Halloween në Itali

Festa Anglo-Saksone e Halloween është përhapur në të gjithë Italinë dhe është shumë e popullarizuar në mesin e të rinjve, por si festohet Halloween në Italinë tradicionale?

Sportet popullore në Angli

Ka shumë sporte të njohura në Angli që e kanë origjinën në këtë vend si futbolli, golfi, pingpongu, kriket ose ragbi.

Gratë me kostume tipike

Si të vishemi në Zvicër?

Si të visheni në Zvicër është një pyetje që përgjigjet lehtë. Moda është e zakonshme për të gjithë Evropën. Ajo që është unike është kostumi tipik i tij.

Raki kolumbiane

Pije kolumbiane, raki

Bashkohuni me ne në këtë udhëtim nëpër tokat kolumbiane për të gjetur nxehtësinë dhe shijen e rakisë së saj më të mirë.

transporti tradicional kinez

Rickshaw, transporti tradicional kinez

Në vendet e Azisë Jugore dhe Lindore, nga India në Kinë, një mjet tradicional transporti i quajtur rickshaw është shumë i popullarizuar. Nga jeni?

Tradita e shpimeve në Indi

India është një vend ku piercings shfaqen më shumë si një traditë. A e dini origjinën dhe kuptimin e kësaj praktike? Ne do t'ju tregojmë!

Përkrenare spartane

Jeta e burrave në Sparta

Spartanët ishin luftëtarët e mëdhenj të Greqisë antike, por si ishte Sparta, si ishte shoqëria e saj, gratë, zakonet e saj?

Archie Rose xhin

Pije Australiane

Çdo vit mijëra turistë vizitojnë Australinë për të zbuluar, ndër të tjera, ushqim dhe pije tipike Australiane.

Një festival në Hong Kong

Zakonet dhe traditat e Hong Kongut

A doni të njihni traditat dhe zakonet e Hong Kongut? Ne shpjegojmë më të njohurat e jetës së tyre të përditshme dhe gastronominë e tyre.

capeta i rrahur

Capeta

Capeta është një nga pijet më tipike në Brazil, përbërësit kryesorë të së cilës janë kaçaça dhe qumështi i kondensuar.

Mëngjesi në Kanada

Mëngjesi në Kanada

Mëngjesi në Kanada është vakti më i rëndësishëm i ditës, një institucion i vërtetë në çdo ndryshim të tij.

Si festohen Krishtlindjet në Kubë

Traditat e Krishtlindjeve në Kubë

Krishtlindjet në Kubë janë paksa të ndryshme nga ato që festohen në vendet e tjera të Amerikës Latine, megjithëse festohen gjithashtu me pasion.

Si ishin zakonet e Majave

Cilat ishin zakonet e Majave? Ne shpjegojmë traditat e tyre në lidhje me ekonominë, fenë, politikën, shoqërinë ose shkencën.

dasma greke pjata të thyera

Zakonet e shoqërisë greke

Zakonet e shoqërisë greke, të cilat tërheqin aq shumë vëmendje nga udhëtarët që vizitojnë vendin, janë trashëgimtarë të historisë së gjatë dhe të trazuar të vendit.

Fjalori themelor kuban

Fjalori themelor kuban ka origjinën e tij si në spanjisht dhe në nënshtresën Taíno dhe në ndikimet afrikane dhe amerikane.

Egjiptianët e lashtë

Si ishin egjiptianët e lashtë

Nëse pyesni veten si ishin egjiptianët e lashtë, ne do t'ju tregojmë se civilizimi i tyre ishte një nga më të zhvilluar dhe më kompleksë të kohës së tyre.

Kukulla të bukura dhe me shumë ngjyra nga Limé - Republika Dominikane

Zanatet Dominikane

Shprehjet kryesore të zanateve Dominikane janë kukulla Limé, maska ​​dhe bizhuteri qelibar dhe larimar.

plazh kine facekini

Zakonet e grave kineze

Pavarësisht progresit të bërë në dekadat e fundit, gratë kineze vazhdojnë të jenë në një pozitë të caktuar inferioriteti ndaj burrave.

