Baret më të mira në Kajro

Kajro është një qytet që duhet shërbyer gjatë një udhëtimi në Egjipt. Një qytet që bashkon të vjetrat ...

Këshilla për udhëtime në Aruba

Aruba është një ishull që është një destinacion popullor me plazhe me rërë të bardhë, dhe ujëra të qetë që tërheqin pothuajse dy ...

Si të udhëtoni nga Xhamajka në Kubë?

Pushimet në Kubë mund të jenë një detyrë e ndërlikuar nëse dikush është një udhëtar amerikan. Shtetet e Bashkuara rregullojnë në mënyrë rigoroze ...

Mrekullitë e natyrës në Rusi

Dreamndërroni të eksploroni Rusinë? Nuk ka dyshim se ky vend është vendi ideal për turistët aventureskë. Dhe është se ...

Blerja në Athinë

Kjo mund të mos jetë menduar, por në Athinë ka diçka që vlen të merret parasysh. Për shkak të…

Natyra e mrekullueshme e Kinës

Kina është vendi i katërt më i madh në botë që zë një sipërfaqe prej 9sq.km. e vendosur në pjesën lindore të Azisë.

Si të martohesh në Aruba

Shumë çifte martohen në pushimet e tyre Aruba, e cila është një zgjedhje e shkëlqyeshme për romancë. Duhet të theksohet se ...

Çerdhe të famshme në Londër

Një nga vendet për t'u zhytur në natyrë dhe për t'u çlodhur brenda qytetit të gjallë të Londrës, është Çerdhet Clifton,

Pije tradicionale suedeze

Suedia, në Evropën Veriore, mbase është e njohur për historinë e saj Viking. Sot është një ...

Snacks tradicionale suedeze

Kultura suedeze e kuzhinës ofron një shuplakë me sanduiçe që shërbehen si meze në data të caktuara të vitit, të tilla si

Kolonia antike greke e Phocea

Kolonia e lashtë greke e Phocea ishte e vendosur në Azinë e Vogël në atë që është tani Turqia. Aktualisht në atë ...

Puro kubane: Montecristo

Montecristo është mbase më i njohuri dhe më i vlerësuari nga të gjitha markat e purove në Kubë, duke qenë më ...

Vende për kampim në Portugali

Portugalia është një vend relativisht i vogël që zë pjesën jugperëndimore të Gadishullit Iberik, në kufi me Spanjën në ...

Lule alpine në Zvicër

Lulet në Alpet Zvicerane janë mjaft pamje. Brenda turizmit rural në Zvicër vizitori mund t'i vëzhgojë ato në ...

Receta të supave portugeze

Recetat portugeze janë të famshme në të gjithë botën, si për vlerën e tyre gastronomike, por edhe për vlerën e tyre të lartë ...

Kopshtet Butchart të Victoria-s

Vizitorët në Victoria, kryeqyteti i British Columbia, mund të vizitojnë dhe shijojnë destinacionin e famshëm të Butchart Gardens i cili është ...

Kuzhina Hollandeze: Stamppot

Kuzhina Hollandeze tradicionalisht ka marrë një rap të keq, por sot, arti i ngrënies së mirë është i gjallë si ...

Darka në Kanada

Darka në Kanada mund të jetë një përvojë vërtet e paharrueshme për turistët. Dhe a është se ushqimi i shijshëm kanadez ka ...

Peshkimi në Rusi

Peshkimi në Rusi është bërë kryesisht një hobi kështu që ka shumë vende ku peshkatarët ...

Si bëhen kukullat ruse?

Duhen shumë aftësi për të bërë një set kukullash për fole. Tradicionalisht, kukullat matryoshka u bënë për të ...

Hotele luksoze në Moskë

Moska - kryeqyteti i dikurshëm i të gjithë Rusisë dhe kryeqyteti aktiv i Evropës Lindore - ka një

Shfaqjet më të mira live në Miami

Miami është një Kuti e Pandorës së vërtetë kur bëhet fjalë për të treguar destinacionet e tij të ndryshme për të kaluar një natë të gjallë ...

Blerja e qeramikës në Delft

Delft është një qytet me të cilin koleksionistët e qeramikës do të njihen. Dhe është se ky qytet piktoresk në provincë ...

Pagodat e Kinës

Pagodat kineze janë një pjesë tradicionale e arkitekturës së vendit, të prezantuara nga India, së bashku me Budizmin ...

