transporti tradicional kinez

Rickshaw, transporti tradicional kinez

Në vendet e Azisë Jugore dhe Lindore, nga India në Kinë, një mjet tradicional transporti i quajtur rickshaw është shumë i popullarizuar. Nga jeni?

Pse të udhëtosh në Romë

Të udhëtosh në Romë është një nga gjërat më të mira për të bërë pasi ky është një nga qytetet më të mira në Evropë.

Bazilika e Shën Pjetrit

Kolonada e Berninit në Vatikan

Kolonada e Berninit në Vatikan është një nga mrekullitë e Barokut Evropian. Ajo simbolizon përqafimin mikpritës të pelegrinit.

Hartat e Barcelonës

Hartat e Barcelonës për të shijuar qytetin. Hartat sipas lagjeve, rretheve, hartave të metrove, hartave të autobusëve turistikë, korsitë e biçikletave në Barcelonë, hartat e smartphone ...

Qytetet e Perusë Jugore

Qytetet në jug të Perusë si Arequipa, Tacna ose Puno ju ofrojnë një trashëgimi të pasur monumentale dhe gjithashtu peizazhe të bollshme.

Madagaskar

Madagaskari ju ofron peisazhe të ëndërruara dhe plazhe të mrekullueshme, por edhe një gastronomi të shijshme dhe një karakter komod afrikan.

tokororo, zog kombëtar i Kubës

Tocororo, zogu kombëtar i Kubës

Tocororo është më shumë sesa thjesht një zog: është zogu kombëtar i Kubës. Kjo do të thotë se është pjesë e simboleve kombëtare të këtij vendi.

Çokollata Mozart

Disa dhurata tipike nga Vjena

Ka disa dhurata tipike të Vjenës që të gjithë udhëtarët priren të blejnë, padyshim më të preferuarat. Këto janë blerjet klasike për miqtë dhe familjen.

shpella e zarzavateve

Shpella e të Gjelbërve

Dëshironi të dini më shumë rreth Cueva de los Verdes në Lanzarote? Sot ne ju ofrojmë të gjithë atë informacion që prisnit. Ju do të humbni?

art-kanada-indigjene

Mjeshtëri dhe Tradita Kanadeze

A e dini se në Kanada ka afërsisht 300 mijë autoktonë që flasin 58 gjuhë ose dialekte që u përkasin dhjetë grupeve gjuhësore ...

Suedi

Çfarë të shihni në Suedi

Nëse dëshironi të shijoni një turne të përsosur, mos harroni se çfarë të shihni në Suedi. Sepse ne ju shpiejmë nëpër skenarë shumë të ndryshëm, por me shumë bukuri.

Pamje e Shën Jean de Luz

Vend Bask Francez

Shteti Bask Francez është një territor plot histori dhe monumente. Por, mbi të gjitha, të peizazheve të mrekullueshme dhe gastronomisë së hollë.

burimet e nxehta më të mira

Banjot termale Budapest

Dëshironi të dini se cilat janë burimet e nxehta më të famshme dhe mahnitëse të Budapestit në vend? Këtu ne zgjedhim ato vende që prisnit.

çfarë të shohim në lion

Çfarë të shohësh në Lyon

Dëshironi të dini se çfarë të shihni në Lyon? Atëherë mos e humb këtë turne, nëpër një nga vendet më të bukura dhe të trashëgimisë.

Çfarë të vizitoni në Andorra

Çfarë të shohësh në Andorra

Dëshironi të dini se çfarë të shihni në Andorra? Atëherë mos humbisni pikat e takimit që përmendëm. Arkitektura, historia dhe pamjet panoramike.

limon sant josep

Grotto e San José

Shpellat e San José janë një nga shfaqjet më të mira që kemi në vendin tonë. Një udhëtim me varkë duke shijuar dhoma që duhet t’i njihni.

Rruga cisterciane

Rruga cisterciane

E ashtuquajtura Rruga Cistercian është një udhëtim i gjatë që na afron me vendet unike, ku arkitektura takon gastronominë dhe shumë më tepër.