Vallja e dragoit

Si i festojnë ata Krishtlindjet në Kinë

Prandaj mund të mendojmë se kinezët nuk e festojnë Krishtlindjen, festën e krishterë par excellence. Megjithatë, ky nuk është rasti, ose të paktën jo plotësisht.

Parada e Santa Klausit

Si festohen Krishtlindjet në Kanada?

Hapësira të mëdha me pisha dhe bredha të harlisura, male të larta dhe shumë dëborë janë karakteristikë e Kanadasë dhe gjithashtu ajo që të gjithë ndërtojmë në mendjet tona kur imagjinojmë një peizazh të Krishtlindjeve.

arsim-Athinë

Edukimi i fëmijëve Athinas

Sa herë që hedhim një vështrim në Greqinë klasike, ne gjejmë në mënyrë të pashmangshme krahasimin dhe kundërshtimin midis Athinës ...

art-kanada-indigjene

Mjeshtëri dhe Tradita Kanadeze

A e dini se në Kanada ka afërsisht 300 mijë autoktonë që flasin 58 gjuhë ose dialekte që u përkasin dhjetë grupeve gjuhësore ...

sakura

Hanami

A e njihni Hanami? Isshtë një traditë japoneze dhe lidhet me lulet e qershisë. Një moment unik i vitit që duhet të dihet.

Zakonet masai

Zakonet dhe traditat e Masais

Dëshironi të zbuloni pak më shumë në lidhje me zakonet dhe traditat e Masais? Informacion shumë i vlefshëm që na tregon se si jetojnë.

Doganat e Francës

Doganat e Francës

Ka shumë zakone në Francë që ne mund të nxjerrim në pah. Por ne kemi mbetur me më të rrënjosurat që duhet të dini. Jeni gati apo gati?

Zakonet braziliane

Zakonet braziliane

Një përmbledhje e zakoneve të Brazilit që do të njihni dhe të tjera që do t'ju duhet të zbuloni. Meqenëse të gjithë janë pjesë e trashëgimisë së tij.

8 vallëzime të botës

Këto 8 vallëzime të botës jo vetëm që ju ftojnë të vallëzoni, por edhe të kuptoni edhe më mirë ndikimet dhe kulturën e cepave të ndryshëm të planetit.

Traditat e Kanadasë

Traditat dhe festivalet e Kanadasë

Ne ju tregojmë se cilat janë traditat e Kanadasë dhe cilat janë festivalet më tipike kanadeze dhe të cilat mijëra njerëz marrin pjesë çdo vit. A i njeh ata?

Kostum tipik kolumbian

Zbuloni të gjitha sekretet e kostumit tipik kolumbian të Sanjuanero Huilense, një traditë shumë tipike kolumbiane që do t'ju befasojë me qëndisjet e saj

Rrobat e partisë në Kubë

Veshje kubane, veshje në Kubë

Zbuloni se cila është kostumi tipik kuban për burra, gra dhe në periudha të ndryshme të vitit. Çfarë rrobash Kubane veshin Kubanët në ditën e tyre të përditshme?

Wayuu në Kolumbi

Kultura kolumbiane

Kolumbia ka një larmi kulturore unike, nëse doni ta njihni kulturën kolumbiane në thellësi, mos harroni analizën tonë për këtë rajon interesant

Porcelani japonez

Zanatet tradicionale japoneze

A doni të dini më shumë rreth zanateve tradicionale japoneze? Ne shpjegojmë të gjitha sekretet e kulturës dhe traditave japoneze

Havanë

Traditat e Kubës

A doni të dini më shumë rreth traditave të Kubës? Ne ju tregojmë të gjitha sekretet e zakoneve Kubane: kulturën, gastronominë, ahengjet, sportet dhe më shumë

Leximi i Kuranit

Feja në Marok

Ne ju sjellim të gjitha sekretet e fesë në Marok: historinë, traditat, adhurimin dhe idetë e një vendi që ndjek traditën myslimane

