Feja në Angli

Imazhi | Wikipedia

Që nga shekulli i XNUMX-të, feja më e praktikuar në Angli që ka gëzuar statusin zyrtar në vend ka qenë Anglikanizmi, një degë e Krishterimit.. Sidoqoftë, evolucioni i ngjarjeve dhe fenomeneve historike si imigracioni ka bërë që besime të ndryshme të bashkëjetojnë brenda kufijve të saj. Në postimin tjetër rishikojmë se cilat janë fetë më të praktikuara në Angli dhe disa kuriozitete të tyre.

Anglikanizëm

Feja zyrtare e Anglisë është anglikanizmi, e cila praktikohet nga 21% e popullsisë. Kisha e Anglisë mbeti e bashkuar me Kishën Katolike deri në shekullin e XNUMX-të. Kjo lind me dekretin e Mbretit Henry VIII pas aktit të epërsisë në 1534 ku ai e shpall veten kreun suprem të Kishës brenda mbretërisë së tij dhe ku ai urdhëron nënshtetasit e tij të ndahen nga bindja fetare ndaj Papës së Klementit VII, i cili kundërshtoi faktin që monarku u divorcua nga Mbretëresha Catherine of Aragon për t'u martuar me të dashurën e tij Ana Bolena.

Akti i Tradhëtive i të njëjtit vit përcaktoi se ata që e refuzuan këtë akt dhe i privuan mbretit dinjitetin e tij si kryetar i Kishës së Anglisë ose pretenduan se ai ishte heretik ose skizmatik do të akuzoheshin për tradhti të lartë me dënim me vdekje. . Në 1554 Mbretëresha Mary I e Anglisë, e cila ishte një katolike e devotshme, e shfuqizoi këtë akt, por motra e saj Elizabeta I e rivendosi atë me vdekjen e saj.

Kështu filloi një periudhë e intolerancës fetare kundër katolikëve duke deklaruar betimin për Aktin e Supremacisë të detyrueshëm për të gjithë ata që do të mbanin pozicione publike ose kishtare në mbretëri. Në njëzet vitet e fundit të qeverisë së Elizabetës I, ndërsa katolikëve iu hoq fuqia dhe pasuria, pati shumë vdekje të katolikëve të urdhëruar nga mbretëresha që i bëri ata martirë të shumtë për Kishën Katolike siç ishte Jesuit Edmundo Campion. Ai u shenjtërua nga Papa Paul VI në 1970 si një nga dyzet martirët e Anglisë dhe Uellsit.

Doktrina anglikane

Mbreti Henri VIII ishte katolik anti-protestant dhe i devotshëm teologjikisht. Në fakt, ai u shpall "Mbrojtës i Besimit" për refuzimin e tij ndaj Lutheranizmit. Sidoqoftë, për të siguruar anulimin e martesës së tij ai vendosi të shkëputej me Kishën Katolike dhe të bëhej kreu suprem i Kishës së Anglisë.

Në nivelin teologjik, anglikanizmi i hershëm nuk ishte shumë i ndryshëm nga katolicizmi. Sidoqoftë, një numër në rritje i udhëheqësve të kësaj feje të re treguan simpatitë e tyre ndaj Reformatorëve Protestantë, veçanërisht Calvin dhe rrjedhimisht kisha e Anglisë gradualisht evoluoi drejt një përzierje midis traditës katolike dhe Reformës Protestante. Në këtë mënyrë, anglikanizmi shihet si një fe që toleron një larmi të gjerë dhe të larmishme doktrinash përveç elementeve thelbësore të krishterimit.

Imazhi | Pixabay

Katolicizëm

Me pak më pak se 20% të popullsisë, katolicizmi është feja e dytë e praktikuar nga anglezët. Në vitet e fundit kjo doktrinë po përjeton një rilindje në Angli dhe çdo ditë ka më shumë në vend. Arsyet janë të ndryshme, megjithëse dy kanë një peshë më të madhe: nga njëra anë, rënia e Kishës së Anglisë pasi disa prej besimtarëve të saj janë kthyer në katolicizëm për shkak të ngjashmërisë në besim ose thjesht kanë përqafuar ateizmin. Nga ana tjetër, shumë emigrantë katolikë kanë mbërritur në Angli të cilët praktikojnë në mënyrë aktive bindjet e tyre, duke i dhënë kështu një frymë ajri të freskët komunitetit katolik.

Gjithashtu ka ndihmuar në ringjalljen e katolicizmit në Angli që figurat publike në pozicionet përkatëse e kanë shpallur veten hapur katolikë në një vend ku deri para pak kohësh këta besnikë jetonin në ostracizëm dhe ishin të ndarë nga pozitat publike civile dhe ushtarake. Një shembull i të famshëmve katolikë në Angli është Ministri i Punës Iain Duncan Smith, Drejtori i BBC Mark Thompson ose ish Kryeministri Tony Blair.