Llixhat më të mira në Spanjë

Nëse po kërkoni të relaksoheni fundjavën e ardhshme, arratisuni në këto llixha më të mira në Spanjë, ku komoditeti plotësohet me shëndet më të mirë.

Çfarë të shohësh në Zugarramurdi

Shpellat Zugarramurdi

Legjendat vendosen në Shpellat e Zugarramurdi, të njohur si Cuevas de las Brujas. Një shëtitje nëpër një vend magjik që duhet ta zbuloni.

8 vallëzime të botës

Këto 8 vallëzime të botës jo vetëm që ju ftojnë të vallëzoni, por edhe të kuptoni edhe më mirë ndikimet dhe kulturën e cepave të ndryshëm të planetit.

Çfarë të bëni në Benidorm

Çfarë të bëni në Benidorm

Ne kemi përgjigjet më të mira për pyetjen se çfarë të bëjmë në Benidorm. Sepse është një vend me shumë kënde për të parë dhe aktivitete për të kryer.

Shpella e Sardenjës

Çfarë të shohësh në Sardenjë

Kur mendojmë se çfarë të shohim në Sardenjë, na vijnë në mendje shumë vende unike dhe të mrekullueshme. Sot ne i rishikojmë të gjithë ata.

Parku Kombëtar i Plitvicës

Liqenet e Plitvicës: Përrallë Kroacia

Ujëvarat magjike, malet dhe pyjet e ahut apo liqenet përrallore përbëjnë Parkun Kombëtar të mrekullueshëm të Liqeneve Plitvice në Kroaci. Mos e humb atë

Çfarë duhet të bëni në El Rocío

Çfarë të bëni në fshatin Rocío

Nëse po pyesni se çfarë të bëni dhe çfarë të shihni në fshatin Rocío, ne kemi përgjigjet më të mira. Aktivitetet dhe vendet për tu shijuar.

Kryeqytetet e Lindjes së Mesme

Xhamitë e lavdishme, lagjet financiare ose lagjet futuriste të shkruara nga historia përbëjnë këto kryeqytete të Lindjes së Mesme që nuk mund t'i humbni.

Plazhet Tahiti

Plazhet më të mira në botë

Ne shikojmë në plazhet më të mira në botë për t'i shpëtuar botës midis ujërave bruz, rërës së bardhë dhe qindra palmave

Qytetet më të bukura në Spanjë

Nga madhështia e Seviljes në atmosferën kozmopolite të Barcelonës, këto qytete më të bukura në Spanjë konfirmojnë kontrastet e shumta të vendit tonë.

Çfarë të bëjmë në Tenerife

Ishujt Kanarie shfaqin një batanije opsionesh dhe atraksionesh që gjejnë në Tenerife epiqendrën më të mirë në të cilën të shijohen të gjitha. Nga noti në plazhet e ëndrrave për të ngjitur majën më të lartë në Spanjë, ka shumë për të bërë në Tenerife në muajt e ardhshëm.

Berlini në 3 ditë

Berlini në 3 ditë

Mos harroni qoshet më emblematike që mund të shijoni në Berlin për 3 ditë. Lagjet, monumentet dhe shumë më tepër në një vizitë 72 orëshe.

Qytetet më të bukura në Spanjë

Ndër qytetet më të bukura të mëposhtme në Spanjë, ne po kalojmë nëpër rrugët e bardha të Teguise për të përfunduar midis kallamishteve në Plaza Mayor de Chinchón.

Ku të shkoni në nëntor Punta Cana

Ku të udhëtoni në nëntor

Nëse dëshironi të dini se ku të udhëtoni në nëntor, ne ju lëmë me destinacionet më të mira që mund të shijoni gjatë atij muaji. Qoshe unike plot sharm

Vizitat në Kalanë e Branit

Kalaja e Branit

Kalaja e Bran ose Kalaja e Drakulës është një nga ndalesat e detyrueshme në Rumani. Një vend me shumë sharm dhe legjenda pas tij.