Si janë dasmat ruse?

Dasmat ruse festohen në një mënyrë të madhe. Shtrirja e kremtimit dhe hollësia e përgatitjes vetëm ...

Tërheqjet natyrore në Rusi

Ndërsa distancat janë të mëdha mes tyre, mrekullitë natyrore të Rusisë janë mbresëlënëse, destinacione ideale për dashamirët e ...

Arsyet për të udhëtuar në Angli

Anglia është një nga ato destinacione që nuk mund të lihet mënjanë në një udhëtim në Kontinentin e Vjetër. Nxitur nga Revolucioni ...

Anijet Viking në Suedi

Stokholmi, kryeqyteti i Suedisë ka shumë për të ofruar, darkë të shkëlqyeshme, pazar të mirë, parqe të bukura, qasje në disa interesante ...

Ku të jetoni në Kanada?

Duke vazhduar me listën e qyteteve më të mira për të jetuar në Kanada kemi: Fredericton, New Brunswick Frederickton është ...

Kampet nudiste në Marvao

Për sezonin e verës, kampi i parë nudist sapo është hapur në Marvao, në rrethin e Portalegre, një qytet ...

Më i miri i ekoturizmit në Kubë

Kuba është një vend i mrekullueshëm për të zhvilluar aktivitete të ndryshme në lidhje me ekoturizmin praktikisht 365 ditë në vit. Nje nga…

Liqenet e mëdhenj të Kanadasë

Kanadaja ofron si një nga atraksionet e saj kryesore Liqenet e Mëdha, si dhe pyjet, parqet dhe peisazhet mbresëlënëse natyrore.

Njihuni me Pengesën e Thames

Pengesa e Thames është pengesa e dytë më e madhe në botë për përmbytjet lëvizëse (pas Oosterscheldekering në Hollandë ...

Llojet e suxhukut portugez

Portugezët kanë një larmi të madhe sallamesh, duke reflektuar ndikimet, kulturën dhe historinë e ...

Enë kuzhine ruse

Fjala "golubtsy" ose lakër e mbushur shpesh sjell kujtime të kuzhinës ruse të bërë në shtëpi. Nga e thjeshta ...

Vende pazar në Bath

Në 26 km nga Bristol dhe në vetëm gjysmë ore me makinë mund të arrini Bath; qyteti i banjove antike romake;

Ndikimet në ushqimin kuban

Para se Spanjollët të mbërrinin në Kubë, Indianët Kubanë peshkuan dhe gjuanin për ushqimin e tyre. Ata hëngrën nga ...

Llojet e ushqimit kuban

Ushqimi Kuban është një përzierje e kuzhinës Latine, Amerindiane dhe Afrikane që përfshin përdorimin e mishit, fasuleve ...

Disa gjëra që ofendojnë japonezët

Shumë të huaj që udhëtojnë për herë të parë në Japoni duhet të përpiqen të jenë shumë të kujdesshëm, sepse japonezët janë shumë ...

Mëngjesi në Rusi: Zavtrak

Njerëzit rusë, si shumë kultura të tjera, në përgjithësi shijojnë tre vakte në ditë: zavtrak ose ...

Mëngjesi në Zvicër

Ushqimi zviceran është i dobët nga shumica e vendeve fqinje, megjithatë Zvicra ushqen kuzhinat e katër zonave ...

Flora e El Hierro

Flora e ishullit El Hierro

  Në El Hierro, si dhe në pjesën tjetër të Ishujve Kanarie, do të gjeni një numër të madh të specieve të ...

Kattegat, pengesa për në Suedi

Ekziston një ngushticë shumë e rëndësishme në Danimarkë, pasi ajo ndan Gadishullin Jutland me Suedinë përveç bashkimit me detin ...

Ekologjia dhe kujdesi mjedisor në Venezuelë

Parku Kombëtar Morrocoy është gjithashtu shtëpia e një numri të madh të kafshëve të egra dhe zogjve vendas, të cilët mbahen në gjendje të mirë dhe sigurohet që ato të shumohen në robëri.

Taksitë e Moskës

Në Rusi mund të përdorni çdo automjet si taksi, por është më mirë të negocioni çmimin para se të filloni një udhëtim ...

Turizmi aventuresk në Kinë

Liqene akullnajore, pyje malore, plazhe me rërë dhe shumë më tepër. Ju tregojmë tre destinacione dramatike që vizitori me shpirt ...