Vakt në restorant japonez

Rregullat e sjelljes në Japoni

Të udhëtosh në Japoni është një përvojë e paharrueshme edhe pse duhet të marrësh parasysh rregullat e sjelljes dhe protokollin japonez

Dita e Kushtetutës në Norvegji

Zakonet dhe traditat

A doni të njihni të gjitha zakonet dhe traditat e shoqërisë norvegjeze? mos harroni këtë artikull ku zbulojmë të gjitha zakonet e tyre

ganesh

Kultura indiane

Gjithçka në lidhje me kuriozitetet e kulturës indiane dhe faktet më interesante rreth kulturës indiane, një shoqëri unike që do t'ju befasojë.

Strehim Taino

Banesa Taino

Zbuloni shtëpitë Taíno të Kubës dhe hijeshinë e tyre. Çfarë historie fshihet pas këtyre shtëpive natyrore të kulturës Kubane? Ejani dhe zbuloni!

Këshilla në Kinë

Tipi në Kinë

A ka mbetur një këshillë në Kinë? Usualshtë e zakonshme? Ku, në cilat raste? Nëse udhëtoni në Kinë, shkruani këtë informacion praktik.

pema e Krishtlindjeve

Pema e Krishtlindjeve ruse

Dhe megjithëse shumë gjëra janë të ndryshme në Krishtlindjet Ruse, pema e Krishtlindjeve është ende një element qendror në dekorimin

Briri Alpin

Briri Alpin është një instrument i bërë nga druri natyror, një tub prej një metër e gjysmë apo edhe tre në gjatësi, me një grykë dhe një fund të rrumbullakosur.

Jeta e përditshme në Kanada

Kanada është bërë një destinacion mjaft i arritshëm: çmimi i fluturimeve është bërë relativisht i përballueshëm dhe i shpejtë.

Çfarë është Tbourida?

Tbourida është një praktikë e lashtë hipizimi që shërbeu si një rit beduin kur kthehej nga një ekspeditë ose në data të rëndësishme.

Santeria

Santeria, thelbi i Karaibeve

Santeria është një praktikë shumë e përhapur fetare në Karaibe, duke qenë një nga elementët më identifikues në këtë zonë të botës.

Rregullat e sjelljes në Rusi

Çdo vizitor që ka në mendje të udhëtojë për në Rusi duhet të ketë parasysh se është një vend me ksenofobi të caktuar ...

Hipitë në Argjentinë

Të gjashtëdhjetat mund të jenë një e kaluar, por hipitë nuk janë. Me stile alternative të jetesës që përqafuan ...

Krishtlindjet në Marok

Midis festimeve të krishtera, Krishtlindja është një nga më të rëndësishmet, pasi që çdo 25 Dhjetor është ...

Fakte interesante rreth Kubës

Kuba është një vend i vendosur në veri të Karaibeve që ofron një larmi të madhe të atraksioneve turistike 365 ...

Bunad, kostum tradicional norvegjez

Kur bëhet fjalë për të udhëtuar në territore të reja, njohja e zakoneve dhe traditave të tyre është një pjesë themelore e çdo turneu turistik;

Pashkëve në Zvicër

Pashkët janë një nga festat më të rëndësishme të krishtera. Ashtu si në vendet e Amerikës dhe Evropës, ...

Vallja e Çeçenëve

http://www.youtube.com/watch?v=NaIbGIjQzeo El más grande (y más conocida) de todos los grupos étnicos en el Cáucaso Norte son los chechenos. Al…

Vallet tradicionale ruse

Vallja tradicionale ruse popullore është po aq e gjerë dhe e larmishme sa vetë kombi. Edhe pse shumica e të huajve ...

Si bëhen kukullat ruse?

Duhen shumë aftësi për të bërë një set kukullash për fole. Tradicionalisht, kukullat matryoshka u bënë për të ...

Taoizmi në Kinë

Lao Zi ishte krijuesi i Taoizmit i cili u emërua Li Er, me Dan si pseudonimi i tij. Ai ishte një mendimtar ...

