Vendpushimet më të mira të skive në Andorra dhe Spanjë

Pas përfundimit të verës, është koha të mendojmë për largimet tona të rradhës. Kështu, midis shumëllojshmërisë së gjerë të mundësive ekzistuese është opsioni i kaloni disa ditë duke shijuar borën dhe duke bërë ski në stacione të ndryshme në Andorra ose Spanjë.

Pasi nuk është gjithmonë e lehtë të thuash nga një stacion specifik, më poshtë do të jeni në gjendje të dini disa detaje të vendpushimeve më të mira të skive në këto territore.

Grandvalira

Vendpushimi i skive Grandvalira ndryshon nga të tjerët duke qenë më i madhi nga të gjitha Pirenejtë. E vendosur në Principatën e Andorrës, ajo aktualisht ka më shumë se 200 kilometra shpate të skajshme. Një nga karakteristikat kryesore të këtij stacioni është ai specializim në ski alpin: një sport që konsiston në zbritjen e një piste në kohën më të gjatë të mundshme, gjurmimin e një rruge veçanërisht dredha-dredha. Ju mund të gjeni më të mirën Arratisjet në Andorra me Esquiades.com.

Baqueira Beretë

Gjurmët në Baqueira Beret

Baqueira Beret është, nëse është e mundur, një nga vendpushimet më të famshme të skive në Spanjë, meqenëse në të marrin pjesë një mori e madhe njerëzish të famshëm, ndër të cilët shquhet vetë Mbreti Felipe VI. Ky stacion ka një numër të madh të pjesëve të krijuara për t'u përshtatur në nivele të ndryshme të vizitorëve të tij. Këto shtigje shtrihen në më shumë se 155 kilometra. E vendosur në Luginën Arán, në Pirenejtë Katalonje, duke e vizituar atë ju mund të përfitoni nga ajo për të shijuar gjithashtu peisazhet e mrekullueshme dhe gastronominë e shijshme të zonës.

Formigale

Stacioni formigal ka 97 shpate të skive që shtojnë gjithsej 157 kilometra. Ky stacion ka gjithashtu dy parqe dëbore, dy bordura dhe një udhë dëborë. Kompleksi gjithashtu ofron shërbime të tjera të tilla si skive për ski malore ose udhëtime me sajë. Një nga tiparet diferencuese të Formigal është se ndan kalimin e saj të skijimit me stacionin Panticosa, kështu që ju jo vetëm që mund të bëni ski në të dy stacionet, por edhe të relaksoheni në banjën e vendosur në atë të fundit. Stacioni Formigal ndodhet në provincën Huesca.

La Molina

E vendosur në rajonin e Cerdaña, në Katalonjë, stacioni La Molina është i vogël në madhësi, por jo për atë arsye të një cilësie më të ulët. Në total, vendpushimi ka 54 shpate që grumbullojnë gjithsej 61 kilometra të kalueshëm. Stacioni La Molina është i njohur ndërkombëtarisht për pritjen e një numri të mirë të ngjarje ndërkombëtare në botën e skive. Ndër shërbimet e tij është e mundur të gjesh udhëtime në pastruesit e dëborës, dalje në automjetet e dëborës dhe sajë, ndër të tjera.

Sierra Nevada

Pushimi i skive Sierra Nevada është i njohur gjerësisht për të qenë një nga vendpushimet më të mira në Spanjë. Në vitet e fundit, stacioni ka spikatur edhe për vetën e tij programim i gjerë që synon fëmijët. Në këtë mënyrë, vendpushimi Sierra Nevada ka shpate të dizajnuara për praktikën më të vogël të shtëpisë, si dhe një park aventureske që përfshin atraksione të tilla si një slitë rul dhe mini sajë me motor. En Esquiades.com Ju mund të gjeni të gjitha ofertat si për stacionin Sierra Nevada ashtu edhe për shumë të tjerë të vendosur në Spanjë, Andorra dhe Francë.

Cerler

Stacioni Cerler është stacioni më i lartë i skive në Pyrenees Aragonese. E vendosur në Luginën e Benasque, Cerler ndryshon nga të tjerët sepse është e rrethuar nga peisazhe spektakolare dhe maja të larta. Po kështu, stacioni Cerler ka shpatet më të mëdha që mund të gjenden në zonë, duke filluar nga 1.500 deri në 2.700 metra. Kompleksi ka 79 kilometra shpate të shkathëta, të dizajnuara për shkallë të ndryshme të të mësuarit të vizitorëve të tij.

Boi-Taül

Cilësia e borës është një nga aspektet më pozitive të vendpushimit Boi-Taül. I vendosur në provincën e Lleida, stacioni ka një numër të madh të vrapimeve të kuqe, kështu që pjesa më e madhe e kompleksit është projektuar për skiatorë të niveleve të mesme dhe të larta, jo për njerëzit që janë ende duke filluar në praktikën e skive. Stacioni gjithashtu ka një zonë të rezervuar për parkun e dëborës, të njohur si "Përvoja e Lirë". Gjithashtu, një element tjetër i favorshëm i stacionit Boi-Taül është se zakonisht nuk është shumë i mbushur me njerëz.

Astun

Ky stacion ndodhet në zemër të Luginës së Aragonës, konkretisht në komunën e Jaca. Kompleksi ka një numër të madh të shërbimeve të restorantit dhe 50 kilometra shpatet e skive. Për shkak të vendndodhjes së tij, vendpushimi i skive Astún kombinon në mënyrë të përsosur sportet me aktivitetet e turizmit dhe kohës së lirë. Në këtë mënyrë, një largim në Astún mund të përfshijë një larmi të madhe iniciativash që shkojnë përtej skive..

Vallnord

Në Andorra, vendpushimi i skive Vallnord është në luginat Arcalís dhe La Massana. Moreshtë më shumë se 68 pistë gjithsej 93 kilometra, plot me një borë me cilësi të lartë, e garantuar nga vendndodhja gjeografike e stacionit. Kompleksi gjithashtu ka një park biçikletash për adhuruesit e biçikletës malore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*