Imazhi | Pixabay

Islam

Feja e tretë më e praktikuar nga popullata në Angli është Islami, me 11% të banorëve të saj dhe është besimi që është rritur më shumë në dekadat e fundit sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare. Shtë në kryeqytetin, Londër, ku një numër më i madh i muslimanëve janë përqendruar të ndjekur nga vende të tjera si Birmingham, Bradford, Manchester ose Leicester.

Kjo fe lindi në vitin 622 pas Krishtit me predikimin e Profetit Muhamed në Mekë (Arabia Saudite e sotme). Nën udhëheqjen e tij dhe të pasardhësve të tij, Islami u përhap me shpejtësi në të gjithë planetin dhe sot është një nga fetë me numrin më të madh të besimtarëve në Tokë me 1.900 miliardë njerëz. Për më tepër, myslimanët janë shumica e popullsisë në 50 vende.

Islami është një fe monoteiste e bazuar në Kuran, premisa themelore e të cilit për besimtarët është se "Nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi është profeti i tij".

Imazhi | Pixabay

Hinduizmi

Feja tjetër me numrin më të madh të besimtarëve është hinduizmi. Ashtu si me Islamin, emigrantët hindu që erdhën për të punuar në Angli sollën zakonet dhe besimin e tyre me vete. Shumë prej tyre u transferuan për të punuar në Mbretërinë e Bashkuar pas pavarësisë së Indisë në 1947 dhe me luftën civile në Sri Lanka që filloi në vitet 80.

Komuniteti hindu ka përmasa të konsiderueshme në Angli, kështu që në 1995 u ngrit tempulli i parë hindu, në veri të kryeqytetit anglez në Neasden, në mënyrë që besimtarët të luteshin. Isshtë vlerësuar se në botë ka 800 milion Hindusë, duke qenë një nga fetë me më besnikët në botë.

Doktrina hindu

Ndryshe nga fetë e tjera, hinduizmi nuk ka një themelues. Nuk është një filozofi ose një fe homogjene por një grup besimesh, ritet, zakone, kulte dhe parime morale që përbëjnë një traditë të përbashkët, në të cilën nuk ka asnjë organizim qendror ose dogma të përcaktuara.

Megjithëse panteoni hindu ka perëndi dhe gjysmëperëndi të shumta, shumica e besimtarëve janë të përkushtuar ndaj manifestimit të trefishtë të perëndisë supreme të njohur si Trimurti, trinisë hindu: Brahma, Visnu dhe Siva, përkatësisht krijues, ruajtës dhe shkatërrues. Secili zot ka avatarë të ndryshëm, të cilët janë një rimishërim i perëndisë në Tokë.

Imazhi | Pixabay

Budizëm

Alsoshtë gjithashtu e zakonshme të gjesh ndjekës të Budizmit në Angli, veçanërisht nga vendet aziatike që kanë një histori të përbashkët me Anglinë si rezultat i perandorisë angleze të vendosur në atë kontinent deri në shekullin e XNUMX-të. Nga ana tjetër, ka pasur gjithashtu një numër të lartë të konvertimeve në këtë fe nga besime të tjera.

Budizmi është një nga fetë e mëdha të planetit sipas numrit të ndjekësve të tij. Ajo paraqet një larmi të madhe të shkollave, doktrinave dhe praktikave që nën kriteret gjeografike dhe historike janë klasifikuar në Budizëm nga veriu, jugu dhe lindja.

Doktrina budiste

Budizmi u shfaq në shekullin V para Krishtit nga mësimet e dhëna nga Siddhartha Gautama, themeluesi i saj, në Indinë Verilindore. Prej atëherë, ajo filloi një zgjerim të shpejtë në Azi.

Mësimet e Budës përmblidhen në "Katër të Vërtetat Fisnike", duke qenë dogma e tij kryesore, ligji i Karmës. Ky ligj shpjegon se veprimet njerëzore, qofshin të mira apo të këqija, kanë pasoja në jetën tonë dhe në mishërimet e radhës. Po kështu, Budizmi hedh poshtë determinizmin sepse qeniet njerëzore janë të lira të formësojnë fatin e tyre bazuar në veprimet e tyre, megjithëse mund të trashëgojnë pasoja të caktuara të asaj që kanë përjetuar në jetën e kaluar.

Imazhi | Pixabay

Judaizëm

Judaizmi është gjithashtu i pranishëm në Angli dhe është një nga fetë më të vjetra në botë, qenia e parë e një lloji monoteist, pasi që afirmon ekzistencën e Zotit të vetëm të plotfuqishëm dhe të gjithëdijshëm. Krishterimi rrjedh nga Judaizmi sepse Dhiata e Vjetër është pjesa e parë e Biblës së Krishterë dhe Jezusi, biri i Zotit për të krishterët, ishte me origjinë hebraike.

Doktrina hebraike

Përmbajtja e doktrinës së saj përbëhet nga Tevrati, domethënë, ligji i Zotit i shprehur përmes urdhërimeve që ai i dha Moisiut në Sinai. Përmes këtyre urdhërimeve, qeniet njerëzore duhet të sundojnë jetën e tyre dhe t'i nënshtrohen vullnetit hyjnor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   qesharak dijo

    ku jane perqindjet