Si janë dasmat ruse?

Dasmat ruse festohen në një mënyrë të madhe. Shtrirja e kremtimit dhe hollësia e përgatitjes vetëm ...

Veshje në Marok

Kurdoherë që të udhëtojmë është e rëndësishme të keni parasysh se si të visheni. Nga njëra anë ka çështje tradicionale dhe kulturore ...

Enë kuzhine ruse

Fjala "golubtsy" ose lakër e mbushur shpesh sjell kujtime të kuzhinës ruse të bërë në shtëpi. Nga e thjeshta ...

Ndikimet në ushqimin kuban

Para se Spanjollët të mbërrinin në Kubë, Indianët Kubanë peshkuan dhe gjuanin për ushqimin e tyre. Ata hëngrën nga ...

Llojet e ushqimit kuban

Ushqimi Kuban është një përzierje e kuzhinës Latine, Amerindiane dhe Afrikane që përfshin përdorimin e mishit, fasuleve ...

Disa gjëra që ofendojnë japonezët

Shumë të huaj që udhëtojnë për herë të parë në Japoni duhet të përpiqen të jenë shumë të kujdesshëm, sepse japonezët janë shumë ...

Mëngjesi në Rusi: Zavtrak

Njerëzit rusë, si shumë kultura të tjera, në përgjithësi shijojnë tre vakte në ditë: zavtrak ose ...

Një mëngjes i mirë rus

Në mënyrë që të përjetoni një mëngjes të vërtetë rus, është e nevojshme të zgjoheni shumë herët. Zakonisht në Rusi ushqehen me bollëk ...

Mëngjeset marokene

Shkrirja e traditave arabe dhe franceze lë gjurmët e saj në ushqimin marokene. Sa për mëngjesin, në ...

Dita e Nënës në Kinë

Edhe pse Dita e Nënës ka origjinën në Shtetet e Bashkuara, njerëzit në Kinë e marrin atë pa hezitim këtë ...

Historia e kuzhinës Kubane

Kuzhina kubane është rezultat i përzierjes së spanjishtes, ushqimit të aborigjenëve, afrikanëve dhe Karaibeve.

Klub nate në Santo Domingo - Republika Dominikane

Jeta e natës në Santo Domingo

Santo Domingo nuk pushon. Gjatë ditës ju mund të shijoni motin e mirë, plazhet e bukura, ngrohtësinë e njerëzve dhe më shumë ...

Vallet tradicionale ruse

Vallëzimi është një modalitet i shprehjes trupore dhe artistike i rrënjosur thellë në vetëdijen dhe traditat popullore ruse.

Vallet popullore ruse

Me Ivanin e Tmerrshëm, një car i njohur për karakterin e tij të ashpër dhe dashurinë për artin, u bë e zakonshme të kesh ...

Québec në Krishtlindje

Nëse keni një vend për të kaluar Krishtlindjet në Kanada, vendi për të shkuar është Quebec. Keni

Gastronomi Dominikane I

Sanço e shijshme, asopao në avull dhe milkshake ushqyese, ndër pjatat dhe pijet e tjera tipike nga ...

Karnavali i Azua

Nëse duam të shohim një nga karnavalet më të gjallë në Republikën Dominikane, ne duhet të zhvendosemi në provincën e ...

Halloween në Kanada

Halloween festohet në Kanada më 31 Tetor. Shtë një ditë për të festuar natën vetëm në vitin ...

Vallet tradicionale ruse

Vallëzimi është një formë e shprehjes kulturore dhe artistike e rrënjosur thellë në vetëdijen ruse dhe traditat popullore. Eshte…

Traditat marokene: dasma

Duke vazhduar me pjesën tonë për traditat dhe kulturën në Marok, sot ne do të analizojmë dasmat në këtë vend ...

