Ushqim tradicional në Mbretërinë e Bashkuar

Ushqim tipik

Nëse jeni një udhëtar që ju pëlqen turizmi gastronomik me siguri keni dëgjuar që britanikët nuk janë saktësisht të famshëm për të patur ushqim të shijshëm. Nëse e keni këtë koncept në këtë artikull, ne duam të vërtetojmë se ajo që ndodh është sepse shumë pak njerëz e dinë me të vërtetë se çfarë ushqim tradicional në Mbretërinë e Bashkuar.

Përkundër këtyre paramendimeve dhe ideve të gabuara, britanikët kanë një larmi të gjellëve tipike, shumë të shijshme dhe që ndryshojnë shumë nga një rajon në tjetrin.

Këto janë 3 nga pjatat kryesore kjo mund të bëjë që të ndryshoni mendim përgjithmonë.

  • MENGJESI I PLOTE ANGLISHT (Mëngjes i plotë në anglisht) ashtë një pjatë që përbëhet nga shirita proshutash, sallamesh, vezësh të skuqura, fasule, patate dhe bukëpjekje të skuqura në formën e hamburgerave, suxhukëve të gjakut, domates së skuqur dhe kërpudhave, të gjitha këto shoqërohen shumë mirë zakonisht shërbehet në njërën anë të pllakës.
  • PJESA E Diel i njohur gjithashtu si "Darka e së Dielës". Zakonisht përbëhet nga mishi i pjekur i cili mund të jetë mish pule, viçi, qengji ose mishi i derrit i shoqëruar me patate të paraqitur ose në patate të pjekura ose pure patatesh me "puding Yorkshire", i cili është një brumë i pjekur i bërë nga mielli, vezët dhe qumështi, gjithashtu shohim perime dhe lëng mishi në pjatë.
  • PESHKU DHE patate të skuqura, peshku dhe patatet e famshme. Kjo pjatë tipike britanike kombinon patatet e skuqura që shërbehen me peshq të shijshëm të goditur në një pjatë. Peshku i përdorur zakonisht është merluc, hake ose gjithashtu fenomen. Patatet kanë vetëm shijen e kripës dhe uthullës.
    Ne ju rekomandojmë që të flisni me vendasit për të kërkuar më shumë informacion në lidhje me restorantet e mira ushqimore tradicionale dhe të mos mashtroheni nga paramendimet e kësaj kulture britanike.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*