Stadiumet më të mira të futbollit në Angli

Stadiumet më të mira të futbollit në Angli

Anglia është një vend tradicionalisht i futbollitPra, nuk është aspak e habitshme që disa nga stadiumet më të mira të futbollit në Angli dhe në të gjithë botën gjenden këtu. Sigurisht gjatë një vizite në këtë vend mund të vizitoni shumë vende historikeSidoqoftë, është gjithashtu një fakt që vizita në një stadium futbolli mund të jetë një përvojë unike dhe e paharrueshme.

Mund të thuhet se stadiumi më i mirë i futbollit në Angli është stadiumi Wembley, shtëpia zyrtare e ekipit kombëtar të Anglisë dhe më e madhja në të gjithë vendin. Ai u përurua në vitin 2007 dhe ka një kapacitet për rreth 90.000 tifozë, por gjithashtu dallohet duke ofruar disa nga lehtësitë dhe shërbimet më të mira.

Një tjetër nga Stadiumi më i popullarizuar i futbollit në Angli është Old Trafford, shtëpia e ekipit të famshëm të Manchester United. Ky stadium është ndërtuar në vitin 1910 dhe ka një kapacitet për 75.765 tifozë, përveç që tashmë ka pritur një finale të Ligës së Kampionëve në 2003.

Nga ana e saj, stadiumin Emirates të ekipit të Arsenalit, Alsoshtë gjithashtu një nga më modernet dhe më të famshmet në të gjithë Anglinë. Ajo është e vendosur në qytetin e Londrës, ka një kapacitet për afërsisht 60.000 njerëz dhe kostoja e tij besohet të ketë arritur 390 milion euro.

Më në fund Stadiumi St. James Park i Newcastle United është gjithashtu një nga stadiumet më tradicionale në Angli. Ai ka kapacitet për 52.000 tifozë dhe përveç futbollit, ai ka qenë gjithashtu skena e ngjarjeve të tjera mjaft të rëndësishme sportive siç janë Lojërat Olimpike të Londrës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*