Dita e Atit në Kanada

Dita e Atit në Kanada festohet me shumë entuziazëm dhe zhurmë. Përkujtohet të Dielën e tretë të ...

mëndafshi muga

Mëndafshi indian

Në Indi prodhohen të gjitha llojet e produkteve interesante për tu marrë në konsideratë, por një nga gjërat kryesore që duhet të marrim parasysh nëse vizitojmë

Festivalet në Kubë

Festivalet e Kubës janë më shumë sesa thjesht një takim në rrugë, i zhytur në lumturi dhe me ushqim ...

Shën Valentini në Kanada

Dita e Shën Valentinit festohet me shumë entuziazëm në Kanada. Të gjithë njerëzit shprehin dashuri për bashkëshortët e tyre ...

Bombei

India, një vend plot pasuri

Definitivisht për njerëzit që ne e gjejmë veten duke jetuar në territorin perëndimor, skulptura e Lindjes është një mënyrë për të qenë në gjendje të vëzhgojnë

Pse të udhëtosh në Kubë?

Kuba nuk është ndryshe nga çdo vend tjetër në planet. Ishulli ndodhet në veriperëndim të detit Karaibe, 145 ...

Nanaimo Bar

Baret Nanaimo janë një ëmbëlsirë kanadeze që është gjithashtu shumë e njohur në Amerikën e Veriut. Emri juaj…

Gjuhët zyrtare të Kanadasë

Në të kaluarën, Kanadaja trashëgoi një territor të madh ku zënë rrënjë dy nga shoqëritë më të rëndësishme gjuhësore në botë: ...

Dita e Punës në Kinë

Dita e Punës është një festë vjetore e festuar në të gjithë botën që si rezultat i lëvizjes ...

Qipao, veshje kineze

Me rrënjë në Kinën e shekullit të 17-të, qipao është një veshje elegante për gratë që ...

Doganat e ushqimit në Rusi

Kuzhina tradicionale ruse dhe turizmi gastronomik janë të rëndësishme në Rusinë Absolut dhe sot i kushtojmë përsëri një hyrje ...

Kanada dhe Klima

Klima dhe gjeografia e Kanadasë kanë ndikuar shumë në kulturën dhe zakonet ...

Dhurata për dasma hindu

Dasmat janë gjithmonë ngjarje të këndshme për të marrë pjesë sa herë që vjen një ftesë, qoftë nga anëtarët e familjes ...

Samovar, ibrik çaji rus

Samovari ka shërbyer si një ibrik çaji rus që nga mesi i viteve 1700. Në 1800, samovari ishte ...

Flamuri i Kanadasë

Flamuri zyrtar i Kanadasë njihet si The Maple Leaf, ose flamuri i fletës së panjës ose ...

Arti dhe kultura në Filipine

Filipinasit janë të njohur në të gjithë botën për artizanatin e tyre. Blerja është justifikimi ideal për të eksploruar ...

Statujat e urës Charles

Ura Charles është një protagoniste e vërtetë e qytetit të Pragës. Në vitin 2004, gjatë disa rutinave të ...

Gastronomia kanadeze

Nuk ka asnjë pjatë tipike në Kanada. Çdo rajon ka zakone dhe mënyra të ndryshme të gatimit. Atje jane…

Traditat dhe zakonet e Tibetit

Kultura tibetiane e zhvilluar nën ndikimin e një numri faktorësh gjeografikë dhe klimatikë, ka arritur zhvillimin e ...

Chuiwan, topi kinez

Ndër sportet dhe lojërat antike kineze, Chuiwan spikat (fjalë për fjalë do të thotë «goditje topi») e cila ishte një lojë në ...

Gastronomia mongole

Mongoli është një vend i madh që ndodhet midis rajoneve të Azisë Lindore dhe Azisë Qendrore dhe është mbetja e ...

Babushka, Nëna Ruse

Një nga personazhet më të famshëm të Krishtlindjeve në Rusi është historia e Babushkës, që do të thotë Nënë e Madhe ...

Vallja e kozakëve

Isshtë një nga vallëzimet shumëngjyrëshe dhe akrobatike që është i famshëm në të gjithë botën. Ne nënkuptojmë ...