Kisha Belchite

Belkit

Një qytet i vjetër, siç dihet tashmë, dhe që është shkatërruar. Por, pavarësisht se e tha këtë, Belchite ka shumë për të na treguar. Ka një histori të shkëlqyeshme pas saj dhe sot është gjithashtu një nga vendet më të vizituara. Nuk e njihni akoma?

Si të shkoni në Ishujt Lofoten

Ishujt Lofoten

Ishujt Lofoten kanë shumë vende për të vizituar. Jo vetëm për qytetet që do të takojmë në çdo hap. Por për praktikën e aktiviteteve që ne mund të kryejmë. Pa harruar dritat veriore për t’i shijuar.

Fshatrat e Bardha Zahara de la Sierra

Rruga e Fshatrave të Bardha

Rruga e qyteteve të bardha është një nga destinacionet më të mira turistike që ka provinca e Cádiz. Një shëtitje nëpër qytete që ju zhyt në historinë, kulturën dhe, natyrisht, bukurinë e tyre të madhe. Ju nuk mund të humbni asnjë prej tyre, sepse të gjitha janë thelbësore në këtë itinerar!

Camden Town

Camden Town

Një vizitë në Camden Town është diçka më shumë sesa një domosdoshmëri. Një lagje tjetër ku muzika, tregjet dhe më shumë mundësi alternative vijnë së bashku. E gjithë kjo tërheq mijëra turistë çdo fundjavë. Nuk është për më pak!

Lagja Gotike e Barcelonës

Lagja Gotike e Barcelonës

Ka shumë kënde dhe të larmishme që mund të vizitojmë kur flasim për Lagjen Gotike të Barcelonës. Sot jua prezantojmë atyre që të mos ju shpëtojnë.

Udhëzues turistik i Barcelonës

Udhëzuesi më i mirë për në Barcelonë. Hyni këtu dhe shkarkoni udhëzuesin tonë të plotë të Barcelonës në PDF. Kështu që ju mund të shtypni udhëzuesin e Barcelonës dhe të zbuloni qytetin pa humbur asgjë dhe duke kursyer kohë. Të gjitha monumentet dhe vendet që nuk mund të humbasësh nëse je një turist në Barcelonë, një nga më të vizitorët në botë.

Lagjet dhe urat e Elçes

Sot Elche ka shumë lagje, të reja dhe tradicionale, pak a shumë të mëdha, por secila prej tyre ka ...

Bimësia në Guadalajara

Zona gjeografike që provinca e Guadalajara paraqet është shumë e larmishme për sa i përket peizazheve bimore, një pasojë e ...

Patinazhi në Elche

Patinazhi në akull është një tjetër nga atraksionet që paraqet qyteti i Elche. Pista është në ...

Pamje panoramike e Londrës

Çfarë të shohim në Londër

Nëse po mendoni se çfarë të shihni në Londër, mos harroni këtë udhëzues me 17 vizita thelbësore në një qytet me bukuri të madhe. A i njihni të gjithë?

Kremlini i Moskës

Sheshi i Kuq i Rusisë

Zbuloni vendet kryesore që do të mund të shihni në Sheshin e Kuq të Rusisë. Një zonë e mbushur me muze, katedrale dhe madje edhe një qendër tregtare.

Traditat e Kanadasë

Traditat dhe festivalet e Kanadasë

Ne ju tregojmë se cilat janë traditat e Kanadasë dhe cilat janë festivalet më tipike kanadeze dhe të cilat mijëra njerëz marrin pjesë çdo vit. A i njeh ata?

ishujt kolumbia san andres

Ishujt e Kolumbisë

Ne shpjegojmë hijeshitë e ishujve kryesorë të Kolumbisë: San Andrés, ishujt Rosario, San Andrés dhe Providencia dhe ishuj të tjerë kolumbian.

