndshme aty pranë.

Burimi i Urederra

Burimi i Urederra

Nacedero del Urederra është një mjedis natyror që përbëhet nga një kombinim i pishinave dhe ujëvarave, ku ngjyra e ujit e bën të qartë se bukuria është e pranishme në çdo hap. Zbuloni gjithçka që duhet të dini për të përfituar nga një vizitë në këtë vend.

Shenjtërorja e Firefly

Shenjtërorja e Firefly

Ne udhëtuam për në Meksikë dhe më konkretisht në Nanacamilpa, në Tlaxcala. Aty do të shijojmë shenjtëroren e madhe të flakërive dhe spektaklin e tyre natyror.

Ujëvarat e Sierra de Chihuahua

Kanioni i bakrit

Një turne në të ashtuquajturin Kanion bakri që gjendet në shtetin Chihuahua të Meksikës. Një vend i veçantë me pamje unike.

Si të shkoni në Shtegun e Giant

Shteg gjigantësh

Shtegu i Gjigandit ndodhet në pjesën veri-lindore të Irlandës. Një vend magjik, i legjendave dhe pamjeve më shumë se mbresëlënëse.

Taburiente Caldera

Caldera de Taburiente

Caldera de Taburiente është një vend plot pasuri. Flora, fauna dhe pamjet që na lejon të shijojmë janë unike. Zbuloni gjithçka që ju nevojitet!

Lumi Botëror në Albacete

Lumi Botëror

Duhet parë një i ashtuquajtur Rio Mundo. Ndodhet në Sierra de Albacete dhe na ofron një shfaqje në mes të natyrës.

Qyteti i magjepsur Cuenca

Qyteti i magjepsur i Cuenca

Gëzoni çdo cep të Qytetit të Enchanted të Cuenca me këtë udhëzues thelbësor. Do të keni gjithçka që ju nevojitet në majë të gishtave tuaj.

Historia dhe kolonizimi i Venezuelës

Historia dhe kolonizimi i Venezuelës

Dëshironi të dini më shumë rreth kolonizimit dhe historisë së Venezuelës? Mos harroni këtë artikull ku zbulojmë të gjitha sekretet e Venezuelës

Malet dhe lumenjtë e Marokut

Ne po flasim për orografinë e Marokut, me lumenjtë dhe malet kryesore të këtij rajoni unik në Afrikën e Veriut.

Imazhi i Irlandës

7 mrekullitë natyrore të Irlandës

Irlanda është plot me mrekulli natyrore. Dhe është se ka disa vende, të tilla si këneta Allen ose El Burren që e bëjnë Irlandën një vend unik

Hipopotami i Nilit

Flora dhe fauna e Nilit

Informacion mbi faunën dhe florën që banon në lumin Nil, një nga më të mëdhenjtë në planet dhe që ka një pasuri unike biologjike

Shkretëtira Atacama

Tre shkretëtirat e Perusë

Peruja është e njohur për shumë gjëra, përfshirë shkretëtirat e saj. Në këtë post ne dimë disa karakteristika të tre shkretëtirave më të njohura të tij.

leopardi në Venezuelë

Fauna dhe flora e Gran Sabana de Venezuela

Ne ju tregojmë të gjithë faunën dhe florën që jetojnë në Savannahun e Madh Venezuelës, të vendosur në masivin Guyanas dhe që do t'ju befasojë me larminë e saj.

Natyra në Rusi

Shumë prej nesh udhëtarëve u pëlqen të vizitojnë ato vende që na ofrojnë pasuri të madhe në peisazhet e tyre natyrore ...

Pyjet e Amazonës në Peru

Në pyllin e virgjër, të quajtur pylli i Amazonës, i cili zë 57% të pjesës lindore të territorit peruan, është ...

Klima e Kanadasë

Klima e Kanadasë karakterizohet nga dimra të ftohtë dhe verëra të freskëta ose të buta, të lagësht gjatë gjithë ditës.

Shkretetira e Saharase

Shkretëtirat e Egjiptit

Toka e Faraonëve është e rrethuar nga shkretëtira të mrekullueshme. Ne do t'ju tregojmë se cilat janë shkretëtirat e Egjiptit, kështu që mos të humbni as edhe një.

Kanrensetsu dhe lulet e lotusit

Lulet e Lotusit vlerësohen shumë në Japoni. Këtu ju tregojmë detaje interesante në lidhje me bimën dhe marrëdhëniet e Japonisë me të.

