Destinacione ku të jetoni një Krishtlindje e mahnitshme

Pema e Krishtlindjes

Kur afron dimri, arrin i ftohti, gështenjat e pjekura dhe po, edhe Krishtlindjet. Festa më e famshme në botë jo vetëm që bëhet një datë ideale për të qenë me familjen, por edhe për të konsideruar një udhëtim nëse doni t'i shpëtoni darkave tipike masive dhe të shijoni çmimet konkurruese të disa destinacioneve. Këtë vit, Santa Claus mund t'ju kërkojë në këto në vijim destinacione ku të jetoni një Krishtlindje e mahnitshme.

Marok

xhamia në Marok

Fqinji ekzotik i Evropës ka qenë duke u konsoliduar për vite me radhë si një nga destinacionet më kurioze për të shijuar një Krishtlindje të mahnitshme. Mbushur me qytete perandorake të goditura nga nxitimi i pazareve, rrugët etnike nëpër Atlas dhe kampe epike në shkretëtirën e Saharasë, Maroku është plot surpriza për ata që kërkojnë një sezon unik të Krishtlindjeve. Rënie nga Marrakech, kopshtet dhe souks e saj, të lidheni me qytete bregdetare si Essaouira dhe të arrini në shkretëtirë ose, mirë, të eksploroni në veri të vendit përmes mitit Fez dhe Meknes për t'iu afruar Chauen, një qytet interesant i pikturuar blu dhe i bllokuar mes maleve.

NY

New York në Krishtlindje

Kush nuk e ka ëndërruar një Krishtlindjet në New York? Mundet patinazhi në akull në Rockefeller Center dhe pranë pemës së saj të madhe për të përfunduar në Columbus Circle, në Central Park, humbja në një treg të Krishtlindjeve që përfshin deri në 100 stenda të ndryshme, tingëllon mirë, apo jo? Nëse jo, gjithmonë mund të prisni për një prag të Vitit të Ri që arrin kulmin këtu falë Vitit të Ri të festuar në Times Square pasuar nga një lojë befasuese e dritave nga pesë pika të ndryshme të qytetit.

Rovaniemi (Finlandë)

Dritat Veriore në Rovaniemi

Ata thonë se Santa Claus pret gjithë vitin në një fabrikë të humbur ku ai punon me kukudhët e tij duke bërë të gjitha dhuratat që do të kalojnë nëpër oxhaqe në prag të Krishtlindjes. Lajmi i mirë është se ky vend ekziston dhe ndodhet në afërsi të Rovaniemi, një qytet në Laplandën Finlandeze që është shtëpia e fshatit të famshëm Santa Claus, një enklavë ku mund të zbuloni fabrikën dhe shtëpinë e njeriut më të famshëm dhjamor në botë, pasuar nga qëndrimi në iglo, udhëtime me sajë ose, veçanërisht, shikimi i një prej spektakleve natyrore më interesante në botë: Dritat e Veriut!

Fuerteventura

Fuerteventura

A po kërkoni një Krishtlindje të mahnitshme në një vend krejt tjetër? Atëherë nuk është e nevojshme që ju të shkoni në anën tjetër të botës duke i kërkuar: Ishujt Kanarie është një parajsë vetëm dy orë larg me aeroplan, ideal për një pushim të improvizuar. Dhe megjithëse rekomandohen të gjithë ishujt e saj, ne zgjedhim Fuerteventura, "plazhi i Ishujve Kanarie", i cili ju fton në një zhytje dimërore në Atlantik para humbni në vullkanet e saj të fjetur, në qytete të shfletoj si Corralejo apo plazhe si Cofete, i cili evokon një parajsë të përjetshme.

Filipinet

Plazhi Fiilipinas

Nga të gjitha festimet e Krishtlindjeve në botë, Filipinet 'është më e gjata nga të gjitha. Nga fillimi i shtatorit deri më 6 janar, arkipelagu aziatik është i mbushur me festime dhe parada që shkrijnë folklorin kombëtar me ndikimin spanjoll, duke gjallëruar plotësisht rrugët dhe qytetet e gjeografisë së tij. Justifikimi perfekt për udhëtoni në një tropik ku ngrohtësia, plazhet si El Nido apo ishujt magjepsës si Bohol i egër përbëjnë një parajsë për shqisat në të cilat çmimet (përfshirë ato të fluturimit) janë veçanërisht të lira gjatë këtyre muajve.