Të Dielën

Turizmi në Australi

Këto janë vendet më të mira për të shijuar plotësisht turizmin në Australi. Ju nuk mund të humbisni gumën e madhe pengesë ose Tasmaninë e pabesueshme!

Rrobat e partisë në Kubë

Veshje kubane, veshje në Kubë

Zbuloni se cila është kostumi tipik kuban për burra, gra dhe në periudha të ndryshme të vitit. Çfarë rrobash Kubane veshin Kubanët në ditën e tyre të përditshme?

vargjet malore Kolumbia

Cordilleras të Kolumbisë

Çfarë është një varg malor? Ne rishikojmë vargjet kryesore malore të Kolumbisë dhe aspektet më të rëndësishme të saj. A i njihni të gjithë?

Historia dhe kolonizimi i Venezuelës

Historia dhe kolonizimi i Venezuelës

Dëshironi të dini më shumë rreth kolonizimit dhe historisë së Venezuelës? Mos harroni këtë artikull ku zbulojmë të gjitha sekretet e Venezuelës

Udhëtimi me tren për të shkuar me pushime në një hotel të lirë

Udhëtimi me tren në Indi

Të udhëtosh me tren në Indi është një përvojë që kërkon këshilla të caktuara, sy të hapur por, mbi të gjitha, aftësinë për të lënë veten të shkojë.

7 plane në natyrë në Barcelonë

Këto 7 plane në natyrë në Barcelonë përfshijnë gjithçka, nga shatërvanët me ngjyra deri në seancat e kinemasë në natyrë e deri te klasikët siç është Parc Güell.

rruga e Kubës me flamur

25 këshilla për të udhëtuar në Kubë

Këto 25 këshilla për të udhëtuar në Kubë do t'ju ndihmojnë të lokalizoni dhe të shijoni edhe më shumë atë që është një nga ishujt më të bukur në Karaibe.

15 këshilla për të udhëtuar në Indi

Nga kohët më të mira të udhëtimit te përshëndetjet tipike, këto 15 këshilla për të udhëtuar në Indi do t'ju ndihmojnë të planifikoni më mirë përvojën tuaj.

Leximi i Kuranit

Feja në Marok

Ne ju sjellim të gjitha sekretet e fesë në Marok: historinë, traditat, adhurimin dhe idetë e një vendi që ndjek traditën myslimane

Essaouira

10 qytetet më të bukura në Marok

Nëse do të vizitoni Marokun, mos harroni udhëzuesin tonë për të vizituar 10 qytetet më të bukura në Marok, të tilla si Ifrane, Fes ose Marrakech

Suedi

Muzgët më të bukur në botë

Këto perëndime dielli më të bukura në botë na kujtojnë nevojën për të udhëtuar dhe për t'u bërë diçka më soditëse.

Shuplakë IKEA në Suedi

Pjata tipike suedeze

A e dini se në Suedi nuk hani vetëm salmon dhe qofte? Ne ju tregojmë të gjitha sekretet e gastronomisë së saj, me pjatat më tipike suedeze të vendit

Bluzë Hollandeze

Kostume tradicionale Hollandeze

Midis rrobave tradicionale Hollandeze, dallohen rrëpirët e tyre të mirënjohura, por ne ju tregojmë të gjitha veshjet tradicionale të Hollandezëve

Liqeni Krater, Oregon

Pamje e pabesueshme në Oregon

Oregon ofron një larmi spektakolare peisazhesh të pabesueshme që çdo turist duhet të vizitojë të paktën një herë në jetën e tij.

rruga e Kubës me flamur

9 gjërat që duhet të bësh në Havana

Të hash ëmbëlsira të shijshme, të vizitosh Malecón ose të humbasësh në një rrugicë të fshehtë janë disa nga 9 gjërat e mëposhtme që duhet të bësh në Havana.