Mapa

Rajonet e Marokut

Artikull në të cilin njohim rajonet në të cilat është e ndarë Maroku.

Kërkuesit e Hollandës: Beemster

Peizazhi inovativ dhe imagjinar intelektualisht i Beemster Polder i sotëm kishte një ndikim të thellë dhe të qëndrueshëm në projektet ...

Vende mistike në Skoci

Unaza e Brodgar është një rreth guri i vendosur në një zonë piktoreske midis dy liqeneve në ...

Stoja e Attalus

Stoa e Attalus është një portik helenistik, i vendosur në pjesën lindore të Agora në Athinë. Ndërtimi ishte ...

Arti dhe kultura në Rusi

"Rusia është një gjëzë e mbështjellë me një mister brenda një enigme." Këto fjalë të burrit të famshëm britanik Winston Churchill ...

Rrënojat e Inkave në Peru: Llactapata

Ata që kërkojnë aventurë në Indiana Jones duhet të vizitojnë Llactapata, e cila është një pikë referimi e rëndësishme në Inca Trail, e vendosur ...

Vendet historike të Rusisë

Rusia, vendi i fortesave dhe mauzoleve të mëdha historike, është gjithashtu shtëpia e disa prej arkitekturave të ...

Ku të hani në Kanada

Ushqimi kanadez bazohet në një bujqësi të pasur që hap mundësi të pafund për gastronominë. Për këtë

shfaqje me rëndësi të madhe në qytetin e Londrës

Lojërat në Globe të Shekspirit

Globe e Shekspirit pa humbur konsiderohet si vendi i përsosur për të përfaqësuar shfaqje të ndryshme në qytetin e Londrës, duke pasur nevojë ta vizitoni atë sa herë që po vizitojmë qytetin.

Traditat e Pashkëve në MB

Një nga festivalet më të rëndësishëm të vitit të krishterë festohet në Mbretërinë e Bashkuar në Pashkë. Isshtë plot me zakone, ...

Vende për të blerë në Moskë

Pavarësisht nga historia e saj mijëvjeçare, Moska është një qytet modern ku moda është e pranishme në shumë dyqane të saj të mrekullueshme ...

Dyqane ushqimesh dhe pije në Moskë

Nëse vizitori po kërkon shijshme ruse për të marrë në shtëpi ose pajisje për një udhëtim të gjatë me tren, ne do t'ju tregojmë një udhëzues për dyqanet e ...

Ku të blini në Havana?

Bëni pazar në Havana? Po sigurisht. Edhe pse është e vërtetë, kryeqyteti kuban nuk është një parajsë blerjesh ...

Turizmi Madugandi

Rreth 90 kilometra nga Qyteti i Panamasë është një rajon i përbërë nga popuj të ndryshëm autoktonë të quajtur Madugandí.

Burimet e nxehta të Churín

Me asfaltimin e fundit të autostradës midis Churín dhe Oyón, kjo krahinë po diversifikon ofertën e saj turistike. Përveç

Pazar në Xhamajka

Blerja në Xhamajka është një përvojë më vete. Shitësit në ishull shesin mallra të të gjitha llojeve, nga ...

Fiset e Siberisë

Siberia, ose gjithashtu Azia Veriore, Azia Veriore ose Azia Veriore, është pjesa e Azisë Lindore të Rusisë, një

Zbuloni ishullin Baffin

Ishulli Baffin në territorin kanadez të Nunavut është ishulli më i madh në Kanada dhe i pesti ...

Qytetet e Magnezisë

Qyteti magnez i Thesalisë ishte në territorin kontinental Grek, banorët e tij u larguan për në territore të tjera për të gjetur më shumë koloni ...

Gjeografia në Zvicër

Duke u shtrirë përgjatë anëve veriore dhe jugore të Alpeve, Zvicra përfshin një larmi të madhe peisazhesh ...

Amur, lumi i Dragoit të Zi

Duke formuar një pjesë të kufirit midis Kinës dhe Rusisë, lumi Amur ose lumi i Dragoit të Zi, ka qenë gjatë ...

Jeta e egër e Kanadasë

Një nga përvojat më të mira të udhëtimit në Kanada është turneu në habitatin e faunës së saj të egër. Arinjtë polarë,

Plazhet më të mira në Peru

Peruja ka rreth 2.500 kilometra vijë bregdetare, dhe megjithëse Máncora, Punta Sal, Punta Hermosa, Azi dhe njësoj ...