Liqeni i Qarkut në Angli

I njohur gjithashtu si "The Lakes" ose "Land of the Lakes", Lake District në Angli është në fakt një Park Kombëtar që me shtrirjen e tij territoriale prej 2.292 km2

Bimësia e Venezuelës

Flora e sierrës malore të bregdetit Venezuelës karakterizohet nga pyje savane, kserofile, ...

Suedia, kultura dhe natyra

Suedia është një nga vendet skandinave me një ofertë të shkëlqyeshme kulturore, si dhe ajër të hapur për të kuptuar ...

Vullkanet e Kanadasë

Kanada ka 21 vullkane që janë aktive ose konsiderohen potencialisht aktive. Ndër ato kryesore që kemi: Fort Selkirk ...

Rrugët arkeologjike në Peru

Peruja ka një sasi mahnitëse të vendeve për të ofruar: nga malet me dëborë, qytetërimet e çuditshme dhe të mrekullueshme ...

Tepuy, pllaja e perëndive

Tepuis po imponojnë male të rrafshëta të gjetura në Guiana të Amerikës së Jugut, veçanërisht në Venezuelë. Në

Zbuloni Parkun Kombëtar Tijuca

Një udhëtim në Rio de Janeiro është duke kapur ngazëllimin e peisazheve të tij të mrekullueshëm dhe përzierjen kulturore.

Plazhet parajsore të Brazilit

Brazilianët i marrin seriozisht peisazhet e tyre bregdetare dhe kultura e plazhit është një pjesë e rëndësishme e stilit të

Fakte interesante rreth Kubës

Kuba është një vend i vendosur në veri të Karaibeve që ofron një larmi të madhe të atraksioneve turistike 365 ...

Fauna dhe flora e Koresë

Vendi është i vendosur në një zonë me një klimë të lagësht kontinentale, e cila lejon zhvillimin e bimësisë së bollshme, ...

Fjordet e Suedisë

Fjordi Gullmar ndodhet në anën veriore të Gothenburgut Mund të thuhet se është bishti në

Natyra e Venezuelës

Venezuela është një nga vendet më të bukura në kontinent. Dhe natyra është mbresëlënëse dhe mbrohet nga 40 ...

Moska, qyteti i gjelbër

Moska është kryeqyteti i Federatës Ruse. Centershtë qendra e biznesit, shkencore, kulturore dhe turistike e vendit që tërheq ...

7 mrekullitë e Kanadasë

Në vitin 2011 kompania televizive CBC organizoi një konkurs në një përpjekje për të gjetur shtatë mrekullitë më të njohura ...

Turizmi mistik në Peru

Turizmi mistik ka një koncept ndonjëherë të gabuar. Dikush mund të imagjinojë një grup hipesh të mbledhur rreth ...

Piktura shpellore levantine.

Vizitoni pikturat shpellore të Barranco de la Gasulla në Ares del Maestre

Përfaqësimet që i gjejmë në Barranco de la Gasulla janë shumë të stilizuara dhe simbolizojnë pothuajse tërësisht skenat e gjuetisë, megjithëse ka edhe skena të mbledhjes, për shembull. Një përmendje e veçantë meriton në Barranco de la Gasulla de Ares del Maestrat, Cueva Remigia, me më shumë se 500 figura, midis njerëzve dhe kafshëve, në një grup prej më shumë se 10 strehëzash. Gjuetia e demit të egër ose gjuetia e derrit të egër janë dy nga skenat kryesore të setit, i cili konsiderohet Kapelë Sistine e periudhës Neolitike për shkak të gjendjes së saj të mirë të ruajtjes.

Mrekullitë e natyrës në Rusi

Dreamndërroni të eksploroni Rusinë? Nuk ka dyshim se ky vend është vendi ideal për turistët aventureskë. Dhe është se ...

Çerdhe të famshme në Londër

Një nga vendet për t'u zhytur në natyrë dhe për t'u çlodhur brenda qytetit të gjallë të Londrës, është Çerdhet Clifton,

Vende për kampim në Portugali

Portugalia është një vend relativisht i vogël që zë pjesën jugperëndimore të Gadishullit Iberik, në kufi me Spanjën në ...

Kopshtet Butchart të Victoria-s

Vizitorët në Victoria, kryeqyteti i British Columbia, mund të vizitojnë dhe shijojnë destinacionin e famshëm të Butchart Gardens i cili është ...

Tërheqjet natyrore në Rusi

Ndërsa distancat janë të mëdha mes tyre, mrekullitë natyrore të Rusisë janë mbresëlënëse, destinacione ideale për dashamirët e ...

Kampet nudiste në Marvao

Për sezonin e verës, kampi i parë nudist sapo është hapur në Marvao, në rrethin e Portalegre, një qytet ...

