Turizmi natyror në Angli

Turizmi natyror

Sot ne propozojmë të zbulojmë një destinacion klasik në një mënyrë tjetër, pasi ky vend e ka bukuritë e mëdha natyrore të përgatitur për të pritur udhëtarët me interesa të qëndrueshëm. Tjetra ne sjellim opsionet e turizmi i natyrës në Angli.

Bristol

Një qytet në Mbretërinë e Bashkuar që gati fiton titullin e Kryeqytetit më të Gjelbër të Evropës, është qyteti i parë i çiklizmit në vend.

hideudikamon

Vend për të vëzhguar jetën e zogjve, Somerset, një qytet ku ekziston edhe një fenomen në të cilin zogjtë kalojnë qiellin në tufa të mëdha duke kënduar një melodi të bukur dhe të ashpër që pushton këdo. Ndodh vetëm në vjeshtë

Parku Kombëtar Dartmoor

E vendosur në brendësi, ajo ka sipërfaqe të shumta të ekspozuara të granitit të njohura si tors.

Parku kombëtar Exmoor

Shtë afër Somerset, ideal për biçikletë, ecje ose hipur në kalë. Edhe kampe në të egra. Diçka që nuk mund ta humbni pasi është një nga vendet e pakta në Angli ku lejohet.

Rruga Bregdetare Jugperëndimore

Bashkohuni me veriun dhe jugun ekstrem. Asgjë më mirë sesa të bësh një turne në këmbë. Alsoshtë gjithashtu një shteg i rekomanduar për çiklistët pasi ata mund të ecin në heshtje, si dhe të shijojnë një rrugë të bukur që kalon përgjatë shtigjeve të vjetra të North Devon.

Lundrime në Ilfracombe

Ideale për të parë balena dhe delfinë, arritja në ishullin e virgjër të Lundy mund të jetë me anije ose duke marrë një udhëtim me kanoe poshtë lumit. Në Dart ka një ujëvarë në mes të një ambienti xhungle ku pishina të bukura natyrore presin të zhyten.

Projekti Eden

Çerdhja më e madhe në botë, është bërë një përmbledhje e shkëlqyeshme e bimëve që vijnë nga i gjithë planeti. Qëllimi është krijimi i vetëdijes për nevojën e kujdesit për biodiversitetin për brezat e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*