Trëndafili Tudor, lulja kombëtare e Anglisë

Tudor Rose

La Tudor Rose (nganjëherë quhet Union Rose ose thjesht Trëndafili anglez) është emblema heraldike kombëtare e Anglisë që nga Mesjeta e vonë. Kjo lule e ka marrë emrin nga Shtëpia e Tudorit, dinastia që bashkoi shtëpitë fisnike të Lancaster dhe York.

mburojat tradicionale të Anglisë, kjo trëndafil shfaqet e përfaqësuar me pesë petale të bardha (që përfaqësojnë Shtëpinë e Jorkut) dhe pesë të tjera të kuqe (për atë të Lancaster). Sidoqoftë, në botën e floristikës, trëndafili i Tudor është rozë, një nuancë që është rezultat i përzierjes së trëndafilit të kuq dhe trëndafilit të bardhë.

Origjina historike

Trëndafili Tudor ka një ngarkesë të fuqishme simbolike pasi përfaqëson fundin e thirrjes Lufta e Trëndafilave, konflikti i armatosur që u përball me dy familjet më të fuqishme aristokrate në Angli gjatë shekullit të XNUMX-të.

Lufta përfundoi me fitoren e Henry të Lancaster në Beteja e Fushës Bosworth (1485) Fituesi e shpalli veten mbret me emrin e Henry VII, edhe pse një vit më vonë ai e mori për grua Elizabeta e Jorkut, duke bashkuar të dy familjet dhe duke konkretizuar pajtimin. Për të ilustruar këtë unitet të ri në një simbol të vetëm, u miratua trëndafili me dy ngjyra (trëndafili më vonë rozë), i cili që nga ai moment do të njihet si trëndafili Tudor ose trëndafili i bashkimit.

Përtej legjendës, realiteti historik pohon se gjatë Luftës Civile të përgjakshme Angleze ekzistonte vetëm simboli i trëndafilit të bardhë, i përdorur nga Shtëpia e Jorkut. Me sa duket, trëndafili i kuq u miratua pas përfundimit të konfliktit me qëllimin e vetëm të krijimit të stemës së re. Një medium propagandistik i kohës për të konsoliduar unitetin e ri kombëtar dhe për të vulosur plagët e vjetra.

Tudor Rose

Trëndafili Tudor, rezultati i bashkimit midis stemave të Shtëpisë së Lancaster (trëndafili i kuq) dhe Shtëpisë së York (trëndafili i bardhë).

Që atëherë, gjatë gjithë historisë së Anglisë trëndafili Tudor është përfaqësuar në mënyrat më të ndryshme. Ndonjëherë si një trëndafil i dyfishtë, të tjerët me njëra nga trëndafilat e mbivendosur në tjetrën dhe, më zakonisht, si një e vetme trëndafil i shkrirë. Përfaqësimi i trëndafilit në krye me një kurorë është gjithashtu shumë i zakonshëm, si një simbol i monarkisë së unifikuar britanike.

Tudor u rrit: simboli i Anglisë

Sot, trëndafili i Tudor konsiderohet si simbol zyrtar i Anglisë, megjithëse jo i Mbretërisë së Bashkuar. Në realitet, secili prej katër kombeve që përbëjnë vendin përdor stemën e vet: Skoci ka gjembin, Uells preshin e Irlanda e Veriut kasolle, e cila është gjithashtu simboli i Republikës së Irlandës.

Trëndafili Tudor gjendet në stemën zyrtare të Gardianëve të Kulla e Londrës dhe trupi i rojeve të Mbretëreshës. Ai gjithashtu u shfaq për shumë vite në anën e pasme të Monedhë 20 pene. Sigurisht, ai gjithashtu kryeson stemë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Gjykata e Lartë nga ky vend.

Përveç kësaj, tifozët e regbi ata e dinë shumë mirë se trëndafili i unionit është i pranishëm në fanellat e lojtarëve të ekipit kombëtar të Anglisë.

Skuadra e regbit në Angli

Lojtarët e ekipit ragbi anglez, me trëndafilin në gjoks

Shumë qytete dhe qytete angleze veshin me krenari Trëndafili anglez në simbolet tuaja lokale. Një nga më të njohurit është Sutton Coldfield, afër Birmingham, të cilit Henry VIII i dha statusin e Ciudad Real. Trëndafili i Tudor shfaqet gjithashtu në stemën e qytetit universitar të Oxford.

Në mënyrë të ngjashme, duhet të theksohet se trëndafili përdoret në të gjitha dokumentet dhe faqet e Angli zyra turistike (Vizitoni Anglinë), megjithëse me një dizajn pikturë njëngjyrëshe.

Trëndafili larg Anglisë

Por gjithashtu trëndafili i famshëm i bashkimit shfaqet në vende të tjera larg Anglisë. Për shembull, rrethi dhe qarku i Mbretëreshat në New York City, mban një trëndafil Tudor në flamurin e saj dhe vulën zyrtare. Gjithashtu banderola e Annapolis në Maryland, përmban një trëndafil Tudor krahas një gjembi skocez, të dy në krye me një kurorë.

Pa u larguar nga Shtetet e Bashkuara, ekziston një tjetër kurioziteti historik dhe gjeografik në shtetin e Karolinës së Jugut. Aty mund të gjejmë një qytet të quajtur York, i njohur si "qyteti i trëndafilit të bardhë". Vetëm 50 kilometra larg, duke shkuar në juglindje dhe pa lënë shtetin, ekziston një qytet tjetër që mban emrin e Lancaster. Dhe pseudonimi i këtij qyteti është, sigurisht, "qyteti i trëndafilit të kuq".

Më në fund, ne gjithashtu mund të gjejmë trëndafilin Tudor në stemë e Kanadasë, një gjurmë e epokës koloniale britanike që ka qëndruar me kalimin e kohës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*