Plazhet nudiste në Kubë

A ju pëlqen të ecni lakuriq në plazh? A nuk keni ndonjë lloj kompleksi me trupin tuaj apo ju shqetëson të shihni ...

Si është një martesë në Filipine?

Filipinet është një vend plot me tradita dhe një sërë zakonesh që karakterizojnë njerëzit e saj, në ngjarje shoqërore të tilla si dasma, Filipinasit ndjekin diçka si një seri rregullash për t'i zbatuar ato.

Historia e Quebec

Quebec në të njëjtën kohë me Kanadanë, ka një histori kolonizimi pas saj, duke qenë e banuar nga Indianët e Amerikës së Veriut dhe ...

Veshja ruse -I

Veshjet tradicionale ruse u bënë me dorë në shekullin e XNUMX-të. Veshja tradicionale e Rusisë u krijua ...

Menuja italiane

Nëse jetoni në Amerikë dhe jeni me origjinë italiane, tashmë jeni mësuar me ushqimet e këtij vendi por po ...

Historia e Baletit Rus - I

Gjatë shekullit të XNUMX-të, para sundimit të Perandorit Peter i Madh, vallëzimi në Rusi ekzistonte vetëm midis ...

Nimbu Pani: pije tipike e Indisë

Lëngu i katër limonëve ose limonit, një litër ujë, sheqer ose mjaltë, ujë trëndafili dhe nëse doni një kripë kripë përbëjnë një pije të shijshme dhe freskuese limoni të njohur në Indi si Nimbu Pani.

Supë Solyanka

Supa Solyanka është një supë e pasur tradicionale nga Rusia dhe Ukraina, është një supë e trashë, pak e kripur dhe ...

Byzylyk dashurie në Indi

Ekziston një zakon i bukur dhe tradicional indian për të dhënë një byzylyk të quajtur rakhi që bëhet në formën e tij më të thjeshtë me fije pambuku të kuq por që me kalimin e kohës është shndërruar duke shtuar lloje të tjera materialesh si fije ari ose gurë gjysëm të çmuar.

Njohja e zhargonit kuban

Brenda pasurisë së gjuhës së njohur spanjolle është se gjatë shekujve popujt janë përshtatur ...

Rregullat e ushqimit italian

Kur bëhet fjalë për ushqimin, do të zbuloni se italianët kanë shumë rregulla dhe se nëse dikush i shkel ata mund të ...

Kostume tipike të kozakëve

Shtë një nga popujt me të cilin ne identifikojmë më shumë popullin rus: kozakët; ose për shkak të tij ...

Vallja e kozakëve

Ne ju paraqesim një video të vallëzimit dhe vallëzimit të njerëzve të Kozakëve, i cili është një grup etnik nomad nominal dhe ...

Grupi etnik i Miaos

Një nga popujt e lashtë të Kinës janë Miao. Më shumë se gjysma e tyre jetojnë në Provincë ...

Baltika, birra ruse

Birra Baltika është një birrë tradicionale ruse, është birra që konsumi i saj është më i lartë se të tjerët ...

Çfarë është Tasajo?

Brenda gastronomisë së ndryshme kubane ka një pjatë tradicionale të quajtur "Tasajo", origjina e së cilës daton në shekullin 1700-1800 kur ...

Yangge, vallëzim antik

Yangge është një vallëzim popullor popullor në Kinën rurale. Ajo u shpik nga njerëzit për të ...

Balalaica, instrument rus

  Balalaika është një instrument muzikor me tela, tipik i Rusisë, me gjatësi afërsisht 27 centimetra. Lindja…

Tanjia Marrakechia, kuzhina marokene

Tanjia Marrakechia, gastronomi marokene Kjo pjatë e hollë e kuzhinës tradicionale marokene ofron një mënyrë unike të përgatitjes së qengjit, për

Grupi etnik Han

Grupi etnik Han është grupi më i madh etnik në Kinë, dhe gjithashtu në botë. Rreth një ...