Më i miri i ekoturizmit në Kubë

Kuba është një vend i mrekullueshëm për të zhvilluar aktivitete të ndryshme në lidhje me ekoturizmin praktikisht 365 ditë në vit. Nje nga…

Liqenet e mëdhenj të Kanadasë

Kanadaja ofron si një nga atraksionet e saj kryesore Liqenet e Mëdha, si dhe pyjet, parqet dhe peisazhet mbresëlënëse natyrore.

Dhia

Kafshët në Indi (V): Dhia

Fakte argëtuese në lidhje me përdorimin e dhisë në Indi, duke shpjeguar shkurtimisht përvojën e një mikut tim gjatë ritualit mysliman në të cilin theren 500.000 dhi.

Vende mistike në Skoci

Unaza e Brodgar është një rreth guri i vendosur në një zonë piktoreske midis dy liqeneve në ...

Kafshë të egra të Uruguait

Midis zogjve grabitqarë Uruguaji ka një specie unike e cila quhet carancho është një zog grabitqar dhe në disa raste tenton të gjuajë dhe ushqehet me brejtës të vegjël.

Kafshët vendase të Uruguait

Ndër gjitarët më të njohur në Uruguai mund të gjejmë luanët e detit që banojnë në ishujt e gjetur në Rio de la Plata dhe në departamentet e Rocha, në rajonet shkëmbore të plazheve, ka edhe gjitarë të tjerë si kapinço, mulita ose armadillo.

Peshqit nga lumi Uruguaj

Disa nga speciet më të zakonshme të peshkut në lumin Uruguaj janë mustakët, pati, tarariras, pejerrey, dorado, gjel deti, megjithatë ka edhe lloje të tjerë peshqish por me përmasa më të vogla si mojarritas, las të cilat përdoren ndonjëherë në gastronomi.

Fauna e Venezuelës: Jaguar

Shumica e specieve të jaguar në Venezuelë jetojnë në Sierra de Perija, megjithatë jaguar jeton edhe në rajonin e liqenit Maracaibo, por në këtë rajon është gjithashtu i kërcënuar, kjo është deklaruar nga organizata e unionit botëror për natyrën, e cila synon për të ruajtur dhe kujdesur për speciet e rrezikuara, mos harroni se jaguar gjithashtu jeton në Argjentinë, Bolivi dhe Peru, në rajonet më të thyer të këtyre vendeve.

Peshqit vendas të Venezuelës

Venezuela gjithashtu ka një larmi të madhe të jovertebrorëve dhe faunës ujore, falë klimës së saj dhe larmisë së pasur të florës ujore që ekziston, e cila lejon që këto specie peshqish të jetojnë dhe të riprodhohen, ne gjithashtu mund të gjejmë rajone dhe lumenj të tjerë të Venezuelës. peshq të tillë si peshk me laps, hemiode, coporos dhe gjithashtu disa lloje të piranas.

Trafikimi i specieve në Venezuelë

Ne mund të gjejmë në rajone sub-tropikale tapirin, ose aligatorët që shiten gjithashtu, si dhe lloje të tjera të breshkave të tilla si shigjeta dhe breshka kardinale.

Burimet e nxehta të Churín

Me asfaltimin e fundit të autostradës midis Churín dhe Oyón, kjo krahinë po diversifikon ofertën e saj turistike. Përveç

Zbuloni ishullin Baffin

Ishulli Baffin në territorin kanadez të Nunavut është ishulli më i madh në Kanada dhe i pesti ...

Amur, lumi i Dragoit të Zi

Duke formuar një pjesë të kufirit midis Kinës dhe Rusisë, lumi Amur ose lumi i Dragoit të Zi, ka qenë gjatë ...

Jeta e egër e Kanadasë

Një nga përvojat më të mira të udhëtimit në Kanada është turneu në habitatin e faunës së saj të egër. Arinjtë polarë,

Malet Altai, fauna dhe natyra

Fauna është shumë e larmishme në këtë rajon të madh të maleve Altai. Ka gjitarë të mëdhenj (ariu, rrëqebulli, dreri ...

Lugina e Spitit

Luginat Lahaul dhe Spiti në Indi

Lugina e Lahaul dhe Lugina e Spitit janë dy mundësi reale për t'u marrë në konsideratë nga të gjithë turistët nga India të cilët janë të interesuar të dinë rreth tyre

Fiset në Parkun Kombëtar Manú

Survival International ka publikuar fotografi nga afër të Mashco-Piro, një popull autokton i izoluar në jug-lindje të Perusë.

Kanada dhe lumenjtë e saj

British Columbia është shtëpia e disa prej lumenjve më të bukur në botë duke garantuar mundësi për argëtim dhe aventurë ...