Taj Mahal

Vizitë në Taj Mahal në Indi

Taj Mahal, monumenti më i lavdishëm i Indisë, u ndërtua nga Perandori Shah Jahan për nder të gruas së tij të ndjerë, Mumtaz Mahal, në 1632.

sport në Havana

Këshilla për të udhëtuar në Kubë

Këto këshilla për të udhëtuar në Kubë variojnë nga akomodimi deri te mënyra e bashkëveprimit me vendasit e Kubës të ngrohtë dhe të dobishëm.

Liqeni në Hollandë

Fakte argëtuese për Hollandën

A e dini se Amsterdami ka përqendrimin më të lartë të muzeve në botë? këto dhe fakte më kurioze për Hollandën që do t'ju befasojnë

vallëzimi hollandez

Valle tradicionale Hollandeze

Ne ju sjellim një përmbledhje me vallëzimet më tipike tradicionale të Hollandës, në mënyrë që të dini sekretet dhe traditat e tyre.

Këshilla për të udhëtuar në Marok

Këto këshilla për të udhëtuar në Marok përfshijnë disa rekomandime të dobishme që do t'ju lejojnë të shijoni magjinë dhe hijeshinë e vendit të Magrebit.

Big beng

Zakonet dhe traditat angleze

A nuk e dini cilat janë zakonet dhe traditat kryesore angleze? Ne ju mësojmë festat më të rëndësishme, historinë e çajit 5:00 ...

Foto e Anglisë me Thames

Fakte argëtuese për Anglinë

Anglia është një nga katër kombet që përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar, më i madhi prej tyre, dhe historia e saj, ...

Plazhi Varadero

Kultura e Karaibeve dhe historia e saj

Nëse doni të dini të gjitha sekretet e historisë dhe kulturës së Karaibeve, mos harroni këtë postim për të ditur gjithçka në lidhje me kulturën e Karaibeve

Kalaja e Neuschwanstein

Neuschwanstein, Kalaja e Hirushes

Dëshironi të vizitoni Kështjellën Neuschwanstein, një pallat ashtu si Hirushja? Epo, ndiqni këtë udhëzues ku ju shpjegojmë gjithçka që duhet të dini

Italia, destinacion turistik botëror

Vendet me interes në Itali

Vendet me interes për t'u vizituar në një udhëtim në Itali. Vende ikonike si Roma, Sicilia, Firence dhe ato që do të gjeni në secilën prej tyre.

Strehim Taino

Banesa Taino

Zbuloni shtëpitë Taíno të Kubës dhe hijeshinë e tyre. Çfarë historie fshihet pas këtyre shtëpive natyrore të kulturës Kubane? Ejani dhe zbuloni!

Anemona e Greqisë

Flora dhe fauna e Greqisë

Zbuloni florën dhe faunën e Greqisë, një vend i ndarë nga dy ekoregjione të shkëlqyera si pylli mesdhetar dhe pylli i butë i drurit të fortë.

Zakonet kolumbiane

Zakonet kolumbiane

Nëse do të udhëtoni në Kolumbi, ju i njihni më mirë të gjitha zakonet dhe kuriozitetet kolumbiane. Mos humbisni të gjitha zakonet e Kolumbisë!

Parqe dëfrimi në Romë

Ne ju ftojmë të vizitoni dy parqet argëtuese më të mira nëse vendosni të kaloni pushimet tuaja në Kryeqytet, në shoqërinë e familjes ose miqve tuaj.

Turizmi natyror

Turizmi natyror në Angli

Sot ju propozojmë të zbuloni një destinacion klasik në një mënyrë tjetër, pasi që ky vend ka përgatitur bukuritë e mëdha natyrore ...

Sport ekstrem në Itali

Nëse jeni adhurues i adrenalinës, do të gjeni vendin e përsosur në këtë vend. Ajo ofron mundësi të panumërta për të praktikuar ...

Informacion rreth Romës

Roma, kryeqyteti i Italisë, është qyteti më i vjetër në Evropë dhe është zemra e fesë katolike në ...

Shtigjet më të bukura në Greqi

Një udhëtim në Greqi do të jetë kënaqësia e të gjithë entuziastëve të alpinizmit. Peisazhet e thyer, shtigjet e vogla shkëmbore ...