Lapps

  Njerëzit Sami ose Lapp jetojnë në Lapland, një rajon që kalon mbi Norvegjinë veriore. Jo

Dinastia Han

Image xiafenfang 1959 Pas periudhës së shkurtër të Dinastisë Qin, Dinastia Han u nda në dy periudha, ...

Dasma në Indi

Ka fëmijë që martohen edhe pse nuk dinë saktësisht se me çfarë do të duhet të përballen në të ardhmen, përgjegjësitë, ...

Pushimet dhe festimet në Indi

India është një nga ato vende që kanë tendencë të festojnë me bujari. Dhe është se shpirtërorja e festimeve ...

Shëndeti i stilit indian

Në traditën e Indisë, kishte shumë lloje të ilaçeve tradicionale, sipas zakoneve të secilit ...

Kagura, vallja e zotave

Brenda fesë Shinto në Japoni, nxjerr në pah kërcimet e tyre. Dhe njëri prej tyre quhet Kagura, i cili ...

Zakonet e shoqërisë japoneze

Shumë nga turistët që kanë bërë udhëtime në Japoni, ishin të mahnitur nga shumë zakone dhe tradita të saj, veçanërisht ...

Sportet në Danimarkë

- Peshkimi Danimarka është parajsa e një peshkatari. Nuk kërkohet licencë për peshkim individual. Ju duhet vetëm ...

Të dëbuarit në Indi

Nuk ka diçka të tillë si përsosmëria, kjo është e qartë. Një mënyrë e ndarjes është të dallosh njerëzit dhe t'i mbyllësh në një ...

Biskota irlandeze

Në të gjitha pjesët e botës është e zakonshme të shohësh lloje të ndryshme të cookies dhe Irlanda nuk bën përjashtim, në këtë ...

Gropa e Dragoit

Pusi i Dragoit ndodhet Fenghuangling, (afër Liqenit Perëndimor), përtej fshatit Longjing. Në kohërat e kaluara, ...

Një legjendë daneze

Danimarka është një vend i mbushur plot, si shumë të tjerë, me legjenda të vjetra heronjsh dhe ushtarësh. Në këtë mundësi

India dhe gurut

Degjenerimet e gurusëve të mençur indianë, ato janë të ashtuquajturat "shtriga të vogla" që grumbullohen kudo, duke ofruar një vizion krejtësisht fiktiv të ...

Daruma, kukulla e dëshirave

Kukullat Daruma janë figura druri pa krahë dhe këmbë dhe përfaqësojnë Bodhidharma (Daruma në Japonisht), themeluesin ...

Ngjarje kulturore në Otava

Një nga atraksionet më të bukura që bien në sy në Otava janë opsionet e ndryshme të kohës së lirë dhe argëtimit në të gjithë ...

Cilësia e jetës në Kanada

Nëse mendoni për një qytet të bukur, evokoni Kanadanë. Nga 25 qytetet kryesore me cilësinë më të mirë të jetës në ...

Himni i Kanadasë

Himni Kombëtar i Kanadasë është një nga më të bukurit në botë. Ky përfaqëson një vend të ndarë në ...

Zakonet dhe sjelljet kanadeze

Nëse planifikoni të jetoni në Kanada ose të kaloni një kohë të gjatë, duhet të dini se kanadezët janë pasardhës të racave të ndryshme ...

Letra japoneze

Kur flasim për gjuhë, duhet të dimë që Japonishtja është një nga më të komplikuarat për tu mësuar sepse ...

Kon-ichiwa, O-genki desu ka?

Gjuha që flitet në Japoni është kaq e rëndësishme për turistin është se kjo gjuhë është ajo që do të flasin të gjithë njerëzit që do ta rrethojnë atë në mjedis. Njohja edhe e nocioneve themelore në lidhje me gjuhën japoneze do t'ju ndihmojë shumë gjatë qëndrimit tuaj, nëse është të merrni një taksi, të hipni në Metro, të bëni pazar, apo edhe të merrni me qira një biçikletë.