Mali Fuji në dimër

Në muajt dhjetor-shkurt, e cila është periudha e dimrit në Japoni, është gjithashtu një kohë e mirë për të ...

Qelibari blu u kthye në një gjerdan të bukur

Qelibar Dominikane

Kur flitet për produktet tipike të Republikës Dominikane, rumi i gjallë, birra e shkëlqyeshme ...

Plazhet e Faro

Një nga vendet simpatike dhe të njohura në Algarve në sezonin e verës është Faro; nje qytet bregdetar ...

Rajonet e Kroacisë

Nëse dëshironi të vizitoni Kroacinë, duhet të dini se ajo është e ndarë në qarqe, por të grupuara sipas rajoneve, të cilat janë shumë ...

Plazhet e Cienfuegos

Qyteti i Cienfuegos është një nga destinacionet e preferuara për turistët në pjesën qendrore të ishullit ...

Kopshti Botanik Naguanagua në Valencia

Bimësia dhe natyra në Venezuelë janë një nga më të pasurat në kontinent, për këtë arsye ky vend i Amerikës së Jugut ka parqe të ndryshme natyrore dhe rezerva të faunës dhe florës, por një nga më të rëndësishmit është Kopshti Botanik Naguanagua, ku mund të vëzhgojmë në përveç specieve autoktone të Venezuelës, gjithashtu lloje të tjera të pemëve, shkurreve nga pjesë të ndryshme të botës, të tilla si Kina, Shtetet e Bashkuara ose Evropa, ekziston edhe një serë ku ata përpiqen të ruajnë disa lloje shkurresh në zhdukje, pa pa dyshim që ky vend është një vend i bukur për t’u njohur dhe shijuar.

Malet e Kubës

Nëse mendoni se Kuba ka vetëm plazhe, gaboheni shumë. Më e madhja e Antileve, megjithëse është një vend ...

Vizitoni Azoret

  Të vendosura midis Amerikës së Veriut dhe Portugalisë, në mes të Oqeanit Atlantik, janë nëntë ishujt që ...

Parku Kombëtar Hakone

Parku Kombëtar Hakone është një park i vendosur afër Yamanashi dhe Shizuoka, dhe prefekturat e Kanagawa, dhe në perëndim të metropolit të Tokios.

Rajonet administrative të Venezuelës

Venezuela në fillim ishte një provincë e vogël Spanjolle ku shumë aboriginë u përdorën si punë dhe nga ai territor u nxorën metale të çmuar si ari dhe argjendi, megjithatë për disa shekuj Venezuela, për shkak të luftës për pavarësinë e saj, i përkiste asaj që quhej Kolumbia e Madhe, territori i Venezuelës ishte i bashkuar me Kolumbinë dhe një pjesë të Ekuadorit dhe Panamasë, ky vend u nda më vonë duke formuar vende të pavarura, siç është sot, Kolumbia, Venezuela dhe Panama.

Liqenet e Londrës

Serpentina, La Serpentina (i njohur gjithashtu si lumi Serpentina) është një liqen rekreativ me 28 hektarë (11 ha) në ...

Tigër Bengal

Rëndësia e Tigrit Bengal në Indi

Në Indi ne do të gjejmë një numër të madh të atraksioneve turistike vërtet mbresëlënëse që janë shumë tërheqëse për të gjithë, ku natyra apo me

Ishujt Ontario: Ishulli Wolfe

Ishulli Wolfe është më i madhi nga të ashtuquajturit Ishujt Ishuj. E vendosur në liqenin e Ontario dhe mbaron lumin Saint

Plazhet e Okinawa-s

Sezoni i shiut në Japoni zakonisht mbaron në mes të korrikut dhe muajt e verës ...

Rezerva ekologjike e Chaparrí

Ky rajon është magjepsës. Me të hyrë ju jep ndjesinë e magjepsjes, në mes të askundit dhe, në të njëjtën kohë ...

Far i Biscayne Key

Një nga atraksionet në ishullin Key Biscayne është fari i tij i famshëm, i quajtur Far Cape Florida, i ndërtuar në ...

Gjeografia e venezuelës

Pasqyrë e shkurtër e kontekstit gjeografik të Venezuelës

Venezuela është një vend, vendndodhja gjeografike e të cilit është afër Karaibeve por gjithashtu ka një gjeografi shumë të larmishme pasi që në Venezuelë mund të gjejmë nga malet, reshjet e borës për të praktikuar sporte të ndryshme si ski apo dëborë dhe gjithashtu disa plazhe të bukura brigjet e të cilave janë në Karaibet e Detit, me palma dhe shërbimin më të mirë hotelier, megjithatë brendësia e Venezuelës gjithashtu na fton të praktikojmë turizmin aventuresk për shkak të karakteristikave të tij të mrekullueshme gjeografike dhe që gjithashtu mund të shkoni me pushime.

