Historia e kriketit

Ndeshje kriket

El kriket Isshtë një nga sportet më ikonike në Ishujt Britanikë. Kjo lojë shkopi dhe topi, shumë e ngjashme në shumë aspekte me të baseball Amerikan, nuk është vetëm shumë i njohur në Mbretërinë e Bashkuar, por edhe në vendet e tjera të Federatë dhe në territoret që dikur ishin koloni të Perandorisë Britanike si India ose Pakistani.

Në thelb kriket luhet midis dy ekipeve me njëmbëdhjetë lojtarë. Fusha ka përmasa rreth 20 metra dhe ka një gol të vogël me tre shkopinj në secilin skaj. Rregullorja është komplekse, dhe gjithashtu ka shumë variante të lojës.

Ndër veçoritë më të shquara të kriketit është kohëzgjatja e ndeshjeve (Disa mund të zgjasin deri në pesë ditë!) Si dhe uniformat kurioze të lojtarëve dhe gjyqtarëve, në të cilat Ngjyra e bardhe.

Origjina e kriketit

kriket

Lojtar kriket

Referencat e para historike për kriket datojnë në asgjë më pak se shekulli i XNUMX-të. Besohet se loja origjinën në qarqet juglindore të Inglaterra, ku ai njihej me emrin e kreketa. Ndoshta në fillimet e tij ishte thjesht një argëtim për fëmijët.

Gjithashtu nuk është shumë e qartë origjina etimologjike e fjalës kriket. Duket se do të ishte një term i prejardhur nga fjala e vjetër angleze "cryce" ose "cricc", që do të thotë shkop ose shkop, duke iu referuar shkopit. Interesante, në të gjithë Kanalin Anglez, në FrancëNë të kaluarën, fjala "kriket" përdorej për t'iu referuar një shkopi ose shkopi.

Ekziston akoma një teori tjetër që mbron Origjina Hollandeze e fjalës dhe që madje ndërmarrjet që loja do të ishte krijuar në Flanders në vend të Anglisë.

Ajo që është pa dyshim është se kriket u bë shumë popullor gjatë gjithë shekullit të shtatëmbëdhjetë. Aq shumë sa që disa autoritete fetare lokale në Anglinë e vjetër madje ndaluan lojërat e fatit sepse i tërhiqte shumë famullitarët nga detyrat e tyre.

Evolucioni i lojës

Në shekullin e XNUMX-të, kriket ishte përhapur tashmë në të gjithë Britaninë e Madhe. Komunitetet u përballën me njëri-tjetrin në garat që ngritën pasione dhe rreth të cilave u bënë baste të mëdha.

Rregullorja u standardizua falë formulimit të "Ligjet e kriketit", e cila edhe sot ruhet me xhelozi nga Klubi Kriket Marylebone (MCC) i LondrësTë njëjtat rregulla janë ruajtur deri më sot me shumë pak modifikime.

Kampionati i parë zyrtar i kriketit u mbajt në 1890. Tetë skuadra morën pjesë në të dhe garuan për t'u bërë kampione të Sussex County.

foto e vjetër cricke

Ekipi kriket nga «Epoka e Artë»

Periudha midis 1895 dhe 1914 (viti i fillimit të Luftës së Parë Botërore) njihet si "Epoka e Artë e Kriketit". Pothuajse çdo qark në Angli mbajti kampionatet e tyre lokale dhe u zhvilluan rivalitete të mëdha historike. Përveç kësaj, në këto vite shumë lojtarë u kthyen në profesionistë. Prania e tyre në fushat e lojës tërhoqi turma të mëdha dhe zgjoi pasionin tek tifozët.

Para se futbolli të impononte më në fund ligjin e tij dhe të bëhej lojë e bukur, jo vetëm në Angli, por në të gjithë botën, kriket mbretëronte në Ishujt Britanikë si sport i madh kombëtar.

Kriket në botë

Me zgjerimin e Perandorisë Britanike, kriket filluan të "eksportohen" në gjerësi të tjera nga marinarët dhe kolonët anglezë. Kështu, sporti zuri rrënjë në territore aq larg njëri-tjetrit sa Kanadaja, Afrika e Jugut ose Australia.

Në 1844, u zhvillua ndeshja e parë ndërkombëtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Nga ana tjetër, nga turneu i një ekipi anglez nëpër tokat Australiane midis 1876 dhe 1877 do të lindte rivaliteti midis dy vendeve. Përballja midis Anglisë dhe Australisë e zhvilluar në Melbourne Cricket Ground në 1882 lindi lindja e Hiri, një garë historike midis dy vendeve që edhe sot përjetohet me intensitet të madh.

Sidoqoftë, aty ku kjo lojë ishte më e suksesshme ishte në nënkontinentin Indian, ku në disa vende ajo ende mban kategorinë e sportit kombëtar edhe sot.

kriket në azi

Mosmarrëveshja e një ndeshje kriket të rivalitetit maksimal midis Indisë dhe Pakistanit

Që nga viti 1976 Kupa e Botës në kriket të ekipeve kombëtare. Vendi që ka fituar më shumë herë ka qenë Australia (5 tituj) e ndjekur nga India (2) dhe ekipi i West Indies (2), i cili bashkon kombet anglishtfolëse të rajonit të Karaibeve. Anglia dhe Sri Lanka të dy kanë arritur të fitojnë titullin në një rast.

Vendet e tjera pjesëmarrëse në Kupën Botërore të Kriketeve janë Afganistani, Bangladeshi, Irlanda, Zelanda e Re, Pakistani, Afrika e Jugut dhe Zimbabve. Kampionati tjetër botëror në kriket do të mbahet në Indi në vitin 2023.

El Këshilli Ndërkombëtar i Kriketit (ICC), me seli në Dubai, është organi ndërkombëtar që qeveris destinacionet e këtij sporti. Aktualisht ka më shumë se njëqind vende anëtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*