Si festohet Dita e Tre Mbretërve në Argjentinë

Janar 6

6 janari është një nga ditët më të parashikuara të vitit për fëmijët në shumë vende të botës. Dita e tre Mbretërve në Argjentinë Alsoshtë gjithashtu një datë magjike dhe e veçantë, dita e shumëpritur kur Melchior Caspar dhe Balthazar ata sjellin dhurata në më të voglin e shtëpisë.

Shtë e vërtetë që nuk është një traditë unike në këtë vend. Siç dihet, është një zakon që bazohet në historinë e shpjeguar në Ungjill sipas Shen Mateut, atë të Magët e Lindjes i cili udhëtoi duke ndjekur yllin e Betlehemit për t'i dhënë haraç fëmijës Jezus. Tradita e dhuratave në këtë ditë përpiqet të imitojë dhuratat që mbretërit i sollën: ar, temjan dhe mirrë.

Shumë vende në botën e krishterë festojnë këtë ditë. Data 6 janar, e njohur gjithashtu si Dita e Epifanisë, është festive në shumë vende evropiane të traditës katolike si p.sh. Austria, Belgjika, Spanja, Polonia ose Gjermania. Gjermanët gjithashtu supozojnë të strehojnë eshtrat e tre Mbretërve në territorin e tyre, të cilët do të varroseshin nën dyshemenë e Katedrales së Këlnit.

Sidoqoftë, është në Spanjë ku ky festival jetohet me intensitet më të madh, me të famshmit Kalorësat e Mbretërve dhe klasike roscon. Ishin pikërisht spanjollët ata që eksportuan këtë parti në anën tjetër të Atlantikut. Në Amerikë, 6 janari gjeti një pritje të fortë në vende të tilla si Porto Riko, Meksika, Venezuela, Kuba, Uruguai ose Republika Dominikane. Dhe sigurisht edhe në Argjentinë.

Sot tradita anglo-saksone e Santa Claus ka mbizotëruar pothuajse kudo në botë. Sidoqoftë, ka ende shumë vende ku tradita e dhuratave të Mbretërve vazhdon ose madje bashkëjeton me atë të Santa Claus.

Nata e Mbretit

Para se të flasim për Ditën e Tre Mbretërve në Argjentinë, duhet të flasim për një pritje të ngazëllyer që kulmon në prag, për magjinë Nata e Mbretit.

Tre burra të mençur gotë me njolla

Tradita e dhuratave të Ditës së Tre Mbretërve vjen nga Adhurimi i Dhiatës së Re për Magët.

Ashtu si në vendet e tjera në botë, fëmijët i shkruajnë një letër Babagjyshi Me një listë dëshirash, fëmijët argjentinas bëjnë gjithashtu të njëjtën gjë me Magët nga Lindja, duke shkruar dhe duke e vendosur letrën në kutinë postare. "Letër mbretërve". Dhuratat nuk do të mbërrijnë në ditën e Krishtlindjes, por pak më vonë, në mëngjesin e 6 janarit.

Që gjithçka të shkojë siç pritet, është e rëndësishme që fëmijët të mos harrojnë të lënë pak ujë dhe ushqim për devetë e shumëvuajtura mbi të cilat hipin Magët. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme të vendosni këpucët në dritaren e dhomës ose nën pemën e Krishtlindjes.

Atëherë ju duhet të shkoni në shtrat dhe të përpiqeni të flini, pavarësisht nga nervat logjike të pritjes. Ditën tjetër dhuratat do të shfaqen në këpucë.

Dita e tre Mbretërve në Argjentinë: ëmbëlsirat dhe dhuratat

Nuk ka kohë më emocionuese për një fëmijë sesa mëngjesi i Dita e tre Mbretërve në Argjentinë! Të vegjlit çohen herët për të zbuluar dhe hapur dhuratat e shumëpritura. Dihet tashmë se ata që janë sjellë më mirë gjatë gjithë vitit do të jenë ata që marrin dhuratat më të mira. Por mos u shqetësoni: Magët nuk harrojnë asnjë fëmijë.

Në qytetet kryesore është e mundur të gjesh shfaqje ku mbretërit mund t'u japin dhurata fëmijëve. Edhe në shumë lagje ruhet tradita e organizimit të shpërndarjes së dhuratave.

roscon de reyes

Rosca de Reyes është ëmbëlsira që kulmon festën e Ditës së Tre Mbretërve në Argjentinë

6 janari është gjithashtu një ditë për tu mbledhur së bashku si familje dhe për të shijuar ushqimin në një atmosferë të gëzueshme. Në fund të drekës, është koha për të përmbushur një tjetër traditë të shijshme: atë të fije mbretëresh, të cilën të gjithë furrat e bukës dhe dyqanet e ëmbëlsirave argjentinase i shesin gjatë ditëve përpara festës. Fije Dita e Tre Mbretërve në Argjentinë është disi më e vogël se sa hahet, për shembull, në Meksikë ose Spanjë. Për më tepër, nuk përmban ndonjë "surprizë" (fasule, fasule ose figurina të Mbretërve), siç është zakon në këto vende.

Rosca de Reyes në versionin e saj argjentinas është në formë unaze dhe e mbuluar me krem ​​pasticerie, fruta të sheqerosura dhe perlat e sheqerit. Ideja është të imitojmë pamjen e një kurore mbretërore. Eshte akti i fundit i festave të Krishtlindjeve. Një pikë e ëmbël fundi për ta bërë më të durueshme kthimin në rutinë dhe punën e çmontimit të Pemës dhe mbledhjen e dritave dhe dekorimit të shtëpisë.

Përkundër kalimit të kohës (dhe konkurrencës nga Santa Claus), zakoni i Ditës së Tre Mbretërve nuk e ka humbur rëndësinë e tij, dhe aq më pak për të vegjlit, të cilët vazhdojnë ta shijojnë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*