8 vallëzime të botës

vallëzimi botëror

Kuptohet si gjuhë artistike sa indigjene, aq edhe universale, vallëzimi flet vetë për pjesë të ndryshme të botës në varësi të ngjyrës, teknikës ose folklorit që e frymëzon atë. Këto 8 vallëzime të botës ato janë shembulli më i mirë i një planeti sa të larmishëm, aq edhe magjepsës.

Kabuki

kabuki japonez

Një ditë në 1602, një miko, ose shërbëtor i një tempulli japonez të quajtur Izumo no Okuni filloi të provonte një lloj vallëzimi dramatik pranë lumit Kyoto në të cilin ajo vuri në skenë situata të ndryshme të jetës së përditshme të grave të zonës. Shekuj më vonë, kabuki, personazhet individuale të të cilave nënkuptojnë këndimin, vallëzimin dhe aftësinë, përbëjnë një nga llojet më kurioze të vallëzimit në botë. Një teknikë e aplikuar në a teatri japonez në të cilën aktorët, të lyera me makijazh dhe të veshur me kostume të shtrenjta, interpretojnë histori të ndara në zhanre historike, shtëpiake dhe vallëzimi që zhvillohen në të gjithë vendin. Vetë kabuki ishte caktohet Trashëgimia Jomateriale e Njerëzimit nga UNESCO në 2008.

Baleti rus

baleti rus

Pavarësisht se kishte lindur në Francë shumë vite më parë, Baleti rus mbërriti në fillim të shekullit të XNUMX-të për të rikrijuar një zhanër pa mend. Konceptuar si një trend më inovativ dhe roman, baleti rus u promovua nga biznesmeni rus Sergey Diaghilev bazuar në histori të ndryshme të folklorit kombëtar (Zogu i Zogut ose Liqeni i Mjellmës janë disa shembuj), përveç pjesëve muzikore të kompozuara nga autorë rusë për të shoqëruar një skenografia e shënuar nga një gjuhë e trupit në të cilën balerini duhet të trajnohet që në moshë shumë të re. Ndryshe nga frëngjishtja, dinamizmi dhe gjallëria e baletit rus Kjo lloj vallëzimi u tërhoq përsëri, duke u bërë një fenomen kudo që mbërrinin turnet, nga Spanja në vendet e Evropës Lindore.

Tango

Tango argjentinase

Konceptuar si rezultati i ndikimeve të forta migratore, si evropiane dhe afrikane, dhe si duhet Amerika Latine, tango lindi në rajonin argjentinas të Río de la Plata në fund të shekullit të XNUMX-të për t'u konsoliduar në fillim të XNUMX-të. Një kërcim sensual në të cilin dy të dashuruar evokojnë një gjuhë të pasionuar dhe dramatike të trupit ndërsa muzika i udhëheq, sytë bëjnë dashuri dhe një trëndafil varet në gojë. Padyshim, një nga zhanret më karakteristike të vallëzimit në Amerikën Latine dhe një nga eksportuesit më të mirë të kulturës së një vendi Argjentinas që filtroi ​​përbërësin e tij të lartë multi-etnik nëpër bare tango. Pa dyshim, një nga vallëzimet më karakteristike në botë.

Shkulje

Besohet se "perreo" ose "bluarje", koncepte të lidhura me "twerking" më globale, lindi në fund të viteve 90 në Porto Riko për të përfunduar duke infektuar pjesën tjetër të Karaibeve dhe të bëhet virale në të gjithë botën. Një kërcim sensual në të cilin një nga anëtarët imiton qëndrimin e qenit gjatë marrëdhënieve seksuale, duke u përkulur dhe shtrembëruar ijet ardhja e të cilit në kulturën popullore u bë në 2013 pas performancës së këngëtares Miley Cyrus në MTV Video Music Awards. E natyrshme në kulturën tropikale dhe veçanërisht ishullore të Amerikës, twerking është një lloj vallëzimi sa polemik aq edhe universal.

agbadza

Kur bëhet fjalë për të kuptuar vallëzimin, Afrika po shfaqet si një kontinent nga i cili pinë stile dhe zhanre të ndryshme nga e gjithë bota falë vazos së gjerë të kulturave dhe fiseve që e përbëjnë atë. Një nga shembujt më të mirë është vallëzimi agbadza i fisit Ewe të Ganës, megjithëse është i famshëm edhe në Togo dhe Benin. Të përsëritura në funerale, dasma dhe festime të tilla si Festivali Hogbetsotso, agbadza njihet gjithashtu si "Vallja e pulës", pasi simulon lëvizjet e zogjve për një vallëzim që, ndryshe nga vallëzimi tjetër tipik ganez, nuk përjashton asnjë pjesëmarrës bazuar në gjininë, moshën ose fenë e tyre.

Samba

samba

Muzika afrikane dhe ndikimi i saj, siç e përmendëm në pikën e mëparshme, ka ndikuar në zhanret muzikore dhe vallëzimi po aq karakteristike sa samba. Emblema e një kulture braziliane që i pëlqen ngjyra dhe festa, samba vjen nga vallëzimet e ndryshme të kryera nga skllevërit afrikanë të sjellë në Brazil dhe se pas heqjes së zgjedhës së tyre ata ishin përgjegjës për zgjerimin e tij në të gjithë gjigantin e Rio de Janeiro. Ndërsa ka disa stile, samba e lindur në Bahia karakterizohet nga përdorimi i instrumenteve kongoleze, frazat melodike dhe një vallëzim në të cilin lëkundja e ijeve ka përparësi mbi pjesën tjetër të trupit për t'i dhënë një haraç jetës dhe shpirtit të atyre që u strehuan në muzikë qindra vjet më parë gjatë udhëtimeve të tyre transatlantike.

Kathakali

kathakali

Nëse vizitoni shtetin tropikal të KeralaNë Indinë e Jugut, ju mund të gjeni veten me aktorë të ngushtë në lëkurë me kostume të zbukuruara dhe nën një shtresë përbërjeje nga orët e punës. Këta janë anëtarët kryesorë të kathakalive, një lloj vallëzimi klasik nga India e Jugut, në të cilin aktorët dhe valltarët kryejnë legjenda të ndryshme klasike vetëm duke u mbështetur në hapat e vallëzimit, shprehjet e fytyrës ose mudrat e famshme, një lloj gjeste dore tipike për nënkontinentin. Një kërcim në të cilin mbizotëron kontrolli total i trupit dhe gjesteve të tij kur bëhet fjalë për frymëzimin e një ndjenje ose emocioni pa hequr dorë nga rrëfimi më i mirë tropikal.

muzikë flamenko

muzikë flamenko

Samba, kathakali, po, por po flamenko? Stili i sajuar nga hodgepodge i kulturave që mbinë në Andaluzi në fund të shekullit të XNUMX-të dhe që u promovua veçanërisht nga grupi etnik cigan, flamenco përfshin një stil të muzikës të kryer përmes një vallëzimi që lëkundet midis pëllëmbëve, melodinë e një kitare dhe kante. Komponentët e shprehur përmes lëvizjeve të buta dhe emocionale që përbëjnë valle të ndryshme që rrjedhin si gëzimi, bulería ose soleá. Padyshim, një nga vallëzimet më karakteristike në botë, projeksioni i madh ndërkombëtar i të cilit dhe efektet pozitive erdhën të krijonin atë që njihet si «terapi me flamenko».

Me cilën nga këto vallëzime të botës preferoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*