Praga

Krishtlindjet në Pragë

Kryeqyteti i Republikës Çeke vazhdon të jetë ai destinacion unik për t'u përqendruar në të gjitha sytë kur afrohet sezoni i Krishtlindjeve. I famshëm për shumë Tregjet e Krishtlindjeve që shpalosen në Qytetin e Vjetër (duke përfshirë një Skenë të madhe të Lindjes së Lindjes), duke kaluar nëpër koncertet e muzikës klasike të Operës së Pragës ose rrugëve të saj të zbukuruara për të shëtitur me verë të butë në dorë, Praga është një qytet ideal për atë largim të Krishtlindjes, në të cilin gjithmonë duhet të bëni. Diçka për t’u habitur.

Meksikë

Meksika ne Krishtlindje

Gjigandi meksikan është një aleat unik për të gjitha llojet e planeve të Krishtlindjeve. Nëse doni të përfitoni nga çmimet e reduktuara të vendpushimeve dhe përvojave të saj në Riviera Maya, asgjë më mirë sesa të bëni një fluturim dhe të mirëpritni vitin e ri mes shezlongjeve, plazheve, cenotave dhe rrënojave të Majave. Përndryshe, gjithmonë mund të zgjidhni vizita edhe më të veçanta siç është ajo në qytetin e San Miguel de Allende, ku qirinjtë, piçatat dhe gotat e grushtit ngrohin një Krishtlindje unike të shënuar nga folklori kaq karakteristik i vendit të mariachis.

Amsterdam

Serioziteti i asaj feste familjare? Orët dhe orët duke bërë një pulë të pjekur së bashku me pjesën tjetër të darkës? Nëse po kërkoni të arratiseni nga Krishtlindjet çdo vit, Amsterdami është ndoshta opsioni më i mirë. I rastësishëm dhe unik, qyteti holandez është ndër kanalet e saj, kafenetë dhe atraksionet kulturore justifikimi më i mirë për një Krishtlindje të mrekullueshme për t'u plotësuar me tregjet e Krishtlindjeve, koncerte të muzikës klasike, por, veçanërisht, ajo shfaqje e quajtur Festa e dritave që nga fundi i nëntorit deri në fillim të janarit përmbyt qendrën e qytetit me drita LED. Kunji i sigurisë.

Salzburg

Salzburg në Krishtlindje

Qyteti austriak është gjithashtu një tjetër nga ata qytete evropianë idealë për t’u humbur gjatë ditëve të dhjetorit falë gamës së gjerë të opsioneve: ju mund të vizitoni tregjet e tij të Krishtlindjeve dhe të shijoni një koncert të muzikës klasike në qytetin ku lindi Mozart, ndër të tjera. mundësitë. Po kështu, nëse udhëtoni në ndonjë prej fundjavave para Krishtlindjes, mund të habiteni nga Festivali Krampus Runs, një ngjarje me protagonist një demon tipik lokal i cili shërben si maskim për disa vendas që bëjnë rrugën e tyre me goditje.

Madrid

Plaza de Sol në Krishtlindje

Fotografi e Mirador Madrid

Kryeqyteti spanjoll është gjithmonë një mundësi e mirë kur bëhet fjalë për të përjetuar një Krishtlindje plot surpriza: shëtisni nëpër shumë tregje, mendoni për dekorimet, bëni një festë të Krishtlindjes në baret e modës ose, akoma më mirë, prisni për 31 Dhjetorin në atë që të Puerta del Sol bëhet vendi më ikonik në Spanjë. Sepse po, ju e dini që gjithmonë keni dashur ta kaloni fundin e vitit duke ngrënë rrush në zemër të vendit.

Në cilën prej këtyre destinacione do të jetonit një Krishtlindje befasuese?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*