Mrekullitë e Anglisë

Konsideruar si një nga vendet më të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar, Anglia ka një larmi të gjerë të vendeve turistike që ...

Shihni Zvicrën për tre ditë

Për të vizituar Zvicrën brenda tre ditësh, gjëja e parë që duhet të bëni është të shkoni në qytetin e Gjenevës, pasi ...

Athina, traditat, mënyrat e jetës dhe zakonet

Banorët lokalë dallohen nga tiparet e karakterit siç janë sentimentalizmi dhe nervozizmi, megjithëse në situata me përgjegjësi, ata mund të tregojnë tolerancë dhe të zgjidhin me lehtësi çdo konflikt. Nuk ka dyshim se Athina ka kulturën e saj në nivelin e komunikimit.

Teatri Shekspirian

Londra është teatri i parë në të cilin u shfaq shkrimtari i njohur anglez, The Shakespeare's Globe Theatre ose Shekspirit Teatri

Muzikë tradicionale venezueliane

Ne eksplorojmë sekretet e muzikës më tradicionale venezueliane dhe instrumentet më tipike venezueliane. MOS HUMB këngët e Venezuelës.

Partia Bachelor në Karaibe

Festa beqare është një ngjarje një herë në jetë. Karaibet paraqesin alternativa të shkëlqyera për ta festuar atë.

Kabinat telefonike në Angli

Kabinat telefonike në Angli janë një nga shumë veçoritë dhe elementet dalluese që e bëjnë këtë vend veçanërisht unik dhe veçanërisht qytetin e Londrës.

Khan el-Khalili

Suvenire nga Egjipti

Nuk ka asgjë si të vizitosh tregjet lokale për të takuar njerëzit e një vendi. Por më të mirët nga të gjithë janë suveniret nga Egjipti që mund të blini.

shtëpia e pasme

Shtojca Sekrete, Shtëpia e Anne Frank

Shtojca Sekrete, në Prinsengracht 267, është shtëpia më e vizituar në Amsterdam, është shtëpia ku jetonte Anne Frank dhe në të ajo shkruajti një pjesë të madhe të ditarit të saj.

Vende për t’u vizituar në Angli

Ka shumë vende për të vizituar në Angli si Devon dhe Cornwall që dallohen duke qenë fshatra tradicionale Angleze ku mund të pini çaj dhe t'i ndani me miqtë.

Milán

Lagjet e Milanos

Milano është një qytet që ka shumë lagje, disa më simpatike, të tjerët më të thjeshtë dhe më të privuar.

Atraksionet turistike rreth Romës

Vetëm qyteti i Romës ju ofron një gamë të gjerë të vendeve me interes ku mund të shijoni dhe të mësoni rreth historisë, kulturës dhe traditave antike.

Vende për tu vizituar në Pire

Në Pire, portin e Athinës, ka një pjesë të vogël të vendeve që ia vlen të vizitohen, duke përfshirë muzetë dhe tavernat.

Giordano bruno

Rruga e masonerisë në Romë

Një nga rrugët e shumta që mund të bëhet në Romë është Rruga e Masonerisë, duke kaluar nëpër disa cepa Frimasonike të qytetit

Plazhet pranë Maracaibo

Qyteti i Maracaibo, i vendosur në zemër të rajonit të prodhimit të kakaos në Venezuelë, është baza ...

Udhëtoni në Francë në dimër

Dimri është sezoni më pak i njohur për turizmin në Francë, por ka shumë arsye të mrekullueshme për t’u vizituar. The ...

Pallati i Akullit i Quebec

Deri më 16 shkurt 2014, Québec ka festuar Karnavalin e tij të famshëm Dimëror, i cili pasurohet nga ...

Anija pirat udhëton në Miami

Miami, qyteti i plazheve të tij të bukur, restorante të pasura, hotele luksoze, dy klube të gjalla dhe një destinacion për të famshëm, ...