Gastronomia ruse: meze

Rusia është kryesisht një vend verior me një sezon të gjatë të ftohtë dimri. Kështu që ushqimi duhet t’u japë atyre shumë energji dhe nxehtësi ...

Malet Altai, fauna dhe natyra

Fauna është shumë e larmishme në këtë rajon të madh të maleve Altai. Ka gjitarë të mëdhenj (ariu, rrëqebulli, dreri ...

Manastiret mesjetare në Angli

Lindisfarne, i quajtur ndryshe Saint Island, ndodhet në bregdetin verilindor të Anglisë i cili lidhet me kontinentin nga ...

Monumente fetare në Québec

Bazilika e Sainte-Anne-de-Beaupré është një vend i madh pelegrinazhi katolik romak dhe ka një kopje të Pieta

Ushqim xhamajkane

Kuzhina Xhamajkane është e shëndetshme sepse bëhet me shumë ushqime të papërpunuara, përdor porcione më të vogla mishi, ...

Pite me mish në Angli

Meatloaf është një vakt tradicional dhe i kënaqshëm britanik dhe irlandez me mish dhe perime të mbushura me pure ...

Sallata kanadeze

Ushqimet e preferuara të Kanadezëve ndryshojnë pak nga rajoni në rajon dhe ndikohen shumë nga trashëgimia e tyre ...

Fiset në Parkun Kombëtar Manú

Survival International ka publikuar fotografi nga afër të Mashco-Piro, një popull autokton i izoluar në jug-lindje të Perusë.

Gastronomia e Skocisë

Si pjesë e Britanisë së Madhe, Anglisë Skoceze dhe Uellsit, ata kanë një gastronomi të larmishme të njohur në të gjithë botën….

Ushqim anglez

Gjatë një vizite në Angli, vizitorët e huaj mund të shijojnë një larmi të gjellëve kombëtare dhe ndërkombëtare. Por çfarë të presësh ...

Plazhi Punta Espinillo Uruguaj

Për njerëzit që duan të shkojnë atje dhe që jetojnë në disa lagje në qendër të Montevideo, ata mund të vizitojnë Punta Espinillo në një autobus urban, i cili udhëton për në terminalin Paso de la Arena dhe nga atje marrin një tjetër autobus që do të na lërë në plazhi i Punta Espinillo në Uruguaj.

Historia e kuzhinës Kubane

Kuzhina kubane është rezultat i përzierjes së spanjishtes, ushqimit të aborigjenëve, afrikanëve dhe Karaibeve.

Turizmi rural në Venezuelë

Turizmi rural në Venezuelë po zhvillohet gjithnjë e më shumë falë përmirësimit të infrastrukturës së vendit, siç janë rrugët dhe rrugët e reja që janë krijuar, të cilat lejojnë zhvillimin e ndërmarrjeve të reja të turizmit bazuar në bujqësi dhe ekologji, ka edhe disa site që ofrojnë turizëm termik, burime të nxehta dhe ujëra natyralë si dhe një strehim jetese natyrale në kabina ose shtëpi njëkatëshe.

Receta kuzhine kanadeze

Kuzhina kanadeze ndahet në dy linja kryesore të ndikimit: anglisht dhe frëngjisht. Sidoqoftë, popullatat ...

Dmbëlsirat ruse: Paskha

Paskha është një ëmbëlsirë në formë piramide që shërbehet gjatë Pashkëve në shtëpitë Ortodokse Ruse, ...

Liqenet e Greqisë

Ndër liqenet kryesore në Greqi janë liqenet e Prespës, të cilat janë dy liqene me ujë të ëmbël, në veri ...

Shashlyk, shamitë ruse

Shashlyk është vakti thelbësor i vendit në vendet e ish-BRSS të përgatitur nga një qengj, ...

Vende të shenjta në Kinë

Tai Shan (i njohur gjithashtu si mali Tai, ose mali Taishan) është një nga pesë malet e shenjta Taoiste në Kinë.

Via Egnatia

Via Egnatia u ndërtua në 146 para Krishtit nga Romakët në mënyrë që të bashkonin të vjetrat ...

Southall, India e Vogël e Londrës

Nganjëherë i njohur si India e Vogël, (India e Vogël) Southall është një komunitet i gjallë dhe i larmishëm në rrethin e Londrës ...