Ku ta gjeni borën në Japoni?

Zvicra, Suedia, Finlanda, Hollanda, Rusia, Norvegjia… .. janë destinacionet e preferuara për pushimet dimërore në Evropë. Por nëse vendosni ...

Si është moti në Irlandë

Si është moti në Irlandë? Epo, nuk ka shumë ndryshime të mëdha në temperaturë midis stinëve dhe bie shi ...

Pse të udhëtosh në Kubë?

Kuba nuk është ndryshe nga çdo vend tjetër në planet. Ishulli ndodhet në veriperëndim të detit Karaibe, 145 ...

Rajoni i Kinkit

Rajoni i Kinkit përbëhet nga 7 prefektura (2 «Fu» dhe 5 «Ken»), të vendosura në zonën që mbulon

Prairët Kanadeze

Prairët Kanadeze përbëhen si një rajon i gjerë që shtrihet në të gjithë provincat Kanadeze të ...

Parku Kombëtar Muddus

Muddus është një park kombëtar në Suedinë veriore. Ajo është e vendosur në provincën e Lapland, me më të madh ...

Lugina e Dhjetë Majave

Lugina e Dhjetë Majave është një luginë në Parkun Kombëtar Banff që kurorëzohet nga dhjetë maja ...

Turizmi aventuresk në Kanada

Kanada, pa dyshim, është një territor par ekselencë për turizmin aventuresk. Për shembull, ujë do të gjeni kudo.

Harta e limane në Menorca

Libet e Menorcës janë shumë të famshëm dhe shumë turistë dynden tek ata. Asgjë më mirë sesa të kesh një hartë të ...

Parku Kombëtar Banff

Në vjeshtën e vitit 1833, tre punëtorë ndërtimi nga Hekurudhat Kanadeze të Paqësorit u ndeshën me ...

Jeta e kafshëve në Suedi

Një numër i madh i kafshëve të egra jetojnë në pyje dhe shkretëtira që mbulojnë dy të tretat e Suedisë. The ...

Lumenjtë e Kubës

Brenda gjeografisë së larmishme të ishullit, bien në sy lumenjtë e tij të panumërt, të cilët janë tërheqja e dashamirëve të ...

Kanada dhe Klima

Klima dhe gjeografia e Kanadasë kanë ndikuar shumë në kulturën dhe zakonet ...

Mali Kurama

Kurama është një mal që ndodhet 12 km nga qyteti i Kiotos. Theshtë djepi i praktikës Reiki, ...

Peshkimi në Suedi

Vendi ka një larmi të madhe peshqish dhe bollëku i ujërave të mira të peshkimit ka rezultuar në ...

Situata mjedisore kanadeze

Kanada ka një larmi të madhe të ekosistemeve, të banuara nga lloje të ndryshme të bimëve dhe kafshëve. Tha pasuria në florë dhe ...

Malet e Suedisë

Vargjet malore në Suedi ndodhen afër kufirit Norvegjez, të njohur përgjithësisht si Skanderna. Vargmali shtrihet ...

Pranvera në Hollandë

Pranvera është në ajër! Dhe nuk ka vend më të mirë për të përjetuar ndryshimet sezonale sesa në Hollandë. Në

Festa në Maturín

Maturín është kryeqyteti i Monagas. Konsiderohet si një qytet i rrugëve të gjera, hapësirave të gjelbërta dhe kryeqyteti i naftës i ...

Parqet e Temave në Mérida

Qyteti Los Aleros Tourist Los Aleros ju çon 60 vjet mbrapa në kohë, në një udhëtim plot të papritura dhe ...

Lumi i Shën Lorencit

Kanadaja është një nga vendet më të mëdha në botë; por qe ka vende te verteta parajsore eshte si kjo ...

Palmat e Miamit

Palmat kanë qenë për shumë vite një nga simbolet më të rëndësishëm të qytetit të Miamit, që nga ...

Lule Xhamajka në Kubë

Nuk është një lule e vogël me ngjyrë të kuqe intensive që përhapet nëpër pemishte dhe parcela të ishullit të ...

Pyjet në Japoni

Duhet të tërheqë vëmendjen tuaj fuqimisht kur fluturoni mbi territorin japonez, sasia e madhe e pyjeve atje, veçanërisht duke marrë parasysh ...