Vallet tradicionale ruse

Vallëzimi është një modalitet i shprehjes trupore dhe artistike i rrënjosur thellë në vetëdijen dhe traditat popullore ruse.

Kanada dhe lumenjtë e saj

British Columbia është shtëpia e disa prej lumenjve më të bukur në botë duke garantuar mundësi për argëtim dhe aventurë ...

Plazhet e Kanadasë

Kanada është një nga vendet me vijën më të bregdetit në botë, kjo është arsyeja pse ju mund të shijoni ...

Mali Fuji në dimër

Në muajt dhjetor-shkurt, e cila është periudha e dimrit në Japoni, është gjithashtu një kohë e mirë për të ...

Blerje pa taksa në Barbados

Barbados ka dyqane të mira për Karaibet, kështu që nuk ka shumë për të ofruar me rroba plazhi, bizhuteri, ...

Plazhet e Faro

Një nga vendet simpatike dhe të njohura në Algarve në sezonin e verës është Faro; nje qytet bregdetar ...

Plazhet nudo të Karaibeve I

Besohet se gjetja e plazheve lakuriq është e mundur vetëm në Evropë, por nuk është kështu, në Karaibe ka ...

Festimet e Krishtlindjeve në Skoci

Skocia është më veriorja nga katër kombet përbërëse të Mbretërisë së Bashkuar të cilat, së bashku me Anglinë dhe Uellsin, formojnë ...

Québec në Krishtlindje

Nëse keni një vend për të kaluar Krishtlindjet në Kanada, vendi për të shkuar është Quebec. Keni

Pasuria Natyrore e Chocó

Departamenti i Chocó, i vendosur në perëndim të vendit, dhe me brigje të mrekullueshme në Oqeanin Paqësor, është një territor ...

Katedralja e Uppsala-s

Në Uppsala, i cili është një qytet i vendosur rreth 78 km në veriperëndim të Stokholmit dhe qyteti i katërt më i madh në

Plazhet e Cienfuegos

Qyteti i Cienfuegos është një nga destinacionet e preferuara për turistët në pjesën qendrore të ishullit ...

Llojet e kafesë portugeze

Një detaj për adhuruesit e kafesë. Në Portugali fjala ekspres nuk përdoret dhe varësisht nga qyteti, është ...

Si janë spitalet kineze?

Të udhëtosh në Kinë është një nga përvojat më të mira të jetës. Hapni mendjen për këdo për pafundësinë ...

Ida, mal dyfish i shenjtë

Ka dy male me të njëjtin emër që në mitologjinë greke konsiderohen të shenjtë. Sot një është ...

Pavarësia e Barbados

Më 30 nëntor, Barbados festoi vitin e 45-të të pavarësisë, të cilin e fitoi zyrtarisht më 30 nëntor 1966.

Plazhet e Ravenës, në Itali

Edhe pse është e vërtetë që kur i referohemi Italisë mund të përmendim destinacione të panumërta të të gjitha llojeve si arti ...

Qyteti antik i Pergamit

Pergamum është një qytet antik grek i vendosur në Turqinë e sotme, në Azinë e Vogël, 26 km nga Deti Egje,

Tregjet e Cyrihut

Sa herë që po ecni nëpër Cyrih të Shtunën, duhet të bëni një shëtitje nëpër ...

Turizmi fetar në Venezuelë

Turizmi fetar zakonisht bazohet në besimet e lashta që ishin ofruar nga ish kolonizuesit, në shumë qytete në brendësi traditat fetare ende ruhen dhe shumë kisha që datojnë nga koha e kolonizimit, gjithashtu Venezuela, feston Pashkën një nga kohët më të rëndësishme për fenë katolike dhe është aty kur mijëra besimtarë mblidhen për të festuar këtë festival të rëndësishëm fetar.

Halloween në Angli

Halloween është një festë vjetore që festohet më 31 Tetor në të gjithë Anglinë. Disa njerëz kanë parti Halloween ...

Halloween në Kanada

Halloween festohet në Kanada më 31 Tetor. Shtë një ditë për të festuar natën vetëm në vitin ...

Karnavali dimëror në Kanada

Karnavali i Dimrit është një spektakël për ta përjetuar si familje dhe për ta shijuar në maksimum gjatë dimrit Kanadez. Në mënyrë që…

Qytetet fantazmë në Kanada

Për ata që pëlqejnë legjendat dhe misterin, asgjë më mirë sesa një turne në ato të ashtuquajturat qytete fantazmë që ...